PC->TV μέσω HDMI, πρόβλημα στον ήχο

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Αυτό που λέει ο τίτλος... :( Αγόρασα αυτή την τηλεόραση και ένα καινούργιο PC το οποίο και συνδέω σε αυτήν με HDMI. Η εικόνα είναι τέλεια όμως ο ήχος είναι πολύ κακός, σαν αναλογικό ραδιόφωνο με παράσιτα να φανταστείτε σε οτιδήποτε επιχειρώ να παίξω, ακόμα και τους ήχους των Windows. Δοκίμασα και τις τέσσερις εισόδους της TV με το ίδιο αποτέλεσμα. Καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Πιστεύω ότι όλοι έχετε ζήσει την απογοήτευση του να δίνεις μια μικρή περιουσία για τεχνολογία και τελικά κάτι να μην πηγαίνει καλά, οπότε καταλαβαίνετε πως νιώθω.
 
Ξεκινάς από το καλώδιο, και από τη κάρτα γραφικών. Πες μας αναλυτικά τι έχεις πάνω, ειδικά στα γραφικά.
 
Χμμμ.. ΟΚ μόλις πάω σπίτι θα δω για να σας τα πω αναλυτικά.
 
To HDMI πάει από την κάρτα γραφικών στην τηλεόραση και βγάζει και ήχο? Sorry για την απορία αλλά έχω ψιλοπαλιό PC... Δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις την κάρτα ήχου (ή τον ήχο της motherboard) σε καποια είσοδο ήχου της τηλεόρασης με καποιο απλό καλώδιο?
 
Imgema είπε:
To HDMI πάει από την κάρτα γραφικών στην τηλεόραση και βγάζει και ήχο?
Ναι, ακριβώς.

Δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις την κάρτα ήχου (ή τον ήχο της motherboard) σε καποια είσοδο ήχου της τηλεόρασης με καποιο απλό καλώδιο ήχου?
Αυτό έχω σκοπό να κάνω αν δεν λυθεί το θέμα διαφορετικά.
 
Αν έχεις κάρτα γραφικών ΑΤΙ, που τουλάχιστον έχω δοκιμάσει HDMI εγώ, δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα ήχο και από τη κάρτα και από την έξοδο ήχου του υπολογιστή.

Πρώτα βάζεις νέους φρέσκους 11.1 drivers, δοκιμάζεις και βλέπεις.
 
Και δηλαδή συγγνώμη, αν θες να συνδέσεις το PC σε τηλεόραση και τον ήχο σε ενισχυτή/ηχοσύστημα, δεν μπορείς;
 
Άλκη τσέκαρε τα drivers της κάρτας γραφικών, συνήθως κάποιο conflict εκεί δημιουργεί προβλήματα. Υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις για το HDMI audio out και με λίγο ψάξιμο θα τις βρείς. Επίσης δοκίμασε απο το control panel να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration. To πρώτο πράγμα πάντως που συστήνω είναι uninstall τα drivers και καθαρό installation των τελευταίων.
 
alkis21 είπε:
Και δηλαδή συγγνώμη, αν θες να συνδέσεις το PC σε τηλεόραση και τον ήχο σε ενισχυτή/ηχοσύστημα, δεν μπορείς;
Απλά διώχνεις την εικόνα με VGA/HDMI και τον ήχο απο stereo jack σε RCA για το στερεο. (Άν έχεις οπτική, και έχει και η κάρτα ήχου ακόμα καλύτερα)
 
Thanks. To hardware acceleration ήταν το πρώτο που δοκίμασα, δεν έλυσε το πρόβλημα. Γενικά δεν το πάλεψα πολύ το θέμα γιατί είχε πάει αργά όταν τελείωσα την εγκατάσταση και κοιμόταν η γυναίκα μου οπότε δεν μπορούσα να κάνω πολλά πειράματα με τον ήχο. Θα δοκιμάσω να βάλω νέους drivers. Με προβληματίζει όμως αυτό που λέει ο pooky γιατί σημαίνει πως αν δεν βρω λύση σε αυτό δεν θα έχω εναλλακτική. Εγώ σκεφτόμουν να βγω τώρα έξω να πάρω ένα jack/RCA καλώδιο.

EDIT: Με πρόλαβες Άλεξ... ΟΚ λοιπόν θα πάρω και το καλωδιάκι να υπάρχει μιας και είναι πάμφτηνο.
 
ΑΕΚτζή (Κούλα πολύ κ$#%%δο ο Κυριάκος.... ) μη τρελαίνεσαι. Φυσικά και μπορείς, ότι είπε ο Other Reality.

Τώρα αν θες να έχεις ήχο και στην tv και στον ενισχυτή, μάλλον πρέπει να σε δει ο Maddog!
 
Ενισχυτή δεν έχω, ήταν υποθετική η ερώτηση. Επίσης ο Maddog αν δεν κάνω λάθος είναι αθλίατρος επομένως μόνο αν μου πέσει το PC στο πόδι θα τον χρειαστώ...
 
Το καλωδιο HDMI πρεπει να ειναι εκδοση 1.3 και ανω (συμφωνα με το manual της τηλεορασης). Τι καρτα γραφικων εχεις;
 
freaktmp είπε:
Το καλωδιο HDMI πρεπει να ειναι εκδοση 1.3 και ανω (συμφωνα με το manual της τηλεορασης).
Χίλια ευχαριστώ φίλε για το ξεγυρισμένο RTFM που μου έριξες! :D Πράγματι, μόλις έβαλα ένα καλώδιο 1.4 ο ήχος έγινε κρύσταλλο.

Θα σκίσω το πτυχίο μου ρε παιδιά... από πότε τα καλώδια κυκλοφορούν σε εκδόσεις; :eek: Μήπως πρέπει να κάνω update και το firmware της μπαλαντέζας μου;
 
Λογικά θα έπρεπε να είναι backwards compatible αλλα αφού το λέει το μανουάλι και εφόσον έχεις πλέον καμπάνα ήχο ... Πολύ μπλέξιμο τα έχουνε κάνει, τουλάχιστον είναι πιό πρακτικά απο τα scart !
 
Εμ εδώ είναι τεχνολογία τι περίμενες!!!

Στο είπα κοίταξε πρώτα το καλώδιο, από την ενασχόληση μου με υπολογιστές, όλα αυτά τα χρόνια που το έπαιζα τεχνικός και φούμαρα για να δικαιολογώ την τεμπελιά μου και τον ωχαδερφισμό μου, το 90% των περιπτώσεων ήταν θέμα καλωδίου, είτε εσωτερικό, είτε εξωτερικό.

Να σου πω πόσα 50άρικα έχω βάλει στην τσέπα από πανάσχετους που με φώναζαν να τους φτιάξω το "εργαλείου" και το μόνο που είχε ήταν να μην έχουν ανάψει το πολύμπριζο ή να μην το έχουν στη πρίζα; :p :p
 
Other_Reality είπε:
Λογικά θα έπρεπε να είναι backwards compatible αλλα αφού το λέει το μανουάλι και εφόσον έχεις πλέον καμπάνα ήχο ... Πολύ μπλέξιμο τα έχουνε κάνει, τουλάχιστον είναι πιό πρακτικά απο τα scart !
Ειναι backwards compatible. Αν βαλεις το καινουριας εκδοσης καλωδιο σε παλια τηλεοραση παιζει. Δεν ειναι ομως forwards compatible (δηλ. να βαλεις το παλιας εκδοσης καλωδιο σε καινουρια τηλεοραση δεν παιζει).

Εχει καλους συγκριτικους πινακες για τις εκδοσης του HDMI εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hdmi#Version_comparison
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημειωση, τηθεται ζητημα και ποιοτητας καλωδιο.. Δηλαδη η εταιρια "hibachi" δεν βγαζει το ιδιο ποιοτικα καλωδια οπως πχ η monster cable. Εχοντας συναντησει προβλημα στο παρελθον με καλωδια "του κιλου" χωρις να μπορω να βγαλω ακρη, αγορασα ενα ποιοτικο και επωνυμο και τα προβληματα λυθηκαν.
 
Εγώ πάντως με καλώδια κάτω των 10 ευρώ δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Φυσικά και δεν θα έσκαγα ποτέ λ7 για monster cable. Φυσικά και καταλαβαίνω απόλυτα αυτούς που θα το κάνουν, μια και εμένα μου τα τρώνε άλλα και πολλά και διάφορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα