Pixel 007 - Φεβρουάριος 1985

:)

Ευχαριστω ΑΕΟΝ αλλα εγω τα εξωφυλλα του νο 8 σκαναρισα μονο :D

Οσο γιαυτο το τευχος ... τι να πω ? ελπιζω να ειχατε "παιξει" με 800XL τοτε - απιθανο μηχανακι...ATARI RULEZ :cool:
 
Το 800XL το εβλεπα καθε μερα οταν πηγαινα στο γυμνασιο σε μια βιτρινα απεναντη

απο το σχολειο να στεκεται καμαρωτο......

Θυμαμαι....πως σε καθε σχολασμα εφευγε ολο το μαθητικο μπουγιο μιλωντας

για ποδοσφαιρο μπασκετ και αλλα χαζα, ενω εγω εμενα πισω σιωπηλος

και αποσβολωμενος να χαζεβω την βιτρινα με τον ολοκαινουριο 800XL!!

Το μηχανακι εμεινε εκει τουλαχιστον 6 μηνες...κανεις δεν το αγορασε!

Ισως επειδη ειχε βγει στην αγορα η Amiga !!!

Για το review του 800XL δεν θα πω τιποτα...Θα το αφησω στον πρωτομαστορα του ειδους

τον Billy να σχολιασει με τον δικο του μοναδικο τροπο....... :)
 
Χαίρομαι όταν διαβάζω αναμνήσεις για τα κομπιουτεράκια της εποχής. Οι δικές μου απο αυτό το μηχάνημα είναι απο την αντιπροσωπεία της Atari, απο όπου αγόραζα cartridges για το 2600 μου. Εκεί θυμάμαι τον υπάλληλο να προσπαθεί να μου πλασάρει τον Atari 800 XL ως το "next best thing". :D

Στο τεύχος αυτό καθεαυτό τώρα, έχουμε:

- Ενα αφιέρωμα στα MSX συμβατά που ξεκινάει απο αυτό το τεύχος.

- Star Trek 3, στο microcinema (oι Trekkies αρχίζουν να τρίβουν τα χέρια τους...)

- Αφιέρωμα στα περιφερειακά διάφορων μοντέλων home-micros

- Game Reviews, με τα πολύ καλά Wheelie, Stop the Express, αλλά και το Ghostbusters (το οποίο μου άρεσε περισσότερο απο τα sequels).

- Test του Atari 800 XL. Ενας υπολογιστής που στην Ελλάδα (αλλά και στην Ευρώπη γενικότερα) δεν είχε την ίδια απήχηση όπως στην "μαμά" Αμερική (όπου όμως και πάλι αντιμετώπισε σκληρό ανταγωνισμό απο τον C64 και την οικογένεια των Apple). Λίγο αργότερα βέβαια η Αtari έριξε στην αγορά τον φοβερό και τρομερό Atari ST, έναν 16-bit υπολογιστή με εντυπωσιακά χαρακτηριστικά και δυνατότητες σε συνδιασμό με πολύ καλή τιμή, οπότε o XL ξεχάστηκε ακόμα και απο την ίδια την Atari.

Aπο πλευράς ψυχαγωγικού software είχαμε συναντήσει εξαιρετικές εκδόσεις των Ιnternational Karate, Elektraglide, αλλά και την ιδιαίτερα εντυπωσιακή σειρά Αlternate Reality. Γενικότερα, ο XL είχε αξιοπρεπή υποστήριξη απο ευρωπαϊκές αλλά και αμερικάνικες (ασφαλώς) εταιρίες, όπως η Μicroprose, η Electronic Arts, η SSI, η Lucasfilm Games, η Epyx, αλλά και η ίδια η Atari, με γνωστά hits όπως το Gauntlet, και το Star Raiders.

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εν λόγω micro, σας παραπέμπω στο αναλυτικότατο test του Δημήτρη Τσουροπλή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα