Phoenix 06 - Ιούλιος 2011

billy είπε:
(πληροφοριακά, οι αριθμοί απλά σημειώνουν τις γιάρδες, ανά δέκα κάθε φορά. Ολο το γήπεδο είναι 100 γιάρδες μήκος - αν εξαιρέσουμε τις end zones)
Κύριε, κύριε, τι θα πει "γιάρδες";

Όσο για red zones, εγώ στην Ολλανδία τις ξέρω αυτές. :diablotin:
 
Μα τι πνεύμα αντιλογίας είσαι τέλος πάντων. :tease:
 
Παντα τετοια... Καλοκαιρινο αναγνωσμα για την παραλια...
 
Πολύ καλό το τεύχος μπράβο σε όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν διότι πραγματικά έκαναν μεγάλη δουλειά ιδίως αν αναλογιστούμε οτι

όλοι έχουν υποχρεώσεις και σφιγμένα προγράμματα κι όμως έφεραν σε πέρας την κυκλοφορία του Phoenix!

Πολύ καλή ύλη με πλούσια και επιμορφωτικά θέματα, απλά ΜΠΡΑΒΟ!!
 
Μπραβο στα παιδια υπεροχο τευχος! κριμα που δεν προλαβα να γραψω κατι και εγω.Και παλι Μπραβο στα παιδια
 
Εξαιρετικό τεύχος. Έφτιαξα μια βυσσινάδα με μπόλικα παγάκια όπως προτείνει ο Dino και ξεκίνησα το διάβασμα.

Domesday Project : "Κυρίες (αμφιβάλω αν μας διαβάζει καμιά) .... "
Και όμως υπάρχει μια :D :p
 
Μπράβο παιδιά!

Το τυπώνω τμηματικά (ανά δέκα σελίδες, όχι πάνω από δέκα σελίδες την ημέρα...). Έτσι φαίνεται να το ευχαριστιέμαι περισσότερο. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό: ή μου θυμίζει τις ιστορίες του Μπλεκ σε συνέχειες (το μπλέξιμο των αναμνήσεων που λέγαμε κάπου αλλού...) ή κατρακυλάω προς το μαζοχισμό. Στην κρύα χώρα που βρίσκομαι δεν μπορώ να βρω δυστυχώς ούτε υποβρύχιο, ούτε την κλασική βυσσινάδα, έτσι αρκούμαι στο να συνοδεύω την ανάγνωση με μια κοκακόλα με παγάκια.

Αφήνοντας την πλάκα, έχει γίνει καλή δουλειά και το μεράκι που έχει μπει σε κάθε σελίδα του Phoenix δεν κρύβεται...

Υπάρχει μια βασική διαφορά με την ανάγνωση του PIXEL που έκανα ως πιτσιρικάς: τότε δεν καταλάβαινα ένα μέρος της τεχνικής ορολογίας και ούτε μπορούσα να βρω εύκολα κάποιον να μου εξηγήσει. Τώρα, εν έτει 2011, υπάρχει ευτυχώς το Ίντερνετ. Κι αυτό κάνει την απόλαυση ακόμη μεγαλύτερη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστούμε όλους για την ανταπόκρισή σας και τα καλά σας λόγια! :)

Είναι σημαντικό να βλέπουμε τους κόπους μας να αποδίδουν. Βασικά, το μεράκι μας κάνουμε, αλλά όταν "ζορίζεσαι" να παραδώσεις άρθρο, μέσα στη ζέστη και την πίεση της δουλειάς, δεν είναι και ότι καλύτερο.

@ divined: Μπράβο που ασχολήθηκες! Το Phoenix αναζητεί συνεχώς νέο αίμα!

Κράτησε τα άρθρα, αγαπητέ και το επόμενο τεύχος μπορεί να έρθει νωρίτερα απ'όσο φαντάζεστε! ;)

Τις αποδείξεις από τον οφθαλμίατρο, θα σας πω σε ποιό mail, να μου τις στείλετε!!! :D
 
bernard.c είπε:
Ήμουν κι εγώ PIXELόβιος μεταξύ 1988-1990, αλλά έκτοτε σταμάτησε η ενασχόλησή μου με Spectrum / Amstrad / Atari / Commodore και με τα παιχνίδια γενικά, πούλησα τους υπολογιστές, έδωσα τα τεύχη που είχα...
Νομίζω ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που ο φίλος bernard αποκαλύπτει λεπτομέρειες απο το (μέχρι τώρα άγνωστο) "κομπιουτερίστικο" παρελθόν του, και χαίρομαι που το περιοδικό μας στάθηκε αφορμή να αναζωπυρωθεί το ενδιαφέρον γύρω απο τα περιοδικά και τους μικροϋπολογιστές της εποχής εκείνης !! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως ο Divined, και έγω είχα ένα αρθράκι σχεδόν έτοιμο. Περίμενα να δω καμία είδηση ότι μαζεύετε υλικό για να του κάνω ένα τελευταίο ρετουσάρισμα πριν το κάνω submit :(

DINO είπε:
Σας ευχαριστούμε όλους για την ανταπόκρισή σας και τα καλά σας λόγια! :)
Είναι σημαντικό να βλέπουμε τους κόπους μας να αποδίδουν. Βασικά, το μεράκι μας κάνουμε, αλλά όταν "ζορίζεσαι" να παραδώσεις άρθρο, μέσα στη ζέστη και την πίεση της δουλειάς, δεν είναι και ότι καλύτερο.

@ divined: Μπράβο που ασχολήθηκες! Το Phoenix αναζητεί συνεχώς νέο αίμα!

Κράτησε τα άρθρα, αγαπητέ και το επόμενο τεύχος μπορεί να έρθει νωρίτερα απ'όσο φαντάζεστε! ;)

Τις αποδείξεις από τον οφθαλμίατρο, θα σας πω σε ποιό mail, να μου τις στείλετε!!! :D
 
Αρχισυντάκτη πάντως έχουμε βρει!

DINO!

DINO!

(ζητωκραυγάζει ο λαός)
 
Μπα, δεν το ξανακάνει με τίποτα...

Ειδικά με τόσο "σφιχτό" deadline που βάλαμε στο τεύχος 6.
 
Παιδιά, πέρα απ'την πλάκα, τα είδα όλα!

20 σελίδες DTP σε μια μέρα... :sealed:

Βάλε και τη διαδικασία των διορθώσεων και δένει το γλυκό!
 
Δεν καλοκατάλαβα γιατί βιαστήκαμε...και αυτή την εβδομάδα να έβγαινε δεν θα άλλαζε τίποτα.

/me blames Wally

Κάτω ο φασισμός της εργοδοσίας! :diablotin:
 
Άντε και σε έντυπο!!!! μπράβο!!!
 
Χαρά στο κουράγιο του billy, για το άρθρο του πάντως. Πρέπει να είναι από τα μεγαλύτερα που έχουν μπει ποτέ στο περιοδικό. (Και για sports games για αμερικάνικο ποδόσφαιρο. Αυτό και αν δεν ήταν έκπληξη).
 
Η Roberta Williams πόζαρε γυμνή μέσα σε τζακούζι, για εξώφυλλο παιχνιδιού;;; Τι είπες τώρα;;;

Κυρίες και κύριοι, αυτά τα μαθαίνετε διαβάζοντας μόνο Phoenix! :D

Επίσης δε συμφωνώ με τον αγαπητό Pex "Mahoney" Tufvesson, όταν λέει οτι "The Atari ST was never a demo computer".

Προφανώς δε γνώριζε την ST Demoscene, εκείνον τον καιρό!

Κανένας άλλος υπολογιστής δε γνώρισε τέτοιο "βιασμό", (ας μου επιτραπεί ο όρος) από το software στο hardware, μέσω των demos...
 
...και φημολογείται ότι ο butler ήταν ο Ken Williams.
 
Όχι, ο butler δεν ήταν ο Ken...αλλά το τζακούζι νομίζω ήταν του Ken. :)

O Al Lowe το έχει στην σελίδα του για κατέβασμα για όσους θέλουν να το σκαλίσουν λίγο.
 
Πίσω
Μπλουζα