Oracle of Seasons Ages - Linked Game

geo2004z

RetroMasteR
Joined
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.063
Αντιδράσεις
48
zeldaoas.jpg
Προβολή συνημμένου 99606

Πρόσφατα αποφάσισα να ξανά παίξω το Oracle of Seasons για να εκπληρώσω το στόχο που χα βάλει μικρός, την πρώτη φορά που το τερμάτισα. Να καταφέρω να παίξω το Linked Game και να το τερματίσω 100%. Δυστυχώς, τότε δεν είχα αυτή τη δυνατότητα.

Ερώτηση λοιπόν. Γνωρίζει κάποιος πως λειτουργεί το σύστημα με τους κωδικούς? Τερμάτισα το Seasons, πήρα έναν κωδικό, ξεκίνησα το Linked Game στο Ages και τώρα ψάχνω να βρω πως λειτουργεί το σύστημα με τους κωδικούς για τα secrets.

Παίζοντας λοιπόν το Ages Linked, συναντώ άτομα που μου δίνουν κωδικούς. Πηγαίνω με αυτούς στην Farore (Ages) αλλά με παραπέμπει στο Seasons. Πάω ξανά στη Farore (Seasons), πατάω τον κωδικό και μου προτείνει να πάω σε κάποιο μέρος. Πηγαίνω και σε αυτό το μέρος στο Seasons βρίσκω κάποιον, του δίνω τον κωδικό και μου λέει error, έλεος.

Το ερώτημά μου είναι, οι κωδικοί που παίρνω από ένα παιγνίδι, που πρέπει να τους χρησιμοποιήσω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις παρεις τους κωδικους απο το Ages linked τα ατομα που στους δεινουν θα σε δωσουν και καποιο μικρο στοιχειο για τα ατομα που πρεπει να τους δωσεις στο seasons.Ετσι λοιπον πας στο seasons και ψαχνεις το ατομο για τον καθε κωδικο.Μολις βρεις το καθε ατομο και του δωσεις τον κωδικο θα σε δωσει την ανταμοιβη σου που ειναι η καποιο αντικειμενο η καποια αναβαθμηση.Καποιοι δεν στο δεινουν κατευθειαν αλλα πρεπει να παιξεις και να κερδισεις καποιο Mini game πρωτα οπως πχ ενα που εισαι μεσα σε καροτσακι ορυχειου που κινητε και με το ραβδι πρεπει να χτυπησεις 12 rupees.Moλις παρεις το αντικειμενο το ατομο που εδωσες τον κωδικο θα σε δωσει και αυτος εναν αλλον κωδικο και αυτο που εχεις να κανεις μετα ειναι να ξαναγυρισεις στο ages και να δωσεις τον κωδικο στην Farore οποτε θα σε εμφανισει ενα σεντουκι που μεσα θα βρεις το αντικειμενο που σε εδωσαν στο seasons.Αυτο που κανει δηλαδη ειναι να μεταφερει τα αντικειμενα απο το ενα παιχνιδι στο αλλο.MΟλις τερματισεις το Linked game θα παρεις ακομα εναν κωδικο το Hero's secret που μπορεις να τον βαλεις και να αρχισεις ενα νεο παιχνιδι η στο ages η στο seasons.

Για μενα τα oracle of seasons/ages ειναι απο τα κορυφαια και πιο εξυπνα παιχνιδια Zelda αλλα και γενικοτερα με παρα παρα πολλα μυστικα που για να ολοκληρωθουν τα παντα θελει ωρες gameplay.4 φορες τα εχω τελειωσει πληρως και με πριζωσε αυτο το θεμα να το ξανακανω :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Για μενα τα oracle of seasons/ages ειναι απο τα κορυφαια και πιο εξυπνα παιχνιδια Zelda αλλα και γενικοτερα με παρα παρα πολλα μυστικα που για να ολοκληρωθουν τα παντα θελει ωρες gameplay.4 φορες τα εχω τελειωσει πληρως και με πριζωσε αυτο το θεμα να το ξανακανω :D
Thanks Candy!! Η αλήθεια είναι ότι τα παιγμίδια της Capcom έχουν αυξήσει αρκετά τη δυσκολία για έναν τίτλο Zelda και αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο που κάνει τα Oracles επικά!!
 
metalcandyman είπε:
4 φορες τα εχω τελειωσει πληρως και με πριζωσε αυτο το θεμα να το ξανακανω :D
Μια ερώτηση ακόμα. Να επαναλάβω ότι τελείωσα το Seasons και παίζω τώρα το Ages Linked.

Σε όλα τα αντικείμενα που πήρα τώρα μέσω κωδικούς στο Seasons, μου έδιναν και τους αντίστοιχους κωδικούς και για το Ages το οποίο παίζω. Πήρα όμως δύο δαχτυλίδια που δε μου έδωσαν τους αντίστοιχους κωδικούς για το Ages.....τι γίνεται τώρα??
 
Eπειδη δεν καταλαβα ακριβως τι ρωτας τα δαχτυλιδια που μπορεις να βρεις συνολικα ειναι 64 καποια απο αυτα τα περνεις απο σεντουκια,απο τα secrets και γενικα μεσα στο παιχνιδι αλλα δεν περνεις καποιο αλλο δαχτυλιδι στο ages πχ αν πρωτα πηρες στο seasons οπως γεινοταν με αλλα αντικειμενα,Για να μεταφερεις τα δαχτυλιδια απο το seasons στο ages πρεπει να μιλησεις στο κοκκινο φιδι που βρισκεται στο Horon village Οποτε θα σε δωσει το password και θα πας να το δωσεις στο αντιστοιχο κοκκινο φιδι στο ages Που βρισκεται στη Lynna city.Μολις το κανεις αυτο τα δαχτυλιδια θα μεταφερθουν.Οταν τελειωσεις και το ages linked game μπορεις να εχεις 60 δαχτυλιδια και για να παρεις τα υπολοιπα 4 πρεπει να αρχισεις ενα νεο παιχνιδι με το hero secret στο seasons που θα παρεις οταν τελειωσεις το ages linked game οποτε σε αυτο το παιχνιδι ολα τα προηγουμενα ειναι μαζι με αποτελεσμα να εχεις ολα τα δαχτυλιδια στην διαθεση σου.
 
metalcandyman είπε:
Eπειδη δεν καταλαβα ακριβως τι ρωτας τα δαχτυλιδια που μπορεις να βρεις συνολικα ειναι 64 καποια απο αυτα τα περνεις απο σεντουκια,απο τα secrets και γενικα μεσα στο παιχνιδι αλλα δεν περνεις καποιο αλλο δαχτυλιδι στο ages πχ αν πρωτα πηρες στο seasons οπως γεινοταν με αλλα αντικειμενα,Για να μεταφερεις τα δαχτυλιδια απο το seasons στο ages πρεπει να μιλησεις στο κοκκινο φιδι που βρισκεται στο Horon village Οποτε θα σε δωσει το password και θα πας να το δωσεις στο αντιστοιχο κοκκινο φιδι στο ages Που βρισκεται στη Lynna city.Μολις το κανεις αυτο τα δαχτυλιδια θα μεταφερθουν.Οταν τελειωσεις και το ages linked game μπορεις να εχεις 60 δαχτυλιδια και για να παρεις τα υπολοιπα 4 πρεπει να αρχισεις ενα νεο παιχνιδι με το hero secret στο seasons που θα παρεις οταν τελειωσεις το ages linked game οποτε σε αυτο το παιχνιδι ολα τα προηγουμενα ειναι μαζι με αποτελεσμα να εχεις ολα τα δαχτυλιδια στην διαθεση σου.
Απορω ωρες ωρες ολα αυτα χρονια ποσα εκατομυρια κυτταρα μπορει να εχεις καψει! :p
 
Χμμμ...δεν είχα ιδέα ότι μπορούσα να ανταλλάξω τα δαχτυλίδια μέσω κωδικών. Θενξ ακόμη μια φορά!!
 
Εκπληκτικα παιχνιδια και τα δυο. Δυστηχως ομως, οπως και το υπεροχο Minish cup του GBA, δεν γνωρισαν την πραγματικη αξια και προσφορα οπως τους αξιζε.

Γνωριζετε επισης πως κανονικα θα υπηρχε και τριτο παιχνιδι στη σειρα, οπου θα συνεργοζοταν και με τα δυο πρωτα;

Το ονομα του θα ηταν Mystical seed of courage, δυστηχως ομως το παιχνιδι ειχε σοβαρες προγραμματιστικες επιπλοκες στη σταθεροτητα διασυνδεσης του με τα δυο πρωτα oracles, και ακυρωθηκε η κυκλοφορια του..

Ισως μια μερα να το δουμε και αυτο καπως ομως!
 
Συγκεκριμενα οι πληροφοριες λενε πως το Μystical seeds of courage δεν θα ηταν sequel των δυο αλλων δεν θα κυκλοφορουσε δηλαδη μετα τα seasons/Ages αλλα ηταν να κυκλοφορησει ταυτοχρωνα με τα αλλα δυο γιαυτο και η αναπτυξη του σταματησε και ακυρωθηκε πολυ νωρις.Επισης οπως λεει και ο Getta παραπανω θα υπηρχε μεγαλο προβλημα στην συνδεση των τριων παιχνιδιων γιατι θα μπορουσαν να παιχτουν με 6 διαφορετικους συνδιασμους οποτε θα χρειαζοταν 3 ιστοριες μια για καθε παιχνιδι αλλα και ταυτοχρωνα 6 διαφορετικα σεναρια για τον καθε συνδιασμο.Αν βαλουμε σε ολα αυτα και τα secrets που θα συνδεοταν και στα 3 παιχνιδια μιλαμε για μεγαλο μπαχαλο που και το κοστος ανεβαινε αλλα και δεν θα εφτανε και ο χωρος της κασσετας για κατι τετοιο.Απο την αλλη υπαρχει και μια πληροφορια οτι το Mystical seeds of courage θα πατουσε πανω στο πρωτο Zelda θα ηταν κατι σαν remake σαν φορος τιμης στο αρχικο παιχνιδι της σειρας φυσικα και με αλλες προσθηκες και επειδη ακυρωθηκε καποια στοιχεια απο αυτα τα εβαλαν στο oracle of seasons οπως πχ το πρωτο dungeon του seasons το Gnarled root ειναι ιδιο με το πρωτο dungeon του πρωτου zelda το eagle labyrinth και ο αρχηγος και στα δυο dungeons ειναι ο Aquamentus και υπαρχουν και διαφορα αλλα που συνδεουν το πρωτο Zelda.

Παντως φιλε Getta τα seasons και Ages μπορω να πω οτι πηγαν πολυ καλα σε πωλησεις γιατι και τα δυο μαζι πουλησαν 4 εκατομμυρια κοματια.
 
Getta Robo είπε:
Εκπληκτικα παιχνιδια και τα δυο. Δυστηχως ομως, οπως και το υπεροχο Minish cup του GBA, δεν γνωρισαν την πραγματικη αξια και προσφορα οπως τους αξιζε.
Γιατί θεωρείς ότι δε γνώρισαν την πραγματική τους αξία? Οι πωλήσεις για GB Color games ήταν εξαιρετικές, νομίζω αμέσως μετά τα Pokemon έρχονται τα δύο αυτά Zelda. Οι κριτικές επίσης εξαιρετικές, με πάρα πολύ καλές βαθμολογίες. Το Minish Cap έλαβε εξαιρετικές κριτικές επίσης όμως οι πωλήσεις ήταν κάπως χαμηλές για την κονσόλα.

Χαρακτηριστικό των τίτλων, είναι η αυξημένη δυσκολία τους και οι έξυπνοι γρίφοι. Είναι προφανές ότι δεν έχουν καμμία σχέση με τα Zelda του Aonuma.....

Getta Robo είπε:
Γνωριζετε επισης πως κανονικα θα υπηρχε και τριτο παιχνιδι στη σειρα, οπου θα συνεργοζοταν και με τα δυο πρωτα;Το ονομα του θα ηταν Mystical seed of courage, δυστηχως ομως το παιχνιδι ειχε σοβαρες προγραμματιστικες επιπλοκες στη σταθεροτητα διασυνδεσης του με τα δυο πρωτα oracles, και ακυρωθηκε η κυκλοφορια του..

Ισως μια μερα να το δουμε και αυτο καπως ομως!
Ναι, κάπου το διάβασα πρόσφατα ψάχνοντας πληροφορίες για τα παιγνίδια. Ομολογώ πως δεν το ήξερα και ελπίζω να δούμε κάτι στο μέλλον, αν και πολύ αμφιβάλλω. Δεν ξέρουμε ποια εκ των δύο εταιρειών έχει τα περισσότερα δικαιώματα, Capcom ή Nintendo? Επί πλέον, θα μου άρεσε να ξανά δω την ίδια ομάδα ανάπτυξης σε ερχόμενα Zelda στα φορητά συστήματα...
 
Πίσω
Μπλουζα