[Pinball] XENON Pinball (1980)

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
111
Με αφορμή το νέο μου απόκτημα και το ξεκίνημα της "ανάστασης" αυτού, είπα να ξεκινήσω

αυτό το θέμα για να μοιραστώ την πορεία του μαζί σας.

Είναι το XENON από την Bally του 1980. Για όποιον θέλει να δει περισσότερες πληροφορίες δίνω το link παρακάτω:

http://www.ipdb.org/machine.cgi?gid=2821

επίσης ενδιαφέρον έχει και το βίντεο για το πως έγιναν τα φωνητικά του παιχνιδιού:

http://www.youtube.com/watch?v=yC8O5HPvfsg

Το τραπέζι ήταν σε "σχετικά" καλή εξωτερική κατάσταση με πραγματικό κόσμημα την κεφαλή του η οποία εκτός

από ένα φρεσκάρισμα στα χρώματα κατά τόπους είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Το playfield πάλι είχε πολλά προβλήματα. Πολλά στρώματα πλαστικοποίησης από πάνω νοτισμένα στο εσωτερικό τους με νικοτίνη και λιπαρές ουσίες (αλήθεια τι είχε τραβήξει αυτό το παιχνίδι ;)

Αποτέλεσμα πλήρης διάβρωση των χρωμάτων και λεπτομερειών. Κερασάκι στην τούρτα η φθορά των σχεδίων από το πολύ παιχνίδι και η επιζωγράφιση αυτών με κάκιστο τρόπο.

Κάποιες αρχικές φωτό της κατάστασης του τραπεζιού και συνεχίζω...

Προβολή συνημμένου 52241Προβολή συνημμένου 52242

Αρχικά "έγδυσα" όλο το τραπέζι από τα διάφορά του για να καθαριστεί και να έχω μια σαφή εικόνα για το τι πρέπει να κάνω.

Στην προσπάθειά μου να βγάλω την πλαστικοποίηση (η οποία αρχικά δεν υπήρχεα από την εταιρία και ήταν πατέντα των μετέπειτα ιδιοκτητών και πολύ συνήθης πρακτική) σε συνδυασμό με το νότισμα τα αποτελέσματα ήταν καταστροφικά

για τα ήδη ταλαιπωρημένα μεν καταπληκτικά δε σχέδια. Βγάζοντας το πλαστικό φιλμ έφυγαν και πολύ μεγάλα κομμάτια σχεδίου.

Προβολή συνημμένου 52243

Σε μια ζημιά αυτή της έκτασης θεώρησα πως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να επαναζωγραφίσω κάποια κομμάτια του (όπως είχα κάνει στο Centaur).

Πιο δραστικές λύσεις λοιπόν. Έξυσα αυτοκόλλητα και έτριψα το τραπέζι.

Βρήκα μέσω ενός φίλου ένα πλήρες σκανάρισμα του τραπεζιού το οποίο ήταν σε καλή κατάσταση και με δουλειά στο Photoshop το έφερα στα μέτρα του δικού μου τραπεζιού.

Αποφάσισα πως η καλύτερη λύση είναι να το τυπώσω σε βινίλιο και να κολληθεί από πάνω.

Οι κίνδυνοι βέβαια αρκετοί με μεγαλύτερο αυτόν του να μη συμπέσουν ακριβώς οι τρύπες του αυτοκόλλητου με τις ήδη υπάρχουσες τρύπες που είχε το τραπέζι.

Εκεί πήρα ριζόχαρτο και έκανα μια πλήρη αποτύπωση από τις θέσεις που είχαν (και έχουν) οι τρύπες για να το έχω σαν οδηγό αφού αντικαταστήσω όλο το σχέδιο του τραπεζιού με το νέο.

Προβολή συνημμένου 52244

Στη συνέχεια τύπωσα το αυτοκόλλητό μου αφού θεώρησα πως το έχω κεντράρει όσο πιο σωτά μπορούσα και ξεκίνησα να κόβω και να αφαιρώ με κοπύδι τα κομμάτια που από κάτω θα υπήρχαν τρύπες, φώτα κλπ.

Η φωτογραφία είναι από το κάτω μέρος του αυτοκόλλητου αφού δεν σκέφτηκα να βγάλω μια πρίν να το κολλήσω.

Προβολή συνημμένου 52245

Η μεγάλη στιγμή λοιπόν, να κολλήσω το αυτοκόλλητο. Άπειρες δοκιμές και μετρήσεις ώστε όταν πάω να το κολλήσω να είμαι σχεδόν έτοιμος από την αρχή πως να το ξεκινήσω ώστε να πέσει σωστά.

Γνώριζα πως 100% επιτυχία δεν θα μπορούσα να έχω σε σχέση με το καλιμπράρισμα, το να πέσουν απόλυτα σωστά οι νέες τρύπες πάνω στο παλιό κλπ αλλά δεν υπήρχε γυρισμός ... :)

Με τη βοήθεια ενός φίλου ξεκινήσαμε να το κολλάμε και πρός μεγάλη μου ευχαρίστηση είδα πως πέφτει πάρα πολύ καλά και πως ελάχιστα μικροπροβλήματα προκύπτουν...

Ιδού...

Προβολή συνημμένου 52246

Τέλος αντικατέστησα τα αυτοκόλλητα τα οποία είχα αφαιρέσει στην αρχή με νέα καθαρά και σωστά.

Προβολή συνημμένου 52247

Μένει να το βερνικώσω (προστασία και γυαλάδα) και εν συνεχεία να ξεκινήσω να μοντάρω σιγά σιγά τα εξαρτήματά του...

Εν καιρώ θα ανεβάζω την εξέλιξή του...

Ελπίζω να έχει ενδιαφέρον και για σας και να σας έχω παρέα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το νέο σου απόκτημα Fred. Δεν είχα παίξει ποτέ XENON Pinball, μάλιστα δεν θυμάμαι να το έχω συναντήσει καν στα ουφαδικα που πήγαινα!

Πάντως βλέπω οτι έχει λίγο τα χάλια του. Καλή δύναμη.
 
Kambia είπε:
Ωραίο το νέο σου απόκτημα Fred. Δεν είχα παίξει ποτέ XENON Pinball, μάλιστα δεν θυμάμαι να το έχω συναντήσει καν στα ουφαδικα που πήγαινα! Πάντως βλέπω οτι έχει λίγο τα χάλια του. Καλή δύναμη.
Αγαπητή μου Kambia σε ευχαριστώ.

Το δυσκολότερο κομμάτι για μένα έγινε.

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά δουλειά και χρόνος που πρέπει να βρεθεί.

Ο κίνδυνος του ταλαιπωρημένου playfield λύθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τα δικά μου δεδομένα.
 
Πολύ ενδιαφέρον, ούτε εγώ το έχω δει ποτέ αυτό το τραπέζι.

Περιμένουμε νέα από την ανακατασκευή!
 
Fred με ποιόν τρόπο βγάζεις την πλαστικοποίηση?
 
Maddog είπε:
Πολύ ενδιαφέρον, ούτε εγώ το έχω δει ποτέ αυτό το τραπέζι.Περιμένουμε νέα από την ανακατασκευή!
Είναι ένα αρκετά γνωστό pinball, δε ξέρω κατά πόσο είχε κυκλοφορήσει στα μέρη μας αλλά στο εξωτερικό ήταν αρκετά διαδεδομένο και πρωτοποριακό για την εποχή του.

Kambia είπε:
Fred με ποιόν τρόπο βγάζεις την πλαστικοποίηση?
Kambia, δεν νομίζω πως κατάλαβα καλά τι με ρωτάς.

Αν σε καλύπτει αυτό που λέω είναι πως την τύπωσα σε βινύλιο. Είναι ανθεκτικό σε νερά, υγρασίες, φθορές κλπ. Αρκετά καλή απόδοση των χρωμάτων.

Είναι αυτοκόλλητο και το τοποθέτησα με την μέθοδο του νερού και σαπουνιού για να το τοποθετηθεί πιο εύκολα

και για να γίνουν τυχόν διορθώσεις κατά την τοποθέτηση.

Η εκτύπωση δεν έγινε σπίτι μου. Έδωσα αρχείο υψηλής ανάλυσης σε μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που κάνει τέτοιες δουλειές και μου το τύπωσε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι αυτό το κατάλαβα :D

Για αυτό ρωτάω με ποιόν τρόπο το κάνεις.

Στην προσπάθειά μου να βγάλω την πλαστικοποίηση (η οποία αρχικά δεν υπήρχεα από την εταιρία και ήταν πατέντα των μετέπειτα ιδιοκτητών και πολύ συνήθης πρακτική) σε συνδυασμό με το νότισμα τα αποτελέσματα ήταν καταστροφικάγια τα ήδη ταλαιπωρημένα μεν καταπληκτικά δε σχέδια. Βγάζοντας το πλαστικό φιλμ έφυγαν και πολύ μεγάλα κομμάτια σχεδίου.
 
Kambia είπε:
Οχι αυτό το κατάλαβα :D Για αυτό ρωτάω με ποιόν τρόπο το κάνεις.
Α καλά, ότι να' ναι κατάλαβα... :)

Μιλάς για την αρχική πλαστικοποίηση που του έβαλαν οι κατά καιρό ιδιοκτήτες του.

Με σεσουάρ για τα μαλιά. Ζεσταίνεις το πλαστικό φιλμ και το τραβάς σιγά σιγά.

Το ίδιο είχα κάνει και στον Κέντευρο και στο 85% δεν είχε πρόβλημα και σοβαρές επιπτώσεις.

Σε αυτό προφανώς επειδή με τον καιρό, βρώμα, νικοτίνη κλπ το πλαστικό είχε γίνει "ένα" με τα χρώματα,

τραβώντας το, το αποτέλεσμα ήταν ολέθριο.
 
Μπράβο !

Εξαιρετική η εργασία αποκατάστασης και σίγουρα χρειάζεται υπομονή και γερά νέυρα... πολύ μου αρέσουν αυτές οι δουλειές !
 
Μάλιστα.... Τώρα βέβαια πάω σε πιο επιστημονικό επίπεδο αλλά λέω μήπως μπορείς να κάνεις στερέωση της ζωγραφικής επιφάνειας με εμποτισμό (από την κάτω πλευρά) για να σώσεις το αρχικό σχέδιο? Δεν ξέρω κιόλας πάνω σε τί είναι ζωγραφισμένο και αν η ώρες που θα ξοδέψεις αξίζουν το κόπο.... Απλά μια σκέψη κάνω γιατί άλλο το ζωγραφιστό και άλλο η εκτύπωση. :)
 
Geoanas, ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Kambia, το αρχικό σχέδιο δεν είναι ζωγραφική στο χέρι. Ένα τύπωμα είναι επίσης απλά απευθείας πάνω στο ξύλο. Καλό θα ήταν να μπορέσω να το σώσω αλλά

με τόσο μεγάλη ζημιά ήταν αδύνατο πίστεψέ με. Επανέρχομαι όμως στο κλείσιμο που κάνεις και λες "άλλο το ζωγραφιστό και άλλο η εκτύπωση" και συμφωνώ μαζί σου.

Από την στιγμή όμως που τύπωμα το μεν (μεταξοτυπία), τύπωμα και το δε και μάλιστα με τόσο καλό αποτέλεσμα όπως θα δεις τις φωτό παρακάτω μετά το βερνίκωμα,

μικρό το κακό θα έλεγα αν αναλογιστώ το τι έχασα με το τι κέρδισα.

10.jpg

08.jpg

09.jpg
 
Υπέροχο...απλά υπέροχο !
 
Καταπληκτικό!!!
 
Είχα την εντύπωση οτι ήταν ζωγραφισμένο. Οπότε σαφώς και δεν αξίζει η ταλαιπωρία να σώσεις το παλιό και από τη στιγμή που, όπως βλέπουμε, έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
 
Ευχαριστώ παιδιά!

Σειρά έχουν τα pop ups ή και ελληνιστί "μανιταράκια".

Μετά από αρκετό καθάρισμα (αριστερά βρώμικο - δεξιά λαμπίκο) έγιναν σχεδόν καινούργια.

Αντικατέστησα και τα παλιά τους μπλέ κομμάτια με νέα που

μου ήρθαν από Αμερική και ιδού...

12.jpg

Καλημέρα σε όλους!

11.jpg
 
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους και όλες...

Η πρόοδος που έγινε μέσα στο Σαββατοκύριακο...

:)

12.jpg

Λίγη δουλειά έμεινε για το εσωτερικό του τραπεζιού.

Μετά έχει σειρά ο εξωτερικός καλλωπισμός...

11.jpg
 
Θα γίνει κούκλα!!! :D
 
Φοβερη δουλεια Fred Madison!Περιμενουμε photos και απο το εξωτερικο restoration!
 
MAddog, ευχαριστώ πολύ! Και γω νομίζω πως πάει πολύ καλά.

angel_grig, ευχαριστώ επίσης. Μόλις τελειώσω με το εσωτερικό κομμάτι θα περάσω και στα γύρω γύρω...

Ευελπιστώ να το ξαναβάψω όλο από την αρχή. Θα δούμε...
 
Ανυπομονώ να δω και γω το τελικό αποτέλεσμα.

Στο μεταξύ μόλις είδα το βίντεο που έβαλες και τη μουσική και τα ηχητικά του παιχνιδιού. Πολύ ενδιαφέρον!
 
Πίσω
Μπλουζα