Pixel 027 - Νοέμβριος 1986

Και επισήμως συγχαρητήρια στον akmakas!

Να υποθέσω ότι το upload σου ΑΕΟΝ είναι η διορθωμένη εκδοχή με τις 2 επιπλέον σελίδες που ανέβασε μετά ο akmakas;
 
Ναι maddog όλα είναι υπό έλεγχο!Billy περιμένουμε τα γνωστά και απολαυστικά

σχόλια σου για το τευχος...Άντε χαλαρώσαμε..... :D
 
Μπράβο παιδιά εύγε! Ανυπομονώ να πάω σπίτι να το κατεβάσω.
 
Γιατί ρε παιδιά έχει δύο φακέλους μέσα?

Είναι σαν να έχει τα αρχεία 2 φορές και τις 2 extra σελίδες σε ξεχωριστό φάκελλο.

Τι παίζει?
 
συγχαρητήρια στον akmakas για το σκανάρισμα :)

gtsamour

Εχεις δίκιο, έχει διπλά τα αρχεία μέσα... Οι κατάλογοι "Pixel No 27" και "Pixel_No_27" είναι ολόιδιοι (κρατήστε τον ένα απο τους δυο), μόνο ο υποκατάλογος χρειάζεται με "pages46-47"

Ισως πρέπει να ανέβει νέο patched zip για να μην πιάνει διπλό όγκο και με την σωστή αρίθμηση των σελίδων...

:confused:
 
Παιδιά λαθάκι δικό μου επειδή το ανέβασα βιαστικά και ζητώ ταπεινά συγγνώμη για αυτό. Διόρθωσα το rar που επανήλθε σε πιο ... λογικές διαστάσεις.
 
Mετά την διορθωσούλα του Aeon, περνάμε σε μερικά σχόλια όσο μπορούμε πιό γρηγορα (διότι αυτόν τον καιρό τρέχουμε και δεν προλαβαίνουμε !!)

- Ενδιαφέρουσες ειδησούλες με κυκλοφορία interfaces για τον αειθαλή spectrum απο την ROM ψηφιακή, είδηση για τον CPC 472 της Ισπανίας, την εμφάνιση του "Ελένη Κουνάνη Computers" (κλασσικό στέκι amastradάδων) και του νέου Πλαισίου, και *πολλά* ακόμα νέα γύρω απο τον χώρο των υπολογιστών !!

- Test του VG 8250, ενός MSX 2 απο την Philips. Πραγματικά καλό μηχάνημα (είπαμε πρόκειται για MSX 2), επεκτάσιμο, και με φοβερά graphics. Nα κυκλοφορούσε και λίγο νωρίτερα...

- Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη Lloyd Precious, του νέου "προσώπου" της αλυσίδας των PLOT !!

- Αλλη μία συνέντευξη - αυτή τη φορά με δύο χάκερς που έγιναν πειρατές !! (διαβάστε μέχρι το τέλος, όπου αναφέρεται και το "ντού" της αστυνομίας)

- Τεστ του πολυσυζητημένου Amstrad PC 1512 !! Ο,τι και να πούμε θα είναι λίγο. Διαβάστε το οπωσδήποτε !!

- Τεστ του χρήσιμου "πολυεργαλείου" του C64, του Final Cartridge.

- Επέμβαση Amstrad, και... "γδύστε τη Σαμάνθα Φοξ" !! :D

- Game reviews:

* Asterix: O γνωστός Γαλάτης ήρωας μεταφέρεται στις οθόνες των υπολογιστών μας. Πολύ καλή η CBM έκδοση. Καλά γραφικά και στον Amstrad, αλλά έχουμε απουσία ήχου !! (παρόμοιο φαινόμενο είχαμε και στο Paperboy του Αmstrad. Mάλλον παίχτηκε θέμα "deadline" στην κυκλοφορία). Πάντως υπήρχε και κόσμος που δεν του άρεσε να περιμένει να σχεδιαστούν τα graphics σε κάθε οθόνη. (σχετική εμπειρία είχαμε ζήσει και σε κάτι adventures της Interceptor)

* Dan Dare: Αλλος ένας ήρωας κόμικ (τον είχαμε δεί και στο "Αγόρι") έχει την τιμητική του. Ωραίο παιχνιδάκι (σε όλες τις versions) με "comic-strip" αισθητική, που όμως θέλει χαρτογράφηση. Οι διάφορες εκδόσεις παρουσιάζουν διαφορές, και ειδικά η CBM έκδοση έχει την μεγαλύτερη "απόκλιση" απο τις άλλες.

* PSI-5 Trading Company: Εδώ είμαστε !! Ομιλούμε για ένα απο τα πλέον αγαπημένα μου games (έχω παίξει όλες τις εκδόσεις - πλην εκείνης του Apple II). Δυστυχώς οι "μονόφθαλμοι" γνωστοί μου δεν είχαν προμηθευτεί την Amstrad έκδοση του Κρις Πινκ (έτσι κι αλλιώς απεδείχθη πολύ αργή, με εκνευριστικά slowdowns και χωρίς να έχει κάτι να προσφέρει στο θέμα του ήχου), οπότε το έπαιξα μόνο σε CBM και (λίγο αργότερα) σε PC (όπου συνέπεσε με την κυκλοφορία της σχετικής ιστορίας του "Πολέμαρχου του Κομπιούτερ" στο Αγόρι).

Φυσικά η καλύτερη έκδοση είναι η αυθεντική σε CBM (δεν είναι τυχαία τα 5 αστεράκια της βαθμολογίας, αφού στον τομέα των γραφικών εργάστηκε η Mimi Doggett - γνωστή για τις δουλειές της σε ανάλυση 320x200).

Το παιχνίδι όπως είπαμε είναι φανταστικό, και θα "ιδρώσετε" αρκετά διαχειριζόμενοι τις διάφορες κρίσιμες καταστάσεις του εμπορικού διστημοπλοίου σας, που προκύπτουν απο τις πειρατικές επιθέσεις. Καλή διασκέδαση !! :thumbup:

* Glider Rider: To κλασσικό ισομετρικό παιχνιδάκι με το αιωρόπτερο !! (καλό gameplay, και έχει και ωραία μουσικούλα)

* Cliff Hanger: Δεν πρόκειται για συνηθισμένο παιχνίδι στην "Αγρια Δύση", και θα σας εκπλήξει ευχάριστα με τους ευρηματικούς τρόπους εξόντωσης των κακοποιών αντιπάλων σας !! (δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε σε Amstrad)

SPECIAL REVIEW: KUNG-FU MASTER

To θρυλικό arcade στο οποίο ρίξαμε μπόλικο "μέταλλο" (προσωπικά το πρωτοέπαιξα σε πλοίο της γραμμής για Κρήτη), ήρθε να μας δώσει ένα ακόμα "χτύπημα" και στους home-micros. Πρόκειται για ένα πραγματικά καλό conversion, που δεν θα σας αφήσει παραπονεμένους (η παρουσίαση έγινε σε CBM, αλλά το παιχνίδι είναι πολύ καλό και σε Amstrad). Φορέστε τη μαύρη ζώνη σας, και δώστε του να καταλάβει !! :)

- Τέλος, έχουμε ένα ακόμα κόμικ του "παρανοϊκού σκιτσογράφου" Κρίστο Ντογκίνι με το ιδιαίτερο χιούμορ, ονόματι "Ριφιφί". :supergrin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.filehost.gr/665790

Οι σελίδες 83 έως 86 που δεν έχει το τεύχος

Επίσης πρόσεξα ότι μετά τα προγράμματα η αρίθμηση πάει για βρούβες, μάλλον θα είχαν κανένα ένθετο στο κέντρο γιατί στην πρώτη αριθμημένη σελίδα μετά το κέντρο υπάρχει διαφορά αρκετών σελίδων.

Αν το έχει κανείς μας λέει...
 
Σωστός ο παίχτης...ΑΑ+.Αποτελείς ο απομηχανής θεός μας. :thumbup: :D
 
Παιδιά δεν έχω καταλάνει τι παίζει με τις σελίδες 46-47. Είναι σε άλλο φάκελο αλλά στον κυρίως φάκελο του τεύχους υπάρχουν άλλες σελίδες αριθμημένες ως 46-47.

Τι γίνεται?
 
gtsamour είπε:
Παιδιά δεν έχω καταλάνει τι παίζει με τις σελίδες 46-47. Είναι σε άλλο φάκελο αλλά στον κυρίως φάκελο του τεύχους υπάρχουν άλλες σελίδες αριθμημένες ως 46-47.Τι γίνεται?
batch rename, θα πρέπει να έχεις 196 σελίδες σύνολο. Οι αναγραφόμενες στο τεύχος ξεπερνούν τις 200 αλλά αυτό πιθανός οφείλεται σε ένθετο που δεν έχουμε.

Οι 46-47 που βλέπεις στο φάκελο είναι οι actually ενώ το filename είναι scanning numbering..

Μην ξεχάσεις να βάλεις και τις 83-86 που δεν είχε ο φιλος akmakas ώστε να γίνει "πλήρες" το τεύχος.
 
παιδιά είναι πολύ μπερδεμένες οι σελίδες, το επαναλαμβάνω !

AA+,

πως το Pixelware ξεκινάει στη σελ 83 που μας έστειλες, ενώ υπάρχει πρόγραμμα στη σελίδα 79 έως 82??? :confused:

όπως είπα πριν: Ισως πρέπει να ανέβει νέο patched zip για να μην πιάνει διπλό όγκο και με την σωστή αρίθμηση των σελίδων...

επίσης η αρίθμηση τη μία ξεκινάει τριψήφια (000), γίνεται τετραψήφια και τέλος πενταψήφια (00000) !!! :animangry:

μα που είναι τέλος πάντων το έντυπο παραπόνων του μαγαζιού??? :help:
 
Λοιπόν, επανέρχομαι γιατί κάθησα και ξέμπλεξα την αρίθμηση....!

Με τη βοήθεια του πίνακα περιεχομένων και με όλα τα αρχεία που λείπουν απο το αρχικό zip (thanx to AA+) και τις σελίδες 46-47, τα κατάφερα νομίζω!

Ομως, όντως πρέπει να λείπουν ακόμη κάποιες σελίδες (χωρίς όμως να αναφέρεται κάποιο ένθετο στη σελίδα με τα περιεχόμενα...?!). Οπότε, υπάρχει ένα κενό 114 έως 123 στο edited zip μου :help:

Παρόλα αυτά, στο νέο zip μου, η αρίθμηση των σελίδων είναι τριψήφια και ο αριθμός της σελίδας ανταποκρίνεται στην πραγματική (όπως αναφέρεται στον πίνακα περιεχομένων φυσικά). Συνολικός αριθμός σελίδων 204...

Λοιπόν, το link είναι:

http://rapidshare.com/files/12890200/pixel_27_edited.zip.html (μορφή winzip 10)!! :D
 
Μπράβο fgbrain γιατί είχα πήξει. Να υποθέσω ότι συμπεριέλαβες και τις σελίδες του ΑΑ+ ε?
 
fgbrain είπε:
Ομως, όντως πρέπει να λείπουν ακόμη κάποιες σελίδες (χωρίς όμως να αναφέρεται κάποιο ένθετο στη σελίδα με τα περιεχόμενα...?!). Οπότε, υπάρχει ένα κενό 114 έως 123 στο edited zip μου
akmakas μπορείς να μας βοηθήσεις / διαφωτίσεις; (για να ξέρω κι εγώ τι τελικά ν' ανεβάσω...)
 
Πρέπει να το έχω και εγώ κάπου, αν ο akmakas δεν μπορεί να βοηθήσει να ξεκινήσω την ανασκαφή...
 
Το Pixel που έχω εκτός από τα σχισμένα φύλα στην ενότητα του προγραμματιστή δεν δείχνει να έχει άλλο πρόβλημα.Το τεύχος δείχνει να είναι άρτιο χωρίς πρόβλημα στα φύλλα του.Θα το ξανά ανεβάσω μαζί με τις σελίδες του ΑΑ+.Θα κάνετε ένα κόπο να το ξανά κατεβάσετε.Τώρα από εκεί και πέρα αν πιστεύετε πως εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα,το τεύχος το έχει και ο ΑΑ+ ίσως και ο Maddog οπότε θα το δούμε!
 
Ενα ευχαριστω στον Akmaka για το σκαναρισμα, ενα ευχαριστω στον fgbrain για την τακτοποιηση και μια παρατηρηση για τα game reviews....μονο 3/5 για το Cliff Hanger κυριοι του Pixel;;;; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
 
Ανέβασα ένα ποιο ολοκληρωμένο rar του Pixel.Καλύτερο δεν γίνεται.

Τώρα μόλις ο ΑΕΟΝ βρει χρόνο θα το ανεβάσει!
 
Πίσω
Μπλουζα