PAL A η PAL B

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ NES ΕΙΝΑΙ PAL A η PAL B?


There were 2 different PAL regions in the NES
games. UK,italy and Aus/NZL were PAL 'A' but the rest of Europe was PAL 'B'.
 
Κανονικα ειμαστε PAL I

Τωρα,το PAL UK δεν μας "δινει" ηχο.Οπότε αν τα NES PAL χωριζονται σε αυτα τις 2 κατηογοριες,θα ελεγα PAL B χωρις να ειμαι σιγουρος...
 
Wally είπε:
Κανονικα ειμαστε PAL I
Είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι έχουμε PAL B/G εδώ στην Ελλάδα, όχι PAL I!

Από τους δύο τύπους NES ομολογώ πως δεν ξέρω ποιόν από τους δύο έχουμε, όμως έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι αυτό θα σου δημιουργούσε πρόβλημα μόνο στον ήχο και μόνο αν το σύνδεες με RF. Το NES έχει και Audio/Video υποδοχές με στάνταρ βύσματα που παίρνεις πολύ φτηνά ένα generic καλωδιάκι και είσαι αρχηγός αφού και καλύτερη εικόνα έχεις και δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το PAL A ή Β.

Αν βέβαια ρωτάς για εγκυκλοπαιδικούς λόγους και μόνο, δυστυχώς δεν έχω ιδέα τί από τα δύο θα μπορούσαμε να έχουμε εδώ στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις 1000 δικια!PAL I ειναι το UK τελικα!Λαθος 2600 κοιταξα...:nervous:
 
ΡΕ, ΠΑΙΔΙΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ CASTLEVANIA ΦΘΗΝΑ, 5 ΛΙΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ PAL A :(
 
Έχω παραγγείλει παιχνίδια NES από Γαλλία, Γερμανία και Ολλανδία και έπαιζαν όλα πάντως. Το Castlevania το περιμένεις από Αγγλία φαντάζομαι.

Ίσως το PAL A και το PAL B να αφορούν τις κονσόλες μόνο και ειδικότερα τα συγκεκριμένα audio systems που υποστηρίζουν (D,K,N,B/G,I κλπ.) μέσω RF και να μην υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, και κανένα θέμα συγκεκριμένα με τα παιχνίδια.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει, χωρίς να μπορώ να πάρω όρκο φυσικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε nicksofar,γράφε με μικρούς χαρακτήρες,τα κεφαλαία γράμματα δείχνουν (στη γλώσσα του net) ότι φωνάζεις,πράγμα που δεν κάνεις ασφαλώς...
 
Τελικά τί έγινε με το θέμα αυτό, φίλε nicksofar; Έφτασε το Castlevania; Είχες κάποιο πρόβλημα;
 
PAL I δεν είναι της Αγγλίας ρε παιδιά?
 
Giama είπε:
Έχω παραγγείλει παιχνίδια NES από Γαλλία, Γερμανία και Ολλανδία και έπαιζαν όλα πάντως. Το Castlevania το περιμένεις από Αγγλία φαντάζομαι.
Ίσως το PAL A και το PAL B να αφορούν τις κονσόλες μόνο και ειδικότερα τα συγκεκριμένα audio systems που υποστηρίζουν (D,K,N,B/G,I κλπ.) μέσω RF και να μην υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, και κανένα θέμα συγκεκριμένα με τα παιχνίδια.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει, χωρίς να μπορώ να πάρω όρκο φυσικά.
Καταρχην PAL A για τις εμπορικες τηλεορασεις δεν υπαρχει. Απο το B ξεκινανε

Βασικα οι περισσοτερες ευρωπαικες χωρες χρησιμοποιουν το PAL B αλλα μερικες χρησιμοποιουν και αλλους τυπους επιπλεον. Πχ η Ελλαδα και η Ολλανδια χρησιμοποιουν το PAL B αλλά και το G, το Βελγιο το B&H, η Αυστραλια, η Γερμανια και η Νεα Ζηλανδια μονο το B, η Ρουμανια το D και το G κλπ.

Βασικα το δευτερο γραμμα σχετιζεται με τα UHF και το B, B1 και D με τα VHF.

Απο οτι βλεπω το B, το G και το Η εχουν την ιδια συχνοτητα διακρισης εικονας και ηχου, δηλ τα 5.5 MHz ενω το Ι τα 5,9996 MHz.

Kαι επειδη η Ελλαδα αλλαξε το συστημα απο Secam σε Pal το 1992, μου φαινεται η ευρωπαικη κονσολα υποστηριζε και τα δυο συστηματα. Το ιδιο και οι τηλεορασεις. Για αυτο παιζαν και τα γαλλικα παιχνιδια. Ενω στο βιντεο οταν εβαζα κασσετες απο Γαλλια τις εδειχνε ασπρομαυρες.
 
Ωραία όλα αυτά που γράφετε αλλά, η αλήθεια είναι ότι πάνω που πήγα να καταλάβω τι γίνετε, στο τέλος μπερδεύτηκα περισσότερο. Μπορεί να μας πει κάποιος, υπεύθυνα, αν το NES που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα είναι συμβατό με όλα τα PAL?
 
Einai simbato me Pal B ama agorastike apo ellada , opos oles oi ipolipes xores ti europis ektos apo AGGLIA pou exei PAL A ....Opote then einai simbato me pal A games ;)
 
Πίσω
Μπλουζα