P & C adventure quest. [Riddle of Master Lu]

status

RetroAdept
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
878
Αντιδράσεις
24
Είναι ένα point and click adventure, είχε κυκλοφορήσει το demo του με ένα cd του user (adventure magic (δεν γνωρίζω αν είχε volume 1 2 κλπ) θαρρώ).

Στο ντέμο ο ήρωας έπρεπε να απασχόλησή έναν έμπορο (δεν είμαι σίγουρος 100%) για να πάρει ένα αντικείμενο, ΑΛΛΑ υπήρχε ένας ζητιάνος που έπρεπε να τον δωροδοκήσεις για να κάνει τα στραβά μάτια για να μην σε καρφώσει όσο τσεπώνεις το item.

Λίγα πράγματα θυμάμαι.

Την επαιτεία του ζητιάνου με το χαρακτηριστικό "Help a poor, sir"!

και την φωνές του ιδίου όταν δεν τον είχες δωροδοκήσει..."Thief, Thief!"

Πρέπει να είχε κυκλοφορήσει την περίοδο 1994-1995..

(ξέρω πολλές πληροφορίες σας έδωσα, συγγνώμη!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δωσε μας μια οπτικη εικονα.. τι στυλ ηταν τα γραφικα, τι περιπου ηταν ο ηρωας (παιδακι, μεγαλος, καθημερινος τυπος, πολεμιστης), πρωτου προσωπου η στυλ Λουκας, 3δ-studio γραφικα, καρτουν, η hand-made;

(Ξερω πολλες πληροφοριες ρωταω, αλλα τα οπτικα ειναι που θυμομαστε ευκολοτερα :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Δωσε μας μια οπτικη εικονα.. τι στυλ ηταν τα γραφικα, τι περιπου ηταν ο ηρωας (παιδακι, μεγαλος, καθημερινος τυπος, πολεμιστης), πρωτου προσωπου η στυλ Λουκας, 3δ-studio γραφικα, η hand-made;
(Ξερω πολλες πληροφοριες ρωταω, αλλα τα οπτικα ειναι που θυμομαστε ευκολοτερα :D )
Ο χαρακτήρας ήταν digitised (βλέπε dark seed), υποτίθεται ντετέκτιβ (δεν θυμάμαι ακριβώς τη έψαχνε) και ήταν το σκηνικό κάπου στην ανατολή.
 
Adventures με ψηφιοποιημενο χαρακτηρα θυμαμαι το Amazon και το Countdown και ενα που λεγεται καπως "Formula of Doctor Lu" αλλα δεν τα εχω παιξει ολα για να ξερω αν παει σε ανατολιτικο σκηνικο (Αραβια εννοεις ή Κινα; )

Επισης ειναι και καπως παλιοτερα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαί, ίσως είναι το Riddle of Master Lu...
 
Αυτό είναι Ευχαριστώ billy και Rakeesh:) :)

Και χίλια συγγνώμη για της λιγοστές πληροφορίες που σας παρείχα αλλά έχει περάσει καιρός από τότε που το είχα δει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για του λόγου το αληθές.

Στο 1:43 είναι η ατάκα που μου έχει χαραχθεί στο μυαλό :)
 
Ωραίος !! - έχεις γερό μνημονικό !! :thumbup:

Λοιπόν, στα υπ' όψιν να ψάξω να βρω τα παλιά μου σωσμένα απο αυτό το παιχνίδι και να το ξεθάψω για να το προχωρήσω, γιατί το είχα αφήσει στη μέση. (αν και μετά απο τόσο καιρό, ούτε που θυμάμαι σε ποιό σημείο βρισκόμουν και τι έκανα... :D )
 
Μόνο το demo είχα παίξει, και ήταν εκείνο το σημείο μόνο άντε δέκα λεπτά μπρος-πίσω gameplay, θυμάσαι τα τότε demo..

Το βρήκα στο ebay σε καλή τιμή (12? κουτάτο) και σκέφτομαι να το τσιμπήσω. :)

Αυτό που μου έκανε εντύπωση τότε σε αυτό το παιχνίδι είναι ότι για FMV ήταν κλάσεις ανώτερο από εκείνα που έβγαιναν τότε, δηλαδή μπορεί να ήταν ο χειρισμός κάπως περίεργος αλλά τα γραφικά δεν ήταν τόσο χάλια στα sprites και στα η ποιότητα των video ήταν τρομακτικά καλή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα