Panasonic FZ-55

pitsunami

RetroAdept
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
838
Αντιδράσεις
13
Επιτέλους έχω στα χέρια μου το Μ2 powered FZ-55 kiosk!

Αυτό το μηχανηματάκι χρησημοποιήθηκε σε coffee machines,αν και η καρδιά του διμιουργήθηκε για extreme gaming! :(

Οι διαφορές με το άλλο kiosk m2 fz-35 είναι οτι αυτό δεν έχει dvd drive και σκληρό αλλά έχει built-in οθόνη!

Τρέχει μόνο kiosk software και τίποτα άλλο(for now)!

Δυστηχώς η panasonic έκανε οτι μπορούσε να σώσει απο την επένδυση της, φτιάχνοντας χαζές υλοποιήσεις της M2 technology!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έναν φραπέ γλυκό χωρίς γάλα παρακαλώ... :)

Καλορίζικο το σπάνιο απόκτημα!
 
Καλοριζικο και σε καλη μερια. Μπορει να τρεξει με καποιο τροπο παιχνιδια η και κωδικα για 3DO?
 
Καλορίζικο !!!
 
Καλορίζικο. Η κεντρική πλακέτα είναι πραγματικό κόσμημα.

Έλεος. Ένα τέτοιο θηρίο σε μηχανή του καφέ.........
 
Getta Robo είπε:
Καλοριζικο και σε καλη μερια. Μπορει να τρεξει με καποιο τροπο παιχνιδια η και κωδικα για 3DO?
Thanks guys είδα και έπαθα να το εντοπίσω αλλά άξιζε νομίζω!!

Δυστηχώς φίλε getta εκτός απο τα kiosk προγράμματα δεν τρέχει τίποτα άλλο , ούτε ένα μικρό game που έβγαλε κάποιος που τρέχει στο fz35s δεν τρέχει! :(
 
Αμαρτία από τον Θεό βρε παιδάκι μου... τέτοιο hardware και να ψήνει μόνο καφέδες....

Καμιά χακεριά στο BIOS ... ίσως ?
 
geoanas είπε:
Αμαρτία από τον Θεό βρε παιδάκι μου... τέτοιο hardware και να ψήνει μόνο καφέδες....Καμιά χακεριά στο BIOS ... ίσως ?
Όλο το θέμα Μ2 είναι πονεμένο!!

Φορητό Μ2 πάντως θα ηταν πολύ super...

Για το bios δεν ξέρω αλλά ήδη έχουμε 5-6 διαφορετικά M2 bios!!
 
Kαλοριζικο φιλε !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
Καλορίζικο. Η κεντρική πλακέτα είναι πραγματικό κόσμημα.
Έλεος. Ένα τέτοιο θηρίο σε μηχανή του καφέ.........
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονταν. Γιατί χρειάζεται 2 PowerPC η μηχανή του καφέ; Ακόμα και σήμερα θα ήταν overkill.

Εντάξει δεν σου'κατσε η κονσόλα και θέλεις να βγάλεις τα λεφτά σου χρησιμοποιώντας την τεχνολογία αλλού. Αλλά σε μηχανή καφέ; Δεν μπορούσαν να το βάλουν για κανά multimedia presentation τουλάχιστον να πάει κάπως πιο αξιοπρεπώς το μηχανάκι;
 
Πράγματι .... πολύ κουφό ! ;-)
 
Παιδιά μάλλον η εταιρεία ξεφορτωνόταν stock. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπολογίζουν τίποτε, και μη ξεχνάτε ότι οι corporate "managers" είναι όντα χωρίς το παραμικρό συναίσθημα.

Αν κάτι φέρνει χρήμα το αγαπάμε, τη στιγμή που πάψει να αποδίδει τα δέοντα, το σκοτώνουμε.

Μην παιδεύετε πολύ το μυαλό σας..........
 
Πάντως ρίχνοντας μια ματιά για ένα M2 FZ 35S -το M2 Media Player της Panasonic- έστω για να παίξω εκείνο το ραλάκι δεν βρήκα τίποτα. Αν και από ότι διάβασα όταν τα πουλάγανε έκλειναν σχετικά φτηνά.
 
CountRaven είπε:
Πάντως ρίχνοντας μια ματιά για ένα M2 FZ 35S -το M2 Media Player της Panasonic- έστω για να παίξω εκείνο το ραλάκι δεν βρήκα τίποτα. Αν και από ότι διάβασα όταν τα πουλάγανε έκλειναν σχετικά φτηνά.
Πρίν ~3-4 χρόνια είχε βγεί μια αποθήκη στην αμερική που πούλαγε καινούρια στα κουτιά τους για ~50usd shipped αν θυμάμαι καλά...δυστηχώς πήρα μόνο ένα τότε! Σήμερα κλείνουν γύρω στα 300usd!
 
Sorry για το τετράχρονο bump αλλά ανοίγοντας το μηχάνημα ξανά για να βγάλω την μπαταρία

έβγαλα και μερικές ενδιαφέρουσες φωτο απο το κάτω μέρος της πλακέτας.

Ενδιαφέρον έχει και η 'χακεριά' με το μικρό τσίπ.Έχει κανείς καμία ιδέα του τι μπορεί

να κάνει?

attachment.php


attachment.php
 
Δεν ξερεις εσυ (ο 3DO man), θα ξερουμε εμεις? :D
 
mike είπε:
Δεν ξερεις εσυ (ο 3DO man), θα ξερουμε εμεις? :D
Χαχα...δεν το λές ακριβώς 3DO ,παρά μια hi-tech καφετιέρα. Η μητρική του πάντως νομίζω πως έχει προοπτικές για

'αναβάθμιση'!
 
Πίσω
Μπλουζα