Operation Wolf

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71








ΠΑΙΞΤΕ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=M-WMnshxH7w]YouTube Operation Wolf Amstrad CPC

Σε αυτό το βιντεάκι το βλέπουμε και σε Spectrum,στον οποίο μπορεί να έχει ομαλότερη κίνηση και καλύτερη ανάλυση όσο αφορά τα γραφικά, η παντελής όμως έλλειψη χρωμάτων δεν είναι και ότι καλύτερο, καθώς δείχνει πολύ σκοτεινό και δίνει την αίσθηση πως όλα εκτυλίσσονται την νύχτα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7P2Bk1GCWWA]YouTube Operation Wolf Spectrum
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα κορυφαιότερα παιχνίδια των 80'ς και από τα πιο ωραία για τον 6128. Το είχα πρωτοπαίξει το 1988 στην Αιγινα σε arcade, με τη χρήση πιστολιού. Τότε ήταν 2 δεκάρικα. Τρελό κόλλημα. Το πιο καλό conversion είναι για Amiga (και μάλλον και για Atari, αλλά ποτέ δεν είχα για να πω τη γνώμη μου)
 
Rygar!!! δεν το πιστεύω!!! και εγώ στην Αίγινα το έπαιζα!!! Ειναι η μητέρα μου από εκεί και εκεί πέρναγα όλα τα καλοκαίρια μου!!!
 
Ειχαμε πάει εκδρομή με το σχολείο. Τι εποχές!
 
χαχαχα...ναι... έχεις δίκιο... η Αιγινα ήταν από τους πιο δημοφιλεις τόπους για μονοήμερη!
 
...πράγματι κορυφαίο !! :thumbup:

Ολα είναι όπως ακριβώς τα περιέγραψε ο Stan: Υπέροχα γραφικά & χρώματα (καλύτερα απο commodore/spectrum), πολύ καλός ήχος & μουσική, και φυσικά ένα ιδανικό gameplay προοδευτικής δυσκολίας.

θυμάμαι έπειτα απο κάποιο καιρό απο όταν το τελείωσα, περίμενα πως και πως το Operation Thunderbolt διότι είχα σύνδρομο στέρησης !! :D
 
Billy μου και εγώ το ίδιο... όμως δεν ξέρω γιατί το Wolf μου άρεσε περισσότερο από το Thunderbolt... είχες και εσύ αυτή την εντύπωση ή μόνο εγώ το έβλεπα έτσι; Στο Thunderbolt με χάλαγε το scrolling της πίστας, στις πίστες που τα sprites ερχόντουσαν από το βάθος... καταλαβαίνεις τί λέω... αυτές τις κόκκινες-άσπρες λωρίδες που εναλλάσονταν.
 
Και στα arcades και στα home το Operation Wolf μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Operation Thunderbolt. Συμφωνώ μαζί σου Stan!
 
Φοβερό παιχνίδι! Είχα πορωθεί τρελά στον 6128. Stan που είναι οι φωτογραφίες;
 
Φοβερό παιχνίδι, έθεσε νέα στάνταρ. Πολύ καλή και η συνέχειά του, Op. Thunderbolt, αλλά αυτό προφανώς το αγαπήσαμε περισσότερο. Φοβερή δράση, γραφικά, ήχοι, ό,τι θες! Αχχχ νομίζω πάω να παίξω :)
 
ποιές φωτογραφίες Telonio? του παιχνιδιού? Προτίμησα να βάλω τα 2 βιντεάκια...και αυτή την μικρή σειρά από φωτογραφιούλες για να μην είναι σκέτο το κείμενο!

Στα ηλεκτρονικά απ'ότι έμαθα υπήρξε και 2η αλλά και 3η συνέχεια! Το Operation Wolf 3(1994) και το Operation Tiger (1998 )
 
Stanfromgreece είπε:
Billy μου και εγώ το ίδιο... όμως δεν ξέρω γιατί το Wolf μου άρεσε περισσότερο από το Thunderbolt... είχες και εσύ αυτή την εντύπωση ή μόνο εγώ το έβλεπα έτσι; Στο Thunderbolt με χάλαγε το scrolling της πίστας, στις πίστες που τα sprites ερχόντουσαν από το βάθος... καταλαβαίνεις τί λέω... αυτές τις κόκκινες-άσπρες λωρίδες που εναλλάσονταν.
Stan, ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο συναίσθημα φίλε !!

Το εφφέ της κίνησης του δρόμου/εδάφους (οι λωρίδες), δεν μου πολυάρεσε.

Απο τα δύο, προτιμώ και εγώ το Wolf (και απ' ότι φαίνεται, και όλοι οι άλλοι !! :D ).
 
Δεν ξέρω τί θα προτιμούσαμε αν έβγαινε πρώτα το Thunderbolt, αλλά σίγουρα το wow factor ήταν πολύ μεγαλύτερο όταν βγήκε το πρώτο, άρα λογικά μας μένει περισσότερο. Δεν ξέρω αν θα μας πείραζε τόσο το εφφέ του scroll...

Θυμάμαι, το Wolf το είχα πάρει δώρο σε ένα φίλο μου που είχε 6128 ενώ εγώ είχα 464. Ζήλια! Πήγα μετά και το αγόρασα αμέσως, με είχε ενθουσιάσει. Το Thunderbolt, όντως, όχι τόσο πλέον, αν και πάλι ήταν πολύ καλό.
 
ναι λαμπρες εποχες στον amstrad cpc 6128!!! τοτε ολοι φιγουραραμε τον 6128 με αυτο το παιχνιδι! αν και λιγο δυσκολο.
 
Stanfromgreece, για άλλη μια φορά σκοράρεις!

Κλασσικό παιχνίδι...

telonio είπε:
Φοβερό παιχνίδι! Είχα πορωθεί τρελά στον 6128. Stan που είναι οι φωτογραφίες;
Στο MobyGames προφανώς δεν αρέσει να χρησιμοποιούν δικά του screen shots! :D

Stan, κάντα import σε ένα πρόγραμμα ζωγραφικής και μετά export με άλλο όνομα ή απλά δοκίμασε να μετονομάσεις τα ονόματα των αρχείων και ξαναανέβασέ τα...
 
DINO είπε:
Stan, κάντα import σε ένα πρόγραμμα ζωγραφικής και μετά export με άλλο όνομα ή απλά δοκίμασε να μετονομάσεις τα ονόματα των αρχείων και ξαναανέβασέ τα...
Έχει να κάνει με hotlinking. Το ΜG δεν αφήνει να φορτώνονται οι εικόνες του από άλλους σέρβερς, έτσι πρέπει να ανεβούν σε τρίτη υπηρεσία.
 
Και εγώ ψήφο στο Wolf!

Επίσης, το παίζαμε και διπλό: Ένας έκανε τη δουλειά και ο άλλος πάταγε το κουμπί για τα grenades! (εναλλάξ φυσικά) :biglaugh:
 
και εγώ στην Αιγινα με εκδρομή με το σχολείο. Μάλιστα θυμάμαι και το πιστολάκι που είχε λάστιχο ποτίσματος. Operation Wolf και shinobi ήταν αυτά που είχα ασχοληθεί εκείνη την μονοήμερη...
 
Αυτά τα ουφάδικα της Αίγινας μιλάμε είχαν κάνει θραύση! Τί να πώ και εγώ που τα είχα δίπλα στο σπίτι μου???
 
Πίσω
Μπλουζα