Pixel 001 - Οκτώβριος / Νοέμβριος / Δεκέμβριος 1983

Από παζάρι!!!!!??Ε???Pixel Νo 01 Από παζάρι!!!! λιποθυμώ!!!!!:eek:

θα αρχίσω να ψάχνω στις λαϊκές από αύριο!! :D
 
Να καταθέσω και εγώ φόρο τιμής για το περιοδικό που μας μύησε στο χώρο των υπολογιστών και της τεχνολογίας.

Τότε.. internet δεν υπήρχε,ενημέρωση από TV δεν υπήρχε,οι εφημερίδες.. αστο.

Φόρος τιμής λοιπόν για το περιοδικό που παρόλα τα αντίξοα μερικές φορες,παράπονα κτλ.. μας έκανε αυτό που είμαστε σήμερα!

ναι μας έκανε, γιατί χωρίς αυτό δε θα βρισκόμαστε τώρα όλοι εδώ μέσα,αλλα θα ήμασταν κολλημένοι στη TV σαν τις ''παλιόγριες'' να βλέπουμε κανένα σίριαλ με Φωσκολο..

Δεν είναι τυχαίο που ποστάρω στο no 1 τεύχος λοιπόν, μιας και το έχω πιάσει στα χερια μου,ξεζουμίζοντας το και πληκτρολογώντας με τις μέρες,να φτιάξω το δικό μου προγραμματάκι game! που στο τέλος μπορεί και να μην έπαιζε..

Όχι φιλε, όχι σύντροφε, αλλα γεία σου Δάσκαλε PIXEL.
 
Ευχαριστω παιδια!Συνεχιστε την καλη προσπαθεια!Αν και εγω ειχα ξεκινησει με pc(shneider euro pc) η καρδια μου ηταν παντα στα home επαιρνα ανελιπως pixel (απο το 1988) και τωρα στα γεραματα προσπαθω να στησω ενα μικρο μουσειο που μεχρι στιγμης αποτελειται απο 1 amiga 500 εναν 6128 ενα atari 2600 και συντομα με ενα atari 520 stfm,pixel rulezzz!
 
Ενα πολύ μεγάλο μπράβο σε όλους σας για την προσπάθεια !!! :) :)
 
Ευχαριστω πολυ!!!!!Ειστε απλα καταπληκτικοι!!!!! τα ψαχνω ΧΡΟΟΟΟΟΟΝΙΑ τωρα αφου η μητερα μου εκανε τη μαμακια να τα πεταξει..... :icon_cry: :icon_cry:
 
...dewarsad, καλωσήρθες !! :)

Μας έχεις σκλαβώσει με τις ευχαριστίες σου - σου ευχόμαστε και εμείς με την σειρά μας καλή διαμονή κα καλές αναμνήσεις !!

Για να μην κουράζεσαι να γράφεις "ευχαριστώ" σε *κάθε ένα* thread ξεχωριστά, μπορείς να δημιουργήσεις αν θέλεις ένα thread με τίτλο "ευχαριστίες προς το GRM scanning team", όπου εσύ και όσοι νοιώθουν την ανάγκη, θα μπορούν να πουν ένα "ευχαριστώ" !!

---EDIT---

Ο πανταχού-παρών telamonas με πρόλαβε !! (thanks mate :) ).
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ

Νόμιζα οτι εξαφανίστηκαν αυτά τα τεύχη, αλλά ευτυχώς τα βρήκα

Όλο το δικό μου αρχείο το έφαγε η υγρασία

Να εισαι καλά που με ξαναγύρισες πίσω
 
Efxaristw poli olous gia ta tefxi tou Pixel pou anevazete.
 
Προσοχή: Μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Επίσης, μηνύματα που παραβιάζουν τους κανόνες του Retromaniax Board περι copyrighted υλικού θα έχουν την ίδια τύχη.
..........
 
THANK YOU very much

επιτελους και σε ηλεκτρονικη μορφη

ευχαριστω
 
Πωωπωωω Αμααααν! ενταξει παιδια με κανατε να θηυμυθω πολλα δηλαδη πολλες αναμνησεις!!κριμα πια που δεν υπαρχουνε τετοια περιοδικα...κριμα..αλλες εποχες ,αλλα αισθηματα...θελω να παααωωωω πισσσωωωω!!
 
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΎΩ

εχω πολλα απο αυτα στο παταρι πωπω τι μου θυμισες να σαι καλα
 
Ευχαριστώ πολύ!!
 
Ευχαριστώ πολύ! Ακόμα θυμάμαι όταν το είδα στα περίπτερα, το διάβαζα με τα ημιμαθή αγγλικά μου ΡΙΞΕΛ και είχα σκεφτεί ότι ήταν περιοδικό ...αστρονομίας και ότι ήθελαν να γράψουν RIGEL αλλά έκαναν τυπογραφικό λάθος και έγραφε: PIXEL! Πέρασαν χρόνια πριν μάθω τι θα πει πίξελ και γιατί ταίριαζε ως τίτλος. Το περιοδικό το απόκτησα αργότερα και το έχω ακόμα (αλλά λείπει το εξώφυλλο σήμερα). Οπωσδήποτε τα σκαναρισμένα είναι πια βολικότερα από τις στοίβες των παλιών περιοδικών... δεν έχω όλα τα τεύχη, ίσως έχω τα μισά, έχασα πολλά αλλά το έπαιρνα όποτε μπορούσα μέχρι το τελευταίο τεύχος - κι νομίζω πως είχε ξαναβγεί σε μια σύντομη αναβίωση λίγο αργότερα!
 
Καλως ηρθες.

θα σου προτεινα δεις και το Αρχειο Pixel PDF OCR το οποιο εχει τα τευχη σε PDF και αναζητησιμο κειμενο (OCR-ed)
 
granazis είπε:
Ευχαριστώ πολύ! Ακόμα θυμάμαι όταν το είδα στα περίπτερα, το διάβαζα με τα ημιμαθή αγγλικά μου ΡΙΞΕΛ και είχα σκεφτεί ότι ήταν περιοδικό ...αστρονομίας και ότι ήθελαν να γράψουν RIGEL αλλά έκαναν τυπογραφικό λάθος και έγραφε: PIXEL! Πέρασαν χρόνια πριν μάθω τι θα πει πίξελ και γιατί ταίριαζε ως τίτλος. Το περιοδικό το απόκτησα αργότερα και το έχω ακόμα (αλλά λείπει το εξώφυλλο σήμερα). Οπωσδήποτε τα σκαναρισμένα είναι πια βολικότερα από τις στοίβες των παλιών περιοδικών... δεν έχω όλα τα τεύχη, ίσως έχω τα μισά, έχασα πολλά αλλά το έπαιρνα όποτε μπορούσα μέχρι το τελευταίο τεύχος - κι νομίζω πως είχε ξαναβγεί σε μια σύντομη αναβίωση λίγο αργότερα!
Καλως τον! :)

Τα σκαναρισμένα ίσως να είναι βολικότερα λόγω χώρου, όμως σε καμία περίπτωση δε μπορούν να ανταγωνιστούν το real thing, πίστεψέ με! ;)
 
Εξαιρετική δουλειά και σειρά! Πολλά μπράβο! :)
 
FULL RESPECT για ολη τη δουλεια που γινεται
 
Πίσω
Μπλουζα