Pandora Handheld

εγώ θα έλεγα από το δεύτερο κι όλας λεπτό :)
 
Το Quake 2 πάντως δεν φαίνεται τόσο όμορφο.Τρέχει σε software rendering δεν πειράζει όμως το μηχάνημα φαίνεται πολύ δυνατό!
 
ολο το ζουμι ειναι οι "πανδωρες" στα πρωτα δυο λεπτα. :D :D

οντως το quake 2 δειχνει χειροτερο και απο την εκδοση του ps1.
 
Ανακοινώθηκε σήμερα το νέο GP2X WIZ με οθόνη OLED για τέλεια ποιότητα. Θα είναι διαθέσιμο από Οκτώβριο.

http://www.gp2x.de/wiz/Wiz%20introduction.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tι βλέπω, τι βλέπω!!! Νέα έξοδα!!!! Πάντως το play-asia το έχει στα 115 ευρώ περίπου + μεταφορικά και έχει σήμανση Not released.

Το μηχανάκι φαίνεται super και πανίσχυρο όσο ποτέ....
 
Kαι εκτός από OLED η οθόνη είναι και touch (νομίζω).
 
Ρε παιδιά ... γιατί κανείς να πάρει το Wiz και να μην πάρει το Pandora αφού το δεύτερο είναι πολύ πιο ισχυρό ? Οι emulators που υπάρχουν τώρα για το GP2X θα παίζουν άραγε και στα 2 μηχανάκια ή θα βγουν ειδικές εκδόσεις τους ? Εχω την εντύπωση οτι το Wiz είναι απλά ένα πιο γρήγορο GP2X άρα οι emulators θα τρέχουν όλοι κανονικά σε αντίθεση με το Pandora που θα πρέπει να γίνουν recompile και να βγουν νέες εκδόσεις.. Εχει βγει κανένας emulator για το Pandora ?
 
1) Κάποιος μπορεί να πάρει το Wiz γιατί είναι 100 ευρώ φτηνότερο από την Pandora.

2) Το λογικό είναι, οι emulators του wiz να είναι οι ίδιοι με το gp2x λόγω κοινών χαρακτηριστικών οθόνης κλπ, σε αντίθεση με την Pandora όπου αλλάζουν όλα.

3) Οι emulators που θα υποστηρίξει η Pandora αναφέρονται μερικά post πιο πρίν.

υγ για τον Gtsamour


Επιτέλους μια κονσόλα που δικαιωματικά μπορούμε να την προσφωνούμε "η". Η Pandora
 
Τιμη και release date (στο περιπου).

Pandora gets a ship date and price

Τhe ARM Cortex A8-powered device will begin shipping before Christmas 2008 for £199.99 in the UK. The first batch will consist of 3,000 units, and the team is hoping that all of those will be sold out before the first one leaves the dock. There's no word on how costly it'll be for Americans, though we're crossing our fingers that it'll sell for a few bucks less than the $360 we find when simply converting pounds to dollars.
http://www.pocketgamer.co.uk/r/Various/Pandora/news.asp?c=8667
 
Ναι και με αυτή την τιμή η ερώτηση παραμένει... γιατί να πάρει κάποιος το pandora και να μην προτιμήσει ένα psp με τους emulators ??? Όποιος γνωρίζει επι του θέματος ας απαντήσει....
 
AA+ είπε:
Ναι και με αυτή την τιμή η ερώτηση παραμένει... γιατί να πάρει κάποιος το pandora και να μην προτιμήσει ένα psp με τους emulators ??? Όποιος γνωρίζει επι του θέματος ας απαντήσει....
Τουλαχιστον μεχρι κανα δυο μηνες πριν, για να παιξω πχ mame στο PSP slim θα επρεπε να ανεβοκατεβαζω τα firmware. Ασε που υπηρχαν και γνωστα παιχνιδια που δεν ετρεχαν πχ PAC-MAN
 
Βασικά... αν δεν βγάλουν οθόνη VGA...
 
Αρα από θέμα συμβατότητας το pandora θα τα καταφέρνει λογικά καλύτερα. Αλλα είναι θέμα software.. Φαντάζομαι ότι το mame θα θέλει τα ίδια με το PC συγκεκριμένες εκδόσεις zip/version mame. Απο hardware πάντως νομίζω ότι το PSP είναι δυνατότερο... Χριστούγεννα έρχονται πρέπει να ξέρουμε τι να πάρουμε :)
 
Ακριβως οπως τα λες ΑΑ+. Για το PSP τα software δουλευονται και αναβαθμιζονται συνεχεια. Φαντασου οτι στην αρχη μονο στο PSP Fat μπορουσες να παιζεις ΜΑΜΕ και με συγκεκριμενο firmware ενω οσοι ειχαν slim ηταν στην αναμονη.
 
Εχω μεγαλες ελπιδες στο PowerVR SGX530 (παρτε ενα technical paper)

Φαινεται πως ειναι αρκετα ισχυροτερο απο την PowerVR MBX φαμιλια που διαθετουν τα iphones...
 
Kambia είπε:
Τουλαχιστον μεχρι κανα δυο μηνες πριν, για να παιξω πχ mame στο PSP slim θα επρεπε να ανεβοκατεβαζω τα firmware. Ασε που υπηρχαν και γνωστα παιχνιδια που δεν ετρεχαν πχ PAC-MAN
Στο Phat το MAME δουλεύει άψογα... για το Slim δοκίμασε τον MAME GP2X v4.7 PSP ο οποίος λογικά θα σου λύσει όλα τα προβλήματα που έχεις. ;)
 
Παιδιά ωραίο το Wiz ειδικά τώρα που αναθεωρήσανε και θα του βάλουν τελικά κουμπιά στη θέση του δεύτερου χειριστηριου.. όμως 2,8" οθονούλα είναι της πλάκας ιστορία...Θα στραβωθούμε... νομίζω οτι η αγορά του δεν αξίζει αν έχετε το GP2X F-200 (όπως εγώ) και σκοπεύετε επιπλέον να πάρετε το Pandora που θα μπορεί να εξομειώσει και άλλες κονσόλες (Dreamcast, Sega CD, Sega 32x, Atari Jaguar κτλ) και είναι απίστευτο μηχάνημα...
 
Και το επίσημο newsletter που κατέφθασε σήμερα το πρωί.

Hello Everyone, Craig here,
Thank you all for signing up to the openPandora.org newsletter, this project has been going on for an amazing and exhausting 2 years and is finally reaching the launch. It's been a very long time - but with your help we have produced the most powerful, cutting edge handheld in the world:

* ARM Cortex-A8 600Mhz+ CPU running Linux


* 430-MHz TMS320C64x+ DSP Core



* PowerVR SGX OpenGL 2.0 ES compliant 3D hardware



* 800x480 4.3inch 16.7 million colours touchscreen LCD



* Wifi 802.11b/g, Bluetooth & High Speed USB 2.0 Host



* Dual SDHC card slots & SVideo TV output



* Dual Analogue and Digital gaming controls



* 43 button QWERTY and numeric keypad



* Around 10+ Hours battery life



* GUI: gMenu, various X based desktops, Ubuntu etc. or make your own.


If you have not had the chance to see some of the videos we have posted, we have included some of the highlights here, oh, and we will be posting more videos before the preorder date.

Pandora Prototype overview (Emus, Quake etc.):

 
Με πρόλαβες, μόλις διάβασα το email μου! Μπορεί και να το πάρω, ?250 για χριστουγεννιάτικο δώρο είναι πάρα πολλά; :)
 
Βιάζεσαι μου φαίνεται... εάν είναι να δώσω λεφτά αυτή την περίοδο, πιο εύκολα θα δώσω τα μισά (περίπου) να πάρω το Wiz ή κάνα GP2X F200 σε προσφορά (γύρω στο κατοστάρι), παρά την Pandora. Και ακριβό το κόβω (είναι 25% ακριβότερο από τις εκτιμήσεις μας που ήταν στα 200?) και δεν ψήνομαι να πάρω νέο μηχάνημα που δεν έχει δοκιμαστεί ή δεν έχει ακόμα μεγάλη υποστήριξη από τους Devs. Δεν λέω, θα έρθει και αυτή, αλλά προσωπικά δεν βιάζομαι να το αγοράσω... Θα περιμένω μία καλή πτώση τιμής πρώτα και την δεύτερη έκδοση που θα διορθώνει τυχόν μικροπροβληματάκια.
 
Πίσω
Μπλουζα