PCSX2 - Emulating Playstation 2 Βοήθεια

jumaru17

RetroWannaBe
Joined
31 Αύγ 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
3
:help:

Παιδιά αν και δεν αλλάζω το PS2 μου με τίποτα εδώ και καιρό ήθελα να δοκιμάσω τον αντίστοιχο emulator -αφού δοκίμασα τον ΕPSXE με εντυπωσιακά αποτελέσματα!΄Έχω κάποιους ενδοιασμούς για το αν μπορώ σωστά λόγω της κάκιστης κάρτας γραφικών μου(το μόνο που κράτησα απ'το παλίό pc μου!)

Ψάχνω για κάποιο ανάλογο έτοιμο pack με όλα τα καλά plugins κτλ.

Να προσθέσω ότι με ενδιαφέρει να δω αποτέλεσμα ισάξιο ή και καλύτερο του κανονικού PS2 αλλίως γιατί να ασχοληθώ? :p

Τo συστημά μου είναι το εξής:

Operating System

MS Windows Vista Ultimate 32-bit SP1

CPU

AMD Phenom II X4 810 2.6GHZ

RAM

KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ VALUE RAM DUAL CHANNEL KIT

Motherboard

Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-MA790XT-UD4P (Socket M2)

Graphics

SyncMaster @ 1280x1024


512MB GeForce 8500 GT


Hard Drive

244GB Seagate ST3250310AS ATA Device


977GB Western Digital WDC WD10EAVS-00D7B0 ATA Device



977GB Western Digital WDC WD10EVDS-63N5B1 ATA Device


Optical Drives

Optiarc DVD RW AD-7240S ATA Device


HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55L ATA Device



XIDGF DQR81YN8X6N SCSI CdRom Device


Audio

Realtek High Definition Audio
 
Aplos mia apantisi :p

Ξεκιναω με το πιο απλο, το συνδεσμο :)

http://www.pcsx2.net/

Εδω θα βρεις τον pcsx2 και σου προτεινω να κατεβασεις

την δοκιμαστικη εκδοση που βγηκε.

Τα γραφικα ειναι καλυτερα, αλλα αυτο εξαρταται απο

πολλα πραγματα. Οπως ο epsxe θελει ρυθμισεις αναλογα

με το μηχανημα που διαθετεις.

Επισης υπαρχουν πολλες επιλογες, που κανουν το προγραμμα να

τρεχει πιο γρηγορα.

Οπως ο ePSXe θελει τα bios αρχεια απο το δικο σου PS2.

Ευχομαι να σε βοηθησα :)

Οσο για την ποιοτητα σκεψου οτι μπορεις να δεις τα παιχνιδια σε HD αναλυση :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζοντας το θέμα είπα να δώσω μια ευκαιρία στον emulator, καθώς δεν είχα σχοληθεί καθόλου μαζί για πολύ καιρό νομίζοντας ότι είναι ακόμα σε εμβρυακή κατάσταση.

Κατέβασα λοιπόν την beta 0.9.7 και έχω μείνει άφωνος....

Δοκίμασα σε native εσωτερική ανάλυση, DirectX 10 video, SSE4.1 και όλα τα άλλα σε default και το αποτέλεσμα είναι full speed και ΚΑΜΙΑ αισθητή διαφορά από το πραγματικό μηχάνημα. Τυχαίνει να έχω στην ίδια οθόνη και PS2 με component και πραγματικά δεν μπορούσα να βρώ προβλήματα ή διαφορά στα Κiller 7 και Gradius V.Θα δοκιμάσω και την υπόλοιπη συλλογή μου, αλλά πραγματικά έχω μείνει άφωνος από το project...
 
σοβαρά ; και εγώ νόμιζα είναι μούφα προς το παρών...
 
Όχι, δεν είναι καθόλου μούφα, έχει βελτιωθεί πολύ το compatibility. Όχι σε επίπεδα PS1 φυσικά, αλλά αξιοπρεπέστατο.

Χρειάζεται όμως πολύ ζόρικο μηχάνημα.

Έχω X2 6400+ (3.2 GHz) με 8800 GT και πάλι έχει αρκετό slowdown στα περισσότερα παιχνίδια. Σαν test bench πάντως είναι μια χαρά. Δεν θα τον έλεγα ακόμα ισάξιο του real PS2 όμως...
 
Πράγματι , και εγώ πριν μερικές δοκίμασα το Metal Gear Solid 2 και έπαθα την πλάκα μου ! Ωστόσω , υπάρχουν παιχνίδια που δεν τρέχουν καλά , ανεξαρτως του πόσο γρήγορου υπολογιστή έχεις , όπως για παράδειγμα τα δύο παιχνίδια Tenchu που είχαν βγει για το Playstation 2 .
 
Ο PCSX2 φτιαχνεται απο το 2000.

Εχει καταφερει πολλα, σε πολλα σημεια.

Το πια παιχνιδια παιζουν, μπορειτε να δειτε ενδεικτικα

και στην σελιδα το PCSX2.

Κυριως αμα εχετε φορτωσει το δικο σας BIOS και παιζετε

παιχνιδια απο ελλαδα, δηλαδη ευρωπαικα, μπορειτε να ανεβασετε

λιγο την συμβατοτητα, αλλα αμα δεν μπορειτε να παιξετε κατι δοκιμαστε

την USA εκδοση του παιχνιδιου με USA BIOS.

Οσο για την ταχυτητα, παιζουν πολλα!!!

Εκτος οτι μπορειτε να πειραξετε ρυθμισεις για να αλλαξετε

την ταχυτητα, μπορειτε να χρησιμοποιησετε χαμηλοτερη

αναλυση και οχι σε κανα παλιο PC 1400χ900 :p

Επισης καλο ειναι να δοκιμασετε και ολα τα plugins γραφικων,

διοτι μερικα τρεχουν καλυτερα σε nVidia και αλλα σε ATI :)

Λογου χαρη το Xenosaga ep.1 με τα ROBOTS :)

Επισης εχετε στο νου, οτι τα κλασικα παιχνιδια ffx,.. ηταν λογικο

να ειναι τα πρωτα που καταφεραν να δουλεψουν σωστα :)

Προσφατα αφου εχω τα ελληνικα Xenosaga 2-3, βρηκα στο αμερικανικο Amazon το Xenosaga 1 και παιζει :p

Υποψη για dual disc (8GB) παιχνιδια σε προηγουμενη εκδοση του PCSX2,

καντε image το παιχνιδι και δοκιμαστε το Linuz Iso plugin :)

Και γενικα το Image κερδιζει το δισκακι, γιατι αλλη ταχυτητα ο σκληρος και αλλη το dvd drive :)
 
[edit by paspartoo]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δες πρώτα στο compatibility list του επίσημου site αν ο τίτλος είναι Playable. Επίσης πες μας τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου. Εγώ συνέχισα πάντως να δοκιμάζω DVD από την συλλογή μου, και μόνο στο Timesplitters 2 υπάρχουν προβλήματα στα γραφικά.
 
Τον εχει δοκιμασει κανενας τον emu με πολυ δυνατο pc? i7, 8gb+ ram, δυνατη ATI ή NVIDIA καρτα, κλπ να μας πει πως παει?

edit : Σε πολυ μετριο για την εποχη pc μια χαρα τα παει εδω

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατι αλλο (για να μην κανω edit παλι) : Ξερει κανεις εαν εχει καποιο advantage ενας quad core (τετραπυρηνος) σε σχεση με ενα διπυρηνο σε αυτον τον emulator?
 
@Jedah:

Το PC έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Intel Core 2 Quad Q9300 @ 2.5Ghz / MSI P35 Neo2-FR (FIR) Mobo / 2x2GB DDR2 800Mhz / MSI NX800 GI 512MB / HD SEGATE 1000GB SATA + HD SEGATE 250GB SATAII / WESTERN DIGITAL MY PASSPORT EXT. HD 250GB / DVD ROM+DVD RW NEC SATA / CREATIVE SB X-FI FATALITY / KWORLD TV TUNER

Το παιχνίδι δεν είναι στην Compatibility List (υπάρχει μόνο το πρώτο μέρος και αυτό δεν είναι Playable). Παρόλα αυτά δώσε αν θέλεις μερικά ενδεικτικά settings θα δοκιμάσω κάποιο άλλο παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jedah είπε:
Δοκίμασα σε native εσωτερική ανάλυση, DirectX 10 video, SSE4.1 και όλα τα άλλα σε default.
Το είχα γράψει πιο πάνω. Τίποτα άλλο δεν πείραξα απο τα default. To SSE4.1 δεν ξέρω αν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής σου, ψάξτο.
 
Daytime Dreamer είπε:
Κατι αλλο (για να μην κανω edit παλι) : Ξερει κανεις εαν εχει καποιο advantage ενας quad core (τετραπυρηνος) σε σχεση με ενα διπυρηνο σε αυτον τον emulator?
Εαν δεν κανω καποιο λαθος, ΝΑΙ εμμεσα ομως .Ο Pcsx2 δεν μπορει να εκμεταλευθει περισσοτερους απο 2 πυρηνες , καποια plugin του οπως το GSDX εκμεταλαυευονται και περα απο 2 πυρηνες .

Παντως για περισσοτερα Frames per second στο PCSX2 το ζητουμενο ειναι υψηλοτερη συχνοτητα λειτουργειας του επεξεργαστη και οχι περισσοτεροι πυρηνες ,δηλαδη ενας οσο το δυνατον υψηλοτερα χρονισμενος διπυρηνος.
 
Daytime Dreamer είπε:
edit : Σε πολυ μετριο για την εποχη pc μια χαρα τα παει εδω

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού που λέει ο Nemo. To "μέτριο" υποτίθεται PC είναι αρκετά υπερχρονισμένο. 3600 αντί της native 3000 που έχει ο 8400 είναι ένα boost 20%, συν overclocked κάρτα γραφικών. Τις περισσότερες φορές σε εφαρμογές emulation "μετράνε" τα ωμά GHz περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.
 
Έτσι είναι . Για παράδειγμα , σε υπολογιστή με 6-πύρινο επεξεργαστή (i7 X980) και κάρτα γραφικών GTX480 , τα Metal Gear Solid που έχω δοκιμάσει , συνεχίζουν να έχουν κάποιες καθυστερήσεις . Πάντως ομολογώ πως δεν περίμενα τόσο όμορφα γραφικά στο PS2 ! Προσωπικά που δεν είχα παίξει ποτέ σε PS2 , εντυπωσιάστηκα . Για παράδειγμα θυμάμαι στο PC το 2003 είδα τους χαρακτήρες στο Unreal 2 να κουνάνε τα χείλη τους και είχα πει "πω πω πού φτάσαμε" . Δε φανταζόμουνα πως το 2001 ο Snake είχε ήδη κάνει το ίδιο ! Το είδα εν έτει 2010 και δεν πίστευα στα μάτια μου !

Αλήθεια , έχει υπάρξει μέχρι τώρα καμία προσπάθεια για προσομείωση του PS3 ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα είχε πάντως ενδιαφέρον όσοι από εσάς χρησιμοποιούν τον emulator να αναφέρουν τι FPS πιάνουν και με τι CPU/GPU...

@iliekater: φυσικά δεν έχει γίνει τίποτα για το PS3 ακόμα και αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να παίξει PS3 emulator ακόμα και στο δυνατότερο σημερινό PC, ακόμα και σε μορφή slideshow. Για full speed, ούτε σε 10 χρόνια δεν το κόβω. Εδώ μας ζορίζει το PS2 του 2000 και για XBox δεν υπάρχει ακόμα τίποτα σοβαρό.
 
Στο δικό μου μηχάνημα (i7 - 6GB DDR3 - NVidia GTX 265) έχω full speed σε όσα παιχνίδια δοκίμασα με τα προαναφερθέντα settings. 'Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει πρόβλημα επιδόσεων αλλά κυρίως συμβατότητας.
 
Jedah είπε:
Στο δικό μου μηχάνημα (i7 - 6GB DDR3 - NVidia GTX 265) έχω full speed σε όσα παιχνίδια δοκίμασα με τα προαναφερθέντα settings. 'Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει πρόβλημα επιδόσεων αλλά κυρίως συμβατότητας.
Έχεις δοκιμάσει τα δύο Tenchu ; Αν ναι , θα μπορούσες σε παρακαλώ να ανεβάσεις φωτογραφίες με τις ρυθμίσεις ;
 
Δυστυχώς δεν τα έχω τα συγκεκριμένα παιχνίδια.
 
Πίσω
Μπλουζα