Pixel 005 - Νοέμβριος / Δεκέμβριος 1984

Το τεύχος Νο 5 αποτέλεσε για μένα την αφορμή να κάνω τα πρώτα μου σχέδια πάνω στο Computer Modding. Αφού οι πλακέτες των δύο μηχανημάτων ήταν ίδιες, γιατί να μην έβγαινε ένα κιτ που να περιλαμβάνει ένα πληκτρολόγιο και ότι άλλο είχε παραπάνω ο +;

Φυσικά αυτό που με έκαιγε δεν ήταν τόσο το πληκτρολόγιο, παιχνίδια έπαιζα δεν με ένοιαζε τόσο, αλλά το κουμπάκι για το reset. Αυτό ήταν ένα από τα πιό αδύνατα και πιο κατακριτέα σημεία του παλιού Spectrum. Φυσικά αυτό έγινε αργότερα πραγματικότητα, αλλά τότε πέρασα μια και καλή στο 128άρι μηχάνημα.

Πέρα από αυτά ιδιαίτερη μνεία αξίζει στο κατάστημα Micropolis που ακόμα και σήμερα βρίσκεται στο ίδιο σημείο, στην Στουρνάρη road. Δεν ξέρω για σας αλλά αυτό το Micro στον τίτλο του, δίνει άλλη αίγλη!!!!!
 
Υπάρχει ακόμα το Micropolis? :eek:

Μήπως ξανάνοιξε? Γιατι στο 9 της Στουρνάρη που υπήρχε τα παλιά καλά χρόνια, τώρα είναι Γραμμή Computers.

Η κάτι δεν θυμάμαι καλά :confused:

Give us information
 
Ναι έχεις δίκιο, το Micropolis μετονομάσθηκε σε Γραμή Computers.!!!

Μην δίνεις σημασία, μια κρίση γεροντικής αννοίας ήταν σε συνδυασμό με χωροχρονικό αποπροσανατολισμό.!!!! :D :) :D
 
Και πάνω που είχα ετοιμαστεί να πάω να αγοράσω έναν ολοκαίνουριο Amstrad 6128 :D :D :D

( Παρεπιπτόντως, απο το Micropols είχα αγοράσει το Amstradaki τοτε )
 
Από τον παππού; Ή σε είχε εξυπηρετήσει ο άλλος ο τυπάκος που είχε για πωλητή;

Το Micropolis ήταν δύναμη στα Amstrad, είχε και καλές προσφορές εδώ που τα λέμε.

Αλλά πρόκειται για το ίδιο μαγαζί, μόνο το όνομα άλλαξε όταν τα micros δεν υπήρχαν πια!
 
Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, αλλα παππούς νομιζω δεν ήταν. Οπότε προφανώς ο άλλος είναι που λές (ο πωλητής). Πάνε και τόσα χρόνια .... ξεχνάμε σιγα σιγά :(

Πάντως είχε όντως πολύ πράμα για την εποχή, ίσως να ήταν και το πιο "πλούσιο" στην Silicon Valley :p
 
Ναι, όντως!!! Θυμάμαι κάποια Χριστούγεννα, νομίζω το 1986, πέρναγες από το μαγαζί μπροστά και είχε στοκάρει μέχρι απάνω Amstrad 6128. Το ίδιο γινόταν και στο κατάστημα "Κουνάνη Computers" (νομίζω έκλεισε κι αυτό πρόσφατα).

Το θέαμα ήταν μοναδικό, μια πραγματική Νιρβάνα!!!! Νά'χαμε ψηφιακή φωτογραφική να αποθανατίζαμε το γεγονός!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα