PC Engine - Τι ακριβως ειναι?

morpheus

RetroActive
Joined
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
1
θελω να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με το pc-engine.ειδα στο ιντερνετ πολλες παραλλαγες του μηχανιματος και μπερδευτικα.που μπορω να το βρω και σε τι τιμη περιπου?τι παιχνιδια παιζει? :angry: :shake:
 
PC Engine : Η ονομασία της Ιαπωνικής έκδοσης της κονσόλας (άσπρη τετράγωνη).

Turbo Grafx : Η ονομασία της αμερικάνικης και Ευρωπαϊκής έκδοσης της κονσόλας (μάυρη και γκρί αντίστοιχα, μακρόστενη).

http://en.wikipedia.org/wiki/Turbo_Grafx

Εϊναι η αγαπημένη μου κονσόλα μαζί με τις Megadrive και Master System της Sega. Πρόκειται για μια 16 bit κονσόλα (αν και όχι πλήρως 16 bit) κατασκευασμένη από τη NEC.

Στην Ευρώπη κυκλοφόρησε ελάχιστα (στην Ισπανία κυρίως) και έχει την ίδια εμφάνιση με την Αμερικάνικη αλλά σε γκρί χρώμα (αντί μαύρο).

Η κονσόλα έπαιρνε Hu cards, cartridges δηλαδή αλλά σε μορφή λεπτής κάρτας, αλλά υπήρχε και το Turbo Grafx CD add-on με το οποίο μπορούσες να παίξεις παιχνίδια σε CD. To Turbo Grafx CD απαιτούσε για τη λειτουργία του την παρουσία μιας ειδικής hu card πάνω στην κονσόλα η οποία περιείχε buffer ram για τη λειτουργία του.

Αν είχες την V2.0 hucard έπαιζες τα απλά CDROM παιχνίδια, για να παίξεις τα Super CDROM παιχνίδια με ανώτερα γραφικά (DraculaX) χρειαζόσουν την V3.0 (περισσότερη buffer ram).

Το CDROM addon μπορεί να βρεθεί μόνο από Αμερική (και σε αρκετά αλμυρή τιμή) αφού δεν κυκλοφόρησε Ευρώπη ενώ για να βρείς την cdrom card v3.0 (που παίζει και τα καλύτερα παιχνίδια) θα είναι έκτός από δύσκολο και αρκετά τσουχτερό (μόνο για αυτή την κάρτα είχα δώσει 100$ συν τα μεταφορικά από Αμερική).

Υπάρχει η επιλογή μιας προγραμματιζόμενης hucard που έχει βγεί εδώ και κανένα χρόνο μέσα στην οποία περνάς από το PC τις roms των παιχνιδιών αλλά κοστίζει επίσης πολύ, κανένα 100άρι ευρώ αν θυμάμαι καλά από hong kong αλλά τουλάχιστον με αυτήν μπορείς να παίξεις τα πάντα.

Αν ψάχνεις την αμερικάνικη το ebay αμερικής είναι μονόδρομος.

Αν ψάχνεις την Ευρωπαϊκή μπορείς να πάρεις από το retromarket.gr που έχει καινούργιες για 120 ευρώ

H κονσόλα αυτή έχει κατα τη γνώμη μου το καλύτερο Wonderboy in monsterland μετά το arcade αλλά φημίζεται για τα πολύ καλά (και πάρα πολλά) της 2D shootem up.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπάρχει κάποιο μέρος/σάιτ (ελληνικό ή ξένο) που να πουλάει pc engine και παιχνίδια σε σχετικά καλές τιμές?

αν η μόνη λύση είναι το ebay μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο πωλητή ?
 
Τα φεραμε περσι στο Retromarket αλλα επεσαν "βαρια" στους "συλλεκτες" που εχουν συνηθισει να τα αγοραζουν σπασμενα και χιλιοταλαιπωρημενα απο το EBAY. Προκειται για καινουργια και σφραγισμενα μηχανηματα που δινονται μαζι με πληρη accessories.

http://www.retromarket.gr/product_info.php?cPath=56&products_id=651&osCsid=239f4a1835712ef8653c15ed590a60ca

και απο οτι βλεπω υπαρχουν ακομα και σφραγισμενα παιχνιδια

http://www.retromarket.gr/index.php?cPath=61_109&sort=2a&page=1&osCsid=239f4a1835712ef8653c15ed590a60ca
 
Paspartoo είπε:
Τα φεραμε περσι στο Retromarket αλλα επεσαν "βαρια" στους "συλλεκτες" που εχουν συνηθισει να τα αγοραζουν σπασμενα και χιλιοταλαιπωρημενα απο το EBAY. Προκειται για καινουργια και σφραγισμενα μηχανηματα που δινονται μαζι με πληρη accessories.
http://www.retromarket.gr/product_info.php?cPath=56&products_id=651&osCsid=239f4a1835712ef8653c15ed590a60ca
Μα πως να μην πέσουν "βαριά" φίλε μου? Ακόμα και στους συλλέκτες που δεν τα θέλουν "χιλιοταλαιπωρημένα" όπως λές...

http://moeroshop.net/index.php?main_page=index&cPath=12_440

ps

Μεταφορικά : 9,70 ευρώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατι μου πες τωρα...

Καταρχην ξεκαθαρισα οτι ηταν εισαγωγη του 2008 δεν μιλησα πουθενα για "ευκαιρια" ουτε εκανα καποια συγκριση με τιμες του 2009/2010.

Εφοσον λοιπον ξερεις τοσο καλα την αγορα - θα πρεπε να γραψεις οτι η εκπτωση του 33% ειναι η δευτερη απο περσι. Το καλοκαιρι του 2008 το moero πουλουσε το συγκεκριμενο ειδος 90ευρω που μαζι με τα μεταφορικα παει 100, συν τον ΦΠΑ , 119 ευρω και το μηχανακι ηταν στη Γαλλια.

Η τιμη λοιπον των 120 ευρω του retromarket ηταν απολυτα ανταγωνιστικη και η κονσολα βρισκοταν στα ραφια ΕΔΩ.

Επειδη ομως οι Ελληνες "συλλεκτες" παζαρευουν το 1 και τα 2 ευρω σε καποια σαπακια που τους πουλανε στο EBAY και ανακοινωνουν συνηθως τις νετες τιμες που τα αγορασαν απο κει (χωρις να αναφερουν τα μεταφορικα, το τελωνειο ή οτι τα παρελαβαν θρυψαλα) , εχουν και αποψη οτι τα Ελληνικα μαγαζια ειναι απλησιαστα, την οποία αποψη δεν χανουν και ευκαιρια να διαλαλουν ως αλλες Κασσανδρες.
 
Το ότι έχει ξεφτυλιστεί η τιμή του θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.... μήπως επειδή είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση (που κανένας συλλέκτης που ξέρει δεν αγοράζει γιατί είναι αργότερο σαν μηχάνημα λόγω των 50Hz)?

Και δεν κοίταξα κάν αυτό με την 33% έκπτωση, ακόμα και το άλλο χωρίς την έκπτωση που κάνει 61+9 τα μεταφορικά είναι λίγο περισσότερο από τα μισά λεφτά...

Στο τέλος τέλος το πόσο κόστισε όταν έγινε η εισαγωγή είναι παντελώς αδιάφορο σε κάποιον που ψάχνει να αγοράσει τώρα. Εφόσον τώρα κάνει Χ ευρώ ΑΝ θέλει κάποιος να πουλήσει, πρέπει να το βάλει Χ+ΦΠΑ+μεταφορικά αν θέλει να είναι ανταγωνιστικός.

Ο κάθε αγοραστής κοιτάζει το συμφέρον του, εφόσον δεν αγοράζει με 120 ευρώ, κάτι θα φταίει δε νομίζεις?

Όσο για το αν φθάνουν θρίψαλα μάλλον υπερβάλεις.... έχω περίπου 80 feedback στο ebay (όλα αγορές), μια φορά δεν μου ήρθε κάτι σπασμένο. Συμβαίνει αλλά όχι και τόσο συχνά όσο αφήνεις να εννοηθεί.

Αντιθέτως, αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, έχω πάρει κάτι απο retromarket και είχε κάποιο προβληματάκι (και δεν είμαι ο μόνος), εγώ μπόρεσα και το επισκεύασα μόνος μου άλλος όμως δεν θα μπορούσε. Με αυτό θέλω να πώ ότι αυτά μπορεί να συμβούν και δεν είναι αποκλειστικότητα του ebay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έφταιγε η τιμή τους και δεν πουλήθηκαν.

Ο Paspartoo έχει δίκιο σε πολλά από όσα λέει. Οι περισσότεροι κάνουμε το λάθος και δεν υπολογίζουμε μεταφορικά, εργατοώρες για καθάρισμα, επιδιόρθωση, φειρά από χαλασμένα μηχανήματα και αμεσότητα.

Αυτά κακά τα ψέματα πρέπει να πληρωθούν...και ο κάθε πωλητής/μαγαζί πρέπει να βγάλει και το κέρδος του...

Και γενικά οι έλληνες αγοραστές θεωρούν ότι πρέπει να τους πουλήσεις κάτι στην τιμή του ebay ή και φθηνότερα...χωρίς ποτέ να υπολογίζουν όλα τα παραπάνω, αλλά αν συμβεί κάτι τότε σου ζητάνε τα ρέστα ακόμα και μετά από καιρό.

Τα συγκεκριμένα μηχανήματα (είχα πάρει και εγώ ένα) είναι PAL, με κακή υποστήριξη παιχνιδιών, λίγους τίτλους, και πλήρη ασυμβατότητα με οτιδήποτε άλλο της nec...

Αυτός είναι και ο λόγος που έχει πέσει τόσο η τιμή τους, και για αυτό τα ntsc πωλούνται συνήθως λίγο πιο ακριβά.

Γενικά είμαι άνθρωπος που υποστηρίζω την εγχώρια αγορά, καταστήματα ή πωλητές (άλλωστε και εγώ πουλάω πολύ συχνά πράγματα) και πάντα τονίζω τη διαφορά και την αμεσότητα που έχουν οι εγχώριες αγορές.

Ωστόσο ο ο gtsamour έχει ένα δίκιο.......υπερβάλεις λίγο με τα θρύψαλα και τα προβλήματα για τις αγορές από ebay.

Από ebay και γενικά εξωτερικό, έχω κάνει εκατοντάδες αγορές και συγκριτικά είχα ελάχιστα προβλήματα...που δεν ξεπερνούν το 5% των περιπτώσεων και που σε όλες τις περιπτώσεις δόθηκε λύση με κάποιο partial refund των χρημάτων μου ή με επιστροφή του αντικειμένου ...

Από την άλλη, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους - όπως είπε και ο gtsamour - είχα πάρει και εγώ στο παρελθόν διάφορα πράγματα από retromarket...και δυστυχώς όλα είχαν κάποιο μικρό ή μεγάλο πρόβλημα, κάποια διορθώθηκαν και όλα καλά...κάποια άλλα όμως δεν φτιάχτηκαν ποτέ και ακόμα κλαίω κάτι 120αρια :p

Δεν έχει να κάνει λοιπόν με την αγορά...μιλάμε για παλιά μηχανήματα και πάντα θα συμβαίνουν προβλήματα. Πάντα θα παίρνεις κάτι και θα σου χαλάει σε 1 βδομάδα.

Όταν αγοράζεις ακριβότερα από ελλάδα και μάλιστα από μαγαζί περιμένεις και μια αντίστοιχη υποστήριξη...κάτι όμως που δεν είναι εύκολο να γίνει για πληθώρα λόγων που δεν έχει νόημα να αναλυθούν ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@gtsamour

Επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου ακομα μια φορα - μιας και δεν αναφερεις οτι το retromarket σε περιπτωση οποιασδηποτε αστοχιας/βλαβης εφαρμοζει επιτοπου την πολιτικη αμεσης επιστροφης των χρηματων σου χωρις δευτερη κουβεντα, συν οτι δινει 6 μηνες εγγυηση σε οτι πουλαει - αυτο δεν το εχεις συναντηση πουθενα στο EBAY.

Και μην συνεχιζεις τις αναφορες σε σημερινες τιμες - δεν εκανα εξαρχης καμια συγκριση με τωρινα standards - μιλησα για το τι γινοταν περσι - που το μηχανημα ηταν σαφεστατα φτηνοτερο και ετοιμοπαραδοτο και καποιοι απλα συνεχιζαν την πολιτικη λασπης μονο και μονο επειδη ως μαγαζι το retromarket δεν εκανε παζαρια. Λες και οταν πας στον "Γερμανο" πχ να αγορασεις κατι, τους κανεις παζαρια...

Αυτη τη στιγμη ο Vag αναδιοργανωνει το μαγαζι σε διαφορετικη βαση - και στην κατασταση αυτη τον εφεραν ανθρωποι οπως αυτους που περιεγραψα πριν και οχι (οπως θα επρεπε) οι εισπραξεις του.
 
@Paspartoo

Mάλλον δεν έχεις ψωνίσει ποτέ απο ebay, φυσικά υπάρχουν τέτοιες επιλογές (επιστροφής με refund κλπ), όχι σε όλους αλλά στο χέρι μας είναι να προτιμίσουμε αυτούς που είναι πιο σωστοί πωλητές.

Φυσικά και θα συνεχίσω τις αναφορές σε τιμές, εσύ μπορεί να μην έκανες σύγκριση με τωρινά standards όπως λές αλλά ακόμα 120 ευρώ πωλείται η κονσόλα sto ρετρομαρκετ.

Ότι δε μας συμφέρει δεν είναι απαραίτητα "λάσπη"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αλλά στο χέρι μας είναι να προτιμίσουμε αυτούς που είναι πιο σωστοί πωλητές.
Προφανως αναφερεσαι σε οσους δεχονται να κανουν παζαρια για 1 ή 2 ευρω - γιατι οι αλλοι "οι σωστοι" δεν σας γεμιζουν το ματι και αντιστροφα.
 
Τι κόλλημα έχεις φάει με το παζάρι 1-2 ευρώ δεν μπορώ να καταλάβω....

Προσωπικά απο το ρετρομαρκετ έχω πάρει τα εξής...

1. C64

2. Vectrex

3. Amstrad6128

4. AmiDrive

5. Επέκταση μνήμης για Amiga

6. Κονσόλα Pong

και κάτι ψιλοπράγματα ακόμα.

Αλλά να δόσω τα διπλά λεφτά για κάτι (πχ η TurboGrafx) δεν υπάρχει περίπτωση ότι και να γινόταν και όσο να σας είχε κοστίσει όταν το πήρατε (κάτι που δε με ενδιαφέρει), εφόσον μπορώ να το βρώ το ίδιο ακριβώς πράγμα αλλού ΠΟΛΥ φθηνότερα και ας έρθει και απο Ταυλάνδη.

Το μόνο πράγμα που θυμάμαι να έχω κάνει παζάρι σε όλα αυτά (γιατί προφανώς αυτό με το παζάρι που λιβανίζεις σε εμένα απευθύνεται) ήταν το Vectrex και αυτό γιατί ήταν ελαφρώς έως βαρέως πυροβολημένο (αν θυμάσαι).... και πολύ καλά έκανα, δεν βάλαμε σε κανέναν το πιστόλι στον κρόταφο, όποιος δε γουστάρει λέει απλά όχι.

Όλα είναι θέμα τιμής, όποιος μπορεί να κάνει τις καλύτερες τιμές πουλάει κακά τα ψέμματα. Όλα τα άλλα είναι..... άσε να μην πω

Οπότε τα πικρόχολα σχολιάκια του τύπου : "πέσανε βαριά" και "συλλέκτες που αρέσκονται να αγοράζουν χιλιοταλαιπωρημένα" άστα καλύτερα... ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις τον οποιονδήποτε για το τι θέλει να πάρει και πόσα να δόσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν εισαι "συλλεκτης" που αρεσκεται να παζαρευει για να αγορασει χιλιοταλαιπωρημενα και θιχτηκες ειναι δικο σου προβλημα, εγω δεν μιλησα για σενα, αλλα για οσους ανηκουν σε αυτη τη κατηγορια και εχω καθε δικαιωμα να κρινω και να μιλησω για πραγματα που εζησα απο κοντα.

Ολα ειναι θεμα τιμης οπως ειπες και εσυ - αλλα ελα που η τιμη δεν μετριεται παντα σε χρηματα.
 
Εσύ που είσαι large τύπος και με μεγάααααλο μισθό, να μην κάνεις παζάρια αφού σε χαλάει τόσο.

Όχι πως με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το πως πρέπει να είναι ένας συλλέκτης, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να εκφράζεσαι με τέτοιους χαρακτηρισμούς γιατί στο κάτω κάτω δε σε έχει βάλει και κανείς τσολιά (ξέρεις που) για το τι θα αγοράσει και απο που και δε σου πέφτει και λόγος.

Δεν ήξερα να θεωρώ σωστό συλλέκτη τον ηλίθιο που θα πάει να πληρώσει 120 ευρώ για κάτι που μπορεί να πάρει με μισά λεφτά και λιγότερα για να είσαι εσύ ευχαριστημένος.

Paspartoo είπε:
- αλλα ελα που η τιμη δεν μετριεται παντα σε χρηματα.
αυτό θυμίζει φράση απο ελληνική ταινία με Βούρτση (για να είμαστε και ρετρό) "φτωχός πλήν τίμιος"ps

Kαι η τσίπα δε μετριέται σε χρήματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Retromarket ως επιχειρηματική προσπάθεια δεν θα μπορούσε ποτέ να είναι επιτυχημένη σε μια μικρή αγορά όπως η Ελλάδα, τουλάχιστον με αυτή τη μορφή και όχι με μεταχειρισμένα PC.

Εξαρχής οφείλει την ύπαρξή του στο ότι ήταν ένα κομμάτι της εταιρίας, το άλλο ήταν αρχικά Εργαστήρι Ελευθέρων Σπουδών Πληροφορικής και τώρα είναι e-shop με σύγχρονα προϊόντα πληροφορικής. Παρά την ύπαρξη του Retromarket λοιπόν, που από μόνο του χάνει ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα, η επιχείρηση συνεχίζει και επιβιώνει.

Υπάρχουν και άλλοι δύο λόγοι που το Retromarket συνεχίζει και υφίσταται και δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτούς το ότι είμαι τρελός:

1. Το αγαπάω και δεν θα του άξιζε.

2. Υπήρχε η προσμονή του Giama να το αναλάβει, όταν θα τελείωνε τον στρατό (είναι στα τελειώματα).

Με τον Giama εκτός από φίλοι είμαστε πια συνεργάτες και συνιδιοκτήτες 50-50. Το βασικό κομμάτι της εταιρίας δεν είναι το Retromarket, όμως θα το αναλάβει και θα γίνουν και κάποιες αλλαγές.

Η μικρή εμπειρία από το άλλο e-shop πάντως δείχνει ότι είναι απείρως προτιμότερο να απευθύνεται σε ευρύτερο κοινό, όχι με την έννοια του μεγαλύτερου, αλλά του απρόσωπου, ώστε οι πελάτες να γίνονται στην πορεία γνωστοί και φίλοι.

Η ευχαρίστηση της πραγματοποίησης μια πώλησης είναι μεγάλη, όχι για το κέρδος, αλλά γιατί ξέρεις μέσα σου ότι προσφέρεις κάτι στον πελάτη και τον προστατεύεις από κάποιον άλλον που ίσως να τον καπέλωνε (οι πωλήσεις κάποιων μεγάλων καταστημάτων δείχνουν ότι ο πελάτης το αναζητά). Η ευχαρίστηση αυτή ισχύει ΚΑΙ με το Retromarket (το τονίζω, παρόλο που φαίνεται να το έχω παρατημένο), ας φαίνονται εκ πρώτης όψεως κάποιες τιμές μεγάλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν κάτι είναι σε καλή κατάσταση το πληρώνεις. Αν δεν μπορείς να το φέρεις από εξωτερικό, το πληρώνεις και το χαίρεσαι. Θα συμφωνήσω και με τους 2, με τον paspartoo για μερικούς που δεν υπολογίζουν την ώρα που έχεις φάει για να φέρεις ένα μηχάνημα, τον καθαρισμό, το service, τα έξοδα ενός μαγαζιού, το χρόνο που χαλάς για να το βάλεις αγγελία, την δημιουργία του site κτλ κτλ κτλ. Με τον gtsamour θα συμφωνήσω στο ότι αν μπορείς να φέρεις κάτι καλό από εξωτερικό στην μισή τιμή, το φέρνεις. Αν δεν μπορείς και φοβάσαι με τις κάρτες κτλ κτλ το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πάρεις από κάποιον έμπιστο ή από κάποιον που τουλάχιστον θα σηκώσει το τηλέφωνο όταν θα έχεις πρόβλημα.

Όσο για τους συλλέκτες, σοβαρούς και μη (μπλαμπλαδοξερόλες δηλαδή), μου έχει τύχει να δώσω πράγματα πολύ φθηνά και να μην τα θέλουν πιστεύοντας ότι κάτι έχουν, και υπάρχουν και περιπτώσεις που τα ίδια μόλις τους τα κοπανήσεις στο κεφάλι στα διπλάσια λεφτά τα παίρνουν και σου λένε κ ευχαριστώ. Είναι επιλογή του καθενός οι αγορές του, κανείς δεν μπορεί να σταματήσει κάποιον να αγοράσει κάτι που θέλει πολύ, κ από τη στιγμή που ο ξερόλας συλλέκτης σε εισαγωγικά πληρώνει και ανεβάζει ο ίδιος τις τιμές για τα επόμενα που θα αγοράσει, δεν του φταίει κανένας.

Σε αυτό το site υπάρχουν τα άτομα που θα συμβουλέψουν για τις αγορές, ο καθένας με τον τρόπο του, όλοι γνωρίζουμε τις τιμές, όλοι ξέρουμε τι είναι σαβούρα και τι συλλεκτικό, όλοι γνωρίζουμε ότι όταν θέλουμε κάτι θα το πάρουμε είτε έχει 20 είτε 120.

Η έρευνα αγοράς είναι δικαίωμα του αγοραστή, η τιμή πώλησης είναι δικαίωμα του πωλητή ανάλογα με τη δουλειά και τα έξοδα που έχει.

Το κεφάλι του καθενός που πληρώνει πονάει αν καταλάβει τι πληρώνει, πονάει επίσης όταν το πληρώνει και δεν του έρχεται.

To ίδιο ισχύει και για τα drives, και τα καλώδια. Για όσυς γνωρίζουν τα φτιάχνουν μόνοι τους, για όσους δεν γνωρίζουν απλά βλέπουν το amdrive σαν ένα floppy αλλά από πίσω κρύβεται η πατέντα, οι κολλήσεις, οι διακόπτες, το μεταλλικό περίβλημα και οι ώρες εργασίας. Αυτό πληρώνεις και όχι το floppy ή το scart.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vp74 είπε:
Η έρευνα αγοράς είναι δικαίωμα του αγοραστή, η τιμή πώλησης είναι δικαίωμα του πωλητή ανάλογα με τη δουλειά και τα έξοδα που έχει.
Πολύ σωστό.

Όμως η πικρία, η κακία και το ξέσπασμα προσωπικών κόμπλεξ του πωλητή επειδή ίσως δεν τον προτιμούν για κάτι, δεν είναι δικαίωμα (και ο νοών νοείτω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλά και άγια όλα όσα λέτε εγώ όμως δε θα έδινα 120 αν ξέρω οτι μπορώ να το πάρω με τα μισά. άλλος μπορεί να έχει και να αγοράζει ότι βρει απο δω κι απο κεί σεβαστό και αυτό.

μια λογική τιμή αν πχ έκανε 40 στο ebay είναι 60 εδώ (το πολύ). κι εγώ έχω Atari ST στη πένα, αν το ανεβάσω στις αγγελίες 200 e θα το πάρετε?
 
Κλειδωνεται προς το παρον μεχρι να αποφασιστει η τυχη του.

Χριστουγεννα ερχονται ημαρτον.
 
(Ας το αφησουμε λιγο ακομα - περαν των κοσμητικων του gts δεν υπαρχει καποιος αλλος λογος για να κλειδωθει)

@gtsamour

Δεν καταλαβαινω γιατι χανεις την ψυχραιμια σου και εκτιθεσαι δημοσια.

Εξαρχης απεκλεισα οποιαδηποτε συγκριση 2008/2009

Καταρχην ξεκαθαρισα οτι ηταν εισαγωγη του 2008 δεν μιλησα πουθενα για "ευκαιρια" ουτε εκανα καποια συγκριση με τιμες του 2009/2010.
Το καλοκαιρι του 2008 το moero πουλουσε το συγκεκριμενο ειδος 90ευρω που μαζι με τα μεταφορικα παει 100, συν τον ΦΠΑ , 119 ευρω και το μηχανακι ηταν στη Γαλλια.
Η τιμη λοιπον των 120 ευρω του retromarket ηταν απολυτα ανταγωνιστικη και η κονσολα βρισκοταν στα ραφια ΕΔΩ.
Επισης τονισα οτι δεν μιλαω για σενα

Αν εισαι "συλλεκτης" που αρεσκεται να παζαρευει για να αγορασει χιλιοταλαιπωρημενα και θιχτηκες ειναι δικο σου προβλημα, εγω δεν μιλησα για σενα, αλλα για οσους ανηκουν σε αυτη τη κατηγορια και εχω καθε δικαιωμα να κρινω και να μιλησω για πραγματα που εζησα απο κοντα.
Αντ'αυτου κανεις μια επιθεση με χαρακτηρισμους και ειρωνια που δειχνουν αν μη τι αλλο οτι για κατι δεν νιωθεις καλα.

Εσύ που είσαι large τύπος και με μεγάααααλο μισθό, να μην κάνεις παζάρια αφού σε χαλάει τόσο.
Όχι πως με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το πως πρέπει να είναι ένας συλλέκτης, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να εκφράζεσαι με τέτοιους χαρακτηρισμούς γιατί στο κάτω κάτω δε σε έχει βάλει και κανείς τσολιά (ξέρεις που) για το τι θα αγοράσει και απο που και δε σου πέφτει και λόγος.
Όμως η πικρία, η κακία και το ξέσπασμα προσωπικών κόμπλεξ του πωλητή επειδή ίσως δεν τον προτιμούν για κάτι, δεν είναι δικαίωμα (και ο νοών νοείτω).
Ουτε πωλητης ημουν στο Retromarket ουτε νταντευα κανεναν - συνεργατης του Vag ημουν και κρατουσα ανοικτο το μαγαζι τις ωρες που δεν μπορουσε να ειναι παρον εκεινος. Ουτε ενδιαφερθηκα ποτε να πουλησω κατι σε καποιον που δεν το ηθελε ουτε ειχα κανα οικονομικο οφελος αν το εκανα.
Τους χαρακτηρισμους στους επιστρεφω - οχι εκει που με εβαλες "τσολια" εσυ - με την ελπιδα να προσεχεις τι γραφεις στο μελλον γιατι εκτιθεσαι και πεφτεις στα ματια οσων σε διαβαζουν.
 
Πίσω
Μπλουζα