Parcel Forwarding - Αγοράζουμε τα πάντα, από παντού, πιο οικονομικά και ποιοτικά

user

RetroWannaBe
Joined
2 Αύγ 2010
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
3
Πρόσφατα βλέποντας τις μούρλια τιμές του amazon marketplace αναστέναξα που δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής σε Ελλάδα... Λίγες μέρες αργότερα βρήκα την λύση που ακούει στο όνομα parcel forwarding (προώθηση δεμάτων).

Στην ουσία υπάρχουν εταιρείες οι οποίες λειτουργούν ως μεσολαβητές και με πολύ χαμηλό κόστος μας παρέχουν μια αγγλική διεύθυνση ώστε να κάνουμε κανονικά τις αγορές μας από μαγαζιά που δεν κάνουν αποστολή σε Ελλάδα ή και που κάνουν, μιας και η τιμή που θα έχουμε για την αποστολή που θα γίνει μέσω του parcel forwarding δεν θα είναι ούτε λίγο ούτε πολύ πιο πάνω από εκεί που κυμαίνεται... θα είναι η πρέπουσα.

Καταρχάς βρίσκουμε μία εταιρεία που αναλαμβάνει parcel forwarding, εγώ βρήκα την my-uk-mail.co.uk, μετά από μια σχετικά μικρή έρευνα κατέληξα εκεί γιατί πολύ απλά συμφέρει όσο αφορά τα έξοδα και είναι αρκετά αξιόπιστη.

Η διαδικασία είναι η εξής:

Αρχικά θα μπούμε στην σελίδα τους http://www.my-uk-mail.co.uk/ ούτως ώστε να κάνουμε εγγραφή.

Όταν γίνει η εγγραφή και πληρώσουμε (χρησιμοποιούν RBS WorldPay) μας έρχεται ένα Mail στο οποίο μας ζητούν τις εξής πληροφορίες :

Αν επιθυμούμε να μας στέλνουν αυτόματα τα δέματα ή να περιμένουν δική μας εντολή, να δώσουμε έναν κωδικό για τον λογαριασμό μας σε περίπτωση που έχουμε τηλεφωνική επικοινωνία ώστε να υπάρχει ταυτοποίηση και άλλες διάφορες πολυτέλειες που δεν μας αφορούν. Τέλος, για να είναι καλυμμένοι χρειάζονται ένα σκανάρισμα της ταυτότητα μας και ένα οποιοδήποτε λογαριασμό για την πιστοποίηση της διευθυνσης μας.

Μέσα στην ίδια εργάσιμη μέρα ή την επόμενη θα μας στείλουν την διεύθυνση που θα έχουμε.

Ο λογαριασμός είναι έτοιμος και μπορούμε απο την ίδια μέρα να κάνουμε τις αγορές μας !

Κάνουμε μια παραγγελία από καταστήματα που δεν υποστηρίζουν την Ελλάδα ως χώρα αποστολής, βάζουμε την διεύθυνση που μας έχουνε δώσει και το δέμα πάει σε αυτούς.

Όταν φτάσει μας ειδοποιούν ότι έχουμε ένα δέμα και αν θέλουμε να γίνει αποστολή ή να το κρατήσουν μέχρι να έρθουν και άλλα δέματα ώστε να τα στείλουν όλα μαζί.

Μολις δώσουμε εντολή να φύγουν λαμβάνουμε ένα mail για το κόστος της αποστολής και μπαίνουμε στην σελίδα τους για να πληρώσουμε τα μεταφορικά (τα οποία αυτοί θα δώσουν κανονικά στο ταχυδρομείο ή στο courrier).

Από εκείνη την στιγμή είναι θέμα ημερών να λάβουμε το δέμα/δέματα μας !

Το κόστος...

Το κόστος της εγγραφής είναι 7 λίρες και μετά αν θέλουμε υποστήριξη ενός μήνα, κοστίζει 10 λίρες ο μήνας (σύνολο 17) ή αν θέλουμε υποστήριξη ενός χρόνου το κόστος είναι 50 λίρες (σύνολο 57).

Σαφώς και συμφέρει να πληρώνουμε με τον χρόνο εκτός και αν το χρειαζόμαστε περιστασιακά.

Το κόστος των αποστολών βρίσκεται αναλυτικά στην ιστοσελίδα τους http://www.my-uk-mail.co.uk/rates.htm. (Υπάρχει το απλό ταχυδρομίο μέχρι 2kg, express courier, economy courier και European Road, διαλέγετε ανάλογα με τον όγκο του δέματος σας και την ταχύτητα που θέλετε να έρθει σε εσάς).

Σχετικά με τα καταστήματα που δεν δέχονται Ελληνική πιστωτική, υπάρχει η δυνατότητα να ψωνίσουν αυτοί για εμάς αφού τους παραθέσουμε μια λίστα με τα ψώνια που θέλουμε.

Αυτά λοιπόν... φύγαμε για Amazon Marketplace, και καλά καλούδια για τις συλλογές μας ! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Εγώ parcel forwarding κάνω εδώ και χρόνια, απλά χρησιμοποιώ έναν διαφορετικό όρο ("χώσιμο φίλων") :animlaugh: . Επειδή όμως αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχουν όλοι φίλους στο εξωτερικό, πιστεύω πως αυτή η υπηρεσία μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη.
 
Ενδιαφερον μεν και κατατοπιστικο - αλλα τρελα offtopic ;)
 
Όντως, απλά το δημιούργησα εδώ γιατί είναι ένα καλό εργαλείο ώστε να μπορούμε να ενισχύουμε καλύτερα τις συλλογές μας.
 
Παρα πολύ κατατοπιστικό!!!

Paspartoo είπε:
Γιατί βρε! Ξερεις πόσες φορές πήρα απάντηση απο πωλητή απο UK ότι δε στέλνει το ΧΨ ρετρο-σύστημα στην Ελλάδα; Εκτός κι αν εννοείς οφ-τοπικ στο subforum αυτό. Καλό πάντως είναι τετοια θρεντς να τα μαζεψουμε σε ενα σημείο.
 
είναι η λύση σε ένα μεγάλο πρόβλημα Efxaristo express service (για να θυμηθούμε και μια ρετρό διαφήμηση)
 
Πολύ καλή και εξαιρετική ιδέα, δεν ξέρω πόσο όμως είναι λύση.

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει, δεν μπαίνω ούτε στο τρυπάκι, ούτε στο κόπο. Το play έχει ότι χρειάζομαι σε παιχνίδια και φτάνει. Δεν εμπιστεύομαι τέτοιου τύπου εταιρείες και λύσεις, άλλωστε μια στραβή να κάτσει έχασες όλα όσα θα γλύτωνες καιρό.

Αν κάποιος κάνει παραγγελία και τη παραλάβει στο σπίτι του ας ποστάρει.
 
pooky(1) είπε:
Πολύ καλή και εξαιρετική ιδέα, δεν ξέρω πόσο όμως είναι λύση.
Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει, δεν μπαίνω ούτε στο τρυπάκι, ούτε στο κόπο. Το play έχει ότι χρειάζομαι σε παιχνίδια και φτάνει. Δεν εμπιστεύομαι τέτοιου τύπου εταιρείες και λύσεις, άλλωστε μια στραβή να κάτσει έχασες όλα όσα θα γλύτωνες καιρό.

Αν κάποιος κάνει παραγγελία και τη παραλάβει στο σπίτι του ας ποστάρει.
Είναι δοκιμασμένο πάμπολλες φορές και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Το χρησιμοποιώ ακόμα και στις περιπτώσεις που η αποστολή στην χώρα μου είναι δυνατή, μιας και μαζεύω διάφορα δέματα σε ένα και έτσι έρχονται πιο φτηνά τα μεταφορικά.
 
Α, τότε αλλάζει!!!!!

Αν έχεις ήδη κάνει παραγγελία και είσαι ευχαριστημένος, πάσο!!!!!!
 
Πολύ καλό νέο, όταν θα βρεθούν φράγκα μάλλον θα το δοκιμάσω, τόσες φορές έχω βλαστημίσει για το περιβόητο "UK Only" ;)
 
Fotis όποτε είσαι έτοιμος ρίξε φωνή, μπας και πάρουμε τίποτε μαζί.
 
πολύ χρήσιμος οδηγός :thumbup: επιτέλους θα μπορώ να κάνω και καμια καλή αγορά ( είναι η ιδέα μου ή όντως το τελευταίο καιρό έχει μειωθεί ο αριθμός των ατόμων που στέλνουν εκτός της χώρας τους [μερικές φορές,ακόμη χειρότερα,είμαστε η μοναδική χώρα παγκοσμίως που δεν στέλνουν :( ] ? )

pooky(1) είπε:
Πολύ καλή και εξαιρετική ιδέα, δεν ξέρω πόσο όμως είναι λύση.
Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει, δεν μπαίνω ούτε στο τρυπάκι, ούτε στο κόπο. Το play έχει ότι χρειάζομαι σε παιχνίδια και φτάνει. Δεν εμπιστεύομαι τέτοιου τύπου εταιρείες και λύσεις, άλλωστε μια στραβή να κάτσει έχασες όλα όσα θα γλύτωνες καιρό.

Αν κάποιος κάνει παραγγελία και τη παραλάβει στο σπίτι του ας ποστάρει.

μπορείς να μου λύσεις μια απορία που έχω καιρό; τελικά το play στέλνει ή όχι αντικείμενα αξίας άνω των 30 λιρών εδώ ;

user είπε:
...... :angry: :angry: :angry: ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλακα πλάκα, μπορούμε να ωργανωθούμε και να μοιραστούμε τα έξοδα (συνδρομή) και να φτιάξουμε ενα account.

Προτείνω να τον διαχειρίζεται ο pooky!!
 
Ούτε με σφαίρες. Θα αρχίσω τα παζάρια και θα φάμε πολύ ξύλο.

Πάντως μέσα για κάποια ομαδική την εορταστική περίοδο!!!!!
 
τι παζαρια ρε, εισαι το κατάλληλο ατομο, ξερουμε που μενεις, εισαι αξιόπιστος και δεν δουλευεις (και μαλλον ουτε πρόκειται...)
 
Πίσω
Μπλουζα