Openfest 2011

Haros

RetroMaNiaC
Joined
10 Mαϊ 2009
Μηνύματα
813
Αντιδράσεις
13
Ποστάρω για αρχή την ανακοίνωση (για να είμαι και τυπικός) :p

logouc.png




Πρόσκληση συμμετοχής στο OpenFest 2011

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για το OpenFest 2011, το φεστιβάλ ανοιχτού κώδικα και ελεύθερου λογισμικού, το οποίο διοργανώνετε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά υπό την αιγίδα του τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων του ΑΤΕΙ Πειραιά.Θα πραγματοποιηθεί στις 9 και 10 Απριλίου 2011

Σκοπός της διημερίδας είναι να παρουσιαστεί το ελεύθερο και ανοιχτό λογισμικό στο κοινό. Σε μαθητές, σπουδαστές, καθώς και σε οποιονδήποτε ενδιαφέρετε για την τεχνολογία και παρακολουθεί την εξέλιξή της.

Οι θεματικές ενότητες θα κινούνται στα παρακάτω πλαίσια χωρίς όμως να είναι δεσμευτικές:

1η θεματική ενότητα : Εφαρμογή Open Source στην εκπαίδευση και το δημόσιο

2η θεματική ενότητα : Θέματα ασφάλειας

3η θεματική ενότητα : Νομικό πλαίσιο Ελλάδας & λοιπών χωρών (patents,copyright)

4η θεματική ενότητα : OS / Open Source

5η θεματική ενότητα : Web / Networks / Programming

6η θεματική ενότητα : Mobile/ Embedded Developemnt

Σας καλούμε λοιπόν, να δεχτείτε την πρόσκληση μας και να αναλάβετε και εσείς μια ομιλία/παρουσίαση, για κάποιο ειδικό θέμα που θα επιλέξετε, ως ξεχωριστό άτομο, ή και ως εκπρόσωπος της κοινότητας που συμμετέχετε. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα, εφόσον το επιθυμήτε, να κάνετε και παρουσίαση του project σας, σε μορφή Workshops. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή μέχρι 15 Φεβρουαρίου στο http://openfest.teipir.gr ως κοινότητα ή ομιλητής στο OpenFest 2011, συμπεριλαμβανομένου του θέματος που θα αναλάβετε και περίληψης (abstract).

Οργανωτική Επιτροπή

Οpenfest 2011
Όπως θα καταλάβατε λοιπόν το τρίτο Openfest λαμβάνει χώρα τον Απρίλη. Όποιος θέλει και έχει κάποιο project (ρετρό και μη) που έχεις σχέση με το είδος, μπορεί να δηλώσει συμμετοχή για να κάνει παρουσίαση.

Θα είχε ενδιαφέρον να δω linuxοκονσόλες αλλά και opensource προγράμματα σε ρετρο-υπολογιστές :D
 
Υπενθυμίζω για το Openfest αύριο. Εδώ για να τσεκάρετε το πρόγραμμα. Λογικά με κάποιους από εσάς θα τα πώ από κοντά :)
 
Είναι δίπλα στο σπίτι μου, σίγουρα θα περάσω μια βόλτα
 
Πήγε κανείς; Εγώ πήγα την κυριακή... (Για όσους πήγαν μπορεί να με είδαν ήμουν ο μοναδικός που φορούσε μπλουζάκι Debian)
 
Είμασταν το Σαββάτο για την ομιλία της κοινότητας archlinux.
 
Πίσω
Μπλουζα