P-47 Thunderbolt

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php
 
Αλλο ένα πολύ προσεγμένο amstradοπαίχνιδο, με φοβερά χρώματα - όπως είπε και ο Stan !! (όλα τα λεφτά η πτήση πάνω απο τα σύννεφα το ηλιοβασίλεμα).

To είχα πάρει λόγω της αγάπης μου για το arcade, στο οποίο θυμάμαι κάναμε και ένα κολπάκι σφηνώνοντας μία οδοντογλυφίδα στην σχισμή του fire button, για να κρατιέται πατημένο !! :D

Πανέμορφο παιχνίδι. :thumbup:
 
σε αμοκ βρισκεσε stan εχεις αρχισει και ποιος σε πιανει παντως φιλε μου ευγε
 
απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια.παιζαμε διπλο με εναν κολλητο μου συνεχως.βεβαια μετα την πεμπτη πιστα γινεται πανδυσκολο.τουλαχιστον η arcade εκδοση εχει υπεροχα γραφικα
 
Αξίζει να τονίσουμε το γεγονός, ότι...

billy είπε:
όλα τα λεφτά η πτήση πάνω απο τα σύννεφα το ηλιοβασίλεμα
...στην συγκεκριμένη πίστα, επιτυγχανόταν τριπλό scrolling, για να γίνει τετραπλό 8) αργότερα και να έλθει το αποκορύφωμα της τελευταίας πίστας με διπλό scrolling και άφθονο χιόνι να πέφτει ολόγυρα, ταυτόχρονα με τον καταιγισμό των πυρών!

Και μια λεπτομέρεια... Ενώ στο εξώφυλλο, για Amstrad CPC, βλέπω καθαρά ότι γράφει P-47 Thunderbolt, στην title screen του παιχνιδιού, αναγράφεται P-47 The Freedom Fighter, όπως ακριβώς είναι και ο αυθεντικός ιαπωνικός arcade τίτλος και για να μπερδευτώ ακόμα περισσότερο, το T.A.C.G.R. το αναγράφει και με τους δύο τρόπους: Thunderbolt στον τίτλο της ιστοσελίδας και The Freedom Fighter στο link...

:wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικό παιχνιδάκι ακόμα θυμάμαι το paralax scrolling και θαύμαζα τις τεχνικές του. Περιέργος όμως δεν με κράτησε πολύ στο joystick ίσως γιατί γινόταν μονότονα δύσκολο και δεν τα κατάφερνα... Μπράβο για τα reviews σου Stan.. !
 
billy είπε:
To είχα πάρει λόγω της αγάπης μου για το arcade, στο οποίο θυμάμαι κάναμε και ένα κολπάκι σφηνώνοντας μία οδοντογλυφίδα στην σχισμή του fire button, για να κρατιέται πατημένο !! :D Πανέμορφο παιχνίδι. :thumbup:
Κι εγώ πήγα να γράψω για το πατημένο fire button (εγώ το κράταγα χειροκίνητα πατημένο βέβαια).

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση που αν δεν το είχες πατημένο συνέχεια δεν έριχνε πολύ πράμα. Αν το είχες συνέχεια πατημένο σε όλη την πρώτη πίστα για παράδειγμα, έφτανες στο τέλος της πρώτης (ένα τραίνο ήταν?) και οι "βόμβες" έπεφταν σερί από πάνω-πάνω μέχρι κάτω χωρίς "διάλειμμα" (ελπίζω να καταλαβαίνετε τί εννοώ), με αποτέλεσμα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να το καταστρέφεις το τραίνο (υπήρχε και μια θέση που δεν σε πετύχαιναν τα πυρά του, πάνω δεξιά όχι άκρη άκρη όμως). Αν δεν το κρατούσες πατημένο και σου ερχόταν τότε να το πατήσεις έβγαιναν πολύ λιγότερες μαζεμένες.
 
Έτσι ακριβώς ήταν...

...φίλε Giama, ειδικά με τις βόμβες, έτσι και τυχόν φύγει το δάχτυλο από το fire button, το P-47, σταματάει ανεπιστρεπτί, να ρίχνει καταιγισμό -όπου καταιγισμός βλέπε καμιά δεκαριά βόμβες απανωτές- και πέφτει ο ρυθμός στις πενιχρές, τέσσερις βομβίτσες... Για να επανέλθει ο "φυσιολογικός" ρυθμός χρειάζεται ένα νέο όπλο δώρο - bonus item.

Το παιχνίδι, έχει δυστυχώς και άλλο ένα σοβαρότερο programming bug, όπου καμιά φορά ανατινάζεται το P-47, χωρίς προφανή αιτία. Πιθανόν, πρέπει να συμβαίνει το εξής: ενώ καταστρέφεται ένα εχθρικό αεροσκάφος, το γεγονός αυτό, δεν καταχωρείται στους "πίνακες" του προγράμματος, λόγω έλλειψης κύκλων ρολογιού του Z80 -τι να σου κάνει και αυτός πια- και αυτό συνεχίζει την πορεία του, αόρατο πλέον, κατά πάνω στο αεροσκάφος μας, όπου και το εμβολίζει... λέω εγώ τώρα...
 
Πίσω
Μπλουζα