Pixel 002 - Μαϊος / Ιούνιος 1984

Το τεύχος που διάβασα πριν καταλήξω στην αγορά του spectrumάκου τον Ιούνιο του 1984........ Τι αναμνήσεις Θεέ μου, τι συγκίνηση, τι μπορώ να πω για το τεύχος αυτό.

Οι τελευταίες μέρες της σχολικής χρονιάς με έβρισκαν να διαβάζω συνέχεια στο τελευταίο θρανίο της τάξης μου το συγκριτικό ανάμεσα στα δύο μηχανήματα, όχι για να επιλέξω ποιό από τα δύο θα πάρω, αλλά γιατί απλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά....... Περίμενα πως και πως να περάσουν οι μέρες και να έρθει η μέρα που θα έπαιρνα, επιτέλους, τα πρώτο δικό μου μηχάνημα. Θυμάμαι ότι το είχα αγοράσει από το Cat Computers στην Ιπποκράτους, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το μέγεθός του συγκριτικά με τον Commodore 64, όπου βρισκόταν πλάι - πλάι στο μαγαζί μόλις μπήκα!!!!!!!!
 
@pooky

catcomputersqi8.jpg


Νιάου....
 
Α ρε Ambu σ'ευχαριστώ πολύ για το σήμα με το μαύρο γατούλη, να φανταστείς ότι ήταν τόση η πόρωση με αυτό το μέρος που από τότε τρέφω ιδιαίτερη αγάπη για τους μαύρους γάτους!

Το κατάστημα από όπου πήρες τον πρώτο σου υπολογιστή και η συγκίνηση που ένοιωσες τις στιγμές αυτές μένουν πάντα χαραγμένα στην μνήμη σου όσες ζωές και να περάσουν!!!!!!!!!!
 
Ασφαλως Pooky(1) οι στιγμες αυτες θα ειναι για μια ζωη μοναδικες!!!

Ambu για αλλη μια φορα εγραψες σε ευχαριστω και δεν μπορω

ακομα να το πιστεψω!!!

Το τευχος Νο 2 ειναι γεγονος !!!Και μετα λετε για εμενα οτι ειμαι

γρηγορος στο σκανινκ!!!Τo νεο στανταρ στα γκαζια λεγεται ambu dare!!!!

Ειμαι διπλα συγκινημενος!!Απο την μια εχουμε το τευχος 2 που το

ειχαμε ξεγραμμενο και απο την αλλη το τευχος μου θυμισε την πρωτη μου επαφη

που ειχα με το Pixel στο σπιτι ενος φιλου!!!Τοτε που δεν ηξερα και πολλα

για το τι ειναι υπολογιστης!!!Το ειχα ριξει μια γρηγορη ματια και το αφησα!!

Απο τοτε μου εχει μεινει η εικονα και η πικρα που δεν το ειχα ΚΛΕΨΕΙ!!!!
 
...όλοι έχουμε πάνω-κάτω παρόμοιες αναμνήσεις απο το ιστορικό αυτό τεύχος, που μας έδωσε μία πρώτη γεύση για το τι εστί "υπολογιστής" (ομοίως με τον akmakas, το τεύχος αυτό το πρωτοδιάβασα στο σπίτι ενός φίλου μου :D ).

Οταν έφτασα στο συγκριτικό τεστ, ένιωσα ένα κόμπο να ανεβαίνει στο λαιμό μου !! ...και όταν πιά διάβασα και το review του PSSST, τότε τα μάτια μου άρχισαν να θολώνουν... (το PSSST, μαζί με το Penetrator και το Panama Joe, ήταν τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα σε home υπολογιστή -Spectrum βεβαίως- ενός φίλου του πατέρα μου, όταν ήμουν περίπου δώδεκα χρονών...).

Πάνε τα χρόνια, περάσανε... αλλά εμείς δεν λέμε (και ούτε πρέπει) να ξεχάσουμε !! - Ετσι δεν είναι; :)
 
Περασμένα ναι, ξεχασμένα ποτέ / γιατί / ποιός το λέει?
 
...απο αυτό το forum, ευτυχώς δεν το λέει κανένας (αλλιώς τι "retro maniax" θα είμασταν !! :D )

...η ερώτηση ήταν περισσότερο "ρητορική" φίλε pooky. :)
 
Μα ναι!!!!!! :D

Και η απάντηση στο ίδιο μήκος κύμματος φίλε billy!!!!! :) :)
 
Πολυ σωστος ΑΑ+ Μπραβο..........
 
θα τα βαλω ολα να καταβαζω ολο το βράδυ τι να πω δεν εχω λογια
 
Το Pixel της εποχής ήταν εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας. Ήταν ένα περιοδικό ενός νέου χόμπυ και συνάμα μίας νέας επιστήμης, η οποία αναδυόταν τότε. Το 50% της ύλης είναι Listings κώδικα και το υπόλοιπο 50% συγκριτικά και επεξηγηματικά άρθρα. Στη συνέχεια θα περάσει απο πολλές φάσεις μέχρι να φτάσει να γίνει το ισορροπημένο περιοδικό που όλοι απολαύσαμε.
 
Τιτανομαχία Oric vs. Spectrum.... Ακούγεται απίστευτο πια! Ακόμα δεν διάβαζα Pixel τότε, ήμουν 5. Αλλά τέλειο το εξώφυλο!
 
Πίσω
Μπλουζα