Pinball/flippers repair sites

pitsunami

RetroAdept
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
838
Αντιδράσεις
13
Άψογο site για συντήρηση και επιδιόρθωση φλίπερ...

Περιλαμβάνει άψογους οδηγούς για κάθε εποχής και εταιρείας μηχάνημα.

(τις βασικές εταιρείες τουλάχιστον)

http://www.pinrepair.com/
 
Πραγματικός Θησαυρός πληροφοριών !
 
καλησπέρα, έχω βρει και εγώ ένα φλιπερ starwars της data east αλλά το playfield είναι βρώμικο και τα σίδερα είναι θαμπά, έχουν χάσει την λάμψη τους.

19122010016.jpg

(http://imageshack.us/g/828/19122010016.jpg/)

γνωρίζεις αν καθαρίζεται όπως επίσης αν υπάρχει κάποιος μάστορας να το δει για να δω αν θα το πάρω? ευχαριστώ

και ένα site με πληροφορίες για φλιπερ

http://www.ipdb.org/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
diablo13 είπε:
καλησπέρα, έχω βρει και εγώ ένα φλιπερ starwars της data east αλλά το playfield είναι βρώμικο και τα σίδερα είναι θαμπά, έχουν χάσει την λάμψη τους.
http://img828.imageshack.us/gal.php?g=19122010016.jpg

γνωρίζεις αν καθαρίζεται όπως επίσης αν υπάρχει κάποιος μάστορας να το δει για να δω αν θα το πάρω? ευχαριστώ

και ένα site με πληροφορίες για φλιπερ

http://www.ipdb.org/
Nice find...

Αν είναι στημένο και παίζει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα,τώρα θα μπορούσα εγω να το δώ αλλά υποθέτω

οτι είναι στην αθήνα οπότε δύσκολο. :)

Για το καθάρισμα υπάρχουν ειδικά καθαριστικά! Μήν βάλεις τίποτα άλλο εκτός απο αυτα,γιατι θα χαλάσουν το playfield.

Για τα μεταλλικά πάρε ένα γυαλιστικό για inox μεταλλα και είσαι οκ.
 
σε ευχαριστώ πολύ. Αθήνα είμαι, Περιστέρι. Δεν θα το πάρω τελικά γιατί το φοβάμαι.

Βρήκα άλλα φλίπερ και σκέφτομαι να πάω από βδομάδα να τα δώ.

Μου είπαν να μην πάρω πριν το 1999 κατασκευασμένο φλίπερ γιατί δεν υπάρχουν ανταλακτικά.

Ψάχνω κάποιο που να μου αρέσει και το θέμα στο playfield. Είδα το apolo 13 που μου φάνηκε καλό.

http://www.ipdb.org/search.pl?any=apolo+13&searchtype=quick
 
PINBALL INFO

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΕΝΑ PINBALL STAR WARS ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΜΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΥΟ ΦΛΙΠΕΡ ΤΟ ΤΑΧΙ ΜΕ ΤΗΝ MERILYN MONROE .ΚΑΙ ΤΟ DR DUDE .TO TAXI TO KANΩ ANAKATASKEYH APO THN ARXH KAI TO PLAYFIELD.EAN ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ Η ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ MAIL ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΒΟΗΘΕΙΣΩ,

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ. :cool: :cool:
 
JIMAKOST είπε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΕΝΑ PINBALL STAR WARS ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΜΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΥΟ ΦΛΙΠΕΡ ΤΟ ΤΑΧΙ ΜΕ ΤΗΝ MERILYN MONROE .ΚΑΙ ΤΟ DR DUDE .TO TAXI TO KANΩ ANAKATASKEYH APO THN ARXH KAI TO PLAYFIELD.EAN ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ Η ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ MAIL ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΒΟΗΘΕΙΣΩ,ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ. :cool: :cool:
Καλως ήρθες στο forum φίλε μου. Βασικά αυτη την στιγμή έχω δώδεκα φλίπερ,τσέκαρε την 'υπογραφή' μου.

Αν έχεις άκρες θα μπορούσες να τις αναφέρεις εδώ μήπώς ενδιαφέρετε κάποιος.

Το site πάντως νομίζω πως αφαίρεσε τους οδηγούς ,αλλά αν κάποιος χρειαστεί βοήθεια pm me! :)
 
Καλισπέρα

Επειδή είμαι και εγώ πολύ φαν των Flippers και έχω μέχρι στιγμής 10 ([Edited]....[/edited]περιμένω απο Αγγλία άλλα 3) ξέρω κάποιον που μπορεί να φτιάξει τα πάντα απο φλίππερ ανταλακτικά βέβαια θέλει μερικές ημέρες για να τα φέρει απο Αμερική. Αμα θέλεις περισσότερες πληροφορείες στείλε PM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pitsunami είπε:
Nice find...Αν είναι στημένο και παίζει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα,τώρα θα μπορούσα εγω να το δώ αλλά υποθέτω

οτι είναι στην αθήνα οπότε δύσκολο. :)

Για το καθάρισμα υπάρχουν ειδικά καθαριστικά! Μήν βάλεις τίποτα άλλο εκτός απο αυτα,γιατι θα χαλάσουν το playfield.

Για τα μεταλλικά πάρε ένα γυαλιστικό για inox μεταλλα και είσαι οκ.
καλημερα αυριο θα ερθει στα χερια μου το πρωτο μου φλιπερακι ειναι της williams το terminator 2 1991 ενω εχω διαβασει παρα πολλα φορουμ του εξωτερικου εχω καποιες ερωτισεις που θελω να κανω.

1)Το Goo-Gone ειναι ενα καθαριστικο που το βαζουν στο playfield μετα την αφαιρεση του mylar ωστε να φυγει η κολλα ..... ποιο ειναι ενα αντιστοιχο προιον που μπορουμε να βρουμε εδω στην ελλαδα.

2)Ποια καθαριστικα μου προτινεται για τον καθαρισμο και την συντηρηση του playfield?

Ευχαριστω πολυ!!
 
mannos είπε:
καλημερα αυριο θα ερθει στα χερια μου το πρωτο μου φλιπερακι ειναι της williams το terminator 2 1991 ενω εχω διαβασει παρα πολλα φορουμ του εξωτερικου εχω καποιες ερωτισεις που θελω να κανω.
1)Το Goo-Gone ειναι ενα καθαριστικο που το βαζουν στο playfield μετα την αφαιρεση του mylar ωστε να φυγει η κολλα ..... ποιο ειναι ενα αντιστοιχο προιον που μπορουμε να βρουμε εδω στην ελλαδα.

2)Ποια καθαριστικα μου προτινεται για τον καθαρισμο και την συντηρηση του playfield?

Ευχαριστω πολυ!!
Καλώς να το δεχτείς φίλε μου,

1) Γενικά δεν σου προτείνω να το αφαιρέσεις εκτός αν

είναι σε πολύ κακή κατάσταση. Αν το αφαιρέσεις μην

πάρεις κάτι άλλο εκτός από αυτό αφού είναι ειδικό.

2) Εγώ χρησιμοποιώ το MILL WAX ,είναι αρκετά δυνατό

και δεν ξεβάφει τα χρώματα.
 
Καλημέρα και από μένα (μόλις σημερινός στο φόρουμ)..Οπότε και θα μπώ κατευθείαν στο θέμα...Έχω το Miami Heat (της Godlieb).Έχω ένα πρόβλημα (δεν βγάζει τα σκόρ και δεν τελειώνει το αρχικό reboot) και το έχω εντοπίσει στην κεντρική κάρτα (νομίζω ότι λέγεται-System 80 CPU -η οποία κάπου διάβασα ότι αντικαθίστανται από την Rottendog MPU080 στη σελίδα http://ksarcade.net/).Το πρόβλημα μου ότι και οι δύο παραπάνω κάρτες που έχω βρεί στο διαδίκτυο δεν έχουν μία καρτούλα με δύο ολοκληρωμένα που υπήρχε επάνω επάνω στη παλιά...Υπάρχει περιπτωση να μη χρειάζεται αυτή η έξτρα κάρτα ή μήπως υπάρχει κάποιο site που θα μπορούσα να αγοράσω τη συγκεκριμένη κάρτα??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
xrvclub είπε:
Καλημέρα και από μένα (μόλις σημερινός στο φόρουμ)..Οπότε και θα μπώ κατευθείαν στο θέμα...Έχω το Miami Heat (της Godlieb).Έχω ένα πρόβλημα (δεν βγάζει τα σκόρ και δεν τελειώνει το αρχικό reboot) και το έχω εντοπίσει στην κεντρική κάρτα (νομίζω ότι λέγεται-System 80 CPU -η οποία κάπου διάβασα ότι αντικαθίστανται από την Rottendog MPU080 στη σελίδα http://ksarcade.net/ ).Το πρόβλημα μου ότι και οι δύο παραπάνω κάρτες που έχω βρεί στο διαδίκτυο δεν έχουν μία καρτούλα με δύο ολοκληρωμένα που υπήρχε επάνω επάνω στη παλιά...Υπάρχει περιπτωση να μη χρειάζεται αυτή η έξτρα κάρτα ή μήπως υπάρχει κάποιο site που θα μπορούσα να αγοράσω τη συγκεκριμένη κάρτα??
Καλώς ήρθες φίλε μου, η αντικατάσταση της cpu γίνετε και

ας μην έχει την εξτρά πλακέτα 99% είσαι καλυμμένος...

Τώρα αν έχει πρόβλημα όντως η πλακέτα λογικά θα

επιδιορθώνεται,αν πιάνει το χέρι σου τσέκαρε κανέναν οδηγό

ή άνοιξε ένα θέμα εδώ μπάς και βρούμε οικονομική λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση φίλε μου..Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ/αγοράσω τη συγκεκριμένη πλακέτα??? (γιατί από Αμερική που βρήκα δεν στέλνουν Ελλάδα)..
 
Συντήρηση φλιππερ

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά,

Υπάρχει κανείς που να κάνει συντήρηση/επισκευές σε φλιππεράκια;

Ευχαριστώ,

Θ
 
Gryzor είπε:
Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά,
Υπάρχει κανείς που να κάνει συντήρηση/επισκευές σε φλιππεράκια;

Ευχαριστώ,

Θ
Έχω 1-2 τηλέφωνα ανθρώπων που μπορούν να σε βοηθήσουν, γιατί έψαχνα κι εγώ πρόσφατα...

Θα σου στείλω πμ.
 
Σ'ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να βγει κάτι :)
 
Νά'στε καλά παιδιά, το εκτιμώ :)
 
Gryzor είπε:
Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά,
Υπάρχει κανείς που να κάνει συντήρηση/επισκευές σε φλιππεράκια;

Ευχαριστώ,

Θ

Καλησπέρα και απο εμένα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει κ εμένα αυτά τα τηλ τεχνικών? έχω ένα scared stiff με αρκετά προβλήματα και ένα tales from the crypt που θέλει ένα δυο πραγματάκια και ήρθε καιρός να τα επισκευάσω.
 
Christos-b είπε:
Καλησπέρα και απο εμένα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει κ εμένα αυτά τα τηλ τεχνικών? έχω ένα scared stiff με αρκετά προβλήματα και ένα tales from the crypt που θέλει ένα δυο πραγματάκια και ήρθε καιρός να τα επισκευάσω.
Καταπληκτικά κομμάτια και τα δυο...

Το TFTC το έχω και γω και είναι απίθανο...

Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα στοιχεία επικοινωνίας...
 
Πίσω
Μπλουζα