OpenOffice.org - Εκτύπωση διπλής όψης...

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.373
Αντιδράσεις
926
...δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στις επιλογές εκτύπωσης, όπως στο Microsoft Office...

Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό ή επιτυγχάνεται μόνο μανουριάρικα, δηλαδή επιλέγοντας να εκτυπωθούν πρώτα οι μονές σελίδες (1,3,5,7...) και έπειτα οι ζυγές;
 
Όπως τα λες ακριβώς.. Πρώτα οι μονές, μετά οι ζυγές και είσαι τζετ!
 
Ακριβώς...

...αυτό φοβόμουνα!

Δηλαδή αν έχω ένα έγγραφο με 100 σελίδες π.χ. και θέλω εκτύπωση διπλής όψης, τότε θα πρέπει να γράψω στο πλαίσιο ελέγχου "Περιοχή εκτύπωσης", "Σελίδες", τους αριθμούς των μονών σελίδων έναν έναν χωρισμένους με κόμμα και αφού πάρω βαθιά ανάσα, να πληκτρολογήσω μετά και τις ζυγές;

Μήπως γίνεται τίποτα από το "Εκτύπωση", "Επιλογές Εκτυπωτή", "Αριστερές Σελίδες" και "Δεξιές Σελίδες";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα η επιλογη 1,3,5 κλπ ειναι ο στανταρντ τροπος για εκτυπωση διπλης οψης - τι ακριβως κανει διαφορετικο το msoffice ? (πανε και χρονια που εχω να το δουλεψω)
 
Που είναι το κακό βρε παιδιά;

Εκτός και αν έχετε κανένα περίεργο και πανάκριβο εκτυπωτή "διπλής όψης", ξέρετε από αυτόν που σου σπάει τα νεύρα από το θόρυβο και μετά τα 1000 αντίτυπα είναι για πέταμα μια και ο μηχανισμός πάει περίπατο.
 
Το MS Office...

Paspartoo είπε:
Μα η επιλογη 1,3,5 κλπ ειναι ο στανταρντ τροπος για εκτυπωση διπλης οψης - τι ακριβως κανει διαφορετικο το msoffice ? (πανε και χρονια που εχω να το δουλεψω)
...στις επιλογές εκτύπωσης έχει ένα κουτάκι που ονομάζεται "Εκτύπωση Διπλής Όψης" και με ένα απλό "τικ" εκτυπώνει αυτόματα, πρώτα τις μονές...

pooky(1) είπε:
Που είναι το κακό βρε παιδιά;
Εκτός και αν έχετε κανένα περίεργο και πανάκριβο εκτυπωτή "διπλής όψης", ξέρετε από αυτόν που σου σπάει τα νεύρα από το θόρυβο και μετά τα 1000 αντίτυπα είναι για πέταμα μια και ο μηχανισμός πάει περίπατο.
...και μετά τις ζυγές σελίδες που τις γυρνά ο χρήστης χειροκίνητα.

Εν τέλει, το προφανές πλεονέκτημα του MS Office στον συγκεκριμένο τομέα, είναι ότι δεν χρειάζεται η πληκτρολόγηση των αριθμών σελίδας μία προς μία, γεγονός που σε μεγάλα έγγραφα καθίσταται χρονοβόρο και κουραστικό...

Ξαναρωτώ τώρα εγώ μήπως η ίδια δουλειά γίνεται στο Open Office από το "Εκτύπωση", "Επιλογές Εκτυπωτή" και τικ μόνο στο "Αριστερές Σελίδες" ή "Δεξιές Σελίδες";

Να με συμπαθάτε που δεν το δοκιμάζω μόνος μου, αλλά ο εκτυπωτής βρίσκεται στη δουλειά, καθώς στο σπίτι δεν διαθέτω και επιπλέον στη δουλειά δεν έχω Internet για να εκφράσω τις απορίες μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ούτε στο Open office χρειάζεται... απλά επιλέγεις εκτύπωση 1,3,5,... και εκτύπωση 2,4,6,...

IIRC.

Δεν τα λέει μονά ή ζυγά, different wording, same effect..
 
Όχι δυστυχώς χρειάζεται...

ChrisTOS είπε:
Ούτε στο Open office χρειάζεται... απλά επιλέγεις εκτύπωση 1,3,5,... και εκτύπωση 2,4,6,...IIRC.

Δεν τα λέει μονά ή ζυγά, different wording, same effect..
...δεν επιλέγεις, πληκτρολογείς: 1 κόμμα 3 κόμμα 5 κόμμα 7 κόμμα 9 κόμμα... ...201 κόμμα 203 κ.τ.λ.

Μήπως κάνει τη δουλειά λοιπόν πιο εύκολα η επιλογή που υπάρχει στο OO και βρίσκεται στο "Αρχείο", "Εκτύπωση", "Επιλογές Εκτυπωτή" και επιλογή μόνο στις "Αριστερές Σελίδες" και μετά μόνο στις "Δεξιές Σελίδες";

(τρίτη φορά που το κάνω αντιγραφή - επικόλληση...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
Μήπως κάνει τη δουλειά λοιπόν πιο εύκολα η επιλογή που υπάρχει στο OO και βρίσκεται στο "Αρχείο", "Εκτύπωση", "Επιλογές Εκτυπωτή" και επιλογή μόνο στις "Αριστερές Σελίδες" και μετά μόνο στις "Δεξιές Σελίδες";
Ναι! :cool:
 
Τελικά...

...εδώ βρήκα τη λύση.

Print only left (even-numbered) pages or only right (odd-numbered) pages. These settings are useful when you want to print on both sides of the page, but do not have a printer that handles this automatically.
Αυτή που έλεγα από την αρχή είναι...

Και με διαφορά δευτερολέπτων, την επικύρωσε και ο αγαπητός gapan από πάνω...

...όπως και η ενσωματωμένη βοήθεια του OO!

Αριστερές σελίδες (δεν ισχύει για έγγραφα HTML)

Διευκρινίζει αν θα εκτυπωθούν όλες οι αριστερές σελίδες του εγγράφου.

Δεξιές σελίδες (δεν ισχύει για έγγραφα HTML)

Διευκρινίζει αν θα εκτυπωθούν όλες οι δεξιές σελίδες του εγγράφου.
Είμαι ανεκδιήγητος! :angry: Συγνώμη για την ταλαιπωρία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα