[Parker] Μην ξυπνήσεις το μπαμπά

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.239
Αντιδράσεις
5.956
Επιτραπέζιο από την Parker που κυκλοφόρησε αρχές της δεκαετίας του 90, (κατά το 1993-1994 το θυμάμαι). Στόχος ήταν να μετακινηθείς αθόρυβα ώστε να μην ξυπνήσει ο μπαμπάς...! Το παιχνίδι περιλάμβανε τη φιγούρα του μπαμπά που κοιμόταν στο κρεβάτι, πιόνια, κάρτες και βέλος επάνω σε κάρτα με χρώματα (αντί για ζάρι).

Ο θόρυβος που έκανε η φιγούρα του μπαμπά όταν ξύπναγε υποτίθεται, σε τρόμαζε, με το θόρυβο που έκανε...!!! Η πλάκα ηταν όταν ήταν να φτάσεις στο τέλος της διαδρομής αλλά να ξυπνήσει ξαφνικά ο μπαμπάς και να αναγκαστείς να γυρίσεις στην αρχή..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το θυμαμαι αυτο το παιχνιδι ειχε πολυ πλακα [video=youtube;kndIxjQsw-Q]

 
πω πω που το θυμηθηκες..θυμαμαι και την διαφημηση κλασικη δεκαετιας 90..πολυ καλο το ειχα παιξει καπου..παρκερ εγγυηση στα παιχνιδια τοτε..εχω βρει κανα δυο παλια της παρκερ
 
Ω ναι το ειχα και εγω! Και θυμαμαι στοχος των παιδιων ηταν να φτασουν στο ψυγειο! Με αγχωνε λιγο γιατι ο μπαμπας ξυπναγε αποτομα και ακομα θυμαμαι πως το σκουφακι του υπνου πετιοταν πολυ μακρια! Ναι πλακα ειχε!! :D
 
το είχα και εγώ μέχρι σχετικά πρόσφατα.ωραίο παιχνιδάκι αρχικά,αλλά το βαρέθηκα γρήγορα (στο μήνα πάνω είχε πάει στην αποθήκη).
 
τη θυμαμαι τη διαφημιση

δεν το ειχα αλλα φαινοταν ωραιο παιχνιδι
 
Ένα από τα αγαπημένα μου επιτραπέζια ως παιδί!!! Το πόσο είχα θυμώσει με τα ξαδέρφια μου που όταν μου το χαν φερει, πριν καν το ανοιξω εγώ για να παίξω, έπαιζαν εκείνα κρυφά στο δωμάτιο χωρίς εμένα... Εύκολο στο παίξιμό του, το έπαιζα συνέχεια με τον αδερφό μου τον πρώτο καιρό, αλλά δυστυχώς χάλαγε γρήγορα το γρανάζι του μπαμπά και δεν καθόταν μετά ξαπλωτός, καθιστώντας έτσι το παιχνίδι άχρηστο. οπότε δε μπορώ να πω ότι κατάφερα να το απολαύσω όσο ήθελα. πρέπει κάπου να μου έχει ξεμείνει το σκουφάκι του μπαμπά, η κάρτα με το βέλος, οι κάρτες και οι παίκτες-πιόνια του παιχνιδιού. δυστυχώς το υπόλοιπο πετάχτηκε από τον τυφώνα-μάνα...

Στο δια ταύτα. Σκοπός του παιχνιδιού ήταν να φτάσει το παιδάκι από το κρεβατάκι του (στην αρχή της πίστας) στο ψυγείο (στο τέλος της πίστας) και να ικανοποιήσει τη βραδινή του λιγούρα. Με τη σβούρα έβλεπες σε ποιο χρώμα τετραγωνάκι έπρεπε να πας: πχ τυχαινες κοκκινο; πηγαινες στο πρώτο κόκκινο τετραγωνάκι. Κάθε τετράγωνο είχε ένα αντικείμενο θορυβώδες και έναν αριθμό. Εαν ο παίκτης είχε το αντικείμενο σε αντίστοιχο χρώμα και κάρτα (οι κάρτες αντιστοιχούσαν σε κάθε τετραγωνάκι του ταμπλο και μοιράζονταν όλες στους παίκτες πριν την έναρξη του παιχνιδιού) τότε απλώς καθόταν στο τετραγωνάκι ήσυχος! Αν όμως δεν είχε την αντίστοιχη κάρτα, έπρεπε να πατήσει το ξυπνητήρι του μπαμπά όσες φορές έλεγε ο αριθμός στο τετραγωνάκι. Αν ο μπαμπάς έμενε ξαπλωμένος τότε ο παίκτης έμενε στη θέση του. Αν όμως ο μπαμπάς ξυπνούσε, γυρνούσε πάλι στο κρεβάτι του στην αρχή. Νικητής, προφανώς, όποιος έφτανε πρώτος στο ψυγείο.
 
ανεβηκε η διαφημιση σε πακετακι,εδω περισσοτερες λεπτομερειες
 
Ρε παίδες δεν ξέρω το πως και το γιατί αλλά το έχω σε μίνι έκδοση..... θ.ανεβάσω και φώτος ....προσεχώς!!!
 
Πίσω
Μπλουζα