Path of Exile

Android

RetroWannaBe
Joined
25 Ιαν 2013
Μηνύματα
70
Αντιδράσεις
0


Το Diablo III όπως θα έπρεπε να είναι!!!!

Το παλιό καλό skill tree από Diablo II, με αμέτρητα παρακλάδια!!!!

Ξεκίνησα χθες και θύμισε παλιές καλές εποχές του Diablo II.

Παίζει κανείς άλλος από εδώ μέσα?
 
Ξεκίνησα σιγά-σιγά να παίζω και εγώ.

Δεν έχω παίξει Diablo 2, πήγα κατευθείαν στο Diablo 3, οπότε θα πω κάποιες σκόρπιες προσωπικές σκέψεις σύγκρισης ανάμεσα στα 2 παιχνίδια.

Στο τεχνικό κομμάτι (γραφικά, μουσική, εφέ κλπ) θεωρώ πως είναι σχεδόν ισάξια. H Blizzard έχει το "πάνω χέρι", αλλά το καθένα έχει τη δική του τεχνοτροπία και καταφέρνει να περάσει την ατμόσφαιρα που ακριβώς θέλει και το καταφέρνει καλά.

Στο σενάριο, το Diablo 3 έχει μακράν καλύτερη ιστορία, πιο "δεμένη". Το PoE στο κομμάτι του σεναρίου είναι ψιλοαδιάφορο. Ένα στόρι απλά για να υπάρχει (οκ δε μας πειράζει και πολύ, τέρατα για σφάξιμο να υπάρχουν μόνο!)

Πάμε τώρα στο κυριότερο θέμα, το gameplay.

Κατά την ταπεινή μου άποψη το Diablo κερδίζει. Έχει εκείνη τη "μικρή λεπτομέρεια" που κάνει την πραγματική διαφορά (πχ καλύτερο σύστημα με waypoints, "σβήσιμο" οπτικών εμποδίων όταν είναι από πίσω τους ο χαρακτήρας, πχ κάτω από μια κάσα πόρτας και άλλα πολλά). Από την άλλη το PoE έχει απίστευτο skill tree ενώ στο diablo οι επιλογές σου είναι συγκεκριμένες στα skills.

Έχω παίξει τα 3 επίπεδα δυσκολίας στο Diablo μέχρι στιγμής και δε με έχει "σκοτίσει" με το χειρισμό του ή το gameplay γενικότερα. Θα έλεγα πως είναι ένα ξεκούραστο παιχνίδι αλλά όχι επειδή του λείπει το challenge. Το ΡΟΕ από το 1ο επίπεδο, η εκμάθηση του είναι "ζόρικη" και ο χειρισμός λίγο δύσχρηστος κάτι που σε κάνει να δυσανασχετείς λίγο στην αρχή.

Το super επιχείρημα υπέρ του PoE που αναιρεί όλα τα παραπάνω είναι πως το παιχνίδι διατίθεται δωρεάν! Και για δωρεάν παιχνίδι, είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές!
 
Εγω εχω παιξει Diablo 1&2, απειρες φορες, μια φορα το ΡοΕ. Θεωρω οτι η ιστορια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας, οπως και τα rpg στοιχεια που διαθετουν αυτα τα παιχνιδια κατηγοριας "προχωρα σφαζοντας". Διαφορετικα θαταν πολυ μονοτονα και βαρετα. Στην εποχη τους μια χαρα παιχνιδακια και τα 3.
Το Diablo 3, με χαλασε πολυ, για ολα τα γνωστα θεματα που εχουν αναφερθει ολα αυτα τα χρονια. Κυκλοφορισε αρκετα χρονια μετα τα απο τα 3 προηγουμενα, περιμενα τουλαχιστον μια σοβαρη βελτιωση στην οπτικη εικονα.
Αγαπημενο, αλλα πολυφορεμενο αυτο το bird eye στυλ. Τουλαχιστον ενα zoom in-zoom out, μια περιστροφη εικονας 360 μοιρων, ρε παιδι μου. Ασε πια αυτη η πατεντα, φωτισμενη μονο σε εναν κυκλο στην μεση της οθονης, εικονα και γυρω γυρω κατραμι πισα. Στην εποχη του Diablo 3 τα μηχανακια μας ειχαν την δυνατοτητα να γεμισουν με γραφικα ολη την οθονη. Στα μειον και το οτι περνουμε διαφοτα κοματια απο τα 4-5 προηγουμενα μπουντρουμια και φτιαχνουμε ενα 6ο. Ντροπη τους αυτο το αισχος με το pay to win shop. Μπλιζαρντ, εισαι κυρα μου, δεν σου πανε, αυτα τα μικροκακομοιριστικα κολπακια κονομας. Προς τιμην τους το οτι μπηκα τις προαλλες στον λογαριασμο μου, μετα απο τοσα χρονια απραξιας και ειταν ολα εκει.
Το Diablo 3 το χαρακτηριζω, απλα σαν expantion του 2. Ομορφουλι το κουτακιον, δεν λεω (πιο ομορφο το συλλεκτικο 1&2), καλο και το δισκακιον, αλλα μονο κωδικος για να μπειςστον σερβερ. Και 70 ευρωπουλα ντανγκα ντανγκα, day one, oχι ρε πουτη μου, μην με κανεις να νιωθω και λακαμας. Θα μου πεις και οι Μπαηογουερικοι τα ιδια. Ξεκινησαμε με Baldur's Gate και καταντησαμε σε Dragon Age 2. Tι να πεις, μας σκισανε τα ραματα μια Κυριακη χαραματα.
Το 4 αν βγει σε κουτι, μπορει να το αγορασω λογω φανατιλας. Ψηφιακο με την καμια. Εκτος πια κι αν ειναι το κατι αλλο.
Τα Ντιαμπλα 1&2 και το ΡοΕ Τα καταευχαριστηθικα. Τοπ για μενα (στην εποχη τους}. Και το Tyranny καλουτσικο, παιξτε το.
Απο οπου και να το δεις, "ο παλαιος ειναι αλλιως" Ωραιος ο Τομης ο Κρουζοπουλος, δεν λεω, αλλα οσο περνουν τα χρονια φαινονται τα σημαδια τησ ηλικιας. Αλλο πραμα ο Σωνης ο Κωνεροπουλος, που οσο γερνουσε τοσο πιο κουκλος γινονταν. Ομορφαντρα μου! Θα σου βαλω και μαγιονεζα να γλυστραει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα