PHOTOCHROME: The Graphics Card emulator ή αλλιώς Amiga, eat your heart out!!!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
32 χρώματα από παλλέτα 4096 χρωμάτων, HAM mode κλπ. κλπ. κλπ.

Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει τον Atari ST να αποκαλείται inferior μηχάνημα σε σύγκριση με την Amiga;Τι και αν ωριώμαστε εδώ μέσα (δείτε το Amiga vs ST thread), ότι οι προγραμματιστές έκαναν πραγματικά θαύματα στον ST;

Εκεί που σταματούσε το hardware, αναλάμβανε το software και πήγαινε το αγαπημένο μας μηχάνημα ακόμα παραπάνω, και το πρόγραμμα που σας παρουσιάζω, το αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο...

PHOTOCHROME9.jpg PHOTOCHROME8.jpg

Τι είναι το PHOTOCHROME;

Είναι ένα Shareware πρόγραμμα που κάνει emulation κάρτας γραφικών, για να μπορέσουμε να δούμε σε έναν απλό ST, εικόνες με πολλά περισσότερα χρώματα, με ελάχιστο ή και καθόλου flickering, το οποίο κυκλοφόρησε το 1994.

Εγώ ήρθα σε επαφή μαζί του μέσα από την cover disk, ενός τεύχους του Atari ST Review, την ίδια χρονιά.

Στη δισκέτα υπήρχε μια μόνο εικόνα που συνόδευε το πρόγραμμα και αυτό γιατί έπιανε πάρα πολύ χώρο στη δισκέτα.

Ήταν το πρόσωπο μιας κοπέλας που σε κοιτούσε και πραγματικά έπαθα σοκ με αυτό που έβλεπα. Με λίγα λόγια, μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα ξαναδεί να βγάζει ο ST μου τέτοια εικόνα. Ακόμα και οι εικόνες από το Spectrum 512 (θα μιλήσουμε άλλη φορά γι'αυτό), ωχριούσαν μπροστά της...

PHOTOCHROME1.jpg

Πίσω στα τεχνικά: Το πρόγραμμα, διαβάζει διάφορα formats εικόνων, όπως TGA, RAW, GIF, IFF, RGB και κάνει εξαγωγή σε SPU512, SPU4096, PCS-ST, SUPER HAM, PHOTOCHROME.

Τα αποτελέσματα, σε κάθε περίπτωση είναι εντυπωσιακά έως jaw-dropping!!!

Δείτε και μόνοι σας, κάποιες εικόνες που ψάρεψα από το Atari-Forum:

PHOTOCHROME3.jpg PHOTOCHROME6.jpg

PHOTOCHROME7.jpg PHOTOCHROME5.jpg

PHOTOCHROME4.jpg

Επειδή αυτόν το καιρό δεν έχω συνδεδεμένο τον Atari μου, δεσμεύομαι να ποστάρω σύντομα και την εικόνα της κοπέλας που σας έλεγα παραπάνω...

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα - must, για κάθε ST user, που θέλει να θαυμάσει όμορφες εικόνες, βγαλμένες από το computer του, που υπό άλλες συνθήκες, θα τις έβλεπε μόνο άμα έβαζε βαθιά το χέρι στην τσέπη, για κάποια από τις κάρτες γραφικών που κυκλοφορούσαν εκείνη την εποχή για τον ST.

Essential, που λένε και στο χωριό μου! :)



Photochrome
by Douglas Little
Shareware (2-5 λίρες Αγγλίας)
© 1992 Pixel Twins Shareware Utilities
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ωραία τα αποτελέσματα του προγράμματος. Το θέμα είναι και πόσο γρήγορα πήγαινε. Φοβάμαι ότι ο 68000 θα δυσκολεύεται να ανταπεξέλθει σε καθαρά software λύση.
 
Σωστή παρατήρηση...

Η καθυστέρηση δε θυμάμαι να ήταν τόσο πολύ μεγάλη, που να σε απέτρεπε να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα.

Θα συνδέσω πάλι τον ST για μια δοκιμή και θα σας πω τους ακριβείς χρόνους...
 
ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ πρόγραμμα βρήκες μετά από 20 χρόνια που να δείχνει 4096 χρώματα;;;;; τστστστστ!!!!

Και θες γι'αυτό το ποστ να σου βάλουμε και θενκς;;;;; Αμιγκάδες απάνω του! μουχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!
 
Βασικά δεν πολυκατάλαβα τι κάνει το πρόγραμμα.

Είναι Image Viewer?
 
Rygar είπε:
ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ πρόγραμμα βρήκες μετά από 20 χρόνια που να δείχνει 4096 χρώματα;;;;; τστστστστ!!!!
4096;;;; Think again!

"The six screen modes are...

 


Spectrum 512 > 42/45 cols per scanline from 512 on an ST or STE.


 


Spectrum 4096 > 42/45 cols per scanline from 4096 on an STE.


 


PCS-ST > 48 colours per scanline from 512 on an ST or STE.


 


PCS-STE > 48 colours per scanline from 4096 on an STE.


 


Super HAM > A full 4096 colours out of 4096 on an ST or STE.


 


STE PhotoChrome >
19200 colours out of 32768 on an STE"

Και δε το βρήκα μετά από 20 χρόνια!!!! Αν διαβάσεις πιο πάνω, το έχω από το '94!!!!!! :p

Και θες γι'αυτό το ποστ να σου βάλουμε και θενκς;;;;; Αμιγκάδες απάνω του! μουχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!

Ου ρε!!!! Ο divined που είναι ανώτερος άνθρωπος το έριξε το ευχαριστώ του!!! :p



Shock είπε:
Βασικά δεν πολυκατάλαβα τι κάνει το πρόγραμμα. Είναι Image Viewer?
Ακριβώς!

Διαβάζει γνωστά formats εικόνων άλλων υπολογιστών της εποχής (Amiga, PC) και τα αναπαράγει σε δικά του modes...

Εγώ πάντως θα το έλεγα αυτό ακριβώς που λέει: Graphics Card Emulator...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ασχέτως του αν μου άρεσε πολύ αυτό που είδα -που μου άρεσε- ο atari st αναλώθηκε στο σύνολο της παρουσίας του στα hοme δρώμενα να κάνει emulation 16bit υπολογιστή!

Ποτέ δεν τα κατάφερε διότι πάντα προσπαθούσε να είναι σαν αμίγκα...ποτέ όμως δεν έγινε Αμιγκα!
 
spyros_s είπε:
Ποτέ δεν τα κατάφερε διότι πάντα προσπαθούσε να είναι σαν αμίγκα...ποτέ όμως δεν έγινε Αμιγκα!
Thank God!!!!!! :sweat:
 
To '94... Όταν δηλαδή και ο ST και η Amiga είχαν πεθάνει και φυσικά οι κάρτες γραφικών με εκατομμύρια χρώματα ήταν το στάνταρ (και στην Amiga BTW). Και απλά δείχνει εικόνες (δεν επεξεργάζεσαι ή δημιουργείς)....Και θέλετε να μας πείτε ότι έχει κάποια σημασία και ότι κοντράρει την Amiga; :D

Δεν μπαίνω σε κόντρες ρετρό μηχανημάτων διότι είναι πλέον "irrelevant", αφού σήμερα έχουμε εκατονταπλάσια υπολογιστική ισχύ στα...κινητά μας. Δεν θα λύσουμε σήμερα τις κόντρες του παρελθόντος, δεν έχουν πλέον καμία σημασία.

Το μόνο που έχει σημασία είναι για λόγους ιστορικής μνήμης να δώσουμε τα εύσημα στους πρωτοπόρους που έκαναν σημαντικά βήματα για να έχουμε το computing όπως είναι σήμερα.

Ε και στο θέμα επεξεργασίας γραφικών στο σπίτι, νομίζω δεν χωράει αμφιβολία για το ποιος (ή μάλλον ποια) ήταν η πρωτοπόρος! ;)
 
Αυτό δεν σημαίνει ότι το προγραμματάκι αυτό κάνει δεν καλή δουλειά. Είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό αυτό που κάνει και εκεί τουλάχιστον θα μείνω εγώ.

Το ότι βγήκε το 94 δε μου λέει και πολλά, πριν λίγο καιρό είδα το demo Batman για τον CPC και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Τι σημασία έχει που πέρασαν κοντά 30 χρόνια από τότε....

Δεν βλέπω το thread σαν άλλη μια κόντρα Amiga-ST.
 
παίδες φυσικά και είναι πολύ καλό...προφανώς και δεν εντυπωσιαζόμαστε πλέον με τα ρετρό μασίνια μας όταν τα...ρολόγια μας έχουν πολλαπλάσια υπολογιστική ισχύ από εκείνα όμως είναι όμορφο να τα βλέπουμε να κάνουν πράγματα που δεν τα θεωρούσαμε ικανά να κάνουν. Ξέρετε λόγου χάρη πόσο όμορφα νιώθει ο dino που τελικά ο atari st είναι υπολογιστής :p

Μέχρι σε ψυχαναλυτή έφτασε για να πειστεί ότι δεν είναι τοστιέρα! :p

(No atari vs amiga no party...)
 
Shock είπε:
Αυτό δεν σημαίνει ότι το προγραμματάκι αυτό κάνει δεν καλή δουλειά. Είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό αυτό που κάνει και εκεί τουλάχιστον θα μείνω εγώ. Το ότι βγήκε το 94 δε μου λέει και πολλά, πριν λίγο καιρό είδα το demo Batman για τον CPC και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Τι σημασία έχει που πέρασαν κοντά 30 χρόνια από τότε....

Δεν βλέπω το thread σαν άλλη μια κόντρα Amiga-ST.
Σωστές κουβέντες, παρόλο τον προβοκατόρικο τίτλο του thread! :D :)

Φυσικά και δεν είναι vs το θέμα.

Όπως έχω ξαναπεί, σκοπός μου είναι, μέσα από μια σειρά threads, να πέσουν στην αντίληψη κυρίως του Amiga user, αλλά και όποιου ασχολείται με ST στις μέρες μας, πράγματα τα οποία ήταν (και είναι) άγνωστα γι'αυτόν, όσον αφορά αυτόν τον υπολογιστή.

Και ναι! Το προγραμματάκι είναι εντυπωσιακό όταν δείχνει εικόνες τέτοιας ποιότητας, από ένα μηχάνημα που δε μπορούσε να δείξει παραπάνω από 16 χρώματα, ταυτόχρονα στην οθόνη!
 
πολύ εντυπωσιακό το πρόγραμμα έστω και σαν viewer!
 
DINO είπε:
[Ήταν το πρόσωπο μιας κοπέλας που σε κοιτούσε και πραγματικά έπαθα σοκ με αυτό που έβλεπα. Με λίγα λόγια, μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα ξαναδεί να βγάζει ο ST μου τέτοια εικόνα. Ακόμα και οι εικόνες από το Spectrum 512 (θα μιλήσουμε άλλη φορά γι'αυτό), ωχριούσαν μπροστά της...
Επειδή αυτόν το καιρό δεν έχω συνδεδεμένο τον Atari μου, δεσμεύομαι να ποστάρω σύντομα και την εικόνα της κοπέλας που σας έλεγα παραπάνω...
Επειδή προσπαθώ πάντα να κρατάω τις υποσχέσεις μου:

PHOTOCHROME1.jpg

Να σημειώσω οτι η original εικόνα που διάβασε το πρόγραμμα ήταν TGA (Targa).

Την έκανα jpeg, καθώς σαν bmp που τη σώζει κατευθείαν το STEEM, δε φαίνεται στο άλμπουμ.

Οπότε υπάρχει μια ελαφρά μείωση της ποιότητάς της.

Πιστέψτε με όμως, μέσα από έναν ST φαίνεται τέλεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:
έψαχνες ένα χρόνο ρε μπαγάσα για να μας αποδείξεις ότι ο st δεν είναι 16bit computer emulator; :p

(by the way...μου αρέσει αυτό που είδα στο παταρομηχανημα...)
 
Που είσαι τελευταία και έχω χάσει το "αρνητικό" μου; :)
 
(...τελικά και vs να μην υπάρχει στον τίτλο, εμείς θα βρούμε τρόπο να το κάνουμε.) :rolleyes:
 
Πίσω
Μπλουζα