PCem & 86Box (PC emulation)

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.345
Είπα να ξεκινήσω ένα thread για το θέμα αυτό μιας και άρχισα να ασχολούμαι.

Tεστάρω και τα δύο (το 86box είναι fork του PCem) και ήθελα να γράψω για τις μέχρι τώρα διαφορές και τα προβλήματα που έχω βρει, για να καταλήξω σε ποιο να χρησιμοποιώ ως το main και να φτιάξω μπόλικα setup.

Το 86Βox είναι πιο active από τον PCem με πιο συχνά updates. Δεν έχει δικό του manager οπότε για να επιλέγεις μεταξύ πολλών setup θες third party app. Το PCem έχει δικό του manager.

Υποτίθεται ότι το 86box είναι πιο accurate από PCem οπότε και πιο αργό. Αν και στο σύστημά μου δεν έχω δει κάποια διαφορά μέχρι στιγμής.

Ενα κακό που έχει το 86box είναι ότι δεν συγχρονίζεται καλά με την 240hz οθόνη μου. Ετσι χάνονται έξτρα frames από τα παιχνίδια μέσα στο παράθυρο. Δοκίμασα τα πάντα, αυτό δεν φτιάχνει. Το PCem δεν έχει αυτό το θέμα και αν παίξω 2D games το scrolling είναι smooth. Δεν είναι θέμα frame rate ή emulation speed, μιλάμε ότι και στα δύο το speed είναι 100%. Είναι θέμα συγχρονισμού οθόνης.

Αλλο ένα κακό με το 86box έιναι οτι έχει ένα bug με τα mouse/KB και θέλει serial αντι για PS/2 αλλιώς αποσυνδέονται. Αυτό κάνει το mouse pointer να φαίνεται λιγότερο smooth μέσα στο guest.

Ενα καλό που έχει το 86Box όμως είναι ότι μπορείς να κάνεις mount απλά folders και να τα βλέπει σαν CDs μέσα στο guest. Πολύ βολικό.

Σε θέμα compatibility, μέχρι στιγμής το 86Box παίζει ολα τα games που δοκίμασα (καμιά 10ριά μέχρι στιγμής). Ομως φαίνεται να έχει θέματα με crashes. Πχ το Quake 2 στο P133 + Voodoo 1 setup κρασάρει συχνά. Το ίδιο και ένα WAD στο Doom που δοκίμασα σε αλλο setup με P90 και απλή κάρτα χωρίς Voodoo. Το PCEm, με τα ίδια setup δεν μου έχει κρασάρει μέχρι στιγμής σε κανένα από τα δύο games. Εφόσον δοκιμάζω τα ίδια specs με τα ίδια Windows, αυτό σημάνει ότι τα crashes δεν είναι θέμα setup/drivers/windows αλλά μάλλον θέμα emulation. Και το PCem μέχρι στιγμής, στα games που δουλεύουν, είναι πιο σταθερό.

Δυστυχώς όμως το PCem δεν φαίνεται να έχει τόσο καλό compatibility. Μπορεί τα παιχνίδια που δουλεύουν να είναι πιο σταθερά, όμως δεν δουλεύουν όλα. Από τα 10 περίπου που δοκίμασα, τα 2 δεν δούλεψαν (Blood και Warcraft 2) καθώς κρασάρουν μόλις πάω να τα τρέξω.

Οπότε δεν έχω καταλήξει ακόμα. Αν μπορούσα στο PCem να παίξω όλα τα games που θέλω, θα ήταν σίγουρα το καλύτερο αλλά δυστυχώς δεν. Αν κάποιος μπορεί να τεστάρει τα δυο αυτά games στο PCem πάντως και βρει κάποια άκρη ή έστω να επιβεβαιώσει ότι όντως υπάρχει θέμα και δεν κάνω κάτι λάθος εγώ, θα το εκτιμούσα.
 
Το Warcraft 2 δουλευει στον PCem αν το τρεξω από καθαρό DOS. Αλλά εκεί πρεπει να κάνω άλλες ρυθμίσεις γιατί δεν δουλευει το mouse και το CD Player. Oποτε το έσβησα και το άλλαξα με την battle.net edition. Αυτό δουλεύει μια χαρα.
 
Τον Pcem τον δουλευω καιρο. Προσφατα εβαλα και εγω τον 86box. Παρατηρησα οτι βλεπει καλυτερα την voodoo 2 απο οτι ο pcem αλλα ειναι ποιο αργος γενικα. Οντως ο pcem δεν τα τρεχει ολα (εχω κανει πολλα setup win 95, win 98 ) εκει που ο pcem ειναι καλυτερος ειναι σε dos setup καλυτερος και απο το doxbox. παντως και οι δυο σε windows 98 εχουν θεμα με τον ηχο (soundblaster 16) o μεν pcem κανει διακοπες στον ηχο,
ο 86box μπορει να κολλησει ο ηχος και ακουγεται ενα βουητο.
 
Δεν ξέρω τι προβλήματα έχετε παίδες, αλλά εγώ ότι έχω δοκιμάσει σε PCem παίζουν όλα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πόσο μάλλον και build που έχω φτιάξει με V2 SLI. Εννοείται όχι παράλογα πράγματα. Για Voodoo 2 SLI έχω βάλει τον Tillamook 300 MMx (mobile), 64 MB Ram κτλ. Εννοείται ότι PII ή Κ6-2, πάνω από 300 MHz θα υπάρχουν προβλήματα εξομοίωσης και διατήρησης της ταχύτητας στο 100%. Να φανταστείτε ότι είχα 5800x και τώρα 5950x. Θέλει να έχεις δύο πυρήνες πάνω από 4.5 GHz για να εξομοιώσεις π.χ. PII 450 MHz.

Το 86Box είναι εξαιρετικά ασταθές.

Εξομοιώνω 386 Dx 40 MHz, Cyrix 386 και 486, 486Dx2, 486Dx4, Αm5x86, PII 300 MHz (Windows 98SE, Windows 2000, Windows 3.11), Τillamook ΜΜx 300 MHz με Vodoo 2 SLI και Windows 95c, Am5x86 με Warp 3 και Warp 4.
 
εξαρτάται το παιχνίδι. Πχ το House of the Dead 1 τρέχει σε κανονική ταχύτητα μόνο στο pcem. Στο 86box έχει τη μισή ταχύτητα.

Αντίθετα στο Dungeon Keeper 1 με direct3d patch ενώ το pcem (τελευταία beta) δεν παρουσιάζει πρόβλημα εντός του παιχνιδιού και είναι ελαφρός, πιο ομαλη η κίνηση, αν πας να βγεις στο κεντρικό μενού χαλάει τελείως η εικόνα με ανακατεμένα χρώματα και θέλει κλείσιμο.
 
Το General Midi δουλεύει στο PCEm για εσάς?

Προσπαθώ να το σεταρω στο DOOM και το Duke Nukem 3D αλλά δεν ακούω καμία μουσική. Ενώ στο 86box λειτουργεί μία χαρα.

Εχω ψιλοβαρεθεί αυτό το μπαλάκι πέρα δώθε μεταξύ PCEm και 86Box. Κάθε φορά κάτι καινούριο βρίσκω που δεν δουλευει στο ένα και δουλεύει στο άλλο. Δεν μπορώ να καταλήξω πιο να χρησιμοποιώ.
 
Mέχρι στιγμής έχω καταλήξει στο PCem, αλλά στην παλιά stable έκδοση v17. Η ποιο πρόσφατες εκδόσεις έχουν θέμα με το general midi, καθώς δεν λειτουργεί καθόλου.

Σε σχέση με το 86box, το PCem είναι πιο σταθερό με λιγότερα crashes και υποστηρίζει freesync (ΠΟΛΥ σημαντικό). Το μεγάλο πρόβλημα που έχει είναι ότι το CD audio είναι αρκετά buggy. Εχει μικρότερο volume από όσο πρέπει και καμιά φορά σταματάει να δουλεύει. Αυτό είναι το μοναδικό κακό που έχει αλλά το freesync είναι πιο σημαντικό για μένα οπότε PCem.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Mέχρι στιγμής έχω καταλήξει στο PCem, αλλά στην παλιά stable έκδοση v17. Η ποιο πρόσφατες εκδόσεις έχουν θέμα με το general midi, καθώς δεν λειτουργεί καθόλου.

Σε σχέση με το 86box, το PCem είναι πιο σταθερό με λιγότερα crashes και υποστηρίζει freesync (ΠΟΛΥ σημαντικό). Το μεγάλο πρόβλημα που έχει είναι ότι το CD audio είναι αρκετά buggy. Εχει μικρότερο volume από όσο πρέπει και καμιά φορά σταματάει να δουλεύει. Αυτό είναι το μοναδικό κακό που έχει αλλά το freesync είναι πιο σημαντικό για μένα οπότε PCem.

Είχα δοκιμάσει να παίξω την αναβαθμισμενη CD έκδοση για Windows του Earthworm Jim με τα 256 χρώματα.

Διαπίστωσα πως η κίνηση στην οθόνη gsync είναι τώρα πολύ πιο ομαλή σε όλες τις αναλύσεις, είτε με pcem είτε με 86box.
Ενω με μια συμβατική οθόνη υστερούσε ως προς αυτό και μόνο όταν το έβαζα στο fullscreen 320x200 fast ήταν ομαλό, ενώ στα 640χ480 windowed δεν παίζονταν από το σπάσιμο και την αργή ταχύτητα.
Το πιθανότερο είναι να αναλαμβάνει η οθόνη gsync από μόνη της.
 
Έχει βγάλει καινούργιες εκδόσεις? Ή πρόκειται για nightly builds?
Το 86box εκτός των δοκιμαστικών είχε βγάλει μια σταθερή τον Οκτώβριο.
Το pcem αντίθετα πέρα της παλιάς σταθερής, έχει και μια δοκιμαστική αλλά τελευταία ενημερωθηκε τον Ιούλιο και αλλάζει και την τοποθεσία των φακέλων
 
Έχει βγάλει καινούργιες εκδόσεις? Ή πρόκειται για nightly builds?
Tωρα δεν θυμάμαι ακριβώς, στο forum ένας είχε κάνει link στο github σε κάτι artifacts και μετά πάταγες εδώ κι εκει και κατέβαζες ένα nightly. To τελευταίο exe που είχα δοκιμάσει έχει last modified ημερομηνία 11 Νοεμβρίου του 23.

Είχα δοκιμάσει να παίξω την αναβαθμισμενη CD έκδοση για Windows του Earthworm Jim με τα 256 χρώματα.

Διαπίστωσα πως η κίνηση στην οθόνη gsync είναι τώρα πολύ πιο ομαλή σε όλες τις αναλύσεις, είτε με pcem είτε με 86box.
Ενω με μια συμβατική οθόνη υστερούσε ως προς αυτό και μόνο όταν το έβαζα στο fullscreen 320x200 fast ήταν ομαλό, ενώ στα 640χ480 windowed δεν παίζονταν από το σπάσιμο και την αργή ταχύτητα.
Το πιθανότερο είναι να αναλαμβάνει η οθόνη gsync από μόνη της.
Δεν ξέρω, κατέβασα το τελευταίο nightly που υπάρχει για 86box και το scrolling στο Earthworm Jim είναι απαράδεκτο, ενώ στο PCem βελούδο. Το ίδιο και σε όλα τα παιχνίδια βασικά. Ακόμα και από το mouse pointer το καταλαβαίνω ότι στο 86box δεν πάει ομαλα. Οπότε μάλλον είναι αυτό που λες, το native gsync τσιπάκι να το εξομαλύνει από μονο του, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
 
Tωρα δεν θυμάμαι ακριβώς, στο forum ένας είχε κάνει link στο github σε κάτι artifacts και μετά πάταγες εδώ κι εκει και κατέβαζες ένα nightly. To τελευταίο exe που είχα δοκιμάσει έχει last modified ημερομηνία 11 Νοεμβρίου του 23.


Δεν ξέρω, κατέβασα το τελευταίο nightly που υπάρχει για 86box και το scrolling στο Earthworm Jim είναι απαράδεκτο, ενώ στο PCem βελούδο. Το ίδιο και σε όλα τα παιχνίδια βασικά. Ακόμα και από το mouse pointer το καταλαβαίνω ότι στο 86box δεν πάει ομαλα. Οπότε μάλλον είναι αυτό που λες, το native gsync τσιπάκι να το εξομαλύνει από μονο του, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Το 86box έχει και υψηλότερες απαιτήσεις λόγω renderer, πχ κάποια παιχνίδια έχουν τη μισή ταχύτητα σε σχέση με το pcem πχ house of the Dead 1 ενώ το dungeon keeper 1 direct3d ειναι πιο ομαλό στο pcem.

Αλλα το earthworm Jim είναι ελαφρύ παιχνίδι και για τα δύο.
 
Το 86box έχει και υψηλότερες απαιτήσεις λόγω renderer, πχ κάποια παιχνίδια έχουν τη μισή ταχύτητα σε σχέση με το pcem πχ house of the Dead 1 ενώ το dungeon keeper 1 direct3d ειναι πιο ομαλό στο pcem.

Αλλα το earthworm Jim είναι ελαφρύ παιχνίδι και για τα δύο.
Δεν ειναι θέμα emulation speed, το σηκώνει το 86box με pentium 1 emulation, και στα δύο προγράμματα το speed είναι στο 100%.

Αλλα το 86box δεν υποστηρίζει freesync ή δεν συγχρονίζεται καλά στα 240hz οπότε το scrolling είναι μάπα.

Kαι στο github ο maintainer γράφει αυτό: "It hasn't been tested on VRR monitors because I don't have one, for the simple reason - I can't afford one. Which is why I'm still on this AOC monitor from late 2011."
 
Δεν ειναι θέμα emulation speed, το σηκώνει το 86box με pentium 1 emulation, και στα δύο προγράμματα το speed είναι στο 100%.

Αλλα το 86box δεν υποστηρίζει freesync ή δεν συγχρονίζεται καλά στα 240hz οπότε το scrolling είναι μάπα.

Kαι στο github ο maintainer γράφει αυτό: "It hasn't been tested on VRR monitors because I don't have one, for the simple reason - I can't afford one. Which is why I'm still on this AOC monitor from late 2011."

Για να καταλάβεις, αυτό είναι το παιχνίδι στο 86box (640x480 windowed, synchronise monitor). Aν και είναι πιο αργό από το Pcem γιατί η μουσική επαναλαμβάνεται λόγω buffer κάποιες φορές ενώ αυτό δεν γίνεται στο pcem.
Αλλά το παιχνίδι παίζεται υπό αυτές τις συνθήκες και στο παράθυρο, αλλιώς θέλει υποχρεωτικά fullscreen. Μπορείς να το τρέξεις και κανονικά στα Windows 10 αλλά ένα Update χάλασε τα ηχητικά εφφέ και ακούς μόνο μουσική, παρά τα αρχεία συμβατότητας που κυκλοφορουν

 
Πάντως από το video που εκανες upload βλέπω ότι το scrolling δεν είναι ομαλό, δεν ξέρω βέβαια αν φταίει το recording.
 
Η ομαλή κίνηση είναι στο fullscreen

Πριν σε ανάλυση 640x480 σε παράθυρο ήταν μαρτύριο. Αργό και γεμάτο tearing. Σε σχέση με αυτο είναι τεράστια η διαφορά και για αυτό το επέλεξα.
Ετσι είναι αν πας να το παίξεις κανονικά στα W10 στην ίδια ανάλυση.
Σε windowed δεν το προγραματισαν να είναι ομαλό
Για αυτό συνιστούν να είναι fullscreen.
Και βλέπω απάντησε πρόσφατα στο πρόβλημα με τα εφφε. Θα ξαναδοκιμάσω να το τρέξω απευθείας από τα Windows 10

 
Δοκίμασα και την έκδοση σε περιβάλλον Windows 10 και έχει την ίδια ακριβώς κίνηση σε windowed. Γενικά θυμάμαι αρκετά παιχνίδια 2D τότε είχαν θέμα σε παράθυρο και ήταν πολύ καλύτερα σε fullscreen. Και το Jazz Jackrabbit 2 το ίδιο θεμα είχε που όταν έκανες μεγέθυνση το παράθυρο η κίνηση γίνοταν χάλια ιδίως σε ανάλυση 640χ480 και πάνω.
 
Δεν τρέχω κανένα game windowed αλλά ολα fullscreen. Και όταν λέω fullscreen εννοώ μέσα στο 86box guest. Το 86box αυτό καθε αυτό το τρέχω σε παράθυρο αλλά και fullscreen να το κάνω δεν έχει διαφορά.

To ίδιο ακριβώς κάνω και στο PCem. Τον ίδιο virtual δίσκο τρέχω με τα ίδια Windows και τα ίδια settings. Και στα δύο το emulation speed είναι 100%.

Ομως στο PCem έχω ομαλό scrolling ενώ στο 86box όχι. Σε όλα τα games, όχι μονο στο EWJ. Απλά στο EWJ φαίνεται πιο έντονο το πρόβλημα γιατί είναι παιχνίδι side scrolling ενώ πχ στο DOOM είναι λίγο πιο δύσκολο να καταλάβεις το uneven frame rate αλλά υπάρχει.

Το ότι το 86box δεν υποστηρίζει freesync είναι επιβεβαιωμένο: https://github.com/86Box/86Box/discussions/3340

Tώρα, το γιατί σε εσένα τρέχει ομαλά (σε fullscreen) δεν το γνωρίζω. Μπορεί όπως είπα να είναι κάτι που κάνει από μόνο του το hardware gsync, μπορεί να βοηθάει σε προγράμματα που δεν είναι καν φτιαγμένα να υποστηρίζουν VRR.
 
Τελευταία επεξεργασία:
για σύγκριση
pcem (build 31/7/2023) windowed με πολύ ομαλότερη κίνηση από 86box

full screen αν και είναι κάπως γρηγορότερο. μάλλον θελει ρύθμιση η συχνότητα. Στο fast. Αν βάλω smooth είναι πολύ γρήγορο και δεν παίζεται.

Στο 86box window που είναι λιγότερο ομαλό από pcem αλλά και πάλι παίζεται

Στο fullscreen και εδώ είναι γρηγορότερο κάπως
 
Πίσω
Μπλουζα