Panzer Dragoon Remake

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.812
Wallyδες και σια του forum σηκωστε ολοι μαζι τα χερια ψηλα και με μια φωνη αναφωνηστε  ζητωωωωωωωωωωωωωω τεραστια NINTENDO που καταφερε να αποσπασει απο την sega το παιχνιδι γιατι για να ειναι exclusive σιγουρα θα εχει τσονταρει η μεγαλη NINTENDO.Γιαυτο λοιπον για να μη φανειτε αχαριστοι στην τιτανοτεραστια NINTENDO πατε και παρτε αυριο κιολας ενα switch για να μπορεσετε να απολαυσετε την παιχνιδαρα γιατι αλλιως βρωμα η δουλεια χαχαχαχαχαχαχα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μεσημερι ειχαμε NINTENDO Direct mini και ανακοινωσαν πως η παιχνιδαρα ειναι διαθεσιμη για κατεβασμα απο σημερα κιολας.Οσοι εχετε switch και γουσταρετε panzer dragoon remake σπευστε να το κατεβασετε εγω θα το κανω το χρεος μου το βραδυ.Oσοι δεν εχετε switch μπορειτε να περιμενετε να το παιξετε στο pc για παραδειγμα οταν σταματησει να ειναι time exclusive της switchαρας :cool: :cool: :cool: :cool:
 
Αποδειχτηκε τελικα ενα μετριο παιχνιδι για την Switchαραααα! Αυτα ειναι! Αμα βγαζεις το παιχνιδι σε κονσολα της κακιας ωρας αυτα τα αποτελεσματα θα παρεις! Το Orta παραμενει επος οσον αφορα τα γραφικα, το στησιμο και το gameplay του(θα μου πεις το ιδιο ειναι αλλα... ).
 
Περιμενε καποιος κατι καλο?
Τα καλα παιχνιδια, δεν χρειαζονται remake και ιδιαιτερα τετοιου τυπου.

Ευτυχως εχουμε τα Saturn και τα OG XBOX να τα χαιρομαστε.
 
Είχα saturn και η σειρά panzer dragon ήταν απο τα καλύτερα παιχνίδια που πέρασαν ποτέ απο την κονσόλα αυτή κι ένα απο τα καλύτερα παιχνίδια ever.Το πρώτο μέρος της σειράς δε μπορώ να πω οτι μου άρεσε αλλά το δεύτερο(panzer dragon II swei) και το τρίτο (panzer dragon saga/azel) ήταν όλα τα λεφτά.Ειδικά το saga ήταν και ακόμα είναι ένα απο τα καλύτερα παιχνίδια της εποχής του σε γραφικά, σάουντρακ και gameplay.Αρκεί να σας πώ πως έχω περασμένα στο κινητό μου πολλά απο τα μουσικά κομμάτια της σειράς όπως boss level 3 απο το zwei και water ruins απο saga.Ευτυχώς που υπάρχουν και οι εξομοιωτές για να τα απολαμβάνουμε.Μπίλαρε θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις στο switch σου αν γίνεται τον εξομοιωτή yabause (sega saturn) και να παίξεις τα original, κυρίως το swei και το saga και δε θα χάσεις.;)
 
darkhado: Φιλαρακι μου τα εχω λιωσει ολα τα Panzer Dragoon (τα σοβαρα δηλαδη) και το Ι και το ΙΙ και το Saga μιας και ειχα Saturn αγορασμενο day one αλλα εχω παιξει και τερματισει και το Orta σε δανεικο xbox απο φιλο γιατι xbox ποτε μου δεν ειχα και ποτε δεν προκειται να παρω οποτε ξερω πολυ καλα τι εστι Panzer Dragoon και τι παιχνιδαρες ειναι.Μονο με κατι Panzer Dragoon mini δεν εχω ασχοληθει αλλα δεν χανω και τιποτα.Οσο για το Switch thanks για την συμβουλη αλλα δεν το εχω σπασμενο αν καποια στιγμη παρω ενα δευτερο που θελω θα το σπασω και θα περασω τα παντα μεσα απο την homebrew σκηνη.

Tελικα ομως οπως φαινεται δεν ειναι να σταματησει η βροχη που εριχνε τοσες μερες και να βγει ηλιος μανι μανι εμφανιζονται οι γυμνοσαλιαγκες μολις τους χτυπησει η ζεστη και φυτρωνουν εκει που δεν τους σπερνουν.Δηλαδη εσυ ρε Darksynbie φωστηρα των εφτα θαλασσων και τον πεντε ηπειρων απο που εκρινες πως το παιχνιδι ειναι μετριο απο τα βιντεακια στο youtube και τα review της πλακας που αλλος κανει review χωρις καλα καλα να εχει τερματισει το παιχνιδι;Eιπε κανεις ποτε πως το remake αυτο θα ειναι το κορυφαιο παιχνιδι της γης και θα βαρεσει 95αρια στο metacritic και δεν το ξερω αλλα μαλον εχει γινει το μυαλο σου αυγολεμονο απο το πολυ chu chu rocket στο Dreamcast που ξεχνας τι ηταν η σειρα Panzer Dragoon γενικοτερα αλλα θα στο θυμησω εγω.Η σειρα PZ ηταν μια σειρα ιδιαιτερη που δεν ηταν για ολους τους gamers γιατι οι περισσοτεροι δεν θα ασχολουνταν καν και ηταν μια σειρα που ολα τα παιχνιδια της πηραν εξαιρετικες βαθμολογιες και εξαιρετικα reviews αλλα ελαχιστοι τα αγκαλιασαν με αποτελεσμα να κανουν οχι απλα κακες αλλα ανυπαρκτες πωλησεις με κατι 300-400 χιλιαρικα παγκοσμιως το καθε παιχνιδι που ουτε τα τσιγαρα τους δεν εβγαλαν οι τυποι της Sega γιαυτο και εξαφανιστηκε το franchise απο προσωπου γης ειδικα απο το orta και μετα που δεν πουλησε ουτε 300 χιλιαρικα.

Eτσι λοιπον 18 χρονια που ηταν στην αφανεια υπηρξε μια καταρχην συμφωνια με την NINTENDO για time exclusive και πηρε σαρκα και οστα αυτο το remake το οποιο δεν ειναι το κορυφαιο διαμαντι του 2020 αλλα μια χαρα παιχνιδι ειναι και διασκεδαστικοτατο.Tα γραφικα του καταρχην ειναι μια χαρα και γενικα το παιχνιδι ειναι πανεομορφο και μην ξεχναμε πως μιλαμε για το switch δεν μιλαμε για pc η για καποια απο της αλλες κονσολες και γενικοτερα για να μην καθομαι και αναλυω τα παντα μια χαρα δουλεια εκαναν και βγαινουν και προβατα και μιλανε πως εχει μικρη διαρκεια ενω τα βοδια αυτα δεν αναφερουν πως η διαρκεια του ιδια ειναι με αυτη τοy κλασσικου παιχνιδιου στο saturn αλλα πως να το πουν αυτο αφου οι μισοι και παραπανω δεν εχουν παιξει καν την saturn εκδοση.

Γιαυτο λοιπον να ευχαριστεις αυτη την κονσολα της κακιας ωρας που σε εδωσε εστω αυτο το remake 18 χρονια μετα και μπορεις να το παρεις και να παιξεις αν εχεις την κονσολα αλλιως τραβα συνδεσε το saturn παιξε το original η περιμενε την PC εκδοση και μη μας ζαλιζεις το κεφαλι.
 
darkhado: Φιλαρακι μου τα εχω λιωσει ολα τα Panzer Dragoon (τα σοβαρα δηλαδη) και το Ι και το ΙΙ και το Saga μιας και ειχα Saturn αγορασμενο day one αλλα εχω παιξει και τερματισει και το Orta σε δανεικο xbox απο φιλο γιατι xbox ποτε μου δεν ειχα και ποτε δεν προκειται να παρω οποτε ξερω πολυ καλα τι εστι Panzer Dragoon και τι παιχνιδαρες ειναι.Μονο με κατι Panzer Dragoon mini δεν εχω ασχοληθει αλλα δεν χανω και τιποτα.Οσο για το Switch thanks για την συμβουλη αλλα δεν το εχω σπασμενο αν καποια στιγμη παρω ενα δευτερο που θελω θα το σπασω και θα περασω τα παντα μεσα απο την homebrew σκηνη.

