Pinball

Μας βλεπω να τρεχουμε καζινο το μονο περιβαλλον που ομοιαζει με την ατμοσφαιρα των arcades.
Επομενη συναντηση για καφε Λουτρακι διπλα στα φρουτακια.
 
Οντως πολλα σφαιριστηρια ηταν σε υπογειο.
Τυχαιο;

Πνευματικος θανατος
Τα υπογεια μετατρεπονται σε σφαιριστηρια γιατι προσφαιρουν το καταλληλο κλιμα.
Το απλετο φως και ο λαμπερος ελληνικος ουρανος με τους πειρασμους τους θα τραβουσαν μακρυα τους πολυτιμους θαμωνες.
Ενω το υπογειο με την τσικνα της κλεισουρας και το λιγοστο φως προσφερει..


11.jpg
 
Σε υπόγεια ήταν γιατί ήταν φτηνότερο το ενοίκιο. Στα ισόγεια καταστήματα που ήταν σε κεντρικούς δρόμους πάντα ζήταγαν την μάνα και τον πατέρα τους. Το μεσαιωνικό κείμενο στην φωτογραφία δεν το σχολιάζω.
 
Και αυτο σιγουρα και ισως κατα ενα μικρο ποσοστο να λειτουργουσε και η λογικη των καζινο ,μαντρωμενοι χωρις παραθυρα και ρολογια να μην ξερουν τι ωρα ειναι ,να τους φαμε τα κερματα.
 
Δεν νομίζω πως ίσχυε αυτό σε μεγάλο βαθμό. Στα φλίπερ και στα περισσότερα arcades οι 20 δραχμές έφευγαν σε δευτερόλεπτα.
 
Κράτησε πολύ λίγο και αυτό ήταν αναμενόμενο. Όταν είχα πάει αρκετά φλίπερ ήταν χαλασμένα. Πάντως μια μούφα διαφήμιση που είχε κυκλοφορήσει, ήταν που έλεγαν για ένα ζευγάρι που η γυναίκα έκανε δώρο στον άντρα της ένα φλίπερ και από εκεί ξεκίνησαν όλα. Ενώ στην πραγματικότητα ο ιδιοκτήτης τα είχε πάρει τα περισσότερα από ιδιωτικές συλλογές άλλων.
 
Αναμενομενο δεν ξερω αν θα το πω κατοπιν εορτης ,εκτος αν λες λογω των καποιων χαλασμενων που συναντησα και εγω αλλα ολα αυτα ηταν προς επισκευη που νομιζω γινοταν μαχη ημερησίως να κρατιουνται λειτουργικα και νομιζω λογικο να χαλανε μηχανηματα τοσων χρονων .

Ναι εγω ειχα ακουσει απο ebay και εξω απο Ελλαδα ειχαν μαζευτει.

Μαριε εσυ δεν ησουν που ειχες πει μια φημη για κατι παρομοιο με arcades οτι θα γινοταν ,δεν τις ξεχναω τετοιες δηλωσεις... χαχα.
 
Σωστά θυμάσαι, πόσοι θα ενδιαφερθούν μακροχρόνια για τα φλίπερ και τις καμπίνες arcade; Άλλο τι γινόταν το 1980 και άλλο τώρα. Σε ένα τέτοιο μαγαζί ούτε τα έξοδα δεν θα βγάινουν, αφού μετά από λίγους μήνες που θα πέσει το ενδιαφέρον και η εντύπωση από τον κόσμο οι πελάτες θα είναι μετρημένοι στο ένα χέρι. Εδώ τα έχουμε αφήσει γενικώς στο παρελθόν και η κοινωνία δεν είναι όπως στην Αμερική που εκεί όλα αυτά υπάρχουν ακόμη. Δεν ξέρω αν αυτός που άνοιξε το μουσείο φλίπερ το έκανε για να έχει έσοδα χωρίς να έχει διαφορετική πηγή εισοδήματος. Δεν είναι λογικό να ανοίξεις ένα κατάστημα με εμπόρευμα που δεν θα έχει ζήτηση.

Πάντως ναι, τα φλίπερ διαθέτουν μακράν περισσότερους ηλεκτρονικούς αυτοματισμούς, πλακέτες με custom microchip κτλ. Ένα arcade δεν είναι τίποτα σαν κατασκευή με ένα φλίπερ. Βέβαια, τα περισσότερα είναι 30+ ετών παλαιά και ταλαιπωρημένα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάνε συχνά parts που μπορεί να μην υπάρχουν πλέον. Θυμάμαι πήγα να παίξω το bride of pinbot και στην πρώτη μπίλια κόλλησε αυτή σε ένα σημείο. Λέω στον τεχνικό πως κόλλησε η μπίλια και μετά από έναν σύντομο έλεγχο μου είπε πως δεν υπάρχει το ανταλλακτικό και πρέπει να το κλείσει. Αρκετά άλλα ήταν κλειστά με πρόβλημα.
 
Δεν ξέρω ,θέλω να πιστεύω ότι μια πρωτεύουσα μπορεί και μπορούσε να συντηρήσει ένα niche μαγαζί σήμερα έστω και τέτοιου μεγέθους , πόσο μάλλον κάποιο μικρότερο, σάν τα παλιά συνοικιακά.

Επίσης να γραφτεί στα πρακτικά για την ιστορία και τους μελλοντικούς επενδυτές ότι το μαγαζί άνοιξε το '18 λειτούργησε ένα χρόνο και μετά είχαμε το '19 με κορονοιο και ότι έφερε .
 
Μοναδική περίπτωση να μπορεί να υπάρξει ένα τέτοιο μαγαζί θα ήταν ένας χώρος ιδιόκτητος και να μην ήταν ο λόγος που ο ιδιοκτήτης θα έβγαζε χρήματα. Δηλαδή κάποιος σαν εμάς που να είχε άλλο εισόδημα αλλά είχε έναν δικό του χώρο και έβαζε arcades και φλίπερ έτσι για την φάση. Γιατί αν περιμένει κάποιος να βγάλει λεφτά από αυτά άστο καλύτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα