Panda Toys ή αλλιώς τα Ελληνικά Lego :-)

Τόσα πολλά ζητάει για αυτό το κομμάτι? Όμορφο είναι πάντως
 
Kambia είπε:
Τόσα πολλά ζητάει για αυτό το κομμάτι? Όμορφο είναι πάντως
Σε σχεση με αλλα που βρηκα, ειναι λιγο τσιμπημενο. Δεν ειναι υπερβολικη η τιμη, αλλα μολις σκεφτηκα να το παρω μου τραβαει μια δαγκωνια ενα καβουρι...και το αφησα....

Πολυ ωραιο και αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι η φωτογραφια στη συσκευασια με θεμα "Ανθοπωλης"(Florist)!!!

Που να δεις τι θα ανεβασω σε αλλο θεμα!!!!

Τελικα μεσα στο retromaniax αποκτας μια ταση να μην μπορεις να αφησεις κομματια Ελληνικων εταιριων να πανε χαμενα...και ας μην εχουν σχεση με αναμνησεις....
 
Παρομοια Lego τα πουλανε στα 70?. Ποσα ζητησε γι αυτο;;;
 
songless_bird είπε:
Παρομοια Lego τα πουλανε στα 70?. Ποσα ζητησε γι αυτο;;;
Δεν ειναι Lego ομως. Το δινει 30....υπερβολικο...

Μετα απο συζητηση μου ειπε καλυτερη τιμη...πιο σωστη για Panda...

Πρεπει να βρουμε πληροφοριες για την εταιρια. Καποια γνωριμια στη Βεροια? Anyone?
 
Καλα τωρα θα εβαζα το "never say no to panda" απο το youtube:D Αλλα εχεις δικιο. 30 ειναι πολλα. Με το καλο να το αποκτησεις. Τα "τουβλακια" ειτε ειναι lego ειτε "ημιτασιον" ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι. Και χαιρομαι που και η 14 μηνων ανηψια μου τα χαιρεται και αυτη! Ακονιζουν το μυαλο και εξαπτουν τη φαντασια.
 
songless_bird είπε:
Καλα τωρα θα εβαζα το "never say no to panda" απο το youtube:D Αλλα εχεις δικιο. 30 ειναι πολλα. Με το καλο να το αποκτησεις. Τα "τουβλακια" ειτε ειναι lego ειτε "ημιτασιον" ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι. Και χαιρομαι που και η 14 μηνων ανηψια μου τα χαιρεται και αυτη! Ακονιζουν το μυαλο και εξαπτουν τη φαντασια.
Και γω πολυ κολλημα με τα τουβλακια μικρος...ειδικα οταν καναμε ψηλες κατασκευες....ουρανοξυστες!
 
Εγω εφτιαχνα διαστημοπλια και robot. Κολλημα με το παιδικο MACRO....
 
κάποτε είχα πάρα πολλα απο αυτά...ασ είναι καλα η μανούλα μου....
 
Διορθώστε με αλλά λέει "Εισαγωγέας" (importatore) ? Τα πρώτα γράφουν κατασκευή στην Ελλάδα!

Για κάνε τα μαγικά σου pardalotzatziki μπας και μάθουμε τίποτα.
 
Kambia είπε:
Διορθώστε με αλλά λέει "Εισαγωγέας" (importatore) ? Τα πρώτα γράφουν κατασκευή στην Ελλάδα!Για κάνε τα μαγικά σου pardalotzatziki μπας και μάθουμε τίποτα.
Αν προσεξεις αλλαζει και το logo, σε καποια οπως τα δικα σου ειναι το panda αλλα σε αυτο και καποια αλλα ειναι αυτα τα γραμματα με τις ριγες.

Αν εχουμε καποιο μελος απο Βεροια ή με γνωριμιες στη Βεροια, αποκλειεται να μην βρουμε πληροφοριες.

Εχω ενα γνωστο απο εκει και το ψαχνω...
 
Κατι εμαθα...

Μια πληροφορια λεει οτι κατασκευαζε παιχνιδια αλλα ισως αργοτερα να γυρισε και στις εισαγωγες.

Αυτο που μου ειπε γνωστος απο Βεροια ειναι οτι μαλλον η εταιρια υφισταται ακομα ως Bildo toys με ιδιοκτητη τον κο Μουρατιδη.

http://www.pse.gr/node/6552

Αλλα εδω φαινεται εδρα η Ρουμανια...

https://www.facebook.com/bildo.toys
 
Καποτε μια ψυχη ρωτησε....

Deathshadow είπε:
Σταυρο δικα σου ειναι;
....χρειαστηκε να περασουν 3 χρονια απο τοτε για να γινω ιδιοκτητης μερικων τουβλακιων Panda!!! :D

Σας παραθετω λοιπον τα προσφατα αποκτηματα,

που μου εσταλθησαν απο μελος του φορουμ,το οποιο επιθυμει να παραμεινει ανωνυμο. :)

Ευχαριστω παρα πολυ!!!! :thanx2: :thanx2:

Τα κουτια

fetch


fetch


Οδηγιες Συναρμολογησης

fetch


Περιεχομενα

fetch


Τα μοντελακια συναρμολογημενα ετοιμα!!! :D

fetch


Και μεσα στον τουβλοπαροξυσμο δημιουργιας βγηκε και μια customια..... :D :p

fetch
 
Πανέμορφα. Τώρα με μπρίζωσες να ψάξω να βρω και άλλα panda!
 
Thanks Ναταλι!!! :thanx2:

Σε βλεπω για ρετροεξορμηση το αλλο Σαββατο!!! :D
 
Καλημέρα,

[edit] Εκτός κανονισμών [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν μέναμε στον Χολαργό (μέχρι αρχές 80 και 1983 συγκεκριμένα) υπήρχε τότε ένα παιχνιδάδικο κοντά στο σπίτι μας (πλατεία Παπαφλέσσα συγκεκριμένα) που είχε πολλά ελληνικά "τουβλάκια", ποσότητες μιλάμε.Σου έδινε και χύμα τουβλάκια με την σέσουλα αν σου είχαν τελειώσει να φανταστείτε και βάσεις για να τοποθετήσεις τα τουβλάκια.Τα οποία μου κράτησαν μέχρι τέλη δεκαετίας 90.Όσα τέλος πάντων σώθηκαν μετά απ' όλα αυτά τα χρόνια και τις μετακομίσεις.Πολύ ανθεκτικά ήταν ένα χαρακτηριστικό τους.Παίζει να είχε και απ' την συγκεκριμένη μάρκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα