[PANINI] Dragonball Z (1993)

deadmeat

RetroN00b
Joined
25 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
0
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς δεν γράφει χρονολογία.
Αν κοιτάξεις προσεκτικά στο εσώφυλλο θα δεις οτι το copyright είναι του 2001

Με ένα ψάξιματάκι βρήκα τα εξής.

Το άλμπουμ αυτό κυκλοφόρησε το 1993 στο εξωτερικό (στην Ισπανία) και στην Ελλάδα το 2001.
 
Kambia είπε:
Αν κοιτάξεις προσεκτικά στο εσώφυλλο θα δεις οτι το copyright είναι του 2001
Με ένα ψάξιματάκι βρήκα τα εξής.

Το άλμπουμ αυτό κυκλοφόρησε το 1993 στο εξωτερικό (στην Ισπανία) και στην Ελλάδα το 2001.
Στο εσωτερικό γράφει 2000 Studio Bird (η χρονολογία που δημιουργήθηκε η συγκεκριμένη εταιρεία), το οποίο το έγραφε αργότερα και στον Ant1 στο cartoon στους τίτλους τέλος ενώ έπαιζε στην ΤV από το 1994.

Όσο για το οτι κυκλοφόρησε στην Ελλάδα το 2001, δεν το γνωρίζω μάλλον έχεις δίκιο αν και από το 1993 που ανέφερες για την Ισπανία μεσολαβούν 8 χρόνια... Τόσο πίσω είμαστε?

Αν χρειάζεται ας διαγραφεί το topic μιας και δεν νομίζω να συμπεριλαμβάνεται στα retro.
 
Το Bird Studio δημιουργήθηκε από τον Akira Toriyama το 1982, το 2000 αναφέρεται στην ανανέωση του copyright για τη συγκεκριμένη επανέκδοση.

Στην Ιταλία το συγκεκριμένο album κυκλοφόρησε το 1993 (σε Ιταλία, Ισπανία και Γαλλία είχαν σχεδόν ταυτόχρονη προβολή της σειράς με Ιαπωνία), ενώ στην Ελλάδα το 2001.

Γενικότερα στην Ελλάδα, είχαμε καθυστερήσεις σε πολλά franchises και παρελκόμενα. Μάλιστα το 2000 είχαμε album Χελωνονιντζάκια της Κουκουρούκου, το όποιο στην Αμερική είχε κυκλοφορήσει το 1989.

Ευτυχώς το Dragon Ball Z τελείωσε το 1995 στην Ιαπωνία, άρα πιστεύω πως καλύπτεται θεματολογικά από το retromaniax (και επίσης μερικοί το πετυχαίναμε στη δορυφορική από αρχές '90).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr. SLUMP είπε:
Ευτυχώς το Dragon Ball Z τελείωσε το 1995 στην Ιαπωνία, άρα πιστεύω πως καλύπτεται θεματολογικά από το retromaniax (και επίσης μερικοί το πετυχαίναμε στη δορυφορική από αρχές '90).
Με κάλυψε πλήρως ο Dr. SLUMP
 
Εγώ είχα το album της Κουκουρούκου με αυτοκόλλητα DragonBall Z αλλά μάλλον το έχω χάσει γιατί δεν το βρίσκω πουθενά. Αν το έχει κάποιος ακόμα ας το ανεβάσει να το ξαναθυμηθούμε.
 
Εχει κανεις το παρακατω αλμπουμ στην Ελληνικη εκδοση να μας βγαλει καμια φωτο να το θυμηθουμε λιγο;; :D

18962503.jpg

ps. Αν δεν κανω λαθος αυτο ηταν και το πρωτο που κυκλοφορησε στην Ελλαδα!
 
Το εχω εγω Ajax, αλλα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ..

Και δεν υπαρχει ουτε στο klebebildchen σαν συλλογη, μπας και εβρισκα τιποτα..
 
Δεν πειραζει και αδειο μας κανει :p .

Βγαλε 2-3 φωτο απο το εσωτερικο οταν μπορεις.
 
Πίσω
Μπλουζα