Panzer Dragoon Saga

phantomdust

RetroN00b
Joined
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
1
Το βρηκα!!!!111oneenaένααα

Boxed, Complete Pal

Τωρα μενει να περασω απο το μαγαζι και να κανονισουμε τιμη με τον καταστηματαρχη που εχει μια πολυ καλη συλλογη retro!To εψαχνα χρονια!

/me excited

Kαλως σας βρηκα btw :)

Λοιπον ποιος το εχει?Tι εχετε να πειτε για το διαμαντακι αυτο?

Discuss.
 
Ένα από τα καλύτερα RPG όλων των εποχών. Στην εποχή του ήταν πολύ μπροστά και το gameplay του εντελώς πρωτότυπο. Υπέροχη μουσική (έχω πάρει και το soundtrack). Κρίμα που έως τώρα δεν έχει βγει κάποια συνέχεια. Μόνο του μειονέκτημα πως είναι κάπως μικρό.
 
To καλυτερο RPG θα ελεγα...Team Andromeda FTW
 
phantomdust είπε:
Το βρηκα!!!!111oneenaέναααBoxed, Complete Pal

Τωρα μενει να περασω απο το μαγαζι και να κανονισουμε τιμη με τον καταστηματαρχη που εχει μια πολυ καλη συλλογη retro!To εψαχνα χρονια!

/me excited

Kαλως σας βρηκα btw :)

Λοιπον ποιος το εχει?Tι εχετε να πειτε για το διαμαντακι αυτο?

Discuss.
Συνχαρητηρια φιλε Phantomdust μπραβο που το βρηκες απο την Ελλαδιτσα μας και μαλιστα 19 ευρω φθηνοτερα απο εμενα.(το δικο μου το πηρα απο Αυστραλια 130 ευρω full με την εξωτερικη χαρτινη θηκη το ποιο ακριβο μου παιχνιδι :cool: )

Παντως μολις το παρεις υπαρχει ελπιδα να μας πεις το καταστημα? :)
 
Σοβαρά έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο οι τιμές...; :animeek: Μάλλον έχω χάσει επεισόδια!

Πάντως είναι γεγονός πως το συγκεκριμένο παιχνίδι κυκλοφόρησε εξ' αρχής στην Ευρώπη σε περιορισμένο αριθμό. Ήταν δυσεύρετο εξ' αρχής, οπότε μάλλον είναι λογικό να είναι πολύ περισσότερο τώρα.

Να πούμε εδώ πως μέχρι το τέλος του το Saturn ήταν εκπληκτικό μηχάνημα για RPG, έχοντας κλασσικούς τίτλους. Ειδικά μέχρι να κυκλοφορήσει το Final Fantasy VII, ήταν πολύ μπροστά από το Playstation σε αυτό τον τομέα.

Η μεγάλη μου λύπη είναι πως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ στην Ευρώπη το 2ο και 3ο επεισόδιο του Shining Force III και το Dragonforce 2. :(
 
θα ημουν υπερβολικος αν ελεγα οτι ειναι το καλυτερο 32bit game? το εχω τερματισει 2 φορες ,δεν ειναι σε καλη κατασταση τα δισκακια μου αλλα τρεχουν μια χαρα,το ειχα παρει τελος του 1997 καπου στα 9.000δρχ:biglaugh:(ηταν στο τελος το μηχανημα και ολα τα μαγαζια ακομη και τα καινουρια παιχνιδια τοτε του saturn τα εδιναν οσο οσο, που να ξεραν την αξια που θα εχει τωρα:biglaugh: :cool: ) η μουσικη του επισης ειναι δειγμα υπεροχης απο θεμα ποιοτητας εναντι του ανταγωνισμου εκεινη την εποχη(εεε δεν ειναι και ποιοτητα φυσικα atari jaguar -cd:biglaugh::biglaugh::biglaugh:,μην ξεχνιομαστε)
 
Υπαρχει και για ps2 για να μην ψαχνετε ,oπως επισης πολλα κλασσικα 32bita παιχνιδια της sega αποκλειστικα για PS2 (και ps3 :D ) με την ονομασια SEGA AGES.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Ages

panzer_dragoon.jpg
 
Δεν ειναι το SAGA ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε (ασε που το συγκεκριμενο υπαρχει και ως bonus στο Orta (xbox1))
 
Πας και κολλας σε κατι λεπτομερειες . :D

Εδω σου αποκαλυψα τροπο να μην ξαναχρησιμοποιησεις τον saturn σου. :tsktsk:

Εχει και το "Die hard arcade" μεσα.
 
Κυριοι,

μαζευτηκαμε σημερα εδω για να αποφασισουμε μια και καλη...

BAN στον Aardvark λογω

*Εμπρηστικων δηλωσεων (ακου να μην ξαναχρησιμοποιησω το Saturn!!)

*Του αρεσε το PC port του PD στο σαπιο-PS2

*Πηγε τεχνιεντως να αποπροσανατολισει τα μελη,υπονοωντας οτι το Saga εχει βγει για τη σαπιλαPS2

Προτεινω ΑΙΩΝΙΟ ban στο provider του

:tease:
 
"The Sega Ages 2500 series is a collection of budget-priced PlayStation 2 games that are designed to bring Sega's classic games to a more modern game machine. The series got off on a very wrong foot, though, as most of the games were re-created in 3D. After horrifying results with lame new versions of games like Golden Axe and Space Harrier, Sega has turned away from the remakes and focused on proper emulations of the original games lately. The company is showing three new installments in the series, which is rapidly approaching its 30th volume."

Διαβαζεις τι λεει more modern gaming machine. :D

"The visuals are several steps above those in the original Saturn game, likely due to the fact that it was probably ported from the PC version of the game. Unfortunately, there hasn't been a whole lot of work done to upgrade the visuals, so plan on seeing a lot of blocky objects and garish textures. On the upside, Team Andromeda's artists were masters of doing a lot with a little, so the game's unique art style made the most of the blockiness. The frame rate is a generally solid 30 frames per second."

http://www.gamespot.com/ps2/action/segaagespanzerdragoon/news.html?sid=6133624&mode=previews
 
Εμμμ..Έτσι κι αλλιώς και να ΗΤΑΝ μέσα στο SEGA AGES, δεν πρόκειται για συλλογή που κυκλοφόρησε ΜΟΝΟ στην Ιαπωνία;

Οπότε και να υπήρχε μέσα σε αυτή τη συλλογή, ως παιχνίδι θα ήταν unplayable.(Εκτός και αν όλοι έχετε μάθει kanji και δεν το ξέρω! :) )
 
O wally εχει απολυτο δικιο!Λεπτομεριες το saga???Προσωπικα θα πουλαγα οτι εχω και δεν εχω για να το παρω...(ευτηχως βεβαια που μου το χαρησε ενας φιλος):biglaugh: Ολα τα sega ages ειναι μουφες,τουλαχιστον να τα εβγαζε η sega στο xbox κατι θα γινοταν!!:mad:
 
8 σελιδες για διαβασμα. :thumbup:

The History of Panzer Dragoon

Δειγμα:

The Beginning




pd1_moebius1small.jpg
The early days of the Saturn were dark indeed. Sega was primarily counting on home conversions of Virtua Fighter and Daytona USA to carry its hype, especially during the summer of 1995, when it was surprisingly launched at a rather pricey $400. Although fans gobbled them up, Namco had a one-two punch of Tekken and Ridge Racer, which were being released for Sony's brand new PlayStation.

Despite not having quite the same level of arcade street cred, they both looked much better, and helped begin Sony's dominance in the console gaming field. Meanwhile, Sega scrambled to make its Virtua Fighter port look less embarrassing with the release of Virtua Fighter Remix, and tried to create a number of other properties such as Clockwork Knight and Bug!, neither of which were terribly impressive.

In these dark early days, one of the only truly original titles that Sega fans could get excited about was Panzer Dragoon, created by a Sega team known as Team Andromeda. Although it was specifically designed for the home console, Panzer Dragoon felt much like an arcade game -- it was short and shallow, but remarkably pretty, at least for the time.

In many ways, Panzer Dragoon is a light-gun game without the light gun -- the gamer term for this is a "rail shooter." Although you pilot a flying dragon, the game's path is completely pre-calculated, so all you need to do is shoot at enemies and dodge incoming fire.
 
!!

Φαίνεται πολύ ωραίο το panzer dragoon...θα το δω σίγουρα αφού εχει τόσο καλές συστάσεις...

Το πιο ωραίο RPG γιαπωνέζικο στυλ που έχω παίξει ήταν το SUIKODEN (και SUIKODEN 2)...τα γνωρίζετε αυτά?
 
Thamona φαε λιγο απο το χρονο σου,και εστω σε emulator, κανε τη χαρη στον εαυτο σου να παιξεις το ΚΑΛΥΤΕΡΟ JAP RPG ever...Panzer Dragoon Saga FTW!

Tο δευτερο καλυτερο απεχει ΠΟΛΥ (αλλα ειναι παλι για SEGA ;) )
 
Ενα παιχνιδι που ηταν τοσο πολυ που μπροστα, για τα δεδομενα της εποχης, που οι ανθρωποι, δεν ηταν σε θεση να καταλαβουν και να ακολουθησουν την υπεροχη του, και το ξεχασανε..

Μια φορα ντροπη στην sega που το κυκλοφορησε σε υπερ περιορισμενες ποσοτητες, και δυο φορες ντροπη της, που δεν το κυκλοφορησε παλι, ωστε να ξερουν μερικοι ποιος ηταν ο πραγματικος βασιλιας των rpg πριν περιπου 10 χρονια..
 
O τυπας στο αρθρο μηπως ειναι λιγακι εμπαθης?

Δεν την παλεψα να το διαβασω ολο γιατι με ξενερωσε.Ψαχνει να βρει τρυπες.

"Grainy FMV"...μεσα προς τελη 90 τι ηθελε?Αν μαλιστα παρατηρουσε ελαχιστα τα FMV θα παρατηρουσε το lip-sync που ο κοσμος θα το ξαναεβλεπε καμποσα χρονια μετα (δεν ειναι τυχαιο που τοτε τα video στα περισοτερα παιχνιδια ηταν με ηθοποιους)..

Τον χαλαγαν τα Water Effects!!!BTW πρεπει να ηταν απο τα πιο εντυπωσιακα εφε στην 32 era

Θεωρει τους χαρακτηρες blocky....χμμμ στο FF7 ηταν καλυτεροι? Περιεργως ξεχασε τις texture-ο-δουλειες,την ελλειψη prerendered backgrounds και το real-time-morphing του Δρακου...

Εξισωνει τεχνικα το PD1 με το Zwei και θεωρει τα γραφικα του Orta ξεπερασμενα!!

Ας μην συνεχισω...

Και ολα αυτα για ενα franchise που το Edge (o μεγαλυτερος hater του Saturn) του μοιραζε 9αρακια

Zwei > Lair χαλαρα ;)
 
Πίσω
Μπλουζα