PC Engine - Τι ακριβως ειναι?

@gtsamour

Αν το παραγγείλω από το moeroshop,υπάρχει στάνταρ χρόνος αναμονής για την παράδοση?

επειδή δεν το έχω ψάξει πολύ αυτό το σάιτ,πουλάνε και αντάπτορα για να παίζεις γιαπωνέζικα παιχνίδια στο αμερικάνικο?

@Vag

To κατάστημα έχει άλλα παιχνίδια για turbografx εκτός από αυτά που έχει το σάιτ?

και last but not least,από θέμα παιχνιδιών τί γίνεται? (από την άποψη αν είναι πολύ δύσκολο να βρω παιχνίδια ή όχι)

ΥΓ: αυτά...α!, και sorry για την πολυλογία,δεν ξέρω τι με έπιασε! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά κάτι μας είπες τώρα paspartoo.... τον τελαμόναστόκο τον ξέρουμε χρόοονια τώρα, και πως μιλάει και τι εννοεί, δεν θα τον μάθουμε τώρα. Τα ποικίλα σου κόμπλεξ (γιατί άραγε....) έχουμε θαυμάσει και στο παρελθόν με τι τρόπο τα βγάζεις :)

Και μην νομίζεις πως είσαι σε θέση να με κάνεις να θιχτώ, ειδικά εσύ.

Α συνεργάτης ε? Μήπως τα βάλατε και μισά μισά? Καλά ότι πείς LOL

krem13 είπε:
@gtsamour

Αν το παραγγείλω από το moeroshop,υπάρχει στάνταρ χρόνος αναμονής για την παράδοση?

επειδή δεν το έχω ψάξει πολύ αυτό το σάιτ,πουλάνε και αντάπτορα για να παίζεις γιαπωνέζικα παιχνίδια στο αμερικάνικο?
Μην το παραγγείλεις, είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση (γκρί) και έχει πολλά μειωνεκτήματα, ψάξε για τη μαύρη την Αμερικάνικη καλύτερα.

Χρόνος αναμονής δεν υπάρχει, καμια εβδομάδα να έρθει με το ταχυδρομείο.

Ναι έχει τέτοιο αντάπτορα που λές. Για την ακρίβεια τον έχω παρει και τον περιμένω σε καμια εβδομάδα να μου έρθει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα δεν χρειαζεται να κανω κατι εγω για να σε θιξω gts - μονος σου τα καταφερνεις μια χαρα.

Anyway, θα χεις 10 μερες να ξαναδιαβασεις τα οσα εγραψες εδω - και πιστευω θα καταλαβεις οτι δεν υπηρχε λογος για ολο αυτο.
 
hooligans του retromaniax :animlaugh:
 
krem13 η επιλογη ειναι ΜΙΑ pc engine duo(japan)..Παιζει και τα cds και τα hu-cards..Aλλα δεν ειναι region free..Aυτη ειναι η πρωτη edition της κονσολας(μαυρο χρωμα),υπαρχει ακομα η r και η rx..
 
Στο Duo τα CD είναι region free και παίζει και CD-R. Τα hu-cards έχουν region protection και από όσο ξέρω και οι adaptors για να παίξουν άλλο region είναι σπάνιοι και ακριβοί.
 
Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για το retromarket και το φίλο Giamma.

Να ευχηθώ καλή νέα αρχή και στους δύο (Vag + Giamma) , καλορίζικη η συνεργασία και ο Ορέστης καλός πολίτης.

Όμως, ρε παιδιά, αυτό το ρημάδι το site (ρετρομαρκετ) χρειάζεται ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ανακαίνιση, αλλά και συνεχές update από εδώ και πέρα.

Προσωπικά δεν με χαλάει ακόμα και τα διπλάσια να πληρώσω για ένα μηχάνημα που να λειτουργεί σωστά, να είναι άψογο οπτικά και να έχει και εγγύηση. Γι' αυτό χάρηκα με τα νέα του retromarket. Vag επειγόντως mail με προσφορές.
 
Έχω μείνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΟΣ απ' αυτά που διάβασα στο παρόν thread!

Παρακολουθήσαμε όλη αυτή τη στiχομυθία και αποτέλεσμα τι;

Ban του gtsamour...;!; 8)

Kι ενώ έχει ήδη προηγηθεί κλείδωμα από τον Aardvark για να προλάβει τα χειρότερα..;

Μα είμαστε καλά;!; :xm:

Χρονιάρες μέρες;

ΗΜΑΡΤΟΝ! :tsktsk: :tsktsk:
 
@telios_s

έχω ακούσει ότι το pc engine duo είναι η καλύτερη περίπτωση για αγορά αλλά τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω δεν νομίζω να φτάνουν,εκτός όμως από αυτό,τώρα ξεκινάω τη συλλογή μου οπότε δεν με πειράζει να έχω την απλή έκδοση.
 
krem13 είπε:
@telios_sέχω ακούσει ότι το pc engine duo είναι η καλύτερη περίπτωση για αγορά αλλά τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω δεν νομίζω να φτάνουν,εκτός όμως από αυτό,τώρα ξεκινάω τη συλλογή μου οπότε δεν με πειράζει να έχω την απλή έκδοση.
Βασικά, ιμας και το PCe είναι από τις αγαπημένες μου κονσόλες και το έχω ψάξει αρκετά.

Η καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη λύση είναι το DUO.

To μαύρο Duo (το αμερικάνικο δηλαδή) είναι γνωστό ότι βγάζει εύκολα προβλήματα, και ότι το cd του τα φτύνει πιο εύκολα.

Εγώ προτείνω με κλειστά μάτια να πάρετε ένα DUO-R, το οποίο όσοι ασχολούνται το θεωρούν ως το μεγαλύτερο "σκυλί". Διαβάζει τα πάντα και δεν μασάει εύκολα.

Συνήθως βέβαια είναι ακριβούτσικο...σίγουρα 150ευρώ και βάλε...

Οσο για τα HuCards που κάποιος ανέφερε παραπάνω, υπάρχουν Flashcards.

(νομίζω πρέπει να έχω και ένα δεύτερο 64ΜΒ κάπου ;) και ίσως έχω και ένα δεύτερο κομπλέ pcengine γιαπωνέζικο χεχε)
 
Paspartoo είπε:
Τα φεραμε περσι στο Retromarket αλλα επεσαν "βαρια" στους "συλλεκτες" που εχουν συνηθισει να τα αγοραζουν σπασμενα και χιλιοταλαιπωρημενα απο το EBAY. Προκειται για καινουργια και σφραγισμενα μηχανηματα που δινονται μαζι με πληρη accessories.
http://www.retromarket.gr/product_info.php?cPath=56&products_id=651&osCsid=239f4a1835712ef8653c15ed590a60ca

και απο οτι βλεπω υπαρχουν ακομα και σφραγισμενα παιχνιδια

http://www.retromarket.gr/index.php?cPath=61_109&sort=2a&page=1&osCsid=239f4a1835712ef8653c15ed590a60ca
Αν και έχω ψωνίσει πολύ και από το ebay, απλά να πω για το Retromarket πως το προτείνω ΑΦΟΒΑ μιας και από τα λίγα (4-5) κομμάτια που είχα πάρει από εκεί πριν από 1-2 χρόνια - δεν θυμάμαι ακριβώς - δούλευαν όλα άψογα και συγκεκριμένα είχα πάρει και το TurboGrafx που αναφέρεις παραπάνω.

Από εκείνη τη στιγμή βέβαια δυστυχώς όπως και όλη μου η υπόλοιπη συλλογή, βρίσκεται πακεταρισμένη λόγω έλλειψης χώρου - καλά καλά δεν θυμάμαι πως είναι :p

Θα έρθει η ώρα που θα βρω χώρο - τρόπο και θα τα στήσω ΟΛΑ ;)
 
Ναι φιλε Maddog αυτο εννοουσα(τα hu-cards δεν ειναι region free,αλλα παντα υπαχουν πατεντες!).Φιλε Krem13 ενα pcengine duo μπορεις να το βρεις unboxed αν το ψαξεις ebay κανα κατοσταρικο,αλλα πιστεψε με ΑΞΙΖΕΙ τα λεφτα του(Οταν δεις τα castlevania,faussette amour,kaze kiri κ.α θα καταλαβεις).Τωρα η καλυτερη edition(αλλα και πιο ακριβη) και θα διαφωνισω παλι με τον καλο μου φιλο..plink!Ειναι το rx(εχω και τις τρεις χεχε)..
 
telios_s είπε:
Ναι φιλε Maddog αυτο εννοουσα(τα hu-cards δεν ειναι region free,αλλα παντα υπαχουν πατεντες!).Φιλε Krem13 ενα pcengine duo μπορεις να το βρεις unboxed αν το ψαξεις ebay κανα κατοσταρικο,αλλα πιστεψε με ΑΞΙΖΕΙ τα λεφτα του(Οταν δεις τα castlevania,faussette amour,kaze kiri κ.α θα καταλαβεις).Τωρα η καλυτερη edition(αλλα και πιο ακριβη) και θα διαφωνισω παλι με τον καλο μου φιλο..plink!Ειναι το rx(εχω και τις τρεις χεχε)..
To καλύτερη edition, όπως ήδη είπα, το κρίνω όχι από το ποια έκδοση ήταν αρχικά καλύτερη βάσει προδιαγραφών, αλλά ποια έκδοση βγάζει τα λιγότερα προβλήματα σήμερα. Το απλό DUO βγάζει πολύ συχνά προβλήματα με τον ήχο, και χρειάζεται τουλάχιστον αλλαγή όλων (πάνω από 60 αν θυμάμαι καλά) των πυκνωτών. Ενώ το RX βγάζει σχετικά πιο συχνά από ότι το R προβλήματα με το lens του σε αντιγραμμένα cd.

Θεωρητικά τo RX είναι η πιο εξελιγμένη και "καλή" έκδοση, αλλά πρακτικά το R υπερέχει αυτή τη στιγμή.

Επίσης στο ebay Duo με κατοστάρικο δεν βρίσκεις εύκολα..εκτός αν υπολογίζεις την τιμή χωρίς τα μεταφορικά και παρελκόμενες χρεώσεις.
 
Εγω παλι μιλουσα για εξελιγμενη εκδοση οπως γραφεις και εσυ(δεν το εχω ψαξει εσωτερικα για να ξερω)..Αν το ψαξεις το βρισκεις κανα κατοσταρικο χωρις κουτι ομως,αλλα σε bidαρισμα οχι buy now..Αν το παρεις απο Ευρωπη πληρωνεις λιγα εξοδα αποστολης και χωρις παρελκομενες χρεωσεις οπως λες..
 
επειδή δεν έχω καταφέρει να βρω αμερικάνικο turbografx 16,ξέρετε που πρέπει να ψάξω για turbo duo/pc engine duo εκτός από e-bay?

αν πάρω τελικά το ευρωπαικό turbografx,το slowdown είναι εμφανές αν δεν έχω παίξει προηγουμένως σε αμερικάνικη κονσόλα για να ξέρω τη ταχύτητα των παιχνιδιών? επηρεάζει σημαντικά το gameplay?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδή δεν έχω καταφέρει να βρω αμερικάνικο turbografx 16,ξέρετε που πρέπει να ψάξω για turbo duo/pc engine duo εκτός από e-bay?

αν πάρω τελικά το ευρωπαικό turbografx,το slowdown είναι εμφανές αν δεν έχω παίξει προηγουμένως σε αμερικάνικη κονσόλα για να ξέρω τη κανονική ταχύτητα των παιχνιδιών? επηρεάζει σημαντικά το gameplay?
 
krem13 είπε:
επειδή δεν έχω καταφέρει να βρω αμερικάνικο turbografx 16,ξέρετε που πρέπει να ψάξω για turbo duo/pc engine duo εκτός από e-bay?αν πάρω τελικά το ευρωπαικό turbografx,το slowdown είναι εμφανές αν δεν έχω παίξει προηγουμένως σε αμερικάνικη κονσόλα για να ξέρω τη κανονική ταχύτητα των παιχνιδιών? επηρεάζει σημαντικά το gameplay?
αν δεν έχεις παίξει τα παιχνίδια σε ntsc μηχάνημα, τότε όχι δεν είναι καθόλου εμφανές.

Εγώ είχα αρχικά ευρωπαϊκή κονσόλα. Το τι έχανα το κατάλαβα όταν πήρα την ntsc. Από τότε δεν μπορώ να παίξω σε ευρωπαϊκό μηχάνημα, ειδικά κάποια παιχνίδια όπως το galaga.

το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα έχεις θα είναι το να βρίσκεις ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Η flashcard θα είναι η μόνη σου λύση.

Δυστυχώς νομίζω ότι το ebay είναι μονόδρομος, εδώ ελλάδα αμφιβάλλω αν κάποιος έχει για πώληση κάποιο duo...
 
γιατί,τα αμερικάνικα παιχνίδια και ο αντάπτορας για γιαπωνέζικα παιχνίδια δεν είναι συμβατά?

αφού το βρίσκω μόνο με αμερικάνικα παιχνίδια όπου έχω ψάξει.
 
αν βρήκες ευρωπαϊκό μαζί με αντάπτορα και παιχνίδια οκ πάρτο μην το σκέφτεσαι.

Αν σκέφτεσαι να πάρεις ευρωπαϊκό και μετά να πάρεις αντάπτορα ΞΕΧΝΑ ΤΟ !!!!

Ο αντάπτορας είναι δυσεύρετος και όταν τον βρεις κοστίζει πολλά...

υπάρχουν κάποιες λύσεις που αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να φτιάξεις μόνος, αλλά θέλει ψάξιμο και ταλαιπωρία που δεν αξίζει τον κόπο...

τα λεφτά που θα δώσεις για αντάπτορα και το χρόνο που θα χάσεις στο ψάξιμο, μπορείς να τα ξοδέψεις σε ένα duo ή σε ένα γιαπωνέζικο pc engine ;)

λίγη υπομονή χρειάζεται
 
Δεν νομίζω πως υπάρχουν ειδικά παιχνίδια για την Ευρωπαϊκή κονσόλα, είναι τα ίδια με τα Αμερικάνικα.

Turbografx - European (PAL) variant. Slightly different PCB layout to accommodate additional circuitry for PAL display, otherwise is identical to the NTSC TurboGrafx-16. (wikipedia)

Adapter υπάρχει μόνο για να παίζεις τα Japanese σε Ευρωπαϊκή και Αμερικάνικη TG-16.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα