PacMan pinout κανεις;;

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
17
σημερα επεσε στα χερια μου αυτο...

28042009198.jpg


πιθανον απο παλια arcade καμπινα.

δυστυχως ομως δεν εχω τη συνδεσμολογια για το το φτιαξω. οποτε ειπα μηπως καποιος ξερει τα καλωδια για να κανω ενα pacman joystick :)

οι διακοπτες δουλευουν μια χαρα αν και το βασικο ειναι ο μηχανισμος.

το μονο ισως προβλημα ειναι οτι λειπουν τα λαμακια απο τα microswitch και δεν εχει διαγωνια κινηση (μαλλον) αλλα το πολυ πολυ να αγορασω καινουρια. εξαλλου αυτου του τυπου διακοπτες κυκλοφορουν στο ελευθερο εμποριο.

ευχαριστω προκαταβολικα
 
Γιατι "καλωδια για pacman joystick"? Standard ειναι το pinout για ολα, οχι;
 
σε τι θέλεις να το συνδέσεις αυτό φίλε?

Ανάλογα το μηχάνημα αλλάζουν και τα Pinouts

τα λαμάκια από τα switches δεν είναι απαραίτητο ότι χρειάζονται
 
A, ναι, υπεθεσα οτι θελει για PC...
 
@Ethaniel

Αν και αυτο δεν ειναι joystik pacman, μπορει ευκολα να μετατραπει σε τετοιο, πραγμα που απο οτι καταλαβαινω εχει γινει. Δηλαδη εχει μονο τις 4 διυθυνσεις απο τις 8. Το πραγματικο pacman οπως ισως θα γνωριζεις, δεν εχει διαγωνιες. ;)

Εκτος αν με τον ορο pacman εννοεις οτι βρηκες ενα joystik για arcade, το οποιο θελεις να χρησιμοποιησεις! Εαν ισχυει το δευτερο, πρεπει οπως λεει παραπανω και ο plink, να μας πεις που θελεις να το συνδεσεις?
 
Plink είπε:
σε τι θέλεις να το συνδέσεις αυτό φίλε?Ανάλογα το μηχάνημα αλλάζουν και τα Pinouts

τα λαμάκια από τα switches δεν είναι απαραίτητο ότι χρειάζονται
cpc φυσικα :)

τα λαμακια απ'οσο ξερω ασκουν πιεση σε 2 διακοπτες ταυτοχρονα για διαγωνια κατευθυνση.
 
Οκ,... για να σε κατευθηνουν καλυτερα, βαλε και μια φωτο με το κατω μερος του joy, ωστε περα απο το σχηματικο να δουμε αν σου λειπει και κατι αλλο απο microswitch.
 
santosp είπε:
Οκ,... για να σε κατευθηνουν καλυτερα, βαλε και μια φωτο με το κατω μερος του joy, ωστε περα απο το σχηματικο να δουμε αν σου λειπει και κατι αλλο απο microswitch.
28042009199.jpg


γερνει λιγο ο μοχλος αλλα δεν πιεζει καθολου τους διακοπτες. εξαλλου αυτο ρυθμιζεται φανταζομαι με αλλαγη ελατηριου...
 
Ethaniel είπε:
28042009199.jpg

γερνει λιγο ο μοχλος αλλα δεν πιεζει καθολου τους διακοπτες. εξαλλου αυτο ρυθμιζεται φανταζομαι με αλλαγη ελατηριου...
Από ότι βλέπω θα χρειαστείς μάλλον και switches καινούργια...

σε αυτή την περίπτωση...προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει η όλη ταλαιπωρία για να το φτιάξεις. Ειδικά εφόσον πρόκειται για πλαστικό μοχλό...και πλαστικό

Σου λείπει το σημαντικότερο που είναι το μεταλλικό case.

Άσε που τα switches αυτού του τύπου είναι αρκετά ακριβά...νομίζω στα μαγαζιά εδώ τα βρίσκεις 3-4 ευρώ...

Πάρε κάνα χειριστήριο της προκοπής από Arc να σου μείνει μια ζωή....

ή κάνε υπομονή να βγάλω κάτι pacman που έχω για πούλημα χεχε :p
 
.....με αλλαγη του ελατηριου το οποιο θα βρεις που ομως?

Απο την φωτογραφια φαινετε να ειναι τυπου που δουλευει με τα υπαρχοντα switch, οποτε χρειαζεται να <<φας>> με μια λιμα τα εξογκωματα που υπαρχουν στην κατω πλευρα, στην κυκλικη πλαστικη εσοχη, οπου κινητε ο μοχλος. Λογικα ετσι θα μπορει να πιεσει 2 switch ταυτοχρονα. Βεβαια θα αυξηθει λιγο η διαδρομη κινησης του μοχλου.

Απο εκει και περα τι θα κανεις? Θα το βαλεις σε κουτι μαζι με καποιο κουμπι? Και επειτα θα αγορασεις καλωδιο κονεκτορ κλπ? Αξιζει τον κοπο, ή να κοιταζες κατι σε αυτο, που εχει και ρετρο feeling.

Πιστεψε με ειναι αρκετα αυθεντικη η arcade αισθηση με αυτο το joy.

http://www.cmsco.gr/home/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=6〈=Gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp είπε:
Πιστεψε με ειναι αρκετα αυθεντικη η arcade αισθηση με αυτο το joy.

http://www.cmsco.gr/home/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=6〈=Gr
To CMS είναι εξαιρετικό, αλλά έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα..(τουλάχιστον για μένα) είναι πλαστικό, που σημαίνει ότι είναι ελαφρύ...με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο εύχρηστο...

Γνώμη μου αυτή φυσικά...ο καθένας όπως βολεύεται ;)
 
Εγώ πάλι,χωρίς να θέλω να κουράσω εν τέλει,θα (ξανα)πω ότι το CMS δεν φέρει σχέση με τα παλιά joysticks τύπου tomahawk/pacman.

Εκτός του ότι είναι πλαστικά,όπως είπε κι ο Plink,ο μοχλός τους δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδιας αίσθησης με τα προαναφερθέντα,ενώ τα μικρά κουμπάκια εκτός του ότι χαλάνε σχετικά εύκολα,είναι και πολύ δύσχρηστα !

(πιο μικρά δε μπορούσαν να τα κάνουν άραγε ; )

Δε τα συστήνω....

Και φυσικά γνώμες είναι όλα ! :D
 
Εγω προσφατα αγορασα για το παλαιο που ειχα, ενα σετ βεντουζες απο τους ιδιους. Τωρα που βεντουζαρει σωστα, δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα. Πριν ειχα.

manos426f είπε:
Εγώ πάλι,χωρίς να θέλω να κουράσω εν τέλει,θα (ξανα)πω ότι το CMS δεν φέρει σχέση με τα παλιά joysticks τύπου tomahawk/pacman.Εκτός του ότι είναι πλαστικά,όπως είπε κι ο Plink,ο μοχλός τους δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδιας αίσθησης με τα προαναφερθέντα,ενώ τα μικρά κουμπάκια εκτός του ότι χαλάνε σχετικά εύκολα,είναι και πολύ δύσχρηστα !

(πιο μικρά δε μπορούσαν να τα κάνουν άραγε ; )

Δε τα συστήνω....

Και φυσικά γνώμες είναι όλα ! :D
Μανο για να μην μπερδευομαστε, εγω κανω αναφορα στο συγκεκριμενο joy, για χρηση με ενα βασικο (το μεγαλο) κουμπι, και το μοχλο. Τα υπολοιπα μικρα και αχρηστα για τα παλαια μηχανηματα, δεν τα λαμβανω υποψη μου, και αρα δεν μπαινω στον κοπο να ασχοληθω αν αξιζουν και ποσο.

Σιγουρα οσον αφορα την αισθηση, γνωμες-γουστα διαφερουν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μαλλον εχετε δικιο... ισως δεν αξιζει τον κοπο... θα το βαλω και αυτο στα αζητητα μαζι με το κασετοφωνο για το Αταρι μεχρι να μου ερθει η ορεξη να ασχοληθω...

ευχαριστω για τις συμβουλες παντως
 
Πίσω
Μπλουζα