Pen - Pal

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου, το Pen - Pal ήταν το πρώτο παγκόσμιο τηλεοπτικό δίκτυο εύρεσης φίλων για αλληλογραφία!

Προβαλόταν, αν θυμάμαι καλά, κάθε Παρασκευή,

και παρουσίαζε διάφορα μέρη του κόσμου και παιδιά.

Λίγο πριν τελειώσει, έβαζε τη διεύθυνση για να στείλουν

όσα παιδάκια επιθυμούσαν γράμμα ώστε να τους έρθει αρχικά ο κατάλογος

με τις συμβαλλόμενες χώρες.

Κατόπιν, επέλεγαν γλώσσα επικοινωνίας, φύλο ενδιαφέροντα και χώρα

έβαζαν τα χρήματα μέσα στο φάκελλο και σε 15 μέρες περίπου έρχονταν τα πολύτιμα χαρτάκια με τις διευθύνσεις των νέων φίλων.
 
Tην εκπομπη σιγουρα δεν την ειχα δει.Δεν ξερω αν εννοεις τα παρακατω "χαρτακια".Απλα σημειωνω οτι τον παρακατω φακελο τον αγνοουσα παρολο που ειχε το ονομα μου ως παραληπτη!!! Τον βρηκα και τον ανοιξα ΜΕΤΑ την εγγραφη μου στο GRM!!! ψαχνοντας ολο το σπιτι για να βρω ρετρο αντικειμενα.:animeek: Τον βρηκα λοιπον με πολλαααα χρονια καθυστερηση...

(σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος)

75250647vr9.jpg


74457434gv0.jpg
 
Απίστευτό! Δεν ήξερα οτι υπήρχε σχετική εκπομπή. Πάντως μέσω αυτού του οργανισμού βρήκα τους πρώτους pen pals μου και έφτασα σε κάποιο σημείο να αλληλογραφώ με 60 άτομα παγκοσμίως! Ερχόταν ο ταχυδρόμος κάθε μέρα με πακέτα ολόκληρα..αχχχ..αξέχαστες εποχές..

Για να μην φεύγω εκτός θέματος πάντως, μετά απο σχετική έρευνα στο διαδύκτιο ανακάλυψα οτι ο οργανισμός ακόμη υπάρχει, http://www.iys.fi/ κάτι που πολύ με συγκίνησε. θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα για όσους απο εσάς έχετε παιδάκια (ηλικίας 10+).
 
@ Dim, νομίζω πως αναφέρεσαι στο International Youth Service από την Ολλανδία το οποίο εφάρμοζε στις αρχές του 80 (αν θυμάμαι καλά) την ιδέα του Pen Pal. Ο κατάλογός σου είναι αυτός (είναι απίστευτο που τον κρατάς ακόμα...):animeek::animeek::animeek: στον οποίο είχαμε πετάξει περιουσίες από παιδικά χαρτζιλίκια για να βρούμε φίλους δια αλληλογραφίας.


(Λόγω πληθώρας συμμετοχών μου είχαν στείλει πέρα από έξτρα διευθύνσεις και μιά αντζεντούλα για διευθύνσεις και τηλέφωνα, ημερολογιάκι και κάποιες πληροφορίες για τις φυλές και τις θρησκείες σε όλο τον κόσμο. Πρέπει να υπάρχουν και οι διευθύνσεις που μου είχαν στείλει κατά καιρούς. Αν ξεθάψω κάτι θα το ανεβάσω στο forum)


 

 


Νομίζω ότι το Pen Pal μας προέτρεπε να γράψουμε στην εξής διεύθυνση:


 


Dear (!) Pen Pal



Box 4054



Callifornia USA.


 


Πρέπει να προβαλλόταν πριν από μιά νεανική με κάτι πιτσιρίκια ή το διάστημα 1999. O Γερμανός φίλος μου Altsheim... (κάπως έτσι...) δε βοηθάει και πολύ!
:diablotin:
 
Βρε παιδιά αυτό το Pen - Pal δεν το έλεγε στο τέλος της Μεγάλης γαλάζιας σφαίρας;;;
 
Turrican είπε:
Βρε παιδιά αυτό το Pen - Pal δεν το έλεγε στο τέλος της Μεγάλης γαλάζιας σφαίρας;;;
Turrican, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ :animeek::animeek::animeek:...


Ενώ το τραγούδι το θυμόμουν, είχα ξεχάσει και τίτλους και περιεχόμενο!!!



Ο Γερμανός φίλος :axer: έχει κάνει πολύ καλή δουλειά :nervous:
 
dim είπε:
Tην εκπομπη σιγουρα δεν την ειχα δει.Δεν ξερω αν εννοεις τα παρακατω "χαρτακια".Απλα σημειωνω οτι τον παρακατω φακελο τον αγνοουσα παρολο που ειχε το ονομα μου ως παραληπτη!!! Τον βρηκα και τον ανοιξα ΜΕΤΑ την εγγραφη μου στο GRM!!! ψαχνοντας ολο το σπιτι για να βρω ρετρο αντικειμενα.:animeek: Τον βρηκα λοιπον με πολλαααα χρονια καθυστερηση...
(σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος)

75250647vr9.jpg


74457434gv0.jpg

Δεν ξέρω αν τελικά πρέπει να μετονομαστεί το νημάτιο σε "ρετρό τρόποι εύρεσης φίλων δια αλληλογραφίας" :p αλλά μέσω του IYS γνώρισα τελικά πάααααρα πολλά παιδιά απ΄όλο τον κόσμο.

Όσο πιο "τακτικός" ήσουν στην αναζήτηση φίλων τόσα περισσότερα δωράκια έπαιρνες από το IYS: επιπλέον διευθύνσεις, αυτοκόλλητα ή μικρές ατζέντες για να κρατάς σημειώσεις σχετικά με τα γενέθλια των φίλων σου γιορτές κλπ.

Προ ολίγου "ανακάλυψα" την ατζεντούλα που μου είχαν στείλει μαζί με καμιά δεκαριά διευθύνσεις... (πρέπει να είχα πολλά λεφτά τότε για να αλληλογραφώ με τόσο κόσμο... :xm: δεν εξηγείται αλλιώς... 8) )
 
Έχω κρατήσει ακόμα φιλία με μία Ιταλίδα που ξεκίνησε με αυτό το σύστημα... ήταν πραγματικά πολύ, πολύ καλό.
 
picture.php
picture.php


Να και η ατζεντούλα (μόνο που δεν έχω κάνει καλό rotate :p )
 
Πάει ο λαιμός μου...........
 
Το ξέρω ότι ξεθάβω θέμα...αλλά ελπίζω να με βοηθήσετε! Λόγω της ρετρομανίας μου, θέλω να ξαναζήσω παλιά καλά έθιμα, όπως τότε που δεν υπήρχε η ηλεκτρονική αλληλογραφία και περιμέναμε πώς και πώς να λάβουμε γράμμα από τους φίλους μας! Θέλω λοιπόν να βρω κάποια κοπέλα πεν παλ στο εξωτερικό, για να αλληλογραφούμε με τον παραδοσιακό τρόπο και όχι με εμαηλ. Ξέρει κανείς αν υπάρχει αρμόδιος οργανισμός κτλ??
 
Ποια χρονιά προβλήθηκε η εκπομπή αυτη;

Ενδιαφέρον το θεμα της...
 
Πίσω
Μπλουζα