PC Master

Leon είπε:
Αλήθεια, έχουμε ελληνικό site αφιερωμένο στο PC Gaming;
Υπάρχει το πολύ καλό RageQuit.gr, με πολύ καλή και επίκαιρη ύλη για τον PC Gamer / PC User. Αρκετά από τα παιδιά είναι και πρώην συντάκτες του PC Master.

Κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά και πάρα πολύ καλά και αντικειμενικά pc game reviews αφού είναι πάρα πολύ καλοί στο αντικείμενο που ασχολούνται και έχουν μεγάλη εμπειρία στον τομέα τους.

Μάλιστα έχουν μπει και στο metacritic που αυτό πιστεύω λέει πάρα πολλά ;)
 
Πιστευω πως οτι δεν εξελίσσεται,βουλιαζει.

Το pc master θα επρεπε να εξελιχθει,να βαλει νερο στο κρασι του.Να κανει ανοιγμα ακομα κ σε console gamers οσο κ αν ακουγεται ασχημο σε καποιους σκληροπυρηνικους αναγνωστες του.

Εφόσον δεν το εκανε,βουλιαξε..
 
Μολις επεσε και η επισημη σελιδα και κοινοτητα του περιοδικου. Δεκα χρονια ψηφιακης πληροφοριας, αναμνησεων και ιστοριας, τελειωσαν.
 
Θυμαται κανεις αυτο το τευχακι,ταρακουνησε κατιτις τους retrogamers ανα την Ελλαδα σε μια εποχη Π.Ρ (Προ Retromaniax)!

 




Capture.JPG
 
Μου είχε ξεφύγει αυτό το post !!

Ναί, το θυμάμαι το εν λόγω τεύχος (εδώ είναι και μία photo του αντίστοιχου δικού μου). Είχε αναφορές σε δημοφιλείς emulators, αλλά και γνωστά sites της εποχής.

Πάντως σίγουρα υπήρχαν σχετικά emu-αφιερώματα και σε παλιότερα PCM. Αν βρω χρόνω, ίσως κοιτάξω να κάνω ένα "ξέθαμα". :D
 
billy είπε:
Πάντως σίγουρα υπήρχαν σχετικά emu-αφιερώματα και σε παλιότερα PCM. Αν βρω χρόνω, ίσως κοιτάξω να κάνω ένα "ξέθαμα". :D
Κι οχι μονο τα PCM

{που αλλωστε ειχαν σχετικη μονιμη στηλη απο πολυ νωρις -απο το 98 νομιζω- που την ξεκινησε ο Σ.Παρασχης (Abyss)}

αλλα



....υπηρξε και αντιστοιχο Pcmaster GOLD (αφιερωμενο στo emulation/retrogaming)

(το εξωφυλλο το δανειστηκα απο το retrocomputers.gr)

image_137958.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως τα λέτε, έβγαιναν ανα διαστήματα κάποια ωραία τευχάκια με αφιέρωμα σε emulators / retro gaming κτλ.

Ωραίες εποχές, αυτά τα περιοδικά χρησιμοποιούντουσαν αρκετές φορές από πολλούς ως "οδηγοί" για να μπουν στο κλίμα, για την παραμετροποίηση κάποιου emulator και γενικά για το όλο σκηνικό :)

Προσωπικά τέτοιου είδους περιοδικά μου άρεσε πολύ να τα διαβάζω και να τα ξαναδιαβάζω αρκετές φορές, περισσότερο από τα άλλα περιοδικά, λόγω του ειδικού αυτού θέματος :)
 
Το τευχακι που εβαλα παραπανω και εγραψα οτι "ταρακουνησε" οφειλεται στο οτι εβαλε 2 CD γεματα roms που την εποχη PSTN ηταν θεοσταλτο.


Πρεπει να τα εχω και αυτα.
 
Aardvark είπε:
Θυμαται κανεις αυτο το τευχακι,ταρακουνησε κατιτις τους retrogamers ανα την Ελλαδα σε μια εποχη Π.Ρ (Προ Retromaniax)! 



Aardvark είπε:
Το τευχακι που εβαλα παραπανω και εγραψα οτι "ταρακουνησε" οφειλεται στο οτι εβαλε 2 CD γεματα roms που την εποχη PSTN ηταν θεοσταλτο.
Πρεπει να τα εχω και αυτα.


234.jpg
 
!!
free-sign-smileys-966.gif
......
 
2015, Ιούνιος...Τέλος...Θα σε θυμόμαστε για πάντα αγαπημένο περιοδικό. :(
 
Ειδική ετήσια έκδοση του PC Master, του 1998...

DSC00200.JPG

Βρε τι μου θυμίζει... τι μου θυμίζει...  9_9
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nice! :thumbup:

Και φυσικά το εξώφυλλο, είναι φόρος τιμής σε αυτό:

SP.jpg

EDIT: Σωστός ο Nemo!!! :thumbup:  (δεν είχα δει το post του)  :beer:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήρθε προχτές ο ταχυδρόμος...

DSC00129.JPG

Μάλιστα, ο προηγούμενος κάτοχος ήταν μερακλής, αφού είχε τυπώσει σε εκτυπωτή (dot matrix) το readme.doc που υπήρχε μέσα στη συνοδευτική δισκέτα...
 
Πίσω
Μπλουζα