PEEK&POKE

Eπανερχομαι σ αυτο το θεμα γιατι δεν καταφερα να βγαλω ακρη με μια απλη ερωτηση:εχω την διευθυνση της μνημης(απ το pixel) και θελω να την περασω στο παιχνιδι τι κανω?απ οτι ειδα και στο συγεκριμενο thread κανω Load to αρχειο με καταληξη .bin κανω poke την διευθυνση και run!πχ χτες προσπαθουσα να σπασω το nemesis το οποιο οταν εκανα Load to αρχειο .bin μου εγραφε memory full δοκιμασα και το .bas εκανα Poke αλλα τπτ!ολα αυτα στο winape και οχι στον οριτζιναλ amstrad που κατεχω!με ενδιαφερει μονο αυτ η διαδικασια με οσο πιο απλα γινεται καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
 
Αν θυμάμαι καλά (σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να διορθώσει) πρέπει να κατεβάσεις το high watermark της μνήμης. Σχεδόν πάντα οι loaders στην αρχή είχαν την εντολή memory. Αφού αφήσεις αρκετό χώρο, φορτώνεις, κάνεις το poke και μετά call στο entry point του παιχνιδιού για να ξεκινήσει.
 
πως γινεται αυτο(εννοω μπορεις να μου πεις τι γραφω?)?αν ειναι λουκι και κουραζω forget it!καποιος μου χε πει για το multiface αλλα τετοια πραγματα σημερα...αν γινεται κατι μεσω software και ειναι ευκολο
 
από Winape η διαδικασία είναι απλούστατη..

απλώς κάνεις Pause (F7),

μετά προσοχή -δουλεύουμε στο μεσαίο παράθυρο (hex editor)

επιλέγεις Goto (γράφεις τη συγκεκριμένη διεύθυνση)

και πληκτρολογείς την τιμή (του poke) ;)

στον αληθινό CPC τώρα τα πράγματα δυσκολεύουν

διότι χρειάζεσαι σχεδόν πάντα loader σε κώδικα μηχανής

γιατί τα μεγάλα παιχνίδια φορτώνουν σε χαμηλή διεύθυνση μνήμης

(που σημαίνει ότι απλώς η Basic απενεργοποιείται διότι δεν χωράει)..

Με απλά λόγια βέβαιως, φορτώνεις πρώτα το κύριως παιχνίδι (προσοχή εδώ γιατί πολλά είναι encoded ή και crunched), κάτοπιν εφαρμόζεις το Poke σου και τέλος συνεχίζεις προς την εκτέλεση.

ή πιο απλά με κάποιο Multiface, παγώνεις το Z80 και κάνεις Poke ό,τι

και όπου θες!
 
καταρχας καλησπερα και χρονια πολλα χριστος ανεστη σε ολους τους συμφορουμιτες!ευχαριστω fgbrain για την αναλυτικη παρουσιαση σου!την διαδικασια που μου πες για τον αληθινο cpc την δοκιμαζα στο winape οποτε ρολο πρεπει να παιζει η εκδοση του παιχνιδιου θα το δοκιμασω λοιπον και αν εχω καποια απορια επανερχομαι!οσο για multiface λιγο δυσευρετα πια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα