Pcmcia για Α 600

simonkey

RetroAdept
Joined
9 Ιουλ 2007
Μηνύματα
855
Αντιδράσεις
53
αυτο το ιnterface αν το τοποθετησεις στην 600 απλα μεταφερεις adf και μετα τα γραφεις σε δισκετα? :help:
 
PCMCIA είναι ο τύπος σύνδεσης, πώς λέμε π.χ. IDE. Υπάρχει αυτό εδώ. Κοστίζει 42€ με μια κάρτα CF 1GB και τα μεταφορικά. Είναι η επόμενή μου αγορά κατά τις 17-18 του μήνα. Προς το παρόν μεταφέρω ADF μέσω ενός Null-modem καλωδίου. Αλλά με αυτό το kitάκι όλα γίνονται απλά, μα ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ. Βάζεις τη CF σε ένα card reader στο PC, μεταφέρεις τα ADF εκεί και μετά τη βάζεις στο κιτ αυτό (στην Α600) και με το πρόγραμμα που σου παρέχεται με την αγορά του, φτιάχνεις δισκέτες, επάνω στην Α600, οπότε δε θες και έξτρα μνήμη για να τις φτιάξεις όπως συμβαίνει με το καλώδιο.

Βέβαια η φάση είναι να έχεις δίσκο και να τρέχεις WHDLoad. Αλλά και από την άλλη τρελαίνομαι να ακούω το χαρακτηριστικό ήχο που κάνει το φλοπάκι όταν διαβάζει.

Αkmakas πώς με βρίσκεις, συμφωνείς; Σιγά μη δε συμφωνείς. Εμένα περιμένεις. Σπάταλε! :D
 
ωραιος ρε rygar με εφτιαξες!!! :)
 
Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο πραγματικά! Αναρωτιέμαι με τι είδους CF μπορεί να συνεργαστεί αυτό το kit; Αν χρησιμοποιούσαμε μια Cf μεγάλης χωρητικότητας και ταχύτητας άραγε η Amiga θα την έβλεπε; Έχει κανένας κάποιο παράδειγμα από την δική του εμπειρία γενικά τι Cf δουλεύει με αυτή τη διάταξη μήπως γλιτώσει κάποιος την έξτρα αγορά της από το AmigaKit;
 
H amiga vlepei kanonika CF kartes eos 4GB....
 
Έχω τρία τέτοια και θα σας έρθουν φτηνότερα αν κάνετε λίγο υπομονή.

Δεν έχω τις κάρτες μνήμης αλλά αυτές φαντάζομαι βρίσκονται εύκολα και μόνες τους...
 
εγω βαγγελη ενδιαφερομαι αλλα θελω και μια 600αρα.......που θα παει θα βρω. :)
 
Βαγγέλη στις 26 θα έχει ανοίξει το μαγαζί? Έχω γενέθλια στις 26 και έλεγα να κάνω μια λίστα γεννεθλίων στα μαγαζί σου .... :D
 
Όσον αφορά τον δίσκο :

- Τι File System πρέπει να είναι;

- Υπάρχει κάποιο walkthrough για το πώς θα μπεί το WHD Load;

- Χρειάζεται Workbench γαι να παίξει ή υπάρχει κόλπο να μπουτάρει η 600αρα απο τον δίσκο;

Την έχω εδώ και αρκετό καιρό και είναι καιρός μου φαίνεται να την βάλω λίγο μπροστά ;)
 
gtsamour είπε:
Βαγγέλη στις 26 θα έχει ανοίξει το μαγαζί? Έχω γενέθλια στις 26 και έλεγα να κάνω μια λίστα γεννεθλίων στα μαγαζί σου .... :D
Μακάρι να ανοίξει μέχρι τότε. Είναι πολύ πιθανό.
 
keeper7k είπε:
Όσον αφορά τον δίσκο :
- Τι File System πρέπει να είναι;

- Υπάρχει κάποιο walkthrough για το πώς θα μπεί το WHD Load;

- Χρειάζεται Workbench γαι να παίξει ή υπάρχει κόλπο να μπουτάρει η 600αρα απο τον δίσκο;

Την έχω εδώ και αρκετό καιρό και είναι καιρός μου φαίνεται να την βάλω λίγο μπροστά ;)
Το WHDLoad κοστίζει κάπου 20€ και στο σαιτ έχει τα πάντα, πώς να το βάλεις και ακόμα και παιχνίδια. Χρειάζεται Workbench 3.1-3.9. Η Α600/1200 νομίζω ότι εάν βρει δίσκο προσπαθεί να μπουτάρει από εκεί. Το Filesystem δημιουργείται όταν εγκαθιστάς Workbench στο σκληρό δίσκο, όπως π.χ. δημιουργείται το NTFS όταν βάζεις Windows λειτουργικό. Το σημαντικότερο απ'όλα πάντως είναι ότι θα χρειαστείς έναν accelerator 030 για να παίξει το WHDLoad. Ψάχνω να βρω μπατζετ για να αγοράσω έναν, κοντά στα 110€ κοστίζει και μετά το αμιγκάκι θα πετάει. Είναι η επόμενη σοβαρή μου αγορά. Το κόστος είναι μονίμως σε αυτά τα επίπεδα, γιατί είναι κάτι που μοσχοπουλιέται ανάμεσα στους Amiga users.

O keropi και τα παιδιά του Amigahellas πάντως είναι οι ειδικοί επί του θέματος.
 
to whdload DEN thelei 030. oute pote hthele oute kai tha thelei sto mellon.

trexei kai aplo 68000 _ALLA_ logo kataskeuhs ths CPU (kai sygkekrimena elleipshs enos feature) den douleuei to QUIT... to opoio shmainei oti prepei na kaneis reboot gia na vgeis apo to game. an o 68000 allaxtei me 68010 , tote douleei to QUIT (o 68000 kai o 68010 einai plhros pin-simbatoi, bgazeis ton ena, bazeis ton 010 kai eisai OK)

prosoxh omos sto gegonos oti to whdload thelei fastram. Apo 4MB+ , me 8 yparxei 99% kalypsh. an den exeis fastram gia na ginei preload to paixnidi, kathe ligo kai ligaki tha flasharei h othonh kai tha pagonei to game gia load...

me 030 einai ola poio aneta kai ennoeitai oti tha yparxei kai fastram... alla kai enas aplos 020+fastram se palies amiges (A500/600/2000) kanei mia xara douleia!
 
Εχεις δίκιο ρε, τώρα ξαναείδα τις απαιτήσεις και ο 030 απαιτείται για development. Να σου πω, είχα πάρει παλιότερα έναν 68010 με 3€ :cool: αλλά δεν τον έβαλα γιατί σκέφτηκα ότι θα έχουν ασυμβατότητα τα παιχνίδια.Μιλάμε για Α500. Εχεις να μου πεις κάτι επ'αυτού; Δε θα βάλω βέβαια το WHDLoad στην Α500, αλλά στην 1200, απλά θέλω να πάρω κάτι από τις πολύτιμες γνώσεις σου.
 
an den einai na baleis sthn 500ara whdload, den exei nohma o 010... kai nai, sta paixnidia-disketes mporei na dhmiourghsei problhmata... kati supervisor modes exei parapano, pou einai xrhsima gia coding/whdload, se kathimerinh xrhsh den prosferei apolytos tipota...
 
Ποιος ο λόγος να βάλεις 010 στην 500?Το μηχάνημα μιλάει από μόνο του,έτσι το ζήσαμε,και έτσι το ζούμε και τώρα,δεν χρειάζονται πειράματα σε τέτοιο εργαλείο!
 
Ακριβώς !
 
katarxhn, me to bgaleis apo to socket ton 68000 kai na baleis ena 010 den allazeis TIPOTA sthn A500. kai o logoi einai diaforoi, an asxoleisai me programmatismo 68000 tote o 010 einai safos poly kalyteros logo kapoion extra dynatothton. opos epishs kai an exeis apo tis fastram epektaseis me disko, tote me ton 010 tha paizei poly kalytera to whdload.
 
Πίσω
Μπλουζα