Pixel 018 - Ιανουάριος 1986

Με την ευγενική χορηγία του akmakas λοιπόν, έχουμε στα χέρια μας άλλο ένα τεύχος Pixel (και τι τεύχος!!).

- Τα δύο μεγάλα θέματα που κυριαρχούν είναι, πρώτον, ένα αφιέρωμα στις ηχητικές δυνατότητες των υπολογιστών απο τον Σάιρους Μόκους, με μία ταυτόχρονη ματιά σε διάφορα προγράμματα (μαζί με το ανάλογο έξτρα hardware, όπου χρειάζεται) που εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες αυτές. Δεύτερον, έχουμε ένα διεξοδικότατο hardware test του "μεγάλου" Spectrum 128 (o ισπανικός, με το keypad) απο τον Βασίλη "Εδώ Λονδίνο" Κωνσταντίνου, το οποίο επιβάλλεται να διαβάσετε.

- Επίσης έχουμε ένα θέμα που εστιάζει στα πρώτα βήματα πάνω στην κατανόηση της νοοτροπίας και της λειτουργίας των adventure games, ώστε να μπορέσει ο αναγνώστης να προχωρήσει σιγά-σιγά στις δικές του δημιουργίες. Ολα αυτά απο τον adventurά της "προ-Τσουρινακικής περιόδου", Στάθη Ευθυμίου (δείτε και το τεύχος 23).

- Ενα ενδιαφέρον θέμα για γλώσσες προγραμματισμού μέσα απο το CP/M, για υπολογιστές όπως οι CPC & PCW της Amstrad, αλλά και ο C-128.

- Και κάτι για τους φανατικούς των multiplayer-online παιχνιδιών: Στις πάντα ενδιαφέρουσες microειδήσεις, μπορείτε να διαβάσετε για το MUD, που αργότερα θα γίνει και Special Review απο τον Λεκό (στο "τεύχος με τον Κηλαηδόνη" - νομίζω. Διαβάστε σχετικά και στο τεύχος 28 ).

- Και επειδή υπολογιστής χωρίς games δεν γίνεται, ας δούμε και τα reviews του μήνα. Εδώ υπάρχει το γνωστό μας Rambo (απο την επίσης γνωστή ταινία), ένα παιχνίδι που κατά την γνώμη μου στέκεται επάξια απέναντι σε άλλους δημοφιλείς τίτλους όπως το Who Dares Wins 2 και το Commando (αλλά και το Ikari Warriors που ήρθε λίγο αργότερα).

Το "Αmstrad Artist" δεν μπορώ να το σχολιάσω, διότι δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ μαζί του (πάντως αργότερα το Art Studio πραγματικά με ξετρέλλανε).

Το πολυαγαπημένο Impossible Mission έρχεται τώρα και σε Spectrum. Εγώ πάντως το είχα δεί μόνο σε C64 (όλα τα λεφτά) και Amstrad (όπου δυστυχώς έλειπε το speech).

Eπίσης έχουμε το διασκεδαστικό Yie-Ar Kung Fu της Konami. Εδώ απ' ότι φαίνεται, ο Χρήστος δεν πρέπει να είχε και πολύ χρόνο στην διάθεσή του, με αποτέλεσμα να δεί μόνο τον πρώτο αντίπαλο (o οποίος πάντως δεν είναι "τζίνι"...).

Ακόμη υπάρχει To Hi-Rise, ένα καλό αλλά μάλλον "ζόρικο" παιχνιδάκι, που είχα παίξει για πρώτη φορά στον CPC του θείου μου.

- Σημειώστε ότι σε αυτό το τεύχος ξεκινάνε τα comics του Χρήστου Δόγα !! ...η ατάκα "φέρε το χρήμα που μου 'ταξες father" θα πρέπει να γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία των "micro-comics" :D (νομίζω ότι όλοι μπορύμε λίγο-πολύ να δούμε τον εαυτό μας στο πρόσωπο αυτού του πιτσιρικά...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ω θεε μου τι τευχος...
 
Μόλις το ξεφυλλίζω και δίπλα μου έχω τον δικό μου 128Κ!!!!!
 
Mayusculas, mayusculas... :D :D :D
 
akmakas είπε:
Μόλις το ξεφυλλίζω και δίπλα μου έχω τον δικό μου 128Κ!!!!!
Ακμακας αυτο που εχεις στο αυτι σου ,γαρυφαλλο ειναι; :D
 
2r8uh6020mc39sganw3p.gif


Ακμακας αυτο που εχεις στο αυτι σου ,γαρυφαλλο ειναι; :D
 
Φτωχέ εν το πνεύματι...τσκ τσκ..Μάλλον δεν έχεις παίξει το Half life γιαυτό το είπες αυτό!!!! :D
 
akmakas είπε:
Φτωχέ εν το πνεύματι...τσκ τσκ..Μάλλον δεν έχεις παίξει το Half life γιαυτό το είπες αυτό!!!! :D
δηλαδη αυτο το πραγμα στο ματι σου τι ειναι??:whothehell: :confused: (......καλα το παιχνιδι το πιασαμε)
 
To σήμα της Valve!!!!!

Ο Akmakas έχει βάλει τη φάτσα του στην αρχική εικόνα του παιχνιδιού όπου δείχνει έναν τύπο με τη στρόφιγκα στο μάτι......

Ήθελα νά΄ξερα πόσο τους πήρε να το σκεφτούν αυτό.....

Στο Episode II έχει έναν τυπά με τη στρόφιγκα στο αυτί του νομίζω.........
 
Εμένα μου φέρνει κάτι σε Monty Pythons το όλο σκηνικό!!! :D
 
Ωραίο τεύχος - κι ο Spectrum 128 πρέπει να είναι ο πιο όμορφος Spectrum που βγήκε ποτέ! Και δεν είχα ποτέ μου - σνιφ:nervous:
 
dony είπε:
Ωραίο τεύχος - κι ο Spectrum 128 πρέπει να είναι ο πιο όμορφος Spectrum που βγήκε ποτέ! Και δεν είχα ποτέ μου - σνιφ:nervous:
καιρός να αποκτήσεις :cool: :cool:
 
miko63 είπε:
καιρός να αποκτήσεις :cool: :cool:
Δυστυχώς, αυτόν τον καιρό δεν υπάρχει ιδιαίτερη οικονομική άνεση (δευτερεύον) και ...καθόλου χώρος (πρωτεύον). Αν πουλήσω καμιά Amiga ακόμα (!) μπορεί να την κάνω την κίνηση...
 
Πίσω
Μπλουζα