PC περιφερειακά - φετίχ

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ανοιγω το thread (δεν βρηκα κατι αντιστοιχο, γεγονος που μου εκανε εντυπωση) για να ποσταρουμε περιφερειακα που εχουμε στα PC μας και δεν τα αλλαζουμε. Εν πρωτοις ακουγεται "κουκου" να εχεις στα συγχρονα μηχανηματα σου κατι που αν ηταν ανθρωπος θα κοντευε φανταρος...αλλα αβυσσος η ψυχη.

Καπου στο 1996-7, μανιωδεις τοτε αναγνωστες του Αγγλικου PC Gamer με τον αδερφο μου, ειχαμε διαβασει ενα review για ενα σετ ηχειων Yamaha και ενα subwoofer της ιδιας εταιρειας.

Συγκεκριμενα τα YST M15 kai YST MSW 10 αντιστοιχα. Η αγορα τους εγινε αμεσα. Διαβασμα review - αναποδογυρισμα στις τσεπες για συγκεντρωση του ποσου - καβαλα στο Simca Chrysler και τσουπ στο Νακα (αν θυμαμαι καλα).

Την πρωτη φορα που τα φορεσαμε στο PC μειναμε @@@@@@@. Απο τοτε, εχω ακουσει διαφορα PC-speaker συστηματα με βαρυγδουπα ονοματα αλλα τις περισοτερες φορες η ακροαση τους μου προκαλουσε γελιο (ιδιαιτερα οταν διαβαζα και την τιμη τους).

Παραθετω δυο φωτο:

To set των ηχειων και το subwoofer (ξυλινο με Active servo Technology και καμποσο νεσκαφε πανω του):

Να σημειωσω οτι μπαινοντας στο site της Yamaha ειδα οτι τα παραγει ακομα!!! (εδω και εδω)

image_33375.jpg

image_33376.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεχρι προσφατως χρησιμοποιουσα αυτο,πολυ βολικο εβγαζα την καρτα απο το κινητο και την εχωνα στο ποντικι (αν εγραφες αυτην την φραση το '85 θα σε'κλειναν μεσα).

 


MSACUS5.jpg



Εdit:10 χρονια το λιγοτερο


 


Το καινουργιο λαπτοπι τωρα εχει ενσωματωμενα τα card readers.
:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειμαι στεναχωρημενος διοτι μετα απο τοσα χρονια ΤΙΜΙΑΣ εργασιας, τα ηχεια σταματησαν να υπακουουν στο ρυθμιστη του ηχου.

Τα πηγα σε εναν τυχαιο και μου τραμπαρε το ρυθμιστη του Tone με αυτο του Volume αλλα ουδεμια αλλαγη παρατηρησα.

Ευτυχως το sub ειναι μια χαρα αλλα το "δεσιμο" που εκανε με τα ηχεια ηταν μοναδικο. Αν αναγκαστω να παρω αλλα ηχεια, θα πρεπει να οδηγηθει μονο του απο την καρτα (και ως 2.1 ουσιαστικα να αντιγραψω την εξοδο των μπροστικνων ηχειων και σε αλλο βυσμα για να ταισω το sub. Σιγουρα κατωτερο ηχητικο αποτελεσμα)

Λατρευω αυτο το σετ.

Τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω στο ηχειο μηπως βγαλω ακρη?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
logitech z-2300...δεν παράγονται πλέον αλλά μπορείς να τα βρεις ακόμα...είναι καλύτερα από τα yamaha που είχες
 
Στον παλιό μου επιτραπέζιο υπολογιστή είχα ηχεία και woofer μάρκας Philips αν θυμάμαι καλά που τα αγόρασα μτχ από συμφοιτητή μου σε καλή τιμή. Μέχρι τότε είχα μόνο τα ηχεία που ήταν ενσωματωμένα επάνω στην οθόνη. Όταν πρωτοάκουσα τα μπάσα γλυκάθηκα κατευθείαν και τα αγόρασα αμέσως. Δυστυχώς μερικά χρόνια αργότερα χάλασαν. Επίσης είχα πάρει μια συσκευή για να στέλνω μέσω του κινητού μου Sony Ericsson Τ300 τις φωτογραφίες στο PC καθώς και άλλα αρχεία με υπέρυθρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ειμαι στεναχωρημενος διοτι μετα απο τοσα χρονια ΤΙΜΙΑΣ εργασιας, τα ηχεια σταματησαν να υπακουουν στο ρυθμιστη του ηχου.

Τα πηγα σε εναν τυχαιο και μου τραμπαρε το ρυθμιστη του Tone με αυτο του Volume αλλα ουδεμια αλλαγη παρατηρησα.

Ευτυχως το sub ειναι μια χαρα αλλα το "δεσιμο" που εκανε με τα ηχεια ηταν μοναδικο. Αν αναγκαστω να παρω αλλα ηχεια, θα πρεπει να οδηγηθει μονο του απο την καρτα (και ως 2.1 ουσιαστικα να αντιγραψω την εξοδο των μπροστικνων ηχειων και σε αλλο βυσμα για να ταισω το sub. Σιγουρα κατωτερο ηχητικο αποτελεσμα)

Λατρευω αυτο το σετ.

Τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω στο ηχειο μηπως βγαλω ακρη?
Δηλαδη τι ακριβως συμβαινει?Παιζει πολυ χαμηλα?ή πολυ δυνατα?

Μονος σου δεν μπορεις να κοιταξεις και πολλα...τωρα εαν θες βοηθεια πες...
 
Γουάλη κι εμένα δεν μου έπαιζε το ένα ηχείο και ξεβίδωσα το subwoofer που έχει μια μικρή πλακετίτσα, και είχε ξεκολλήσει το βύσμα RCA που έδινε στο επίμαχο ηχείο, από την πλακέτα. Με ένα κομματάκι καλώδιο και δυο κολλήσεις back in business. Αυτά το ηχεία αν και είναι χρέπι σε σχέση με τα δικά σου δεν θέλω να τα αλλάξω γιατί δουλεύουν με 220 και όχι με USB.
 
Μετα απο 20 χρονια, 

IMG_20180331_154638.jpg

ηρθε η ωρα της αποστρατευσης των υπεροχων Yamaha. Αντικατασταθηκαν με ενα νεο σετ Creative.

military.jpg

Φυσικα το Yamaha subwoofer συνεχιζει ακαθεκτο να χαλαει την ηρεμια των γειτονων μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω σχεδόν τα ίδια Yamaha αλλά τα δικά μου είναι χωρίς Subwoofer και έχουν ενα εξτρά κουμπάκι "DSP"

Τα χρησιμοποιώ πλέον μόνο όταν ακούω με ακουστικά γιατί στο νέο σύστημα η ποιότητα από τα ακουστικά είναι χειρότερη.
 
Το subwoofer ηταν εξτρα, δεν ηταν σετ με τα ηχεια.

Εχεις τα YST M20 (σαν τα δικα μου αλλα με ενα DSP κυκλωμα).

Οι προσπαθειες μου να βρω τα YST M100 στο Ebay ηταν ακαρπες (ταχυδρομικα 50 λιρες) οποτε μετα απο χρονια αγορασα ξανα PC speakers.
 
Αυτό το DSP κουμπάκι οταν το πατάω μεταμορφώνεται στην κυριολεξία ο ήχος και αποκτάει πιο πολύ βάθος, ωραίο μπάσο κλπ. Αλλά μετά από τοσα χρόνια (από το 1999) δεν κάνει καλή επαφή και κάνει διάφορα τσαλιμάκια.

Οπότε το woofer αυτό θα μπορούσα να το συνδυάσω και με τα δικά μου? Καλή φάση.
 
23 χρόνια απολαμβάνω δυο ζεύγη YST M20DSP μαζί με το YST-MSW10 SUB (1997).

Το σύνολο πήρε υπεραξία μόλις συνεργάστηκε με την X-Fi Music.

Πριν δυο χρόνια άρχισα να εντοπίζω διαφορές στην ηχητική απόδοση , αλλά και τα βύσματα χρειάστηκαν καθαρισμό ώστε να μην υπάρχουν θέματα κακής επαφής.


Μιας και είμαι τεχνικός, με ειδικό μηχάνημα εντόπισα πολλούς πυκνωτές επάνω στην πλακέτα ενισχυτή να έχουν ζημία (γέρασαν).

Τέλος του 2020 παρήγγειλα πυκνωτές Ιαπωνίας και έγινε πλήρη αντικατάσταση.

Ο ήχος και η απόδοση επανήλθε στο 100%.

Τα ηχεία σε έκδοση DSP έχουν ένα μικρό γαλάζιο μπουτόν, για κάποιο περίεργο λόγο το μπουτόν έκανε διακοπές (οξείδωση επαφών) , αντί να το αντικαταστήσω απλά το έβγαλα και έκανα μια γέφυρα στην πλακέτα , στην θέση που το DSP είναι απενεργοποιημένο.

Αυτή την σειρά Yamaha την θεωρώ και εγώ μαγική, δεν είναι ηχεία monitor, αλλά ο σχεδιασμός καμπίνας έστω από πλαστικό, μαζί με τον κρυστάλλινο ήχο, είναι ποιοτικά στοιχεία που δεν τα συναντάς σε ηχεία που κατασκευάστηκαν με την αιτιολογία multimedia για υπολογιστή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα