Online κατάστημα για ηλεκτρονικά components

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν, επειδή έχω βαρεθεί να τρέχω σε 15 μικρομάγαζα και στο τέλος να μην έχω βρει καν αυτό που χρειάζομαι...

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο αξιόπιστο, γρήγορο και οικονομικό online κατάστημα με ηλεκτρονικά components??

Έχω κάνει μια μικρή αναζήτηση αλλά όσα βρίσκω δεν είμαι σίγουρος ότι μου γεμίζουν το μάτι...

Μόνο αυτό βρήκα και μου φάνηκε λίγο καλύτερο http://www.onlinecomponents.com

αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος...

Αν κάποιος έχει κάνει τέτοιες αγορές online παρακαλώ ας δώσει καμιά πληροφορία ;)
 
http://www.markidis.gr/index.php

Είναι στο αιγάλεω κοντά στο μετρό και στέλνει και αντικαταβολές. Μεγάλη εταιρία με πολύ ηλεκτρονικό/ηλεκτρολογικό εξοπλισμό, επαγγελματίες και αξιόπιστοι. Έχω ψωνίσει από αυτό το μαγαζί αρκετές φορές και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.
 
Τι ακριβως ειναι αυτο που ψαχνεις φιλε μου και δεν το βρισκεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Telonie ευχαριστώ για το λινκ, αρκετά ενημερωμένο το κατάστημα αν και παρατήρησα ότι πάρα πολύ υλικό το έχει διαθέσιμο μόνο κατόπιν παραγγελίας...και είναι και λίγο τσιμπημένο στις τιμές. Αλλά σίγουρα μένει στα υπόψην.

Στο εξωτερικό βρε παιδιά κανείς δεν ξέρει κανένα αντίστοιχο κατάστημα?

Ότι έχω βρει δέχονται μόνο bulk παραγγελίες που πρέπει να ξεπερνούν σε αρκετές περιπτώσεις τα 100 δολάρια.

@Santosp: δεν είναι ένα πράγμα συγκεκριμένο που ψάχνω φίλε. Τα μαγαζιά στην Αθήνα έχουν μόνο πολύ στάνταρντ υλικά και είναι δύσκολο να βρεις κατάλληλα πράγματα κυρίως για παλιές κονσόλες.

Είναι πολλές οι φορές που δεν βρίσκω τους πυκνωτές που θέλω, ή δεν μπορώ να βρω φωτοτρανζίστορ και διάφορα chipakia.

Από τα πιο πρόσφατα παραδείγματα είναι ένας πυκνωτής που ψάχνω και δεν βρίσκω με τίποτα σε αξονικό (δηλαδή να έχει ένα ποδαράκι σε κάθε άκρο).

Επίσης, ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και δεν βρίσκω πουθενά ένα από τα παρακάτω ΝΡΝ transistor 2N3904 ή 2N4401 ...
 
Απο τα τελευταια καταστηματα ηλεκτρονικων που εμειναν στην Ελλαδα, αυτα δηλαδη που ασχολουνται με το αντικειμενο, και δεν κανουν απλως εμποριο μονο κινησιμων υλικων, εχω ξεχωρισει 3 με 4.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΦΑΝΟΣ ΣΟΛΩΜΟΥ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΙΔΕΡΗΣ ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΡΑΔΙΟ ΚΑΤΟΥΜΑ ΠΡΑΞΙΤΕΛΟΥΣ

Απο εκει και περα, για υλικα τα οποια ανηκουν σε μια αλλη εποχη, αυτη των ψηφιακων ολοκληρωμενων της δεκαετιας 80 και 90, και δεν τα βρισκεις πια οχι γιατι δεν υπαρχουν αλλα γιατι δεν τα ζητουν και ετσι δεν τα φερνουν,(ειπαμε κανουν εμποριο πλεον), θα μπεις εδω http://export.farnell.com/jsp/home/homepage.jsp?_DARGS=/jsp/home/exportHome.jsp_A&_DAV=en_EX_DIRECTEXPκαι αφου κοιταξεις μεσα απο data sheets αν αυτο που θες ειναι το ιδιο ακριβως με αυτο που βρηκες, το παραγγελνεις. Επισης μπορεις να παραγγειλεις και απο τον αντιπροσωπο τους για την Ελλαδα απευθειας. http://www.darlas.gr/comersus/store/comersus_listCategoriesAndProducts.asp

Εναλλακτικα μπορεις και απο τον ΦΑΝΟ να παραγγειλεις απευθειας με τον κωδικο της Farnell προπληρωνοντας αυτο που θελεις.

Η Farnell ειναι ο μεγαλυτερος διακινητης παλαιου στοκ αλλα και καινουριων ηλεκτρονικων υλικων παγκοσμιως.

Επισης μπορεις να ρωτας εδω στο site, για το τι θες, γιατι πολλες φορες ειδικα στα transistors, υπαρχουν ακριβεις Ευρωπαικες αντιστοιχιες, και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις τα Αμερικανικα ή Ιαπωνικα πρωτοτυπα.

Αυτα, ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

Επιφυλασομαι να κοιταξω για αντοιστιχιες σε αυτα τουλαχιστον που πρωτοζητησες.

Υ.Γ.

Τους λεγομενους AXIAL οριζοντιους πυκνωτες, μπορεις απλα να τους ξεχασεις. Κατασκευαζονται μονο κατοπιν ειδικης παραγγελιας, απο μεγαλες εταιρειες, σε μεγαλες ποσοτητες. Οπου και αν βρεις θα ειναι απο παλαιο στοκ. Αν δεν με προλαβει καποιος αλλος, το απογευμα θα ποσταρω μια φωτο πως κανεις την δουλεια σου, τροποποιωντας ενα κανονικο πυκνωτη, στην θεση του AXIAL.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp είπε:
Απο τα τελευταια καταστηματα ηλεκτρονικων που εμειναν στην Ελλαδα, αυτα δηλαδη που ασχολουνται με το αντικειμενο, και δεν κανουν απλως εμποριο μονο κινησιμων υλικων, εχω ξεχωρισει 3 με 4.ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΦΑΝΟΣ ΣΟΛΩΜΟΥ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΙΔΕΡΗΣ ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΡΑΔΙΟ ΚΑΤΟΥΜΑ ΠΡΑΞΙΤΕΛΟΥΣ

Απο εκει και περα, για υλικα τα οποια ανηκουν σε μια αλλη εποχη, αυτη των ψηφιακων ολοκληρωμενων της δεκαετιας 80 και 90, και δεν τα βρισκεις πια οχι γιατι δεν υπαρχουν αλλα γιατι δεν τα ζητουν και ετσι δεν τα φερνουν,(ειπαμε κανουν εμποριο πλεον), θα μπεις εδω http://export.farnell.com/jsp/home/homepage.jsp?_DARGS=/jsp/home/exportHome.jsp_A&_DAV=en_EX_DIRECTEXPκαι αφου κοιταξεις μεσα απο data sheets αν αυτο που θες ειναι το ιδιο ακριβως με αυτο που βρηκες, το παραγγελνεις. Επισης μπορεις να παραγγειλεις και απο τον αντιπροσωπο τους για την Ελλαδα απευθειας. http://www.darlas.gr/comersus/store/comersus_listCategoriesAndProducts.asp

Εναλλακτικα μπορεις και απο τον ΦΑΝΟ να παραγγειλεις απευθειας με τον κωδικο της Farnell προπληρωνοντας αυτο που θελεις.

Η Farnell ειναι ο μεγαλυτερος διακινητης παλαιου στοκ αλλα και καινουριων ηλεκτρονικων υλικων παγκοσμιως.

Επισης μπορεις να ρωτας εδω στο site, για το τι θες, γιατι πολλες φορες ειδικα στα transistors, υπαρχουν ακριβεις Ευρωπαικες αντιστοιχιες, και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις τα Αμερικανικα ή Ιαπωνικα πρωτοτυπα.

Αυτα, ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

Επιφυλασομαι να κοιταξω για αντοιστιχιες σε αυτα τουλαχιστον που πρωτοζητησες.

Υ.Γ.

Τους λεγομενους AXIAL οριζοντιους πυκνωτες, μπορεις απλα να τους ξεχασεις. Κατασκευαζονται μονο κατοπιν ειδικης παραγγελιας, απο μεγαλες εταιρειες, σε μεγαλες ποσοτητες. Οπου και αν βρεις θα ειναι απο παλαιο στοκ. Αν δεν με προλαβει καποιος αλλος, το απογευμα θα ποσταρω μια φωτο πως κανεις την δουλεια σου, τροποποιωντας ενα κανονικο πυκνωτη, στην θεση του AXIAL.
Eυχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση φίλε μου.

Θα ρίξω μια ματιά στα sites που μου ανέφερες και βλέπουμε.

Όσο για τις αντιστοιχίες, μην κάνεις τον κόπο, τις έχω και αυτές αλλά τίποτα... :(

Για τους πυκνωτές το έχω καταλάβει ότι δεν κόβονται πια.

Έχω κάνει την τροποποίηση σε έναν κανονικό κολώντας επάνω 2 κομμάτια σύρμα για να μεγαλώσω τα ποδαράκια, αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν τον εμπιστεύομαι.

Αν έχεις όρεξη να μας δείξεις με φωτογραφίες πως πρέπει να γίνεται θα ήμουν υπόχρεος ;)
 
Λοιπόν, παίρνω το Μπεσκα για να μάθω εάν είχε 27C1024. Δεν είχε. Παίρνω το Δαρλα, δεν είχε. Ψάχνω στο google για σελίδες από Ελλάδα που να περιέχουν το 27C1024, και βρήκα κανα δυο αλλά με τί κόστος;; 14 ευρώ η μία. Τελικά βρήκα στο ΕΒΑΥ έναν τύπο από Χονγκ Κονγκ και πήρα 4 με 7 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, και ησύχασα. Και αμα ξανατύχει, από ΕΒΑΥ θα πάρω.
 
Βασικά αυτό είναι και το δικό μου σκεπτικό Νίκο.

Όσες φορές κατάφερα να βρω κάτι "δυσεύρετο" στο Ελλαδιστάν το βρήκα πανάκριβο.

Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από eeprom είναι δύσκολο να βρεις άλλα components στο Ebay
 
Rygar είπε:
Λοιπόν, παίρνω το Μπεσκα για να μάθω εάν είχε 27C1024. Δεν είχε. Παίρνω το Δαρλα, δεν είχε. Ψάχνω στο google για σελίδες από Ελλάδα που να περιέχουν το 27C1024, και βρήκα κανα δυο αλλά με τί κόστος;; 14 ευρώ η μία. Τελικά βρήκα στο ΕΒΑΥ έναν τύπο από Χονγκ Κονγκ και πήρα 4 με 7 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, και ησύχασα. Και αμα ξανατύχει, από ΕΒΑΥ θα πάρω.

Οριστε κυριε γκρινιαρη :D :D:D:p

http://www.futurlec.com/Memory/27C1024-120pr.shtml

Επιπλεον θελεις και 4$ για ταχυδρομικα, εως και 30$ παραγγελια. Χρονος παραδοσης 1 με 2 εβδομαδες :sealed: . Ε μη τα θελουμε και ολα δικα μας. ;)
 
Plink είπε:
Επίσης, ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και δεν βρίσκω πουθενά ένα από τα παρακάτω ΝΡΝ transistor 2N3904 ή 2N4401 ...
Αγαπητε plink. Το 2N4401 εχει αντιστοιχο το BC337, ενω το 2Ν3904 το BC546. Και τα 2 θα πρεπει να τα κολλησεις ακριβως αναποδα απο οτι ηταν τα υπαρχοντα. Οπως τα βλεπεις προσωπο (απο την πλευρα των γραμματων) και μετρωντας απο αριστερα τα υπαρχοντα εχουν ΕΚΠΟΜΠΟ-ΒΑΣΗ-ΣΥΛΛΕΚΤΗ ενω τα αντιστοιχα ΣΥΛΛΕΚΤΗ-ΒΑΣΗ-ΕΚΠΟΜΠΟ.
 
2N3904 πήρα πρόσφατα από http://www.banzaieffects.com. Από ότι είδα έχει και 2N4401. Γενικά έχει καλές τιμές και ποικιλία, αν και είναι περισσότερο προσανατολισμένος προς τον diy μουσικό.
 
+

φανταστικο το banzai Πως δεν το ειχα παρει χαμπαρι...

μπραβο φιλε !!
 
Ωραιο! Παροτι και δεν εχει πυκνωτες, εχει ηλεκτρονικα εξαρτηματα γενικου ενδιαφεροντος, και επικεντωνεται κυριως στα νεοτερα ηλεκτρονικα.
 
Πίσω
Μπλουζα