Pinky and the brain (1995)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
5.862
Προβολή συνημμένου 115058

Aγαπημενο παιδικο που παιζοταν στο star με ηρωες δυο ποντικια εργαστηριου που αρχικα τα ειδαμε στο cartoon ''animaniaks'' και τελικα απεκτησαν το δεικο τους παιδικο.Η ιστορια του παιδικου γυριζει γυρω απο τα δυο αυτα ποντικια εργαστηριου που βρισκονται μεσα σε ενα κλουβι και σκοπος τους ειναι η κυριαρχια του κοσμου η καλητερα αυτος ειναι ο σκοπος του brain που ειναι η διανεια της υποθεσης και παραληλα ειναι σατανικος,κακος κλπ αλλα δεν μπορει να το καταφερει μονος του αυτο οποτε χρειαζεται την βοηθεια του pinky Που ειναι ακριβως το αντιθετο και συγκεκριμενα ειναι αγαθος,κουτος,μαλαθακος,βλακας και καλα καλα δεν καταλαβαινει τι γεινεται.Ετσι λοιπον σε καθε επεισοδιο βλεπουμε και ενα νεο σχεδιο του Brain να κατακτησει τον κοσμο αλλα φυσικα καθες φορα και αποτυγχανει :D Πραγματικα πολυ καλο και εξυπνο παιδικο και αξιζει να αναφερθει πως το συγκεκριμενο ειναι συνεργασια του steven spielberg με την warner bros αλλα και πως ειναι το πρωτο κινουμενο σχεδιο που ειχε ηχο Dolby surround.Το cartoon αυτο αποτελειται απο 65 επεισοδια.

Οσον αφορα τα videogames υπαρχουν δυο παιχνιδια που βασιζονται στην σειρα με το ενα να ειναι το Pinky and the brain: World conquest για το PC το οποιο ειναι μια βλακεια και μιση και το δευτερο ειναι το Pinky and the brain: The master plan για το Game boy advance το οποιο ειναι εξαιρετικο platfoρμακι to oποιο μοιαζη πολυ με τα εξαιρετικα chip n dale παιχνιδια του NES.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ έξυπνο παιδικό. Το έδειχνε στο Star αν θυμάμαι καλά. Πολύ καλό ήταν το επεισόδιο, όπου είχαν βρεθεί στο Παρίσι της εποχής του Ναπολέοντα.
 
Μου ειχε κανει εντυπωση τοτε οτι το Star το ειχε πρωτοβαλει βραδυνη ωρα (21:00? ). Μεχρι τοτε ολα τα παιδικα ηταν το πρωι σε ολα τα καναλια εκτος απο τα juniors tv και 0-6 που ειχανε ολη την ημερα :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ,οι παλαιοτεροι ,οσοι εχουν μεινει τελος παντων ,θα θυμουνται οτι κινουμενα σχεδια σε Prime Time πρωτοεβαλε η Κρατικη με τους Θαντερκατς και το "Κινουμενα σχεδια για μεγαλους".

 


 
Aardvark είπε:
Ναι ,οι παλαιοτεροι ,οσοι εχουν μεινει τελος παντων ,θα θυμουνται οτι κινουμενα σχεδια σε Prime Time πρωτοεβαλε η Κρατικη με τους Θαντερκατς και το "Κινουμενα σχεδια για μεγαλους". 


Thanks for the info :D

Εγω δεν τα εχω προλαβει αυτα... Thundercats πρωτοειδα στο Star! :p
 
Το θυμάμαι αν και δεν πρέπει να είδα ούτε ένα ολόκληρο επεισόδιο. Θυμάμαι πάντα τον Brain πάντως να νευριάζει με τον Pinky. Αυτό που λέει ο Aard με τους Thundercats το θυμάμαι. Τους έβαζε στις 22:00 η ΕΡΤ2 εκεί γύρω στο 1987.
 
το σταρ εκεινη την περιοδο μετεδιδε καθε βραδυ κινουμενα σχεδια σε prime time με υποτιτλους και οχι μεταγλωτισμενα την μια μερα ειχε animaniacs την αλλη tiny toons pinky and brain και την σειρα cartoon βασισμενη στην ταινια η μασκα μετα εβαζε ζηνα και ηρακλη ωραιες εποχες μεταγλωτισμενο εχω βρει μονο στις βιντεοκασσετες των animaniacs που κυκλοφορουσαν και μαλιστα το ειχαν μεταγλωτισει ο πινκυ και ο εγκεφαλος υπηρχε για καποιο διαστημα και περιοδικο απο την Modern times φοβερη η μουσικη των τιτλων

 
Γνωρίζει κανείς ποια ήταν η τηλεοπτική σεζόν που προβλήθηκε για πρώτη φορά η εν λόγω σειρά από το Star; Νομίζω ήταν η σεζόν 1997-1998 αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια σχετική αναφορά.
 
Πίσω
Μπλουζα