Philips CD-i 210!

sifis_samos

RetroN00b
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
0
Moλις αποκτησα ενα Philips cd-i210!! Eψαχνα εδω και καιρο το 450 αλλα εντελως αναπαντεχα επεσε στα χερια μου το 210!..απλα δεν εχω κανενα χειριστηριο, παρα ενα ημητασιον τηλεκοντρολ.. επειδη με το συγκεκριμενο μηχανακι ειμαι ασχετος, ετσι οπως ειναι ειναι και κονσολα?.γιατι διαβαζω πανω σε κατι παιχνιδια οτι θελει ενα cartridge για να "παιξει"... το βραδυ θα το τεσταρω να δω τι ρολο βαραει!! και μετα θα παρει την θεση του στην βιτρινα!
 
Το cartridge ειναι fmv,τωρα για τα παιχνηδια του...ας πουμε οτι δεν είναι το δυνατό του σήμειο...
 
Περίπου τα μισά παιχνίδια απαιτούν αυτό το DVC cartridge για να παίξουν.
 
Nαι καθώς ήταν της μόδας τα full motion video παιχνίδια τότε

Πέρα από το Myst και 2-3 ακόμα παιχνίδια όλα τα υπόλοιπα ήταν πατάτες νευροκοπίου
 
Αυτο το cartridge πως ειναι και που μπαινει; Να δω τουλαχιστον αν το χει πανω η οχι..
 
Πίσω στην μέση μπαίνει, υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο slot. Τα περισσότερα παίρνουν το μοντέλο ER9956.

Επειδή όμως υπάρχουν 2 διαφορετικά DVC και ειδικά στο μοντέλο 210 ανάλογα με το revision μπαίνουν και τα δύο, δες και τα manuals ανάλογα με το ποιό revision έχεις.
 
johnny19818 είπε:
Καλά ο άνθρωπος έχει πολύ και σπάνιο πράγμα και μέσα σε όλα είδα και CDi με ενσωματωμένη οθόνη σαν το Treamcast. Πρώτη φορά το βλέπω.
http://www.elotrolado.net/hilo_coleccion-consolas-jarko_1816941
Το είχα δει ξανά, και μάλιστα στην εποχή του!

Νομίζω ότι σε ένα GamePro πρέπει να είχαν κάνει μία αναφορά σε αυτό το "φορητό" CDi.
 
cloud είπε:
Το είχα δει ξανά, και μάλιστα στην εποχή του!Νομίζω ότι σε ένα GamePro πρέπει να είχαν κάνει μία αναφορά σε αυτό το "φορητό" CDi.
Πλακα κανεις. Σε gamepro το μονο που θυμαμαι ειναι στις πρωτες σελιδες το κλασσικο μοντελο με Hotel mario και ενα ερωτικο παιχνιδι. Ειχε review δηλαδη της κονσολας;
 
johnny19818 είπε:
Πλακα κανεις. Σε gamepro το μονο που θυμαμαι ειναι στις πρωτες σελιδες το κλασσικο μοντελο με Hotel mario και ενα ερωτικο παιχνιδι. Ειχε review δηλαδη της κονσολας;
Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά ότι ήταν σε GamePro, απλά μετά από τόσα χρόνια σε αυτό πάει περισσότερο το μυαλό μου (Παίζει να ήταν και σε Pixel..)... Πάντως πρέπει να ήταν σε κάποιο θέμα η αφιέρωμα στο CDi ή γενικά στις κονσόλες της αγοράς, και όχι σε διαφήμιση ή κάποια είδηση.

Και αυτό που λες αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν σε διαφήμιση.
 
johnny19818 είπε:
Πλακα κανεις. Σε gamepro το μονο που θυμαμαι ειναι στις πρωτες σελιδες το κλασσικο μοντελο με Hotel mario και ενα ερωτικο παιχνιδι. Ειχε review δηλαδη της κονσολας;
Τελικά ήταν σε Pixel (Και ήταν και στο πρώτο που έπιασα στα χέρια μου τώρα που είπα να ψάξω να το βρω... :p )....

CDi.jpg

Είναι στο τεύχος 124, του Σεπτεμβρίου του 1995..

Και το μηχάνημα αυτό ήταν της GoldStar, αλλά όπως φαίνεται είχε βγάλει και η Philips.
 
Εμ, γι'αυτο λοιπον δεν το θυμομουν στο Game pro. Ωραιος που το βρηκες παντως :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα