Phoenix 04 - Δεκέμβρης 2009

Το "Phoenix Vault" είναι πολύ καλή ιδέα. Και εγώ ήθελα να ετοιμάσω κάτι και δεν ήξερα σε ποιόν να το στείλω για να το δει. Τώρα είναι πιο εύκολο. Το Vault όμως πρέπει να το βλέπει μόνο ο αρχισυντάκτης.
 
Δεν νομιζω οτι τοση μυστικοπαθεια ειναι απαραιτητη. Ο "χωρος" που υπαρχει ειναι μια χαρα πιστευω
 
Ωραίο σχόλιο αυτό για περισσότερα game reviews,όπως επίσης και για το...χάσμα γενεών!

Συνεχίστε με τις όποιες παρατηρήσεις σας παιδιά,είναι ΠΟΛΥ χρήσιμες!
 
Να πω μια γνώμη για τις "χιουμοριστικές" λεζάντες.

Είναι ο λόγος που σταμάτησα να διαβάζω pc-master παλιότερα (εντάξει ένας από τους λόγους, ο κυριότερος είναι ότι τα νέα που παρουσίαζε δεν ήταν νέα...... ) και ο λόγος που ενώ ξεκίνησα να διαβάζω το byteme.gr το εγκατέλειψα δια παντός.

Δεν μου αρέσει να πορώνομαι με άρθρο που αναφέρεται σε περιφερειακό που γουστάρω και να διαβάζω λεζάντα "αν είσαι πλούσιος διάβαινε και λογαριασμό περιπάτει" (καμία σχέση με πραγματικό άρθρο) ή για παιχνίδι που τρελαίνομαι π.χ. Jumping Jack και να διαβάζω λεζάντα "Τζακούλι πηδηχτούλι χοροπήδα στο Περτούλι..... " Έλεος.....

Ένας λόγος που διάβαζα ανελλιπώς το Pixel και όχι το User ήταν και αυτός. Στο Pixel είχε μια ατμόσφαιρα απίστευτη με σωστό χιούμορ και όχι εξυπναδούλες της καφετέριας.
 
phil_vr είπε:
1) ...Ακομα θα ηθελα πολυ να ειχα στην διαθεση μου καμια 15αρια ακομα σελιδες του Ζορο (λατρευω την Basic φιλε!) που θα εβαζαν μια βαρβατη "μεση" στο περιοδικο για να χωρισει τα δυο κυρια sections...
2)...Αυτο που λειπει ειναι reviews απο ξεχασμενα απο τον χρονο παιχνιδια...

3)...Eπισης αυτο που ειπε ο ChrisTOS ειναι σωστοτατο. Κατα παραγγελια αρθρα δεν γινονται, και θα βγουν στην ξεπετα. Οπως εγω καλη ωρα οταν εφτιαχνα το περιοδικο, τα παιδια μου εστελναν οτι διεθεταν ορεξη να φτιαξουν. Δεν θα μπορουσα εγω να τους πω "Α, οχι, μην κανεις αυτο, κανε εκεινο"...

4)...Το πολυποθητο που θα ηθελα να δω και που κατα την κριση μου ετσι πρεπει να γινεται, ειναι να δημιουργηθει ενα PHOENIX VAULT οπου εκει να ριχνουμε μεσα οτι μας κατεβει ...

5)...Η κυρια γραμματοσειρα που επιλεγω και που κυριαρχει στο 90% του τευχους ειναι η Georgia. Για καποιο λογο δειχνει πολυ γλυκα γραμματα σε οτι αναλυση και μεγεθυνση να γινει...
Θα ήθελα να επισημάνω με την σειρά μου τα –ανωτέρω- σημεία, στα οποία συμφωνώ με τον phil_vr:

1) Πράγματι, (προσοχή! Δεν ευλογώ τα γένεια μου!) το περί «βαρβάτης μέσης» είναι σωστό. Αυτή η «μέση» ξεχώριζε τα «προχωρημένα» έντυπα από τα «μωρουδίστικα». Στο κομμάτι που με αφορά, θα μπορούσα να ήμουν ακόμη αναλυτικότερος, αν δεν φοβόμουν πως θα ήμουν κουραστικός. Προσωπικά, έχω την μανία της «ανάλυσης "till the deep-end", αλλά στο κάτω-κάτω, αυτό προσδίδει τον χαρακτηρισμό της πλήρους ανάλυσης ενός θέματος από την ατελή (και γιά να πούμε την αλήθεια, σπανίως το συνάντησα στα έντυπα της εποχής). Στα επόμενα τεύχη θα είμαι... ακόμη αναλυτικότερος (μην με κράξετε). Σας εξομολογούμαι πως κάθε φορά πρέπει πρώτα να αυτοδιδαχθώ αυτά που γράφω, αφού δεν έχω καμμία ουσιαστική βοήθεια (π.χ. από manuals). Πειραματίζομαι μόνος μου «ξετινάζοντας» τον Amstrad μου...

2) Αν και τα, ξεχασμένα από τον χρόνο, παιχνίδια δεν ήταν ποτέ το forte μου, πιστεύω πως μια αναφορά σε αυτά (καθώς και σε προγράμματα όπως Art Studio, Mysic System, Data Bases, Word Processors κ.ά.) θα αποτελούσε φόρο τιμής στην ιστορία τους. Μην ξεχνάμε πως ήταν οι πρωτοπόροι των παιχνιδιών και εφαρμογών που απολαμβάνουμε σήμερα.

3) Πιστεύω πως κανείς μας δεν είναι διατεθειμένος να «λαμβάνει οδηγίες». Κάνουμε αυτό που αγαπάμε, και χαιρόμαστε να μοιραζόμαστε με τους φίλους μας αυτό που γνωρίζει ο καθένας...

4) Ένα Phoenix vault θα ήταν χρήσιμο γιά τον εκάστοτε αρχισυντάκτη. Θα τον γλύτωνε από αρκετό πονοκέφαλο.

5) Βρίσκω επίσης πως η αισθητική αυτής της γραμματοσειράς ενισχύει τον retro χαρακτήρα του Φοίνικα.

Σημ. Η επισήμανση του Pooky(1) γιά τον διαχωρισμό των εντύπων που σέβονται το επίπεδο της νοημοσύνης και του χιούμορ του αναγνώστη, από τα «σαχλά», με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήθελα πάντως μια στήλη "News", η οποία θα προβάλλει εκδηλώσεις όπως του Plink (Error Code), θα μιλάει για το νέο τεύχος του Retro Gamer (γιατί όχι) και γενικά για την δραστηριότητα του Retro Gaming, τον περασμένο μήνα, αλλά και επερχόμενες δραστηριότητες!

Ζω για μια Retro-έκθεση, με χορηγό το Phoenix!!!! :D :D:D

Και όντως, νομίζω οι Amiga Users, πρέπει να ενεργοποιηθούν λίγο παραπάνω! :)
 
Μετά από 3 μερες download με οχι πάνω από 5kbps:((μη ρωτάτε γιατί, δεν ξέρω, μαλλον οι γραμμές της Φορθνετ στη Χαλκίδα φταίνε) κατεβηκε πριν λίγο. Ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! Μπράβο σε όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν αυτές τις ύστατες ώρες για να είναι έτοιμο για τις γιορτές.
 
@ Rygar

Μα καλά που βρήκες αυτή τη σύνδεση ? Στα σκουπίδια ? ;-) LOL !!!

Ο επιμένων νικά !!!
 
Τουλάχιστον ρε Rygar βρήκες και κανένα Falcon μαζί;;;;
 
αγαπητο phoenix ,διαβασα με ενδιαφερον ολο το περιοδικο και εχω να πω οτι καθε φορα γινεσαι ολο και καλυτερο ,η ιδεα σου με την κασσετα ειναι παρα πολυ καλη και πιστευω προς πρεπει να συνεχιστει ωστε να εχουμε και κατι να παιζουμε στα κομπιουτερ μας..!!φυσικα θα ηθελα πιο πολλες σελιδες αλλα καταλαβαινω οτι αυτο θα γινει σταδιακα..επισης θα ηθελα μια στηλη απο τα νεα του εξωτερικου απο βερολινο η ΛΟΝΔΙΝΟ......!

εχω ομως και ενα παραπονο..ενω οι κριτικες παιχνιδιων αναφερονται σε ολα τα ειδους παιχνιδιων δεν καταλαβαινω γιατι απουσιαζουν τα παιχνιδια με αεροπλανα και flight simulators...

σε ξενο περιοδικο διαβασα για το καινουργιο spitfire 40 σε αμστραντ ..πιστευω να κανεις κατι για αυτο αργοτερα μιας και εχω πληροφοριες οτι ενα τουλαχιστον απο τα μελη της συντακτικης σου ομαδας ειναι φιλος των αεροπλανων...

περιμενω το επομενο με αγωνια ..

simonkey

μαθητης πεμπτης δημοτικου.
 
simonkey φοβερα αυτα που εγραψες! μου εδωσες και μια ωραια ιδεα για αφιερωμα στα flight simulators απο τους 8bit μεχρι τα 16bit
 
θελω νατο κανω και εγω εδω και κανα χρονο αλλα που χρονος...
 
Αν το σκεφτεσαι τοσο καιρο ειναι κριμα να μην το κανεις εσυ,και οσο θυμαμαι απο τα topics σου πρεπει να εισαι ψαγμενος με το θεμα.
 
ναι ειμαι....κανε το και θα κανω και εγω ενα καποια στιγμη..
 
Μπράβο ρε παιδιά! Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά, αλλά και για τη χαρά που προσφέρετε. Αύριο θα το τυπώσω στη δουλειά και θα την αράξω όλο το βράδυ σπίτι μελετώντας το, όπως πριν από 22+ χρόνια...
 
Εγώ την Πρωτοχρονιά θα την περάσω αγκαλιά με το Φοίνικα!!! :D

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Το ατιμο, τυπωμενο ειναι κουκλα!
 
Πανδαισια χρωματων και αμεση επιστροφη στα 80s.. Καλα που ειναι και ο DINO και βλεπουμε το περιοδικο τυπωμενο! :)

Αν υπηρχε τροπος να τυπωθει χωρις τα λευκα περιθωρια θα εδειχνε 1000φορες καλυτερο. Παντως εστω και ετσι.. λεει ασχημα!
 
Γίνεται, I guess... απλά εγώ δεν το πάλεψα! :D
 
Πίσω
Μπλουζα