P.O.W:Prisoners of war (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
P.O.W Prisoners of war (1988)

Προβολή συνημμένου 57356

To POW ειναι αλλο ενα κλασικο arcade που οι ολοι οι φωστηρες τοσα χρονια το εχουν ξεσκισει αδικα και εχει ακουσει τα χειροτερα κακα και ελαχιστα καλα.Πρωτη φορα ηρθα σε επαφη μαζι του το 1990 σε μια καφετερια που ειχα παει με εναν μεγαλητερο ξαδερφο μου.Στα παιδικα μου ματια φανταζε σαν κατι το απειστευτο,τα χρωματα τα γραφικα η δραση γενικοτερα.Συνεχιζω να το παιζω απο τοτε μεχρι σημερα και χρονια μετα που το ειδα πιο σφαιρικα και οχι με τα παιδικα μου ματια μπορω να πω οτι οντως δεν φαινοταν τοσο εντυπωσιακο οπως τοτε αλλα πρωτον δεν ειναι το κακο παιχνιδι που θελουν ολοι να παρουσιασουν και δευτερον ειναι διασκεδαστικο και κλασικο.Δεν το εχω δει σε πολλα μαγαζια στην ελλαδα σε ωσα μαγαζια εχω παει αλλα οπου και να το ειχε και καθομουν να παιξω με εκανε εντυπωση που ασχετα οτι δεν το αγγιζε κανενας ολοι παρατουσαν οτι επαιζαν και ερχοταν να δουν gameplay και πολλοι με ρωτουσαν ''ρε φιλαρακι που το ξερεις αυτο η οτι ειναι δυσκολο και δεν το παιζει κανενας και διαφορα αλλα τετοια'' πραγμα που σημαινει οτι το POW κεντριζε την περιεργεια του κοσμου και ολοι ειχαν καποιο ενδιαφερον γιαυτο.

Προβολή συνημμένου 57357

Η ιστορια αν και δεν ειναι κατι δεδομενο νομιζω οτι κινητε γυρω απο τον πολεμο του βιετναμ.Το λεω αυτο γιατι και ολη ατμοσφαιρα της ζουγκλας αλλα και οι φατσες των εχθρων θυμιζουν βιετναμ και βιετναμεζους.Εσεις ειστε φυλακισμενος σε ενα στρατοπαιδο και με εναν δυναμιτη(το που βρεθηκε ο δυναμιτης ειναι αλλο θεμα :D )ανατιναζετε την πορτα του κελιου δραπετευετε και αρχιζετε την περιπετεια σας για να αποδρασετε απο το στρατοπεδο.Ο χειρισμος του παιχνιδιου ειναι αρκετα καλος και ο ηρωας μας ανταποκρινεται τελεια στης κινησης του μοχλου.Τα κουμπια που εχουμε στην διαθεση μας ειναι 3 το ενα για αλμα και τα αλλα δυο για μπουνια και κλωτσια και φυσικα εχουμε και την εναερια κλωτσια αν στο αλμα μας πατησουμε το κουμπι της κλωτσιας.Το αλμα μπορει να μην ειναι τοσο μεγαλο και οι μπουνιες καποιες φορες δεν βρισκουν στοχο αλλα αυτο δεν ειναι κατι που δημιουργη προβλημα στο παιχνιδι και γενικα στην γενικοτερη διασκεδαση.

Oι πιστες του παιχνιδιου εχουν μεγαλη ποικηλια και θα βρεθητε στην αυλη του στρατοπεδου,σε παρατηρητηρια θα δραπετευσετε με αρμα απο το στρατοπεδο και μετα θα πατε σε ζουγκλα με καταρακτες και σε πολλα αλΛα μερη.Οι εχθροι που θα αντιμετωπισετε στο παιχνιδι ειναι απλη σταρατιωτες οχι τοσο επικυνδηνοι αλλα και πρασινοσκουφηδες οι καποιοι αλλοι τυποι με μαχαιρια η με αυτοματα αλλα και στρατιωτες με μηχανες η στρατιωτες που θα σας πετανε χειροβομβιδες.Δεν υπαρχουν bosses σε καθε πιστα πολυ απλα γιατι το παιχνιδι ειναι ενιαιο και απλα αλαζουν οι περιεοχες δεν τελειωνη μια πιστα και αρχιζει η επομενη δηλαδη.Εκτος απο μπουνιες και κλωτσιες θα εχετε στην διαθεση σας μαχιρια που πεφτουν απο τους εχθρους αλλα και τα αυτοματα που οταν τελειωσουν οι σφαιρες τα χρεισιμοποιηται μετα για να χτυπατε με αυτα.Υπαρχει κλασικα μπαρα ενεργειας και κατι πολυ καλο θα ηταν αν υπηρχε και μπαρα ενεργειας και στους εχθρους.Απο θεμα δυσκολιας το παιχνιδι ειναι πολυ δυσκολο γιατι οι εχθροι σας την πεφτουν πολλοι μαζι και γενικα οι ενεργεια σας χανετε σε χρονο ρεκορ καποιες φορες.Χρειαζεται πολυ πρπονηση και εμπειρια μεχρι να φτασει καποιος σε σημειο να το τερματιζει με ενα credit.

Προβολή συνημμένου 57358

Στον τεχνικο τομεα το παιχνιδι τα παει αρκετα καλα με τα μεγαλα μοντελα του χαρακτηρα μας,των εχθρων αλλα και τα ελικοπτερα της μηχανες κτλ που συνανταμε στην περιπετεια μας.Οι πιστες εχουν μεγαλη ποικηλια και ειναι πολυχρωμες με πολυ καλο σχεδιασμο.Οι εχθροι ειναι διαφορετικοι εχουν πολλες λεπτομερειες απλα καποιος συγκεκριμενος τυπος εχθρων εμφανιζεται ο ιδιος αρκετες φορες στο παιχνιδι απλα με διαφορετικο χρωματισμο.Δεν ενοχλει ομως σε κανενα σημειο αυτο και πραγματικα με την δραση του παιχνιδιου δεν θα δωσει κανενας σημασια στην μουσικη.Η μουσικη του POW οπως ειπα ειναι αδιαφορη γιατι στην ουσια δεν υφιστατε απλα υπαρχει καποιος ηχος που της περισσοτερες φορες δεν ακουγεται καν γιατι τα ηχητικα εφε απο της μπουνιες,της κλωτσιες και τους πυροβολισμους καληπτουν το οποιο μουσικο κομματι ακουγεται.Γενικα στα ηχητικα εφε το παιχνιδι τα παει πολυ καλα σε αντιθεση με την ανυπαρκτη μουσικη.

Προβολή συνημμένου 57359

Ναι το POW δεν ειναι Final fight η cadillacs and Dinosaurs αλλα πραγματικα με την δεινουν πολλοι ασχημα κατι κρητικες που εχω διαβασει κατα καιρους.Δεν ειναι το τελειο παιχνιδι εχει και αυτο τα ελατωματα του αλλα πραγματικα ειναι πολυ διασκεδαστικο και το επιπεδο δυσκολιας του ειναι αρκετα υψηλο.Εχει ομορφα γραφικα καλο χειρισμο αν και για μενα θα επρεπε να εχει καποιες κινησεις παραπανω και το ολο στυλ του εχει κατι το διαφορετικο και ξεφευγει απο τα συνηθισμενα.Οποιοι δεν το ξερετε και δεν το εχετε παιξει ποτε αφηερωστε μια ωριτσα και παιξτε το στο mame.Τοσες και τοσες βλακεις εχουμε παιξει ολοι που διαφημιζοταν σαν παιχνιδαρες μονο και μονο γιαυτο αξιζει να αφηερωσετε μια ωριτσα σαυτο το κατα τα αλλα κλασικο παιχνιδι.

 
tο ειχα παιξει καποια στιγμη στο mame. αλλα δεν του ειχα δωσει ποτε σημασια..το ολο σκηνικο μου θυμιζει Rambo! :)
 
το τελείωσα πριν μήνες με cheats...αξιόλογο παιχνίδι, άγνωστο όμως σε μένα προ mame
 
Τι θα γινει με σενα ρε metaloζαχαροπλαστη δεν σε προλαβαινουμε.Eυτυχως που η καταναλωση reviews ειναι calories free αλλιως...

Ο Alkis21 προσφατα (οπως και καποιοι αλλοι ποιο μπροστα) εχουν δικιο για το θεμα του Phoenix. Διαλεξε μια μερα που τα πραγματα ειναι ποιο χαλαρα - δεν σε καταδιωκει ο χρονος ,διαλεξε ενα παιχνιδι που σε "φτιαχνει" γραψε το review οπως παντα , κι αντι να το δημοσιευσεις εδω ,στειλτο στον Wally ή τον Αρχισυντακτη του Phoenix ,οπου απλα θα γινει ενας διακριτικος ορθρογραφικος και ακομα ποιο διακριτικος συντακτικος ελεγχος και δεν θελει τιποτε αλλο ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Η στήλη Arcades 4 Ever σε περιμένει MCM! :D
 
Ενα απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Μ'αρέσουν όλες οι ταινίες που ο πρωταγωνιστής (συνήθως ο Τσακ Νορις :D ) σώζει καμια κατοστή POW, οπότε το παιχνίδι δε θα εμενε στη ζουλα. Του'χα πιει το αιμα και παρόλο που δεν έφτανα πολύ μακριά, το ξαναπαιζα. Ελπίζω καποτε να το εχω και σε jamma.
 
Πολύ ωραίο το longplay metalcandyman! Με πήγες αρκετά πίσω, το έπαιζα διπλό σε arcade. Καλό beat 'em up.
Δέχεσαι παραγγελίες για longplay ? :fafoutis:
Βεβαιως δεχομαι και το Rastan ειναι μεσα στο προγραμμα γιατι εκτος του οτι ειναι παιχνδαρα ειναι και μεσα στα αγαπημενα μου Arcades :headbangdude:
:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα