[PANINI] Mammals (1978)

LANTZOΪ

RetroWannaBe
Joined
24 Ιουν 2010
Μηνύματα
60
Αντιδράσεις
28
Στο διαδύκτιο δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα.Το άλμπουμ κυκλοφόρησε το 1978 στην Ελλάδα,και τα αυτοκόλλητα ήταν περίπου 400.Το έχει κανείς ή να αρχίσω να σκανάρω;

Προβολή συνημμένου 39589
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μία δυο σελίδες ναι, όχι παραπάνω λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δυστυχώς :xm:
 
Θα γινω γραφικος αλλα και απο τη Panini περιμενουμε μια απαντηση για καποια αλμπουμς. Θα ξανα-επικοινωνησω με την εταιρεια ωστε να ρωτησω και για το συγκεκριμενο αλμπουμ αλλα και για να κινηθει λιγο η διαδικασια.
 
Προκειμένου να περιέχει το παρόν τόπικ όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία για το θέμα, για το οποίο ανοίχθηκε, αντιγράφω τα σχετικά κείμενά μου από το τόπικ "Διάφορα Χαρτάκια" :

"Ένα άλλο άλμπουμ που συμπλήρωνα λεγόταν "Θηλαστικά" !!! Καταπληκτικό άλμπουμ, οι φωτογραφίες του, που παρουσίαζαν ένα σωρό ζώα σε διάφορες στιγμές τους, ήταν "να τις πιεις στο ποτήρι" !!! Μόνο που ... ήταν τεράαααστιο άλμπουμ, πολυσέλιδο, και για να το συμπληρώσεις έπρεπε ... για πολύ καιρό να αγοράζεις και να ψάχνεις τα αυτοκόλλητα χαρτάκια του !!! Εγώ, πάντως, δεν το είχα συμπληρώσει. Αυτό θυμάμαι και με τους άλλους συμμαθητές μου : Στην αρχή μάς είχε πιάσει μεγάλος ενθουσιασμός αλλά, επειδή απαιτούσε πολύ χρόνο και πολλά χαρτάκια ... κανείς μας δεν το έφτασε "μέχρι τέλους" !!!

Λοιπόν, κάνοντας ανασκαφή στη βιβλιοθήκη μου, βρήκα, εκτός από το άλμπουμ Ποδοσφαίρου και ... το άλμπουμ με τα θηλαστικά [λέγεται Mammals] !!! Καταπληκτικό, υπέροχο, και πολύ - πολύ διδακτικό !!! Σκέτη ... εγκυκλοπαίδεια των θηλαστικών !!! Άλλά και πάλι η μνήμη μου δεν τα θυμόταν και τόσο καλά : Τα χαρτάκια δεν απεικονίζουν φωτογραφίες με τα θηλαστικά, αλλά ... ζωγραφιές με αυτά !!! Ζωγραφιές πολύ ζωντανές, νομίζεις ότι τα ζωάκια ... θα βγουν έξω από το άλμπουμ !!! Ίσως το καλύτερο άλμπουμ ΠΑΝΙΝΙ ever ....

Τα δε θηλαστικά είναι χωρισμένα σε κατηγορίες : Μαρσιποφόρα, τρωκτικά, αρτιοδάκτυλα, κητώδη, πτερυγιόποδα, χειρόπτερα, εντομοφάγα κλπ ....

Γυρίζω τυχαία στη σελίδα με τα "Τρωκτικά" και ... μού κάνει εντύπωση ένα αυτοκόλλητο με τρία ποντικάκια να σκαρφαλώνουν πάνω σε κάτι στάχυα και δίπλα απ' αυτά κάτι παπαρούνες !!! Από κάτω διαβάζω [με πολυτονικό φυσικά, με περισπωμένες κλπ] : "71. ΜΙΚΡΟΜΥΣ Ο ΝΑΝΟΣ. Ζει στους αγρούς και βάλτους της Ασίας. Τρέφεται με ρύζι, σπόρους, και έντομα. Χτίζει μια στρογγυλή φωλιά από πλεγμένα χόρτα" !!!!!!

Το άλμπουμ αποτελείται από 400 [!!!] αυτοκόλλητα χαρτάκια !!! Όπως επισημαίνεται στο κείμενο του εξωφύλλου :"Η συλλογή αποτελείται από 400 έγχρωμες και πρωτότυπες εικόνες θηλαστικών, στη φυσική τους κατάσταση, ειδικά σχεδιασμένες από μια έμπειρη ομάδα καλλιτεχνών" !!!

Δυστυχώς έχω συμπληρώσει λιγότερα από τα μισά αυτοκόλλητα χαρτάκια !!! Κρίμα, θα άξιζε τον κόπο αν είχα καταφέρει να το συμπληρώσω ολόκληρο [κάτι που θα απαιτούσε πολύ χρόνο και ... πολύ "χαρτζιλίκι γονέων" !!!!] !!! "

Βρε Λαντζόϊ, κατάφερες και συμπλήρωσες ΟΛΟ το άλμπουμ, κατάφερες και μάζεψες ΚΑΙ τα 400 χαρτάκια ??? Αν ναι, τότε .... respeeeect !!!!!!!!!!!!!!
 
RINUS,WALLY,CAPRICE ευχαριστώ πολύ,καμιά δεκαριά μου λείπουν(και θα μου λείπουν για πάντα),από το άλμπουμ.Τυχαία ψάχνωντας στο διαδύκτιο είδα ότι ένα αυτοκόλλητο του άλμπουμ πουλιέτε...και καλά σπάνιο ...1 αγγλική λίρα!!!Να ανέβω στο πατάρι να το βρω να το σκανάρω ρε παιδιά;Αξίzει το κόπο;
 
Το χαρτζιλίκι μου...σε αυτοκόλλητα ;)
 
Σκαναρε το φιλε, να το δουμε..
 
viking4a είπε:
Σκαναρε το φιλε, να το δουμε..
:nono: :nono: Copyrights θέματα στη μέση. Είχαμε στείλει email στην Panini να μας δώσει την άδεια να το σκανάρουμε και ακόμα περιμένουμε απάντηση :(
 
Πίσω
Μπλουζα