PiStorm32 Lite για Amiga 1200

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
PiStorm32 Lite for Amiga 1200
Έχει κανείς εμπειρία με την παραπάνω κάρτα;

Σε συνδυασμό με Raspberry Pi προστεθεί έξτρα λειτουργίες στην Amiga όπως CPU accelerator, RTG graphics card μέσω του Raspberry Pi HDMI, hard disk interface, και Wifi στο μέλλον.

Παράγγειλα μια πριν μερικές μέρες αλλά δεν την έχω παραλάβει ακόμη για να την τεστάρω.
 
Για τι ποσοστό ασυμβατότητας με το πάρχον software έχει γνωρίζουμε;
 
Παράγγειλα μια πριν μερικές μέρες αλλά δεν την έχω παραλάβει ακόμη για να την τεστάρω.
Εχω καταντησει χαλασμενος δισκος, αλλα να μην ξεχασεις να μας κανεις μια παρουσιαση με πολλες φωτογραφιες!
 
Το έβαλα πρόσφατα, στην 1200άρα μου, με Pi3B και είναι κορυφή!!! Μέχρι στιγμής, δεν μου έχει βγάλλει κανένα πρόβλημα σε συμβατότητα, αλλά θα του κάνω και άλλες δοκιμές μέσα στην εβδομάδα!!

Workbench 3.2.2.1 σε OSSC και Samsung Odyssey G7!!
 
Nα ρωτήσω κάτι. Μπορούμε να βάλουμε το Raspberry σε μια πραγματική 1200 με workbench 3.1 και να το χρησιμοποιήσουμε μόνο ως accelerator; Δηλαδή να μην τρέχει το emulation.
 
Να το πουμε οσο πιο απλα γινεται:

Δεν συνδεεις το raspberry pi στην amiga. Συνδεεις το Pistorm32 lite, πανω στο οποιο βρισκεται το raspberry pi.

Το Pistorm32 lite συμπεριφερεται σαν οποιοδηποτε αλλο cpu accelerator board και χρησιμοποιει το pi για επεξεργαστη 680x0 μεσω εξομοιωσης

Δηλαδη το pi δεν τρεχει εναν Amiga emulator, αλλα εναν 680x0 emulator.
 
Nαι το ξέρω ότι χρειάζεται μια πλακέτα που μπαίνει στο trapdoor (pistorm32) και επάνω μπαίνει το pi. Aυτό που θέλω να κάνω (και ακόμη δεν έχω καταλάβει) είναι γίνεται να λειτουργήσει το παραπάνω addon στο κανονικό workbench της 1200. Να το βλέπει δηλαδή η 1200 σαν ένα απλό accelerator όπως τον για παράδειγμα τον 68030.
 
Ναι βρε, αυτο λεμε. Απλα αντι για πραγματικο 68030 εχεις εναν εικονικο 68030.
 
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχω εντυπωσιαστεί με την ταχύτητα και την αύξηση μνήμης σε 1200 με το pistorm32 και το pi3. Φτιάχνω μια reamiga1200 και σκεφτόμουν τη terriblefire 68030 128mb (όταν την τελειώσω με το καλό), το pistorm32 με το pi3 έρχεται λίγο πιο φτηνό αλλά πολύ δυνατότερο. Απλά δεν θέλω να τρέχει emulation os σε στυλ workbench, θέλω να την κρατήσω "μαμά" όσο γίνεται.
 
Πίσω
Μπλουζα