Tελικα ομως οπως φαινεται δεν ειναι να σταματησει η βροχη που εριχνε τοσες μερες και να βγει ηλιος μανι μανι εμφανιζονται οι γυμνοσαλιαγκες μολις τους χτυπησει η ζεστη και φυτρωνουν εκει που δεν τους σπερνουν.Δηλαδη εσυ ρε Darksynbie φωστηρα των εφτα θαλασσων και τον πεντε ηπειρων απο που εκρινες πως το παιχνιδι ειναι μετριο απο τα βιντεακια στο youtube και τα review της πλακας που αλλος κανει review χωρις καλα καλα να εχει τερματισει το παιχνιδι;Eιπε κανεις ποτε πως το remake αυτο θα ειναι το κορυφαιο παιχνιδι της γης και θα βαρεσει 95αρια στο metacritic και δεν το ξερω αλλα μαλον εχει γινει το μυαλο σου αυγολεμονο απο το πολυ chu chu rocket στο Dreamcast που ξεχνας τι ηταν η σειρα Panzer Dragoon γενικοτερα αλλα θα στο θυμησω εγω.Η σειρα PZ ηταν μια σειρα ιδιαιτερη που δεν ηταν για ολους τους gamers γιατι οι περισσοτεροι δεν θα ασχολουνταν καν και ηταν μια σειρα που ολα τα παιχνιδια της πηραν εξαιρετικες βαθμολογιες και εξαιρετικα reviews αλλα ελαχιστοι τα αγκαλιασαν με αποτελεσμα να κανουν οχι απλα κακες αλλα ανυπαρκτες πωλησεις με κατι 300-400 χιλιαρικα παγκοσμιως το καθε παιχνιδι που ουτε τα τσιγαρα τους δεν εβγαλαν οι τυποι της Sega γιαυτο και εξαφανιστηκε το franchise απο προσωπου γης ειδικα απο το orta και μετα που δεν πουλησε ουτε 300 χιλιαρικα.

Eτσι λοιπον 18 χρονια που ηταν στην αφανεια υπηρξε μια καταρχην συμφωνια με την NINTENDO για time exclusive και πηρε σαρκα και οστα αυτο το remake το οποιο δεν ειναι το κορυφαιο διαμαντι του 2020 αλλα μια χαρα παιχνιδι ειναι και διασκεδαστικοτατο.Tα γραφικα του καταρχην ειναι μια χαρα και γενικα το παιχνιδι ειναι πανεομορφο και μην ξεχναμε πως μιλαμε για το switch δεν μιλαμε για pc η για καποια απο της αλλες κονσολες και γενικοτερα για να μην καθομαι και αναλυω τα παντα μια χαρα δουλεια εκαναν και βγαινουν και προβατα και μιλανε πως εχει μικρη διαρκεια ενω τα βοδια αυτα δεν αναφερουν πως η διαρκεια του ιδια ειναι με αυτη τοy κλασσικου παιχνιδιου στο saturn αλλα πως να το πουν αυτο αφου οι μισοι και παραπανω δεν εχουν παιξει καν την saturn εκδοση.

Γιαυτο λοιπον να ευχαριστεις αυτη την κονσολα της κακιας ωρας που σε εδωσε εστω αυτο το remake 18 χρονια μετα και μπορεις να το παρεις και να παιξεις αν εχεις την κονσολα αλλιως τραβα συνδεσε το saturn παιξε το original η περιμενε την PC εκδοση και μη μας ζαλιζεις το κεφαλι.
Ένας απο τους λόγους που δεν μου άρεσε το πρώτο μέρος της σειράς ήταν και η μικρή του χρονική διάρκεια.Δεν είχα τη τύχη να παίξω το orta αλλά θα ήθελα πάρα πολύ να βιώσω κι αυτή την εμπειρία σε κάποιον εξομοιωτή.Δεν ξέρω αν έχουν ετοιμάσει ήδη κάποιον που να το παίζει αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι ας το αναφέρει κάποια στιγμή.Τώρα αν κάποια κονσόλα μπορεί να αναβιώσει τη σειρά σε remake με καινούργια γραφικά του σήμερα η αν θα μπορούσε να τη συνεχίσει με ένα panzer dragon 4 δε θα με χάλαγε καθόλου.
Και τι δε θα' δινα για ένα remake του panzer dragon saga με τα γραφικά της σημερινής τεχνολογίας, αλλά απ' ότι φαίνεται δυστυχώς αυτό το όνειρο δε θα γίνει πραγματικότητα.Όπως όλοι πιστεύω πως ξέρετε έχουν χάσει το source code του παιχνιδιού.
 
Τα OG XBOX βρισκονται σε τιμη χωμα (σχεδον ολα ειναι modded) και αν δεν εχουν βαρεσει πυκνωτη, ειναι αθανατα.

Ο Cxbx Reloaded (κατεβαζεις) φορτωνει το Orta. Εχει καποια glitches αλλα απο το ολοτελα...
 
darkhado: Φιλαρακι μου τα εχω λιωσει ολα τα Panzer Dragoon (τα σοβαρα δηλαδη) και το Ι και το ΙΙ και το Saga μιας και ειχα Saturn αγορασμενο day one αλλα εχω παιξει και τερματισει και το Orta σε δανεικο xbox απο φιλο γιατι xbox ποτε μου δεν ειχα και ποτε δεν προκειται να παρω οποτε ξερω πολυ καλα τι εστι Panzer Dragoon και τι παιχνιδαρες ειναι.Μονο με κατι Panzer Dragoon mini δεν εχω ασχοληθει αλλα δεν χανω και τιποτα.Οσο για το Switch thanks για την συμβουλη αλλα δεν το εχω σπασμενο αν καποια στιγμη παρω ενα δευτερο που θελω θα το σπασω και θα περασω τα παντα μεσα απο την homebrew σκηνη.

Tελικα ομως οπως φαινεται δεν ειναι να σταματησει η βροχη που εριχνε τοσες μερες και να βγει ηλιος μανι μανι εμφανιζονται οι γυμνοσαλιαγκες μολις τους χτυπησει η ζεστη και φυτρωνουν εκει που δεν τους σπερνουν.Δηλαδη εσυ ρε Darksynbie φωστηρα των εφτα θαλασσων και τον πεντε ηπειρων απο που εκρινες πως το παιχνιδι ειναι μετριο απο τα βιντεακια στο youtube και τα review της πλακας που αλλος κανει review χωρις καλα καλα να εχει τερματισει το παιχνιδι;Eιπε κανεις ποτε πως το remake αυτο θα ειναι το κορυφαιο παιχνιδι της γης και θα βαρεσει 95αρια στο metacritic και δεν το ξερω αλλα μαλον εχει γινει το μυαλο σου αυγολεμονο απο το πολυ chu chu rocket στο Dreamcast που ξεχνας τι ηταν η σειρα Panzer Dragoon γενικοτερα αλλα θα στο θυμησω εγω.Η σειρα PZ ηταν μια σειρα ιδιαιτερη που δεν ηταν για ολους τους gamers γιατι οι περισσοτεροι δεν θα ασχολουνταν καν και ηταν μια σειρα που ολα τα παιχνιδια της πηραν εξαιρετικες βαθμολογιες και εξαιρετικα reviews αλλα ελαχιστοι τα αγκαλιασαν με αποτελεσμα να κανουν οχι απλα κακες αλλα ανυπαρκτες πωλησεις με κατι 300-400 χιλιαρικα παγκοσμιως το καθε παιχνιδι που ουτε τα τσιγαρα τους δεν εβγαλαν οι τυποι της Sega γιαυτο και εξαφανιστηκε το franchise απο προσωπου γης ειδικα απο το orta και μετα που δεν πουλησε ουτε 300 χιλιαρικα.

Eτσι λοιπον 18 χρονια που ηταν στην αφανεια υπηρξε μια καταρχην συμφωνια με την NINTENDO για time exclusive και πηρε σαρκα και οστα αυτο το remake το οποιο δεν ειναι το κορυφαιο διαμαντι του 2020 αλλα μια χαρα παιχνιδι ειναι και διασκεδαστικοτατο.Tα γραφικα του καταρχην ειναι μια χαρα και γενικα το παιχνιδι ειναι πανεομορφο και μην ξεχναμε πως μιλαμε για το switch δεν μιλαμε για pc η για καποια απο της αλλες κονσολες και γενικοτερα για να μην καθομαι και αναλυω τα παντα μια χαρα δουλεια εκαναν και βγαινουν και προβατα και μιλανε πως εχει μικρη διαρκεια ενω τα βοδια αυτα δεν αναφερουν πως η διαρκεια του ιδια ειναι με αυτη τοy κλασσικου παιχνιδιου στο saturn αλλα πως να το πουν αυτο αφου οι μισοι και παραπανω δεν εχουν παιξει καν την saturn εκδοση.

Γιαυτο λοιπον να ευχαριστεις αυτη την κονσολα της κακιας ωρας που σε εδωσε εστω αυτο το remake 18 χρονια μετα και μπορεις να το παρεις και να παιξεις αν εχεις την κονσολα αλλιως τραβα συνδεσε το saturn παιξε το original η περιμενε την PC εκδοση και μη μας ζαλιζεις το κεφαλι.

Οταν ανακοινωνεις ενα παιχνιδι σαν το Panzer Dragoon ως remake πρεπει να προσεξεις καποια πραγματα και βασικα ποια ηταν τα μειον του που βασικα ολοι ξερουμε οτι ειναι η μικρη διαρκεια του σωστα;
Οποτε εφοσον ξεκινας να δημιουργεις το παιχνιδι απο την αρχη οφειλεις να προσθεσεις καποια πραγματα π.χ περισσοτερες πιστες, εχθρους, μυστικα κ.α. για να ανεβασεις διαρκεια του παιχνιδιου, το να κανω ενα παιχνιδι remake δεν ειναι μονο τα γραφικα του, ειναι και αλλοι παραγοντες. Εσυ που λες οτι ειδα το παιχνιδι μονο απο τα βιντεο/ review απο που το συμπερανες; Το επαιξα σε φιλο που εχει Switch και μετα απο ενασχοληση μιας ωρας του παιχνιδιου ενιωθα οτι επαιζα ενα κακο port απο την προηγουμενη γενια. To Galerider στο iphone εδειχνε καλυτερα πιστευω. Εαν το παιχνιδι το αναλαμβανε η Dotemu τα πραγματα θα ητανε διαφορετικα γιατι αυτοι οι τυποι ξερουν πραγματικα τι κανουν στο θεμα του retro/remake.
Τελος δεν παιζω μονο ChuChu Rocket στο Dreamcast αλλα και τα καινουργια που βγαινουν στο Switch επισης ;)
 
Δεν λες που δεν εσκασε κανας Kirby στη δευτερη πιστα? χαχαχαχα Παλι καλα...
 
Οταν ανακοινωνεις ενα παιχνιδι σαν το Panzer Dragoon ως remake πρεπει να προσεξεις καποια πραγματα και βασικα ποια ηταν τα μειον του που βασικα ολοι ξερουμε οτι ειναι η μικρη διαρκεια του σωστα;
Οποτε εφοσον ξεκινας να δημιουργεις το παιχνιδι απο την αρχη οφειλεις να προσθεσεις καποια πραγματα π.χ περισσοτερες πιστες, εχθρους, μυστικα κ.α. για να ανεβασεις διαρκεια του παιχνιδιου, το να κανω ενα παιχνιδι remake δεν ειναι μονο τα γραφικα του, ειναι και αλλοι παραγοντες. Εσυ που λες οτι ειδα το παιχνιδι μονο απο τα βιντεο/ review απο που το συμπερανες; Το επαιξα σε φιλο που εχει Switch και μετα απο ενασχοληση μιας ωρας του παιχνιδιου ενιωθα οτι επαιζα ενα κακο port απο την προηγουμενη γενια. To Galerider στο iphone εδειχνε καλυτερα πιστευω. Εαν το παιχνιδι το αναλαμβανε η Dotemu τα πραγματα θα ητανε διαφορετικα γιατι αυτοι οι τυποι ξερουν πραγματικα τι κανουν στο θεμα του retro/remake.
Τελος δεν παιζω μονο ChuChu Rocket στο Dreamcast αλλα και τα καινουργια που βγαινουν στο Switch επισης ;)
Οσο και αν εχεις θεοποιησει μεσα στο κεφαλι σου το panzer dragoon η αληθεια δεν αλαζει πως ηταν δηλαδη μια τεραστια εμπορικη αποτυχια οπως και ολα τα παιχνιδια της σειρας ασχετα αν ηταν εξαιρετικα σαν παιχνιδια.Οποτε ηταν αδυνατων να κατσει μια εταιρια και να σπαταλησει χρημα και χρονο για να φτιαξει ενα remake προσθετοντας περιεχομενο,κρυφα μυστικα,επιπλεον πιστες κλπ κλπ για ενα παιχνιδι που σημερα δεν εχει να προσφερει τιποτα περισσοτερο απο ολα οσα κυκλοφορουν και που στην τελικη παλι οι λιγοι θα το αγοραζαν την στιγμη που δεν ειχε κανει καν επιτυχια οταν κυκλοφορησε πρωτη φορα και ηταν στα ντουζενια του.Αν φυσικα μιλησουμε για παιχιδια κολοσσους που εγραψαν ιστορια οπως τα zelda η τα final fantasy ειναι δεδομενο πως πιθανα remake τους θα εχουν παραπανω πραγματα απο μια απλη βελτιωση στα γραφικα (οπως το προσφατο remake του FFVII) γιατι πολυ απλα η επιτυχια τους θεωρειται δεδομενη ενω παιχνιδια που δεν προκειται να εκαναν τρελες πωλησεις τα remake τους ειναι ακριβως τα ιδια με το panzer dragoon μια απλη βελτιωση στα γραφικα δηλαδη οπως εγινε για παραδειγμα στο remake του Toki η στο wonder boy the dragon's trap οπως και σε αλλα remake γενικοτερα.Ετσι λοιπον το remake του panzer dragoon στο switch μια χαρα ειναι για τον λογο που φτιαχτηκε και εβγαλε απο τον βουρκο μια σειρα παιχνιδων που ηταν στην αφανεια για 18 ολοκληρα χρονια και αν θελει να το παιξει καποιος με καλυτερα γραφικα μπορει απλα να περιμενει την PC εκδοση στο steam.Στο switch θα το παρει καποιος απλα για την φορητοτητα και για καποιο πιθανο DLC με στοιχεια απο καποιο παιχνιδι με ηρωες της NINTENDO ολοι οι αλλοι μπορουν απλα να περιμενουν και να το παιξουν στο pc.
 
Hταν που ηταν παιχνιδαρα ε μετα και το χθεσινο update 1.3 η παιχνιδαρα εχει πιασει επιπεδα στρατοσφαιρας.60 fps πλεον,input lag μειωθηκε αισθητα,επιλογες menu πλεον και μεσα στο παιχνιδι,Αuto lock system ως επιλογη,προστεθηκε το episode 0 οσον αφορα της πιστες κλπ,διαφορες νεες gameplay επιλογες,βελτιωση του ηχου και των ηχητικων εφε γενικοτερα,το μυστικο μενου με την ονομασια pandoras box εμφανιζεται πλεον μετα τον τερματισμο του παιχνιδιου ανεξαρτητα την δυσκολια,το animation στην κινηση του δρακου εχει βελτιωθει παρα πολυ και πλεον ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο,προστεθηκαν επισης gyro controls και HD rumble.Μπορει να υπαρχει και κατι αλλο που το ξεχασα αλλα κλαιν μαιν αυτα ειναι τα σημαντικοτερα.

Αλλο επιπεδο λεμε πλεον η παιχνιδαρα :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα