PC Master Timeline 1989-2011 - VIDEO

Fotis_kfor

RetroMaNiaC
Joined
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
601
Αντιδράσεις
21
Την αγάπη μου για το περιοδικό PC Master την ξέρετε, την έχω εκφράσει αρκετές φορές σε διάφορα θέματα και εδώ και σε διάφορα άλλα φορουμ.

Απλά την πρωτοχρονιά σκέφτηκα μιας και κατέχω όλα τα τεύχη του, να έκανα κάτι σαν ένα "δωράκι" στο φόρουμ του περιοδικού, φτιάχνοντας ένα βιντεάκι με φωτογραφημένα ΟΛΑ τα εξώφυλλα του περιοδικού καθώς και ΟΛΩΝ των συνοδευτικών δισκετών - cds κτλ που έχω στην κατοχή μου.

Είχα σκοπό να το αφήσω ακόμα για 1-2 μήνες να υπάρχει μόνο στο φόρουμ του περιοδικού και να το δημοσίευα και αργότερα εδώ και σε άλλα φόρουμ, αλλά μιας και έτυχε και ξετρυπώθηκε νωρίτερα από χρήστες , το δημοσιεύω και εδώ.

Στο βίντεο θα δείτε όπως έγραψα ΟΛΑ τα τεύχη από το 1ο μέχρι και το τελευταίο του 2011 καθώς και όλα τα συνοδευτικά!!!

Σίγουρα θα ξυπνήσει πολλές αναμνήσεις σε πολλούς!!! ;)

Enjoy :

http://vimeo.com/34431814

Προτείνω να το δείτε σε Full screen για να είναι πιο ευανάγνωστο :

http://vimeo.com/34431814
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσεγμενη δουλεια οπως παντα
 
Εκπληκτική δουλειά φίλε Φώτη. Πρέπει να σου πήρε πολλές ημέρες...

Μπράβο!
 
Thanks! :)

Ήταν κάτι που με έτρωγε αρκετό καιρό να το κάνω, απλά 2-3 φορές που βρήκα χρόνο τα πλάκωσα με τη φωτογραφική ένα - ένα τα εξώφυλλα και τα έβαλα με το movie maker για να γίνουν βιντεάκι.
 
Πολύ όμορφο video!

Δεν ήξερα Fotis_kfor, οτι η ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογή σου περιλαμβάνει και περιοδικά και όχι μόνο μηχανήματα και software...

Μπράβο που κράτησες όλα τα τεύχη + τις δισκέτες.
 
Ευχαριστουμε Φωτη!Αψογος!
 
Ευχαριστώ παιδιά!

DINO είπε:
Πολύ όμορφο video!
Δεν ήξερα Fotis_kfor, οτι η ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογή σου περιλαμβάνει και περιοδικά και όχι μόνο μηχανήματα και software...

Μπράβο που κράτησες όλα τα τεύχη + τις δισκέτες.
Η αλήθεια είναι πως το "project" με τη συλλογή μου που έχω αναφέρει σε άλλο θέμα ως ρετρό "μουσείο"

( http://www.youtube.com/watch?v=YENpJLdXCMY )

με το timeline των Η/Υ και του Gaming(κονσόλες), έχω μαζέψει και αντίστοιχα μια μεγάλη συλλογή από περιοδικά πληροφορικής και Gaming, π.χ. εκτός από το αγαπημένο μου PC Master έχω όλα τα Pixel, και αρκετά από RAM, Computer Software, Computer για όλους, User, Ο κόσμος του Amstrad, Multimedia & CD-rom, PC Magazine, Chip, PC World και άλλα, μιας και αφού θέλω να έχω στον χώρο αυτό την ιστορία της πληροφορικής δεν νοείται για εμένα να μην έχω και αντίστοιχα περιοδικά της εποχής, μιας και αφού από μηχανήματα είναι αδύνατον να τα έχεις όλα, στα περιοδικά όμως εκτός του ότι "μεταφέρεσαι" στις αντίστοιχες εποχές του παρελθόντος διαβάζοντας τα, βλέπεις και πάρα πολλά μηχανήματα του τότε που όπως είπα είναι αδύνατον να τα έχεις.

(Στο βιντεάκι που παραθέτω παραπάνω, τα περιοδικά φαίνονται στα πάνω ράφια, αν και τώρα έχουν γίνει κάποιες αλλαγές / προσθήκες από τότε που τραβήχτηκε το βίντεο, το οποίο θα παρουσιάσω σε αντίστοιχο site που θα φτιάξω με τις συλλογές αυτές)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Fotis! Συγκινητικό το βιντεάκι με το PCM-timeline. Ειδικά η εποχή του Pc games άλλο πραγμα..
 
Μπραβο, πολύ ωραία η συλλογή, και το βιντεο επίσης! Και το "Thanks" φυσικά για τον κόπο που εκανες! :D
 
Μπορεί να μην ανήκω πλέον στο δυναμικό του περιοδικού, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι το βιντεάκι αυτό μου ξύπνησε πάρα πολλές αναμνήσεις... Πολλές τις αναφέραμε με τα υπόλοιπα παιδιά και στο σχετικό thread που άνοιξες στο forum του byteme, άλλωστε...

Κλισέ φράση, το ξέρω, αλλά την άλλη βδομάδα κλείνω 9 χρόνια από τη μέρα εκείνη που πρωτοέκατσα μπροστά στον υπολογιστή μου στα παλιά γραφεία της Compupress στη Συγγρού κι ο Κλάδης μου ανέθεσε να γράψω τα πρώτα μου άρθρα κι όμως μου φαίνεται σαν χθες... :precry:

Αν μη τι άλλο, αν υπάρχει ένας άνθρωπος που δικαιούται να ισχυριστεί ότι το PC master του άλλαξε κυριολεκτικά τη ζωή, θαρρώ πως δικαιούμαι αυτό τον τίτλο... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα