[Parker] Ο Γκολφάκιας/Gator Golf (1993)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
επιτραπεζιο παιχνιδι επιδεξιοτητας "Ο γκολφακιας".Απ οτι βλεπουμε στη φωτογραφια του κουτιου προκειται για ενα παιδικο μινι γκολφ και στοχος του παιχνιδιου ειναι να πετυχουν το μπαλακι στο στομα του ιπποποταμου

attachment.php


η φωτο ειναι απο screenshot διαφημισης (ελπιζω καποια στιγμη να την ανεβασουν στο youtube)

πηγη
 
Ναιιιιιιιιιιιιι!!!!! Ο Γκολφάκιας!!!! Ο οποίος είδα ότι καλά κρατεί και κυκλοφορεί ακόμα, αλλά σε νέα έκδοση, ολίγον αλλαγμένη.

Το παιχνίδι ήταν όντως μινι γκολφ. Έπαιζαν δύο παίκτες, ένας με κόκκινο μπαστούνι κι ένας με μπλε. Έβαζαν το Γκολφάκια στη βάση του, στο κέντρο του δωματίου (έπρεπε να υπάρχει αρκετός χώρος και κατά προτίμηση χαλί, για να κόβει τη φόρα της μπάλας) και ο καθένας με τη σειρά προσπαθούσε από τη θέση που βρισκόταν η μπάλα να τη βάλει στο στόμα του γκολφάκια. Αν τα κατάφερνε, έπαιρνε πόντο (τα μπαστούνια είχαν πάνω ειδικό μετρητή και μετακινούσες το δείκτη του μετρητή). Όμως, για να μετρήσει ο πόντος, η μπάλα έπρεπε να φτάσει μέχρι την ουρά του γκολφάκια, ειδάλλως γλιστρούσε και γύρναγε πίσω. Όταν η μπάλα έφτανε στην ουρά του γκολφάκια, ο γκολφάκιας την εκτόξευε, έφερνε κάτι σβούρες επάνω στη βάση του, και οι παίκτες συνέχιζαν το παιχνίδι, προσπαθώντας να βάλουν τη μπάλα στο στόμα του γκολφάκια, στο σημείο που σταμάτησε μετά την περιστροφή. Ο δε παίκτης που η μπάλα του εκτοξευόταν, συνέχιζε από το σημείο που έμενε η μπάλα του.

Πρέπει να υπάρχει ακόμα στο σπίτι, χωρίς το κουτί φυσικά, αλλά δεν ξέρω πού είναι και αν δουλεύει ακόμα :(

edit: Κατερίνα, δεν είναι ιπποπόταμος, αλλά κροκόδειλος. Μάλλον πρέπει να το σχεδίασαν οι ίδιοι που σχεδίασαν και τον Κροκοδειλοδοντάκια, γιατί φέρνει πολύ στη σχεδίασή του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να 'σαι καλα Νωντα! χωρις εσενα δε θα ειχαμε ολες αυτες τις πληροφοριες :thanx2: αυτο το επιτραπεζιο δεν το θυμομουν

ισως αν καποια στιγμη ανεβει ολοκληρη η διαφημιση να μου "ξυπνησει" τη μνημη

Καποια σχεση θα εχει με τον κροκοδειλοδοντακια αφου μοιαζουν παρα πολυ,ισως ο "γκολφακιας" να ειναι μια πιο εξελιγμενη μορφη του

μα καλα πώς μου ρθε κι εγραψα "ιπποποταμος"; :rofl: :rofl: ακομα αναρωτιεμαι..
 
Ίσα ίσα δική μου η χαρά που μου το θύμισες!!! :bow:

Τελικά ναι, υπάρχει σύνδεση μεταξύ Γκολφάκια και Κροκοδειλοδοντάκια.

Ο Γκολφάκιας λέγεται Gator Golf και ο δημιουργός του, Robert B. Fόhrer, είναι αυτός που έφτιαξε τον Crocodile Dentist, δηλαδή τον Κροκοδειλοδοντάκια!

(Νομίζω ότι στα μπαστούνια πάνω υπήρχε το λογότυπο "Gator Golf" αντί του λογότυπου "Γκολφάκιας").

Να και η αμερικάνικη διαφήμιση, που νομίζω χρησιμοποιήθηκε μεταγλωττισμένη και στην Ελλάδα (την ψευτοθυμάμαι, αλλά αν κρίνω από το τελικό screenshot είναι η ίδια).

 
ευχαριστουμε και παλι Νωντα!!

ο "γκολφακιας" εχει μεγαλυτερο στομα απ τον "κροκοδειλοδοντακια",λογικο μου φαινεται αφου για να κερδισει καποιος ποντο πρεπει να πετυχει το μπαλακι στο στομα του "γκολφακια"

η ξενη διαφημιση δε μου θυμισε τιποτα :xm:

επισης βλεπουμε οτι στην Αμερικη κυκλοφορησε απ την ΜΒ ενω σε μας απ την Parker
 
Α επίσης, η ομοιότητα των δύο παιχνιδιών βρίσκεται και στο γεγονός ότι με το που έμπαινε η μπάλα και έφτανε στην ουρά, έκλεινε και το στόμα του, όπως ο Κροκοδειλοδοντάκιας.

Νομίζω ότι και ο Κροκοδειλοδοντάκιας στην Ελλάδα κυκλοφόρησε από την Parker. Οπότε θα πήρε τα πνευματικά δικαιώματα του δημιουργού. Τα μοιράζουνε, κιόλας, οι εταιρείες τα δικαιώματα ανά περιοχή
 
nwntas είπε:
Α επίσης, η ομοιότητα των δύο παιχνιδιών βρίσκεται και στο γεγονός ότι με το που έμπαινε η μπάλα και έφτανε στην ουρά, έκλεινε και το στόμα του, όπως ο Κροκοδειλοδοντάκιας.
Νομίζω ότι και ο Κροκοδειλοδοντάκιας στην Ελλάδα κυκλοφόρησε από την Parker. Οπότε θα πήρε τα πνευματικά δικαιώματα του δημιουργού. Τα μοιράζουνε, κιόλας, οι εταιρείες τα δικαιώματα ανά περιοχή
:thanx2: Νωντα! και ο κροκοδειλοδοντακιας απ την Parker κυκλοφορησε στην Ελλαδα

p.JPG διαφημιση
 
Πρόκειται για επιδαπέδιο παιχνίδι (!), μου θύμισε το επιτραπέζιο Κροκοδειλοδοντάκιας.

Πότε είχε κυκλοφορήσει;
 
BETTY BOOP είπε:
Πρόκειται για επιδαπέδιο παιχνίδι (!), μου θύμισε το επιτραπέζιο Κροκοδειλοδοντάκιας.
Πότε είχε κυκλοφορήσει;
Και εγώ στην αρχή, νόμισα ότι είναι εκείνο που προσπαθούσες να βγάλεις τα χαλασμένα δόντια από τον κροκόδειλο... :)
 
BETTY BOOP είπε:
Πρόκειται για επιδαπέδιο παιχνίδι (!), μου θύμισε το επιτραπέζιο Κροκοδειλοδοντάκιας.
εχεις δικιο Χριστινα,δεν ειναι "επιτραπεζιο" οπως ο "κροκοδειλοδοντακιας"

πώς να παιξεις μινι γκολφ πανω σε τραπεζι; :biglaugh:
 
BETTY BOOP είπε:
Πρόκειται για επιδαπέδιο παιχνίδι (!), μου θύμισε το επιτραπέζιο Κροκοδειλοδοντάκιας.
Πότε είχε κυκλοφορήσει;
Σωστή! :p

Σύμφωνα με τη Wikipedia, το 1994, αλλά Ελλάδα ήρθε γύρω στο 1995 (νομίζω, όμως, ότι το είχα πάρει στα 6α μου γενέθλια, το 1996).
 
διαφημιση του παιχνιδιου (εταιρια κυκλοφοριας HASBRO)

 
BETTY BOOP είπε:
διαφημιση του παιχνιδιου (εταιρια κυκλοφοριας HASBRO)

δε μου φαινεται για εντος χρονολογικων οριων του φορουμ η συγκεκριμενη διαφημιση,προστεθηκε επειδη επανακυκλοφορησε το παιχνιδι;
 
katerinak είπε:
δε μου φαινεται για εντος χρονολογικων οριων του φορουμ η συγκεκριμενη διαφημιση,προστεθηκε επειδη επανακυκλοφορησε το παιχνιδι;
Ναι, για να δούμε την νέα του έκδοση από την HASBRO.
 
Πίσω
Μπλουζα