Pixel 025 - Σεπτέμβριος 1986

Εδώ και μερικά από τα σχόλια του billy για τα περιεχόμενα του τεύχους:

- Εκτός απο τις καθιερωμένες στήλες όπως το "Εδώ Λονδίνο", έχουμε παρουσίαση του πρώτου Spectrum κάτω απο τον... ζυγό της Amstrad. :D - Pro-test του Thor.

- Συνεντεύξη Κανελλόπουλου "εφ' όλης της ύλης" (με τις αξέχαστες "μπηχτές" περί... "φυστικέμπορων" και "σαλαμέμπορων" :D ), αλλά και ρεπορτάζ για την αποχώρηση του θρύλου της Ελληνικής Silicon Valley, Νικόλαου "Mr. Chips" Λουκίδη !!

- Φοβερό κόμικ απο τον Χρήστο Δόγα !!

- Special Review του Elite, του περίφημου "game of a lifetime", που αποτελεί για εμένα και για πολλούς ακόμα, ό,τι καλύτερο πέρασε απο τα χέρια μου στον τομέα των computer games. Το συναρπαστικό είναι ότι κάθε έκδοση έχει και τα δικά της διαφορετικά μικρά μυστικά και "τερτίπια", πράγμα που με έκανε απο μικρό να θέλω να τις δοκιμάσω όλες. Οσες δεν κατάφερα να παίξω τότε, τις εξομοίωσα αργότερα - εκτός απο μία... αλλά να μην ανοίξω τώρα συζήτηση για το Elite γιατί θα μας βρεί η νύχτα...

- Επιπλέον έχουμε και τα "Hints & Tips", αφιέρωμα στα Disk Drives, Software Reviews, "Γνωριμία με το CP/M", Test του Multiface One.

Τι κοινό έχουν τα παραπάνω; Μα τα έχει επιμεληθεί ο Αντώνης Λεκόπουλος, φυσικά. :D

Ο Αντώνης, όπως είχε πεί και ο ίδιος, ήρθε στην Compupress τον Απρίλιο του '86. Για πρώτη φορά εμφανίστηκε το όνομά του "επίσημα" πλέον στο "ρόστερ" της συντακτικής ομάδας του Pixel τον Ιούνιο του '86, και σε τεύχη όπως αυτό του Σεπτεμβρίου είναι πλέον κάτι παραπάνω απο αισθητή η παρουσία του μέσα απο τα άρθρα του με το γνωστό, ξεχωριστό στυλ.

Ειναι απο αυτό το τεύχος που θα ξεκινήσουν τα φοβερά Hints & Tips (τρίβουν τα χέρια τους οι απανταχού gamers) και επιπλέον, επίσης ξεκινώντας απο αυτό το τεύχος, ο Αντώνης αναλαμβάνει αποκλειστικά τα Software Reviews για τον επόμενο ενάμιση χρόνο περίπου (άλλο που δεν θέλουμε εμείς !! :D ).
billy επέτρεψέ μου να σε ευχαριστήσω προσωπικά για το τεύχος αυτό. Πέρα από το review του πολυαγαπημένου μου Elite, μπορώ να πω κρίνοντας από τα περιεχόμενα ότι πρόκειται για ένα τεύχος ορόσημο!

Επίσης "ξεφυλλίζοντάς" το θυμήθηκα ότι κάπου είχε πέσει παλιότερα στα χέρια μου στο σπίτι ενός φίλου (τα άρθρα φαινόντουσαν πολύ οικεία), όπου είχα προλάβει να ρίξω μια κλεφτή ματιά.

Εύγε και πάλι εύγε! Η άριστη κατάσταση που το διατήρησες για 20 ολόκληρα χρόνια (κι όμως πέρασαν ήδη τόσα!) αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση για κάθε συλλέκτη.
 
...το ότι υπάρχει κάποιος που διαβάζει αυτό το τεύχος και το απολαμβάνει πραγματικά, με κάνει να αισθάνομαι και εγώ διπλά χαρούμενος :)

...θυμάμαι ότι τα διάφορα τεστ της MENSA προσπαθούσα να τα λύνω σε τεύχη φίλων για να μην μουτζουρώσω το περιοδικό !! (ήταν η εποχή που είχα αρχίσει πλέον να το προσέχω !!) :D
 
και 3 μην σου πω. Η προσπαθεια ειναι εξαιρετικη. Και δεν υπαρχει πλέον ο φοβος να πεταχτουν απο την σκουπα της "μαμάς" οπως έχει γινει με τα τεύχη των περισσοτέρων αναγνωστών του PIXEL
 
...νά 'στε καλά, παιδιά !! :)

...και ένα μικρό quiz, για να θυμηθούμε λίγο τα παλιά:

Στην σελίδα 62, και ενώ ο τίτλος αναγράφει "SPECIAL REVIEW ELITE", αντί για το γνωστό λογότυπο/σήμα του Elite ("Robotic Avian"), έχουμε μία εικόνα απο ένα άλλο παιχνίδι, που έκανε θραύση στον Commodore (αρχικά), και έπειτα και στους Amstrad/Spectrum.

...θυμάστε ποιό είναι ; ;)

(hint: πρόκειται για Shoot'em up)
 
Επειδή βλέπω ότι δεν το βρίσκει κανείς θα το πω εγώ: URIDIUM!

(δεν πρέπει να επρόκειτο περί γκάφας, μάλλον για ποικιλία θα το έβαλαν)
 
...πράγματι, αυτό είναι !! ...σωστός ο Aeon ;)

Επίσης και εγώ το ίδιο πιστεύω: To επέλεξαν για ποικιλία ή επειδή παραπέμπει σε πιό "παραδοσιακό" διαστημικό theme...
 
Billy agwnioume gia to epomeno tefxos!!

na tolmisw request tefxous?

tolmw!

o spectrum pethane,zitw o spectrum plus!!!
 
...το τεύχος που θέλεις είναι το νούμερο 5 (το θυμάμαι καλά, διότι το είχα διαβάσει πολλές φορές μαζί με ένα παλιό φίλο μου, που λίγο αργότερα αγόρασε Spectrum Plus !!).

Κανονικά δεν θα είχα πρόβλημα να το σκανάρω, αλλά στην προκειμένη περίπτωση συμβαίνουν δύο πράγματα:

1) Το συγκεκριμένο τεύχος δεν είναι μέσα σε αυτά που έχω μαζί μου για σκανάρισμα (δες την λίστα μου εδώ). Για να το φέρω μαζί μου, πρέπει να ταξιδέψω εκτός Αθηνών.

2) Απ' όσο θυμάμαι, η κατάσταση του συγκεκριμένου τεύχους είναι κάτω του μετρίου (δηλαδή με "προβληματικές" σελίδες, κλπ). Είναι προτιμότερο, να σκαναριστεί απο κάποιον που το έχει σε καλή κατάσταση.

Παρ' όλα αυτά, εγώ ήδη σκανάρω λίγο-λίγο ένα ακόμα τεύχος Pixel, και σύντομα θα γίνει και το σχετικό post. :D
 
Χε χε, το τεύχος που όταν το είδα στην πανεπιστημίου να κρέμεται έπαθα την πλάκα μου! Βλέπετε πίστευα ότι το Σπεκτρουμάκι μπορεί και να είχε πεθάνει μετά την πώληση της Sinclair Research στον Ζάχαρη! Περιτό να σας πω ότι μετά από 30 μέρες περίπου αγόρασα τον +2 ένα μηχάνημα που μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα όχι επειδή δεν ήταν καλό αλλά για δύο λόγους:

1). Αυτό το Amstrad που έβγαζε στην αρχική οθόνη με πείραζε. Που είναι ο Θείος; οοοεεεεοοο που είναι ο Θείος;

2). Πάνω από όλα μου την έσπαγε το γκρί χρώμα. ZX-Spectrum γκρί δεν γίνεται, γίνεται; Τότε ήταν που έκανα και το πρώτο βήμα στο computer modding. Με χρώμα αυτοκινήτου σε σπρέι και με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο, έβαψα τον +2 μαύρο, αφού πρώτα τον αποσυναρμολόγησα εντελώς. Το ίδιο έκανα και με το πληκτρολόγιο, αφού το έβαψα μαύρο έβαλα πάνω στα πλήκτρα πλαστικά αυτοκόλητα με τους χαρακτήρες από το δεύτερο σετ χαρακτήρων που μου είχε μείνει από ένα SAGA πληκτρολόγιο από τον 48άρη.

Περιτό να σας πω ότι από τότε και μετά όλα τα PC που έχω και είχα ήταν και είναι μαύρα.!!!!!! Τιμής ένεκεν στο Ένα και μοναδικό ΖΧ-Spectrum!!!!!!

In Sinclair we trust!!!!!!
 
Μεγαλεεεε καλος ηρθες στο club συμφωνω απολυτα!!

Το χρωμα ειναι ενα....μαυρο τελος!!!!!

Απο την στιγμη που δεν φαινοταν πια στην οθονη το 1982 Sinclair research Ltd σιγουρα δεν ηταν πια spectrum αλλα κατι αλλο!!!!

Με τον +3 το πραγμα ομως διορθωθηκε(Λες να το πηρε πρεφα ο ζαχαρης?)

τουλαχιστον στην εμφανιση!!!! :)
 
Ναι φυσικά!!!!

Αλλά ο +3 δεν ήταν ο πρώτος Γλυκοφάσματος (Sugar-o-Spectrum).

Είχε βγει και μια έκδοση του +2 που ήταν μαύρη, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες να σου πω παραπάνω και τι τυχόν διαφορές είχε σε σχέση με τον γκρί +2.

Μήπως ξέρει κανείς άλλος;

Αν βρω κάτι παραπάνω θα σου πω!!!!!!! :)
 
Βρήκα!!!

Ο Μαύρος +2 επίσημα ονομαζόταν +2Α. Είχε βγει μαζί με τον +3 και η κεντρική πλακέτα, οι roms και όλα τα υπόλοιπα ήταν ακριβώς τα ίδια. Μόνη διαφορά το κασσετόφωνο και το FDD, ανάμεσα στα δύο μηχανήματα. Η κίνηση αυτή έγινε για να υπάρχει ομοιομορφία οπτική (μάλλον ακούσανε πολλά καντήλια για το χρώμα του αρχικού +2) αλλά και για να υπάρχει μια γραμμή παραγωγής για την κεντρική πλακέτα και των δύο μηχανημάτων.

Η πλακέτα του γκρί +2 είναι πολύ διαφορετική από αυτή του +2Α μια και ο δεύτερος είχε κανονικά πάνω του το interface για το 3άρι drive της Amstrad, απλά χωρίς αυτό να είναι συνδεδεμένο. Στον δε +3 η εξωτερική σύνδεση με κασσετόφωνο γινόταν από ένα βίσμα το οποίο συνδεόταν με καλώδιο στην πλακέτα εκεί που ήταν το καλώδιο κασσετοφώνου του +2Α! :D :) :) :D
 
Καλα δεν ειχα ιδεα για τον +2Α.... :confused:

hpim74253jx.jpg


Ομως ψαχνωντας το ματι μου ειδε και εναν +2Β!!!!!

7419mc.jpg


Δεν μπορω να καταλαβω ποσοι ειναι τελικα!!!!!! :D
 
Χε χε, ΝΑΙ!!!!!

Οι +2Α έρχονταν συναρμολογημένοι από εργοστάσια της Ταϊβάν και προορίζονταν για αγορές του υπόλοιπου κόσμου εκτός από την Αγγλία!

Ο +2Β ήταν αποκλειστικά για την αγορά της Αγγλίας και συναρμολογημένος εκεί μια και τότε οι περισσότεροι Βρετανοί αρνιόντουσαν να αγοράσουν μηχάνημα που δεν ήταν made in UK. :rolleyes:

Μάλλον το κόλπο έγινε για δασμολογικούς λόγους και όχι για τίποτε άλλο!!!! :D
 
Καλα αυτοι οι Αγγλοι δεν παιζονται με τιποτα!!:rolleyes:

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου φιλε pooky(1)!!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα