Pixel 032 - Απρίλιος 1987

Tεύχος 32 λοιπόν !! ...αν μη τι άλλο, ένα τεύχος πολλών (και ιδιαίτερα ευχάριστων) αναμνήσεων. Εχουμε και λέμε:

- Ξεκίνημα των ΦΟΒΕΡΩΝ ευθυμογραφημάτων του Δ. Γαζήλα !! (που μετά απο κάποια τεύχη "χάθηκε", και ξαναεμφανίστηκε κάποια χρόνια αργότερα - προς μεγάλη μου χαρά βεβαίως-βεβαίως !!).

- Είδηση επικείμενης εμφάνισης του δεύτερου...Aμστραντοσπέκτρουμ, του +3 (που "φοράει" το γνωστό και "αγαπητό" drive των τριών ιντσών).

- Ζ88, το νέο "παιδί" του "Θείου". Ενα φορητό μηχάνημα με πιο επαγγελματικό προσανατολισμό, που όμως σίγουρα δεν είναι αυτό που θα ονομάζαμε "home-micro".

- Μολότωφ στο Πλαίσιο !! (και το "σκοτεινό παρασκήνιο").

- στα Reviews έχουμε το πολύ καλό... κατασκοπικό θρίλλερ "Nexus" (όπου ο Αντώνης δεν χάνει ευκαιρία να πειράξει τους συναδέλφους του δημιουργώντας τα γνωστά παρατσούκλια !!) και το αρκούντως διασκεδαστικό "Krakout", που όμως έτυχε περιορισμένης αποδοχής, μιά και έπεσε πάνω στην κυκλοφορία του Arkanoid.

- Διήγημα Ε.Φ. του "Σάιρους Μόκους". :)

- Comic του "Κρίστο Ντογκίνι" (για τρελά γέλια!).

- Special Review: Defender of the Crown !!! :)

Εδώ πραγματικά αξίζει να σταθούμε "λιγάκι" παραπάνω...

Στην περίπτωση του συγκεκριμένου παιχνιδιού υπήρξε "έρωτας με την πρώτη ματιά", που λένε !! Οταν γύρισα αυτήν την ρημάδα την σελίδα, έμεινα να κοιτάω αποσβολωμένος τις εικόνες με ανοιχτό το στόμα !! ...η πρώτη μου σκέψη ήταν: "...αυτό το παιχνίδι το θέλω" !! ...βέβαια, μετά απο 30 περίπου δευτερόλεπτα που κατάφερα να έρθω στα συγκαλά μου, διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε ούτε μία περίπτωση στο εκατομμύριο τέτοια γραφικά να έβγαιναν απο οκτάμπιτο υπολογιστή (όπως ο Amstrad μου), πράγμα φυσικά που αναφερόταν και στο review, ενώ θυμήθηκα ότι είχα δει και κάποιες εικόνες σε preview σε προηγούμενο Pixel, όπου και πάλι είχε γίνει αναφορά του ονόματος της Amiga. Ηταν όμως η -πρώτη- φορά που διάβαζα review για δεκαεξάμπιτο παιχνίδι (και μάλιστα τέτοιου... "διαμετρήματος"), οπότε μου ήταν δύσκολο να το χωνέψω !!

Ξεκίνησα να διαβάζω το review κανονικά (επιτέλους), και το τελείωσα χωρίς να μπορώ να σηκώσω τα μάτια μου απο το χαρτί. Αυτή ήταν η δύναμη και η ικανότητα του "μαέστρου" των reviews, Αντώνη Λεκόπουλου, να μπορεί να σε μαγνητίζει και να σε εθίζει σε απίστευτο βαθμό. Στο σχολείο ανακάλυψα ότι δεν ήμουν ο μόνος που είχε χάσει το μυαλό του με το παιχνίδι αυτό, μιά και όλοι οι κομπιουτερόβιοι κυριολεκτικά παραμιλούσαν, ενώ πολλοί άρχιζαν ήδη να κάνουν "αμαρτωλές" σκέψεις για την αγορά της πανάκριβης τότε, Amiga!!

Απο εκεί και έπειτα, τα υπόλοιπα "είναι ιστορία". Το Defender of the Crown έγινε hit, και βγήκαν πάμπολλες εκδόσεις του σε άλλα μηχανήματα, ακόμα και σε οκτάμπιτα (με τις ανάλογες... "περικοπές" στα γραφικά και στον ήχο).

Περίπου ένα χρόνο αργότερα, κατάφερα να παίξω το παιχνίδι σε έναν PC/XT ενός φίλου - πρώην Amstrad user. Δεν μπόρεσα να μπω 100% στο κλίμα, διότι τα γραφικά ήταν τα γνωστά "τετράχρωμα" της CGA, ενώ το σπηκεράκι του PC μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχετικά καλά σε εξωμοίωση τσαγιέρας που σφυρίζει, αλλά όχι για games. To ευχάριστο πάντως ήταν ότι η συγκεκριμένη έκδοση (όπως και όλες μετέπειτα εκδόσεις - πλην της αρχικής της Amiga) ήταν πιό ολοκληρωμένη απο άποψη gameplay, αλλά και μέσα απο μικρές, καινούριες γραφικές λεπτομέρειες.

Φυσικά υπήρξαν και οι διάφορες διαφωνίες με φίλους (συνηθισμένο φαινόμενο!) σχετικά με το τι στρατηγική πρέπει να ακολουθήσει ο κάθε χαρακτήρας (π.χ. ο Ιβανόης ή ο πατέρας του, ο Σέντρικ) για να τελειώσει το παιχνίδι χωρίς να "ιδρώσει", ποιά είναι η ομορφότερη δεποσύνη (εδώ επικρατούσε η Katharine του Nottingham, ενώ σε κάποιον άρεσε περισσότερο η εβραϊκής καταγωγής Rebecca of York), αλλά και πως θα πρέπει να αντιμετωπίσει κανείς τον στρατό του Φιλιπ Μαλβουαζέν, τον κτηνώδη Φροντ-ντε-Μπεφ , ή πως θα κονταροχτηπηθεί επιτυχώς με τον φοβερό Knight Templar, Μπράιαν ντυ Μπουά Γκιλμπέρ).

Τελικά όταν αγόρασα μία Amiga το 1990, το Defender of the Crown συνέβαλε σημαντικά στην (παραλίγο) καταστροφή του αριστερού mouse-button στο ποντίκι μου !! :D
 
  • Like
Reactions: Ace
billy θα σε σκοτώσω! Με βάζεις σε πειρασμό να γράψω σχόλια από τώρα. :) Ελπίζω να συγκρατηθώ μέχρι το Σ/Κ που θα είμαι αναλυτικότατος. Ορισμένες παράγραφοι με εκφράζουν τόσο, σαν να τις είχα γράψει εγώ!
 
...μόλις δείς ότι σου έβαλα και "έξτρα δουλειά" (για upload) στο άλλο thread, τότε θα με σκοτώσεις σίγουρα !! :D

...περιμένω με αγωνία να διαβάσω τα σχόλιά σου !!
 
Τελικα Billy ολοι το ιδιο ταρακουλο ειχαμε παθει με το defender of the crown!!

οπως επισης και με το Sinbad αν το θυμασαι(Ασφαλως και το θυμασαι!)που ηταν απο την ιδια εταιρια!!!! :)
 
...ταράκουλο δεν θα πεί τίποτα !! Τα είχαμε δεί όλα, κανονικά !! :D

...όσο για το Sinbad...αχ, akmakas να'ξερες τι μου θυμίζεις....

Το Sinbad όπως πολύ σωστά μάντεψες, το είχα παίξει και αυτό (κανονικός "παιχνιδοπατέρας" ήμουνα !!). Ηταν απο την πρώτη "φουρνιά" τίτλων της Cinemaware, μαζί με το SDI και το King of Chicago !! ...άλλωστε όσοι έπαιξαν το Defender of the Crown, σίγουρα απο εκεί και μπρος αναζητούσαν συνεχώς και άλλους τίτλους της Cinemaware (αν μη τι άλλο, για τα υπέροχα γραφικά τους). Θυμάμαι μάλιστα ότι στο Pixel είχαν κάνει και review το Sinbad, αλλά ετεροχρονισμένα, μιά και επρόκειτο για την έκδοση για PC.

Kατά την γνώμη μου, η καλύτερη στιγμή της Cinemaware ήρθε με το Rocket Ranger (review απο τον Γιωργάκη τον Κυπαρίσση) και το It Came from the Desert (review απο τον Λεκό).

Πάντως το Defender of the Crown, παραμένει πάντα κλασσικό και αγαπημένο, μια και αυτό ήταν που μας "ανοιξε τα μάτια" (κυριολεκτικά και μεταφορικά !!).

Δεν θα σχολιάσω πάντως την ιστορία της σχετικά πρόσφατης επανεμφάνισης της Cinemaware και των νέων versions του Defender of the Crown που (μεταξύ άλλων) κυκλοφόρησε, διότι αυτά ανήκουν στο κεφάλαιο της "σύγχρονης ιστορίας", που λίγο-πολύ την γνωρίζουμε !! :D

Απλά, σαν τελευταίο σχόλιο, να κάνω μία αναφορά στο "Defender of the Crown 2", που αν και κυκλοφόρησε πολλά χρόνια πριν, έτυχε να το παίξω μόλις πριν 2-3 χρόνια και το οποίο αν και είχε κάποιες γραφικές βελτιώσεις (καθώς και speech σε κάποια σημεία, αν θυμάμαι καλά), οι αλλαγές στο στρατηγικό κυρίως μέρος του gameplay, το έκαναν υπερβολικά εύκολο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω Billy.....King of chicago!!!!Το τερματισα παλι προσφατα στο Winuae απλα τελειο οπως και το rocket ranger!!

Ακουσα για το defenter τo 2!!!!Εχω περιεργεια να το δω!!

Επισης θα ηθελα να σταθω στο wings της ιδιας εταιριας!!!

Ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του!Με το κοκκινο διπλανο τον πιλοτο με τα τεραστια γυαλια να κοιταει δεξια αριστερα

και το κασκολ του να ανεμιζει!!!Παραπονο το εχω γιατι δεν το τερματισα.Αν θυμαμαι καλα νομιζω πως το πηγα στην 110 αποστολη καπου εκει!Ποσες αποστολες εχει τελικα?
 
akmakas είπε:
Ακουσα για το defenter τo 2!!!!Εχω περιεργεια να το δω!!
...μου το είχε δώσει ένας γνωστός μου (πριν 2-3 χρόνια) ...θα κοιτάξω μήπως το ξαναβρώ, και θα postάρω φωτογραφίες !!

akmakas είπε:
Επισης θα ηθελα να σταθω στο wings της ιδιας εταιριας!!!

Ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του!Με το κοκκινο διπλανο τον πιλοτο με τα τεραστια γυαλια να κοιταει δεξια αριστερα

και το κασκολ του να ανεμιζει!!!Παραπανο το εχω γιατι δεν το τερματισα.Αν θυμαμαι καλα νομιζω πως το πηγα στην 110 αποστολη καπου εκει!Ποσες αποστολες εχει τελικα?
...εσύ το είχες φτάσει παραπέρα απο εμένα !!

...εγώ καθυστερούσα ("το ζάλιζα", όπως έλεγε και ένας φίλος μου), επειδή την είχα δεί "περφεκσιονίστας" και προσπαθούσα να κάνω μεγάλο score/ratio στις αποστολές !!

...θυμάμαι μάλιστα ότι στις αποστολές που έβλεπες την δράση μέσα απο το διπλάνο, συνήθιζα να βοηθάω στην... κατάρριψη των συμμάχων μου στην αρχή της μάχης (!) για να μην μου "κλέβουν" τα kills !!! :D
 
...κατάφερα να το "ξεθάψω", και έβγαλα και μερικές screenshots (τις έχω μαζεμένες εδώ :) ).

...όπως βλέπεις, απο πλευράς γραφικών, το παιχνίδι δεν διαφέρει και πολύ απο τον προκάτοχό του...
 
Τα ειδα τα screenshots billy καταπληκτικα!Οπως τον παλιο καλο καιρο!

Πιστευα πως θα ηταν τελειως διαφορετικο,αλλα βλεπω το παιχνιδι κραταει γερα την παραδοση τελειο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα