Oric MCP40 Colour Printer

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Να και 2 φωτογραφιες απο το αλλο καμαρι της oric-οσυλλογης μου, τον Oric MCP40 Colour Printer (αν και για την ακριβεια ειναι plotter και οχι printer).

Εδω μαζι με manual και αναλωσιμα:

2010-08-16-21h04m00.JPG

Κουκλος:

2010-08-16-21h04m15.JPG

Για οποιον θελει πενακια για τον εκτυπωτη του, το σετ παει για €18.90+9.00 εξοδα αποστολης στην Ελλαδα. Εχει 2 σετ, ενα με 4 μαυρα και ενα με τα χρωματα. Δεχονται paypal. Στειλτε email εδω:

christiane.lassσπαμσπαμ@t-online.de (αφαιρεστε το σπαμσπαμ).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προ καιρου ηρθαν στα χερια μου πενακια και προσφατα βρηκα λιγο χρονο να τον δοκιμασω.

2013-08-21-18h41m41.JPG

Δυστυχως τα νεα δεν ειναι πολυ καλα. Δεν περιστρεφετε η κεφαλη για να τοποθετηθουν τα πενακια και η κεφαλη κινείται δεξια και αριστερα ελευθερα οπως θα επρεπε, με αποτελεσμα να γραφει μονο στην αριστερη ακρη της χαρτοταινιας. Ξεχασα να βγαλω φωτογραφια.

2013-08-21-18h42m10.JPG

Τον εδωσα σε ενα γνωστο με μεγαλη πειρα σε εκτυπωτες και αναμενω. Και να μην φτιαξει δεν με χαλαει καθολου αφου το πηρα κυριως για να συμπληρωσω την συλλογη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι εκτυπωτες αυτοι χρησιμοποιουσαν εναν μηχανισμο της ALPS που ηταν κοινος σε πολλους εκτυπωτες (της commodore,της Tandy Radio shack,της ΤΙ κλπ).Εγω εναν τετοιο εχω για το Tandy Radio shack pocket computer 2.Επειδη ο μηχανισμος χρησιμοποιει πλαστικα γραναζια, αυτα με την παροδο του χρονου σπανε(καποια στιγμη πρεπει να φτιαξω και τον δικο μου εκτυπωτη).Σου βαζω τα Tips που μου ειχε στειλει ενας πωλητης του ebay που ηθελα καποια στιγμη να αγορασω ενα μηχανισμο:

I called the Electronic Goldmine company that sells the "Alps 4 color head assembly", the sales person told me they are all sold out!There may be a way to repair the cracked small nylon gears. I just ordered some "medical device super glue" made for gluing nylon. After I repair the gear I will re-drill the shaft opening a little larger than before, reducing the stress on the shaft. You can try this same protocol if you want.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και δυστυχως ειναι οπως τα λεει ο φιλος angel_grig. Τα περισσοτερα γραναζια του μηχανισμου εχουν φαγωθει σε βαθμο που δεν πιανουν πλεον.

Τωρα αυτα τα περι επισκευης γραναζιων ειναι επιστημονικη φαντασια για τους πολυ απελπισμενους.

Δεν πειραζει, μου αρκει που ειναι μερος της oricοσυλλογης μου!
 
freaktmp είπε:
Και δυστυχως ειναι οπως τα λεει ο φιλος angel_grig. Τα περισσοτερα γραναζια του μηχανισμου εχουν φαγωθει σε βαθμο που δεν πιανουν πλεον.
Τωρα αυτα τα περι επισκευης γραναζιων ειναι επιστημονικη φαντασια για τους πολυ απελπισμενους.

Δεν πειραζει, μου αρκει που ειναι μερος της oricοσυλλογης μου!
θεωρητικά μπορείς να πας σε κάποιο μηχανουργείο με τόρνο με τα γρανάζια και να σου φτιάξουν μεταλλικά, αλλά δεν έχω ιδέα αν θα δεχτούν μια τόσο μικρή δουλειά και πόσο θα σου κοστίσει.
 
Και επειδη ο φανατικος οπαδος πρεπει να εχει ολα τα χρωματα, να ο ιδιος εκτυπωτης σε χρωματα oric-1!

2016-03-14-10h33m59.JPG

Συν ενα ακομα γαλλικο manual.

2016-03-14-10h34m15.JPG

Το εκλεισα το σετ! :boss:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα